
Справа № 591/6644/17
Провадження № 2-а/591/87/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми справу за адміністративним позовом Д»якова ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про зобов»язання вчинити дії -
встановив:
Позивач Д»яков А.М. звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив зобов»язати Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера Д»якова А.М. для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах: посадовий оклад - 3600 грн., оклад за звання «полковник»-2400грн., надбавка за стаж служби - 35%, - 2100 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 15%,- 540 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань- 54%,- 4374 грн., премія- 70%,- 9110 грн., доплата за службу в нічний час особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ - 35% відносно посадового окладу -1260 грн., що у грошовому виразі становить 23384 грн..
Свої позовні вимоги позивач Д»яков А.М. обгрунтовує тим, що він є пенсіонером ОВС і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв»язку з набранням з 29.12.2015 року чинності змінами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01 січня 2016 року виникли підстави для здійснення перерахунку призначеної позивачеві пенсії.
На виконання п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, УМВС України в Сумській області направило на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області Довідку від 19.05.2017 року №11/139?170(1240) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної мені пенсії, згідно з якою грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії складається з посадового окладу 3100 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 2000 грн., надбавки за стаж служби 1785 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 465грн. та премії 290,33 грн., що в сумі становить – 7640,33 грн..
Позивач Д»яков А.М. вважає, що наведений у довідці від 19.05.2017 року №11/139?170(1240) розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної йому пенсії є заниженим, таким, що не грунтується на усіх складових грошового забезпечення, яке застосовувалось при призначенні пенсії та здійсненні її послідуючих перерахунків, а тому призводить до звуження соціальних гарантій щодо пенсійного забезпечення позивача, що прямо суперечить вимогам ст. 22 Конституції України.
Позивач Д»яков А.М., його представник - Д»якова О.А. в судовому засіданні позовні вимоги про зобов»язання Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера Д»якова А.М. для проведення перерахунку призначеної пенсії підтримали повністю, просять суд позов задоволити повністю.
Представник відповідача – ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечував повністю, вважає, що відсутні підстави для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера, а тому просить суд в позові відмовити.
Вирішуючи питання про підсудність даної справи Зарічному районному суду міста Суми, як адміністративному суду, суд виходить з наступного:
15.12.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.
Згідно пп.10 п.1 Розділу XII Перехідних положень КАС України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Предметна підсудність справ адміністративного судочинства визначена у ст. 18 КАС України, який діяв на час відкриття провадження у справі 17 листопада 2017 року.
Позовні вимоги Д»яков А.М. обгрунтовує тим, що він, як пенсіонер органів внутрішніх справ, з огляду на зміни у законодавстві, що відбулися, має право на здійснення перерахунку пенсії, призначеної йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв»язку з цим, на переконання позивача, відповідач зобов»язаний виготовити відносно нього та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку його пенсії нову довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, чого зроблено не було.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, в редакції, яка діяла на час відкриття провадження у справі 17 листопада 2017 року.
Водночас п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб»єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, в редакції, яка діяла на час відкриття провадження у справі 17 листопада 2017 року.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та одержує пенсію за вислугу років, що призначена на підставі Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
УМВС України в Сумській області направило на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області Довідку від 19.05.2017 року №11/139?170(1240) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної Д»якову А.М. пенсії.
Однак із зазначеними у цій довідці показниками Д»яков А.М. не погодився, у зв»язку з чим і звернувся до суду з цим позовом.
По своїй суті заявлені у позові вимоги Д»якова А.М. спрямовані на вирішення питання щодо здійснення перерахунку його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка має бути виготовлена відповідачем та направлена останнім до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для здійснення на її підставі відповідного перерахунку пенсії.
Отже даний спір по своїй суті та правовій природі є спором щодо перерахунку пенсії, а тому відповідно положень п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України цей спір предметно підсудний місцевому загальному суду, як адміністративному суду, яка діяла на час відкриття провадження у справі 17 листопада 2017 року.
