
Справа № 815/5740/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, третя особа Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання неправомірною відмови в оформленні та видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, третя особа Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, в якому позивач просить:
визнати неправомірною відмову Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області у здійсненні оформлення та видачі гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про реєстрацію особи громадянином України та зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області здійснити оформлення та видачу гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. довідки про реєстрацію особи громадянином України;
стягнути судові витрати зі сплати судового збору;
встановити судовий контроль за виконанням Управлінням Державної міграційної служби України в Херсонській області рішення Одеського окружного адміністративного суду ;
зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області надати звіт про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для надання звіту та накладенням штрафу.
Ухвалою від 10.11.2017 р. Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 04.12.2017р. за клопотанням представника відповідача провадження по вищезазначеній справі було зупинено до 14.12.2017р. на підставі п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України у зв'язку з необхідністю надання належним чином засвідченних копій документів та заперечення проти позову, судове засідання призначено на 14.12.2017р.
Ухвалою суду від 06.12.2017р. провадження по справі поновлено в порядку письмового провадження у зв`язку з надходженням до суду клопотання Управління державної міграційної служби України про забезпечення проведення судового засідання в режимі відеоконференції. Судом було призначено розгляд справи в режимі відеконференції на 14 грудня 2017 року на 17 годину 00 хвилин, доручено Херсонському окружному адміністративному суду забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції та зупинено провадження у справі до 14.12.2017р.
07.12.2017 р. через канцелярію суду (вх.№ ЕП/4963/17) від Херсонського окружного адміністративного суду надійшов лист щодо неможливості забезпечити майданчик для проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 14.12.2017р. за результатами розгляду клопотання представника відповідача від 07.12.2017р. (вх. № 33841/17) про зупинення провадження по справі продовжено зупинення провадження по справі до 10.01.2018р.
Ухвалою суду від 15.01.2018 р. провадження у справі поновлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.08.2017 р. представником позивача отримано від відповідача письмову відповідь, якою безпідставно відмовлено позивачу у видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України. Позивач вважає протиправною відмову відповідача у видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України, яку обґрунтовано необхідністю повторного звернення позивача до територіального органу ДМС України за місцем проживання із заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням у зв'язку з ліквідацією підрозділів у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУМВС, УМВС, зокрема ВГІРФО УМВС України в Херсонській області. При цьому зазначено, що рішенням УМВС України в Херсонській області № 656/08 від 04.12.2008р. оформлено набуття громадянства ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» за територіальним походженням, в зв'язку з чим позивачу було видано паспорт громадянина України. Зазначене рішення в подальшому скасовано, в зв'язку з чим позивачу видано довідку про припинення громадянства України. Однак, за результатами судового оскарження постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2013р. у справі № 2654/11/2170 (залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.05.2014р. № К/800/1581/14) визнано протиправними дії УМВС України в Херсонській області щодо прийняття рішення від 18.01.2011р. про скасування рішення про оформлення ОСОБА_1 громадянства України № 656/08 від 04.12.2008р. Позивач вважає, що протиправно відмовивши позивачу у видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України (форма 44), відповідач створив перешкоди в реалізації позивачем її конституційних прав та обов'язків, оскільки такі дії відповідача унеможливлюють отримання нею документів, що підтверджують громадянство України, зокрема паспорта громадянина України.
Від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких в обґрунтування правової позиції зазначено, що Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області не є правонаступником ВГІРФО УМВС України в Херсонській області, а є новоствореною службою та є окремою державною структурою, а у постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2013р. у справі № 2654/11/2170 не міститься вимоги щодо видачі УДМС або її територіальним підрозділом ОСОБА_1 довідки про реєстрацію її громадянином України, тоді як визнано протиправним та скасовано рішення ВГІРФО УМВС України в Херсонській області. Відповідач вважає,що ним не створювалось перешкод для реалізації права позивача на набуття громадянства України за територіальним походженням, враховуючи, що остання може повторно звернутись до територіального підрозділу ДМС України за місцем проживання з заявою про набуття громадянства України та подати всі необхідні для цього документи.
До судового засідання 10.01.2018р. всі учасники справи не з'явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та завчасно.
В матеріалах справи міститься клопотання представника позивача, що має належні повноваження, від 23.11.2017р. (вх. № 32232/17) (а.с. 32), у якому останній просив суд розглянути справу за відсутності позивача та його представника за наявними у справі матеріалами.
