Постанова № 71628894, 16.01.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
263/10442/17
Номер документу
71628894
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року справа №263/10442/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сіваченка І.В.,

суддів Шишова О.О., Сухарька М.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13 листопада 2017 року (повний текст складено 13 листопада 2017 року в м. Маріуполі) у справі № 263/10442/17 (суддя в 1 інстанції - Хараджі Н.В.) за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, обґрунтовуючи його тим, що він як внутрішньо переміщена особа, звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області (далі - Управління) за призначенням пенсії за віком, проте рішенням Управління №158 від 15.03.2017 не зараховано до страхового стажу період роботи: з 12.06.1984 по 23.10.1984 в шахтоуправлінні "Куйбишевське", так як в трудовій книжці в записі про прийом на роботу відсутня дата наказу, та не зараховано до страхового стажу період роботи: з 23.03.1986 по 29.02.1988 в Управлінні матеріально-технічного постачання "Донецьквугілля", так як трудовій книжці запис про прийом на роботу не відповідає даті наказу. При обчисленні заробітної плати не враховано довідку про заробітну плату №143 від 20.11.2013, видану центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ "Донбас-Інформ- Ресурси", так як не надані первинні документи, на підставі яких видана довідка, та згідно з даними ІКІС ПФУ: Підсистема "Відомості з реєстру страхувальників" центральне відділення державного підприємства ДП МВСУ "Донбас-Інформ-Ресурси" розміщуються на тимчасово неконтрольованій українською владою території, а довідка №143 від 20.11.2013 не відповідає вимогам Додатку №1 Постанови Правління Пенсійного фонду №22-1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) (пункт 2.1 розділу II). Вважає рішення відповідача незаконним, оскільки позивачем було представлено належні та достатні документи для прийняття відповідачем законного та обґрунтованого рішення про призначення пенсії за віком, та врахувати довідку про заробітну плату №143 від 20.11.2013.

На підставі викладеного просив визнати протиправним та скасувати рішення Управління від 15.03.2017 року №158, зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області (далі - Центральне Управління) здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з дати призначення, з урахуванням періоду роботи з 12.06.1984 по 23.10.1984 в шахтоуправлінні "Куйбишевське", з 20.03.1987 по 29.02.1988 в Управлінні матеріально-технічного постачання "Донецьквугілля", довідки про заробітну плату №143 від 20.11.2013.

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13 листопада 2017 року у справі № 263/10442/17 позов задоволено повністю, внаслідок чого, визнано протиправним та скасовано рішення Управління від 15.03.2017 №158, зобов'язано Центральне Управління здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з дати призначення, з урахуванням періоду роботи з 12.06.1984 по 23.10.1984 в шахтоуправлінні "Куйбишевське", з 20.03.1987 по 29.02.1988 в Управлінні матеріально-технічного постачання "Донецьквугілля", довідки про заробітну плату №143 від 20.11.2013.

Постанова мотивована тим, що документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку. Тобто, позивачем було представлено належні та достатні документи для прийняття відповідачем законного та обґрунтованого рішення про призначення пенсії за віком, та врахування довідки про заробітну плату №143 від 20.11.2013, а пенсійним органом безпідставно розрахунок заробітку зроблено без врахування довідки № 143 від 20.11.2013.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що при обчисленні заробітної плати не враховувалась довідка про заробітну плату № 143 від 20.11.2013, видана центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ «Донбас-Інформ-Ресурси», так як не надані первинні документи, на підставі яких видана довідка, та згідно з даними ІКІС ПФУ: Підсистема № «відомості з реєстру страхувальників» центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ «Донбас-Інформ-Ресурси» розміщуються на тимчасово неконтрольованій Українською владою території і не пройшло перереєстрацію в населених пунктах, на території якій органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2017 здійснити перевірку достовірності сум, які вказані в довідці, не має можливості. Довідка № 143 від 20.11.2013, видана центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ «Донбас-Інформ-Ресурси», не відповідає вимогам Додатку № 1 постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_1 згідно довідки від 13.01.2017 за №0000085755/1414013294 взятий на облік внутрішньо переміщеної особи.

31.10.2016 позивачу призначена пенсія за віком.

Стаж роботи позивача склав 37 років 09 місяців 05 днів.

Заробітна плата - 4 410,67 грн. Розмір пенсії складає - 2 272,75 грн.

