
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/22/18
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Локачинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Локачинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі – Локачинський РВ ДВС ГТУЮ у Волинській області) про визнання протиправною та скасування постанови начальника відділу Локачинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ВП №55121037 від 22.12.2017 року про скасування процесуального документу та повідомлення від 27.12.2017 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання.
Позовна заява обґрунтована тим, що начальник відділу Локачинського РВ ДВС ГТУЮ у Волинській області постановою ВП №55121037 від 22.12.2017 року протиправно скасував постанову про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2017 року та повернув повідомленням від 27.12.2017 року стягувачу виконавчий лист Волинського окружного адміністративного суду №661/2015 від 23.07.2015 року, що був виданий позивачу на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року у справі №803/2010/13-а за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Західна Аграрна Компанія” про стягнення адміністративно-господарських санкцій. Позивач вважає, що не пропустив строк пред’явлення вищенаведеного виконавчого документа до виконання, оскільки відповідно до частин 1, 2 статті 12 та з врахуванням вимог пункту 5 розділу ХІІІ Закону України №1404-VІІІ від 02.06.2016 року “Про виконавче провадження” строк пред’явлення виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року починає обраховуватися з 18.06.2015 року та становить, відповідно, три роки і закінчується 18.06.2018 року. Позивач зазначає, що не є державним органом, оскільки є державною організацією за організаційно-правовою формою, яка відмінна від органу державної влади. При цьому, позивач вважає, що поняття «орган держави», «державний орган» та «орган державної влади» є поняттями тотожними. У зв’язку з цим вказує на те, що є іншим стягувачем, ніж державний орган за виконавчим листом №661/2015 від 23.07.2015 року, тому вважає, що строк пред’явлення даного виконавчого листа до виконання становить три роки та не є пропущеним, а відтак оскаржувана постанова не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню разом з повідомленням про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила його задовольнити.
Представник відповідача заперечив щодо адміністративного позову, пояснив, що строк пред’явлення виконавчого документу до виконання 18 червня 2016 року. У задоволенні заяв позивача про поновлення пропущенного строку пред’явлення виконавчого листа до виконання ОСОБА_1 окружним адміністративним судом та Львівським апеляційним адміністративним судом було відмовлено. Позивач вважає, що постанову про скасування процессуального документа винесено з дотриманням законодавства про виконавче провадження, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22.10.2013 року у справі №803/2010/13-а за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Західна Аграрна Компанія” про стягнення адміністративно-господарських санкцій у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2015 року скасовано постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22.10.2013 року, позовні вимоги Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволено, стягнуто з приватного підприємства "Західна Аграрна Компанія” на користь держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в дохід Державного бюджету адміністративно-господарські санкції в сумі 44458,54 грн. та пеню в сумі 1502,41 грн., всього у загальному розмірі 45960,95 грн.
23.07.2015 року позивачу видано виконавчий лист №661/2015 на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2015 року в цій справі, у якому зазначено, що рішення набрало законної сили – 17.06.2015 року та вказано строк пред’явлення виконавчого документа до виконання – до 18.06.2016 року.
04 травня 2017 року ОСОБА_1 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Волинського окружного адміністративного суду із заявою про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року до виконання. Однак, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.05.2017 року в задоволенні зазначеної заяви позивачу було відмовлено повністю, яка набрала законної сили 15 серпня 2017 року на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2017 року. Крім того, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06 вересня 2017 року відмолено у відкритті касаційного провадження за скаргою Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2017 року у справі за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Західна Аграрна Компанія” про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Проте, ОСОБА_1 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів виконавчий лист №661/2015 від 23.07.2015 року пред’явило для примусового виконання до Локачинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
13 листопада 2017 року начальник відділу Локачинського РВ ДВС ГТУЮ у Волинській області ОСОБА_3 виніс постанову ВП №55121037 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року у справі №803/2010/13-а за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Західна Аграрна Компанія” про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 45960,95 грн.
З матеріалів справи слідує, що 22 грудня 2017 року начальник відділу РВ ДВС ГТУЮ у Волинській області ОСОБА_3 виніс постанову ВП №55121037 про скасування процесуального документу, якою скасував постанову ВП №55121037 від 13.11.2017 року про відкриття виконавчого провадження, та у зв’язку з цим повідомленням від 27.12.2017 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання повернув Волинському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів виконавчий лист №661/2015 від 23.07.2015 року.
Надаючи оцінку оскаржуваній постанові від 22.12.2017 року про скасування процесуального документу та повідомлення від 27.12.2017 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII (далі – Закон України від 02.06.2016 року №1404-VІІІ), який набрав чинності 05.10.2016 року, крім статей 8, 9 та положень, що стосуються діяльності приватних виконавців, які введено в дію через три місяці з дня набрання чинності Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 зазначеного Закону встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 26 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
За приписами частини 5 статті 26 вказаного Закону виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Згідно із пунктом 2 частини 4 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Абзацами 2-4 частини 3 статті 74 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VІІІ передбачено, що начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.
Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або виконавець з власної ініціативи чи за заявою сторони виконавчого провадження може виправити допущені у процесуальних документах, винесених у виконавчому провадженні, граматичні чи арифметичні помилки, про що виноситься відповідна постанова.
Керівник вищого органу державної виконавчої служби у разі виявлення порушень вимог закону визначає їх своєю постановою та надає доручення начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, щодо проведення дій, передбачених абзацами другим і третім цієї частини.
Як слідує з матеріалів справи, начальник відділу Локачинського РВ ДВС ГТУЮ у Волинській області виніс оскаржувану постанову ВП №55121037 від 22.12.2017 року про скасування процесуального документу, а саме постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2017 року у зв’язку з пропущенням стягувачем встановленого законом строку пред'явлення виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року до виконання.
У виконавчому листі №661/2015 від 23.07.2015 року вказано строк пред’явлення його до виконання – до 18.06.2016 року, тобто встановлено річний строк, який обчислюється з дати набрання судовим рішенням законної сили (17.06.2015 року), при цьому такий строк встановлений у відповідності до положень статті 22 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року №606-ХІV, що був чинним на час видачі виконавчого листа судом.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року №606-ХІV виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Як встановлено судом, строк пред’явлення виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року, що зазначений в ньому, був пропущений позивачем та не був поновлений судом, про що свідчить ухвала Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2017 року у справі №803/2010/13-а про відмову у задоволенні заяви Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання.
Водночас з 05.10.2016 року набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII, статтею 12 якого встановлені інші строки пред’явлення виконавчих документів до виконання, ніж ті, які встановлені статтею 22 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року №606-ХІV. Так, частинами 1, 2 статті 12 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Із зазначених положень цієї статті Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII слідує, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом таких строків: посвідчення комісій по трудових спорах та виконавчі документи, за якими стягувачем є держава або державний орган – протягом трьох місяців, починаючи з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття; інші виконавчі документи – протягом трьох років.
При цьому, згідно з пунктом 5 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Таким чином, Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII змінено в бік скорочення строки пред'явлення до виконання виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Як слідує з постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року у справі за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Західна Аграрна Компанія” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та тексту виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року, суд постановив стягнути з приватного підприємства “Західна Аграрна Компанія” на користь держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в дохід Державного бюджету адміністративно-господарські санкції в сумі 44458,54 грн. та пеню в сумі 1502,41 грн., всього у загальному розмірі 45960,95 грн. Таким чином, стягувачем за цим виконавчим листом є держава в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відтак відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII строк пред'явлення до примусового виконання виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року становить три місяці.
Відповідно до Положення про ОСОБА_1 обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів, позивач є юридичною особою публічного права, а згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є державною організацією, тобто є державним органом, у зв’язку з цим суд не бере до уваги доводи позивача про те, що ОСОБА_1 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів не є державним органом, а строк пред’явлення виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року становить три роки.
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з висновками Конституційного Суду України у рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 року у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Виходячи з імперативних норм Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII, враховуючи рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року, суд зазначає, що після набрання чинності Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, за якими стягувачем є держава або державний орган, можуть бути пред'явлені до примусового виконання у строки, встановлені цим Законом, при цьому беручи до уваги конституційний принцип, що закони не мають зворотної дії в часі, цей строк складає - три місяці з наступного дня після набрання чинності цим Законом - 05.10.2016 року.
Отже, строк пред'явлення виконавчого документу – виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року до виконання після набрання чинності Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII складав три місяці та мав обраховуватися з 05.10.2016 року.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що на дату подання заяви про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №661/2015 від 23.07.2015 року до Локачинського РВ ДВС ГТУЮ у Волинській області, стягувач пропустив встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, а відтак мала місце підстава для повернення виконавчого документа стягувачеві без прийняття до виконання згідно із пунктом 2 частини 4 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII.
Враховуючи наведене, постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2017 року ВП №55121037 не ґрунтується на вимогах Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII, прийнята без урахування усіх обставин, які мають значення для прийняття такого рішення, а тому начальник відділу Локачинського РВ ДВС ГТУЮ у Волинській області ОСОБА_3 правомірно скасував цю постанову відповідно до вимог законодавства та виніс постанову ВП №55121037 від 22.12.2017 року про скасування процесуального документу та повідомлення від 27.12.2017 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач належними та допустимими доказами довів, що під час винесення постанови ВП №55121037 від 22.12.2017 року про скасування процесуального документу та повідомлення від 27.12.2017 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Законом України “Про виконавче провадження”, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про виконавче провадження”, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Локачинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови начальника відділу Локачинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ВП №55121037 від 22 грудня 2017 року про скасування процесуального документу та повідомлення від 27 грудня 2017 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Позивач ОСОБА_1 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Писаревського, будинок 3а, ідентифікаційний код 13369882).
Відповідач ОСОБА_4 районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (45500, Волинська область, Локачинський район, селище міського типу Локачі, вулиця Героїв Майдану, будинок 1, ідентифікаційний код 34649579).
Суддя В.Д. Ковальчук