Крім того, в матеріалах справи є клопотання представника відповідача від 14.12.2017р. (вх. №ЕП/5108/17) (а.с. 87), в якому останній просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області до судового засідання явку представника не забезпечила, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, у зв'язку із неприбуттям у судове засідання 10.01.2018 р. всіх учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, а також за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Суд зазначає, що 15.12.2017 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017р., котрим КАС України викладено в новій редакції. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, чинній з 15.12.2017 р., справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу в редакції від 15.12.2017 р., розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку загального позовного провадження керуючись КАС України в редакції чинній з 15.12.2017 р.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Представником позивача направлено адвокатський запит від 20.07.2017р. (вих. №АЗ-224/17) на адресу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, в якому останній просив видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку про реєстрацію особи громадянином України (а.с. 19-21).
26.07.2017р. (вих. № 1/6-15839) на адвокатський запит представника позивача Управлінням Державної міграційної служби України в Херсонській області повідомлено, що, по-перше, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2013р. у справі № 2654/11/2170 не містить вимог щодо видачі УДМС ОСОБА_1 довідки про реєстрацію її громадянином України; по-друге, на час виникнення спірних правовідносин діяв ВГІРФО УМВС України в Херсонській області, який на теперішній час ліквідовано; по-третє, законом не встановлено обмежень щодо можливості реалізації права на набуття громадянства України за територіальним походженням та, за умови дотримання вимог законодавства України про громадянство, особа може повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС України за місцем проживання з заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням, подавши всі необхідні документи з питань громадянства (а.с. 22-23).
Позивач вважає протиправним вищезазначене рішення відповідача, в зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 30.10.2008р. у справі №2о-317/08 встановлено факт проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на території України до 24 серпня 1991 року постійно; зобов'язано ВГІРФО УМВС України в Херсонській області оформити громадянство України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 30.10.2008р. у справі №2о-317/08 скасовано Апеляційним судом Херсонської області від 13.12.2010р.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2013р. у справі № 2654/11/2170 визнано протиправними дії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області щодо прийняття рішення від 18.01.2011 року про скасування рішення про оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України від 04.12.2008 року № 656/08; визнано протиправним та скасовано рішення управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області від 18.01.2011 року про скасування рішення оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» від 04.12.2008 року № 656/08.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.05.2014р. зазначене рішення залишено без змін.
Закон України «Про громадянство України» відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про громадянство України» громадянство України набувається за територіальним походженням.
Указом Президента України від 27.03.2001р. № 215/2001 «Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України» затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок № 215).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про громадянство України» громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про громадянство України» громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя;7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) з іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
За приписами п.1 ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема паспорт громадянина України.
Відповідно до пункту 117 розділу V Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України № 215 від 27.03.2001р., у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.
Такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
З аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України та такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
Наказом МВС України № 715 від 16.08.2012р. «Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку» відповідно до статті 5 Указу Президента України від 27 березня 2001 року № 215 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України", Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 405, затверджено зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, згідно з формами, що додаються.
Згідно ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Одеським апеляційним адміністративним судом (постанова від 03.12.2013р.) під час вирішення справи № 2654/11/2170, встановлено, що 04.12.2008 р. Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області було прийнято рішення № 656/08 про оформлення набуття громадянства України відносно ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» за територіальним походженням.
27.01.2009 року позивачу Хаджибеївським ВМ Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1.
В свою чергу, 18.01.2011 р, на підставі протесту прокуратури Херсонської області від 11.01.2011 року, управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області було скасовано рішення щодо оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1. У зв'язку з вказаним, ОСОБА_1 видана довідка № 30/2011 про припинення громадянства України. Не погоджуючись з прийнятим рішенням про скасування рішення щодо оформлення набуття громадянства України, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про його скасування.
При цьому, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2013р. у справі № 2654/11/2170, яка набрала законної сили, визнано протиправними дії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області щодо прийняття рішення від 18.01.2011 р. про скасування рішення оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України від 04.12.2008 року № 656/08; визнано протиправним та скасовано рішення управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області від 18.01.2011 року про скасування рішення про оформлення набуття ОСОБА_1 громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» від 04.12.2008 року № 656/08.
Відповідно до пункту 117 розділу V Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України № 215 від 27.03.2001р., наявність рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 є підставою для реєстрації за її місцем проживання громадянином України та за змістом вказаної норми такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
Суд вважає помилковими твердження відповідача про неможливість здійснення оформлення та видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України у зв'язку з ліквідацією підрозділів у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУМВС, УМВС, зокрема ВГІРФО УМВС України в Херсонській області, з огляду на наступне.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України №346 від 28.03.2011 р. "Про ліквідацію урядових органів" ліквідовано Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, положення про який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 року №844 (втратив чинність 18.04.2011 року), відповідно до п.1 якого Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб (далі - Департамент) є урядовим органом, що функціонує у системі МВС, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові внутрішніх справ. Департамент, управління (відділи) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи), відділи (сектори) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь, відділів МВС (далі - підрозділи), пункти тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становлять службу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, керівним органом якої є Департамент.
