Рішення № 71626865, 17.01.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
803/1653/17
Номер документу
71626865
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1653/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» до Офісу великих платників податків ДФС України про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» (далі – ТзОВ «Вог Трейдинг») звернулося з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС України про скасування податкового повідомлення-рішення від 18 серпня 2017 року № НОМЕР_1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14 серпня 2017 року було отримано акт від 14 липня 2017 року № 2038/28-10-42-05/383901515 про результати камеральної перевірки даних позивача щодо порушення порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН. У висновку акта перевірки зазначено, що ТзОВ «Вог Трейдинг» проведено реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН з порушенням термінів такої реєстрації.

Позивач зазначає, що протягом операційного дня 11 квітня 2016 року в 17 год. 06 хв. відправив засобами електронного зв’язку до шлюзу прийому звітності ДФС України податкові накладні виписані від 27 березня 2016 року №№ 1935, 1937, 1929, 1934, 1943, 1942.

Однак квитанції № 1 про прийняття вищевказаних податкових накладних на реєстрацію підприємству не були направлені органом ДФС протягом операційного дня – 11 квітня 2016 року. Квитанції № 1 були направлені підприємству лише 12 квітня 2016 року.

Щодо реєстрації податкових накладних від 26 жовтня 2015 року та 30 жовтня 2015 року №№ 2575, 2572, 2564, 2461 вказує, що згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (далі – ПК України) (в редакції чинній до 01 січня 2016 року) Порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, Міністерство фінансів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ. Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, зокрема, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року № 909-VIII внесений пункт 120-1.3 статті 120-1 ПК України відповідно до якого вимога про обов’язкове застосування контролюючим органом порядку застосування штрафних санкцій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику – виключено.

Відтак, ДФС України, починаючи з 01 січня 2016 року мають повноваження застосовувати штрафні санкції, що передбачені статтею 120-1 ПК України не керуючись порядком, затвердженим Міністерством фінансів України.

Однак Мінфіном так і не було затверджено Порядку застосування штрафних санкцій, а тому застосування штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних, що зареєстровані в 2015 році є неправомірним.

На підставі наведеного ТзОВ «Вог Трейдинг» просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18 серпня 2017 року № НОМЕР_1.

В поданому до суду відзиві від 11 січня 2017 року представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до пункту 49.4 статті 49 ПК України, податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. У свою чергу статті 200-1 Кодексу, що регулює електронне адміністрування податку на додану вартість, включає і податкові накладні. Тому, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН для податку на додану вартість є складовою податкової звітності. Таким чином, камеральна перевірка ТОВ «Вог Трейдинг» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких накладних в ЄРПН була здійснена на підставі Кодексу, і є правомірною та обґрунтованою.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

В редакції від 17 вересня 2017 року, що була чинною на час, за який виявлено правопорушення, ПК України містив норму, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовує державну податкову і митну політику. Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016», який набрав чинності з 01 січня 2016 року даний пункт було виключено.

Проте, норма, яка встановлює той факт, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН є правопорушенням за яке встановлена відповідальність не змінювалась. Натомість змінено було лише порядок застосування штрафних санкцій.

11 січня 2018 року судом постановлено ухвалу про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.

При цьому, судом відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача від 09.01.2018 року про відкладення розгляду справи, оскільки воно не містило жодних обґрунтувань неможливості явки в судове засідання та по суті було заявлено повторно (а.с.34), що відповідно до вимог пункту 1 частини третьої статті 205 КАС України є підставою для розгляду справи за відсутності такого представника.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» (ідентифікаційний код 38390515) зареєстроване як юридична особа 04 жовтня 2012 року за № 1 070 102 0000 047673, видом економічної діяльності є «46.71 оптова торгівля твердими, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами», що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07 вересня 2017 року.

Офісом великих платників податків ДФС України 14 липня 2017 року була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ «Вог Трейдинг» щодо порушення порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої був складений акт № 2038/28-10-42-05/38390515.

Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 201. 10 статті 201 ПК України, а саме: реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкового зобов’язання, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.

На підставі акта перевірки від 14 липня 2017 року № 2038/28-10-42-05/38390515 Офіс великих платників податків ДФС України було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 18 серпня 2017 року № НОМЕР_1, згідно якого за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1 838 296, 15 грн. застосовано штраф в розмірі 10%, що становить 183 829, 62 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Абзацом п’ятим пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Згідно із абзацом дев’ятим пункту 201.10 статті 201 цього ж Кодексу датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до абзацу тринадцять пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, наведеними нормами законодавства чітко встановлено обов’язок контролюючого органу прийняти або не прийняти, або зупинити реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування податкових накладних протягом операційного дня у який її надіслано.

Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ «Вог Трейдинг»11 квітня 2016 року о 17 год. 06 хв. відправило засобами електронного зв’язку до шлюзу прийому звітності ДФС України податкові накладні від 27 березня 2016 року №№ 1929, 1934, 1935, 1937, 1942, 1943, які виписані на користь ТзОВ «Нафтотрейд Ресурс» на загальну суму 37 829, 88 грн.

Однак зазначені податкові накладні прийняті лише 12 квітня 2016 року о 08 год. 43 хв., що підтверджується Квитанціями № 1 про прийняття вищевказаних податкових накладних.

Оскільки позивачу протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладних від 27 березня 2016 року №№ 1929, 1934, 1935, 1937, 1942, 1943, відтак вони вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних саме 11 квітня 2016 року, а тому порушення строків реєстрації таких накладних немає.

Таким чином, правомірність податкового повідомлення-рішення від 18 серпня 2017 року № НОМЕР_1 в цій частині контролюючим органом не доведено, тому вказане податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в розмірі 3 782, 98 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно із пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Так, на користь ТзОВ «Вог Рітейл» були виписані податкові накладні від 26 жовтня 2015 року № 2461 та від 30 жовтня 2015 року №№ 2564, 2572, 2575 на загальну суму 1 800 466, 27 грн., які також були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строків реєстрації, а саме: податкова накладна від 26 жовтня 2015 року № 2461 зареєстрована в ЄРПН 10 листопада 2015 року та податкові накладні від 30 жовтня 2015 року №№ 2564, 2572, 2575 зареєстровані в ЄРПН 14 листопада 2015 року. За несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН у 2015 році були застосовані штрафні санкції в розмірі 10% від суми податку на додану вартість на суму 180 046, 63 грн.

Суд не бере до уваги доводи представника позивача про відсутність у відповідача права за 2015 рік нараховувати штрафні санкції, оскільки був відсутній затверджений центральним органом порядок застосування штрафних санкцій, з огляду на таке.

Пункт 120-1.3. статті 120-1 ПК України (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин), передбачав, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (набрав чинності з 01 січня 2016 року) були внесені зміни до статті 120-1 ПК України, якими виключено пункт 120-1.3.

Разом з тим, порушення термінів реєстрації податкових накладних та відповідальність за таке порушення у виді штрафу були закріплені в ПК України як до 01 січня 2016 року, так і після цієї дати.

Тобто, факт відсутності порядку застосування штрафних санкцій, затвердженого центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну податкову та митну політику, про що зазначено в пункті 120-1.3 статті 120-1 ПК України (що був виключений з 01 січня 2016 року) не звільняє платника податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає до задоволення частково шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18 серпня 2017 року № НОМЕР_1 на суму 3 782, 99 грн., в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС України на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 56грн.80коп., сплачений відповідно до платіжного доручення від 28 листопада 2017 року № 4443.

Частиною четвертою статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 18 серпня 2017 року № НОМЕР_1 в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг»штрафу в розмірі 3 782 (три тисячі сімсот вісімдесят дві) гривень 99 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» судовий збір у розмірі 56 (п’ятдесят шість) гривень 80 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Дмитрук