Суб»єктний склад осіб, які беруть участь у справі, а саме наявність відповідача – УМВС України в Сумській області, який відноситься до органів державної влади, не відносять цей спір до підсудності окружного адміністративного суду, оскільки, як зазначено вище, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб»єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що дана справа підсудна Зарічному районному суду міста Суми, як адміністративному суду.
Судом при розгляді справи встановлено, що позивач Д»яков А.М. до 01.01.1996 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. Остання штатна посада перед звільненням – в. о. начальника експертно - криминалістичного відділу Сумського ГУ УМВД України в Сумській області / начальник відділу/. Звільнився за власним бажанням. Наказ УМВД № 151 л/с від 29.12.1995 року.
На момент звільнення з ОВС Д»яков А.М. мав спеціальне звання «майор міліції», в подальшому на виконання Указу Президента України від 26.04.2011року «Про присвоєння військових та спеціальних звань учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС» яке йому було присвоєне наказом МВС України від 17.05.2011 року №599 о/с присвоєно чергове спеціальне звання полковник міліції.
Cтрок служби Д»якова А.М. у пільговому обчисленні (для призначення пенсії) – 20 років 1 місяць.
Після звільнення з органів внутрішніх справ Д»якову А.М. була призначена пенсія за вислугу років, що підтверджується копією посвідчення №98/6335 від 03.11.2008 року.
Як зазначено у ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка була чинна станом на 01.01.2016 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Розмір пенсії Д»якову А.М. обчислювався відповідно до грошового атестата №1 від 10.01.1996 року, копію якого додана до позову.
Пенсія була обрахована з грошового забезпечення, яке складалося: з посадового окладу, виплати за звання, надбавки за вислугу років - 30%, надбавки до зарплати - 40%, за особливі умови - 35% , премії - 35,5% та вихідної допомоги.
В подальшому, згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.04.2008 року № 11/541-46, була встановлена додаткова надбавка за виконання особливо важливих завдань - 54% та надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 15%, здійснений перерахунок пенсії на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 7.11.2007 року.
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2012 року №11/642?189 (1200), виданої на ім»я Д»якова А.М. розмір грошового забезпечення за останньою займаною ним посадою станом на 01.04.2012 року становив 4341грн. 38 коп. і включав: посадовий оклад 1100 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «майор» 125 грн.; надбавка за вислугу років – 30% що у грошовому виразі становило 367,50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, що у грошовому виразі становило 796,25 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становило 165грн.00 коп.; премія у розмірі 70 %, що у грошовому виразі становило 1787 грн. 63 коп..
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900?VIII від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Вказані зміни до ст. 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» набрали чинності з 29.12.2015 року.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб»єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02 грудня 2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.
Вищезазначеною постановою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції, яке за своїми складовими є ідентичними складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції і при цьому значно перевищують розміри грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ України.
З огляду на викладене позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 року набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Далі по тексту – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, п. 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Позивач Д»яков А.М. був звільнений з органів внутрішніх справ 01.01.1996 року наказом УМВС України в Сумській області від 29.12.1995 року №151 л/с, а тому саме на відповідача покладений обов»язок підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення позивача.
Як встановлено у п. 5 Порядку, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об»єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Згідно з приписами п. 6 Порядку відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Як встановлено у ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Підрозділ, у якому позивач Д»яков А.М. проходив службу, входив до штатної структури Сумського міського управління УМВС України в Сумській області.
До грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача Д»якова А.М. необхідно включити посадовий оклад у розмірі 3600 грн. за посадою начальник: управління поліції, відділу поліції згідно з Додатком №7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Суд критично ставиться до виданої відповідачем на ім»я позивача Д»якова А.М. довідки від 19 травня 2017 року №11/139?170(1240) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії за посадою «в.о.начальника експертно-криміналістичного відділу Сумського ГУ УМВД в Сумській області /начальник відділу/» з посадовим окладом 3100,00 грн. оскільки згідно з Додатком №7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Схема посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції» посада ««начальника експертно-криміналістичного відділу» - начальник: управління поліції, відділу поліції (інші) – 3600 грн..