Відповідно до п.1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого указом Президента України № 405/2011 від 06.04.2011 року, центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - Міністр) є Державна міграційна служба України (ДМС України). ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №658 від 15.06.2011 року "Про утворення територіальних органів Державної міграційної служби" визначено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби за переліком згідно з додатком. Міністерству внутрішніх справ до врегулювання питання щодо організації діяльності територіальних органів Державної міграційної служби, що утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, вжити заходів до їх розміщення у приміщеннях територіальних органів та підрозділів Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб урядового органу, який діяв у системі Міністерства внутрішніх справ, що ліквідуються.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №626 від 17.07.2012 р. "Про функціонування ДМС" організовано комісійну передачу територіальним органам та підрозділам ДМС матеріалів щодо виконання законодавства про громадянство; видачі паспорта громадянина України; видачі тимчасового посвідчення громадянина України; видачі свідоцтва про належність до громадянства України; реєстрації місця проживання фізичних осіб; надання дозволу на імміграцію в Україну; видачу посвідки на постійне проживання; видачу посвідки на тимчасове проживання; видачі запрошення для отримання української візи; видачі посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; продовження строку перебування; скорочення строку тимчасового перебування; прийняття рішення про добровільне та примусове повернення, про примусове видворення та заборону подальшого в'їзду. З 01.08.2012 року приймання заяв громадян та їх виконання здійснюється в повному обсязі територіальними органами та підрозділами Державної міграційної служби України.
Отже, Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області здійснює функції, визначені законодавством, які було віднесено до компетенції ВГІРФО УМВС України в Херсонській області, зокрема її відома увійшли функції стосовно вирішення відносин, щодо яких виник даний спір.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про громадянство України» Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 360 від 20.08.2014р. (далі - Положення № 360), Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Згідно з п. 7 Положення № 360 ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Аналізуючи вищевказані положення законодавства, суд дійшов висновку про те, що довідка про реєстрацію особи громадянином України видається внаслідок набуття особою громадянства України, у тому числі і за територіальним походженням.
Наявність порушеного права позивач пов'язує з тим, що відповідачем відмовлено у видачі гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. довідки про реєстрацію особи громадянином України, в зв'язку з чим остання позбавлена можливості надати до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання разом з відповідною заявою про видачу паспорта, зокрема, довідку про реєстрацію особи громадянином України.
Так, згідно п.1.2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України № 320 від 13.04.2012р., паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого. За змістом п. 1.3 вказаного Порядку для оформлення паспорта особа подає, зокрема, довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України, а в необхідних випадках - інші документи, визначені статтею 5 Закону України «Про громадянство України» (за необхідності).
Суд вважає за необхідне звернути увагу, що згідно пункту 117 розділу V Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України № 215 від 27.03.2001р., у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України та такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч.2 ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, а саме посвідки на постійне проживання (а.с. 24-25), місце проживання позивача 11.04.2014р. зареєстровано Малиновським РМУ у м.Одесі ГУДМС України в Одеській області за адресою: АДРЕСА_1.
Водночас, позивач не обґрунтувала правових підстав звернення із заявою про оформлення та видачу їй довідки про реєстрацію особи громадянином України саме до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, враховуючи, що з 11.04.2014р. її місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1, а з урахуванням змісту пункту 117 розділу V Порядку № 215 у разі, зокрема, прийняття щодо особи рішення про оформлення набуття громадянства України, реєстрація особи громадянином України та видача довідки про реєстрацію особи громадянином України здійснюється відповідним органом міграційної служби за місцем проживання такої особи.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає, що вимога позивача щодо визнання неправомірною відмови Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області у здійсненні оформлення та видачі гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про реєстрацію особи громадянином України є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Відтак позовна вимога про зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області здійснити оформлення та видачу гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. довідки про реєстрацію особи громадянином України, яка є похідною від першої, також не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що мотивація та докази, наведені представником відповідача у запереченнях до позову, надають адміністративному суду підстави для постановлення висновків, що спростовують правову позицію представника позивача, а останнім не доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відтак, такі позовні вимоги задоволенню не підлягають .
У частині вимог про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду; зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області надати звіт про виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановлення нового строку для надання звіту та накладенням штрафу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України (у редакції чинній на момент розгляду судом клопотання позивача) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст. 382 КАС України ).
Таким чином, приписами наведеної статті КАС України суду надано право, а не обов'язок зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За встановлених у даній справі обставин, враховуючи висновки суду про відмову в задоволенні позову, не вбачається підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позову, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297, 382 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 37839478; місцезнаходження: 73036, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця Перекопська, будинок 168; ), третя особа Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 08592322; 73000, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця Кірова, будинок 4) про визнання неправомірною відмови в оформленні та видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.