Рішенням Управління №158 від 15.03.2017 не зараховано до страхового стажу період роботи: з 12.06.1984 по 23.10.1984 в шахтоуправлінні "Куйбишевське", так як в трудовій книжці в записі про прийом на роботу відсутня дата наказу, та не зараховано до страхового стажу період роботи: з 23.03.1986 по 29.02.1988 в Управлінні матеріально-технічного постачання "Донецьквугілля", так як трудовій книжці запис про прийом на роботу не відповідає даті наказу

При обчисленні заробітної плати не враховувалась довідка про заробітну плату № 143 від 20.11.2013, видана центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ «Донбас-Інформ-Ресурси», так як не надані первинні документи, на підставі яких видана довідка, та згідно з даними ІКІС ПФУ: Підсистема № «відомості з реєстру страхувальників» центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ «Донбас-Інформ-Ресурси» розміщуються на тимчасово неконтрольованій Українською владою території і не пройшло перереєстрацію в населених пунктах, на території якій органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2017 здійснити перевірку достовірності сум, які вказані в довідці, не має можливості.

Довідка № 143 від 20.11.2013, видана центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ «Донбас-Інформ-Ресурси», не відповідає вимогам Додатку № 1 постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року №988 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України", управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя та управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя були реорганізовані шляхом злиття в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області.

Згідно ч. 1 ст. 104 Цивільного Кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Таким чином, саме Центральне Управління є належним відповідачем у даній справі.

Відповідно до відомостей трудової книжки позивача (записи 17,18,19) останній дійсно в період з 12.06.1984 по 23.10.1984 працював старшим інженером відділу постачання в шахтоуправлінні "Куйбишевське", що підтверджується записами №9 та №10, а з 20.03.1987 (дата наказу прийняття на роботу №12к від 20.03.1987) по 29.02.1988 працював інженером відділу металів в Управлінні матеріально-технічного постачання "Донецьквугілля", що підтверджується записами №15 та №16 в трудовій книжці.

20.11.2013 Центральним відділенням державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України "Донбас-Інформ-Ресурси", яке знаходиться в місті Донецьку, до початку проведення антитерористичної операції, позивачу була видана довідка №143 про заробітну плату за період з 1994-1999 року.

Пунктом 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватися довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Зміни до форми довідки про заробітну плату для обчислення пенсії (додаток №1 Порядку 22-1) були внесені Постановою Правління Пенсійного фонду України №13-1 07.07.2014, тобто після дати її видачі, тому довідка №143 від 20.11.2013 відповідає вимогам встановленої форми на час видачі.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців для обчислення пенсій також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

Згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Провести перевірку достовірності документів не має можливості тому, що підприємства знаходяться на непідконтрольній української владі території і не здійснили перереєстрацію юридичної адреси на підконтрольну України територію.

Стаття 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) встановлює порядок підтвердження стажу роботи, а саме: основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

При розгляді наданих позивачем документів про стаж пільгового характеру, було встановлено, що довідка про заробітну плату № 143 від 20.11.2013, видана центральним відділенням державного підприємства ДП МВСУ «Донбас-Інформ-Ресурси», яке розміщується на тимчасово неконтрольованій Українською владою території і не пройшло перереєстрацію в населених пунктах, на території якій органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2017 тому здійснити перевірку достовірності сум, які вказані в довідці не має можливості.

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затвердженого розпорядженням КМУ №1275 від 02.12.2015, м. Донецьк Донецької області входить до цього переліку.

Абзац 7 пункту 20 Порядку №637 доповнено постановою КМУ №1028 від 09.12.2015 наступного змісту: в разі розміщення підприємств, установ, організацій на тимчасово окупованій території України або в районах проведення АТО можливе підтвердження спеціального стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Несвоєчасне, неналежне або взагалі відсутність можливості проведення перевірки не можуть позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону № 1788-XII.

Для призначення пенсії за віком позивачем було надано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання (реєстрації) особи, заяву про призначення пенсії, паспорт, трудову книжку, військовий квиток, диплом, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, довідку про зміну назви організації (копії документів додаються).

Тобто позивачем було представлено належні та достатні документи для прийняття відповідачем законного та обґрунтованого рішення про призначення пенсії за віком, та врахувати довідку про заробітну плату №143 від 20.11.2013, а пенсійним органом безпідставно розрахунок стажу зроблено без врахування довідки № 143 від 20.11.2013, а відтак рішення відповідача є незаконним та підлягає скасуванню.

Таким чином, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції, що період роботи: з 12.06.1984 по 23.10.1984 в шахтоуправлінні "Куйбишевське", період роботи: з 20.03.1987 по 29.02.1988 в Управлінні матеріально-технічного постачання "Донецьквугілля" повинні бути зараховані до страхового стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком. Також при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії повинна бути врахована довідка про заробітну плату №143 від 20.11.2013.

Крім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

З урахуванням викладеного, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13 листопада 2017 року у справі № 263/10442/17 за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити певні дії - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 16 січня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.В.Сіваченко

Судді О.О.Шишов

М.Г.Сухарьок