Як встановлено у абз. П»ятому п. 5 Порядку, щомісячна премія для перерахунку пенсії враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Премія в розмірі 3,95 %, яка зазначена в довідці від 19.05.2017 року № 11/139- 170 (1240) - включена на розгляд ліквідаційної комісіі УВСУ у Сумській області, без урахування у середніх розмірах що фактично були виплачені за грудень 2015 року за прирівняною посадою.
Тому позивач просить включити до загальної суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії,премію у розмірі 70 %, яка визначена у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2012 року №11/642?189(1200) за останньою займаною позивачем посадою станом на 01.04.2012 року.
Суд вважає правомірними вимоги позивача про включення до загальної суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань та доплати за службу в нічний час особам рядового і начальницького складу.
Згідно з приписами п. 5 Порядку, для перерахунку пенсій враховуються щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до п.п. 1) п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати:
- надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов»язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов»язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв»язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв»язку, Національної системи конфіденційного зв»язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
- надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на даний час є чинною.
Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України, сформульованої у постанові від 17 жовтня 2017 року по справі №К/800/28614/17 (№803/473/17), «…постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби».
Така правова позиція, поряд з іншим, грунтується на висновках Конституційного Суду України, який у своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Із системного аналізу наведених вище правових норм слідує, що надбавки за виконання особливо важливих завдань і за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, які встановлені чинною на даний час постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294, мають бути враховані у грошовому забезпеченні при перерахунку пенсії позивача.
В довідці від 11.04.2008 року № 11/541-46 підтверджується, що до складу грошового забезпечення, з якого розрахована пенсія Д»якова А.М., включена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 54%.
Крім того, не включена у склад грошевого забезпечення доплата за службу в нічний час особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ – 35% відносно посадового окладу.
Керуючись п. 5 Порядку, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок, та п.п. 1) п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 суд приходить до висновку, що до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії Д»якова А.М. необхідно включити надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 54%.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у п. 23 свого рішення від 08 листопада 2005 року по справі «Кечко проти України» (Заява №63134/00) зазначив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При вирішенні даної справи суд також керується правовою позицією Верховного Суду України, сформованою у п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року №4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, де зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв»язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.
При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо), у тому числі після набуття чинності з 19 січня 2000 року постановою Кабінету Міністрів України від 8 січня 2000 року №12 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».
Як встановлено у ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов»язком держави.
Конституційним Судом України у рішеннях від 06 липня 1999 року №8-рп/99, від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 та від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 сформовано чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
У п. 3 мотивувальної частини рішенні від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов»язана з ризиком для життя і здоров»я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
У п. 7.1 мотивувальної частини рішенні від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 Конституційним Судом України зазначено, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування (частина друга статті 22 Конституції України) чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (частина третя статті 22 Конституції України).
З урахуванням викладеного суд вважає за необхідне позовні вимоги Д»якова А.М. до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області задоволити, зобов»язавши відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної Д»якову А.М. пенсії, станом на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 3600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «полковник» - 2400 грн.; надбавка за стаж служби – 35%, що у грошовому виразі становить - 2100 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань – 54%, що у грошовому виразі становить - 4374 грн.; доплата за службу в нічний час особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ – 35 % відносно посадового окладу, що у грошовому виразі становить -1260 грн. премія у розмірі 70,00%, що у грошовому виразі становить - 9110 грн. 00 коп..
Право позивача порушене і підлягає захисту в суді.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 6-7, 72-79, 90, 229, 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Д»якова ОСОБА_1 задоволити повністю.
Зобов»язати Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області (Сумська область м. Суми вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23, код ЄДРПОУ 08592299) виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера Д»якова ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 для проведення перерахунку призначеної йому пенсії, станом на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «полковник» - 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років – 35%, що у грошовому виразі становить - 2100,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань – 54%, що у грошовому виразі становить - 4374,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 15%, що у грошовому виразі становить - 540,00 грн.; доплата за службу в нічний час особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ - 35 %, що у грошовому виразі становить відносно посадового окладу - 1160 грн. премія у розмірі 70%, що у грошовому виразі становить - 9110 грн..
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до ст. 295 КАС України подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 18 січня 2018 року.
СУДДЯ КЛИМЕНКО А.Я.