
Справа № 743/1719/17
Провадження № 2-а/743/19/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2018 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої - судді Павленко О.В.,
при секретарі Воєдило О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яка полягає у не проведенні йому перерахунку пенсії відповідно до видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та зобов’язати відповідача провести відповідний перерахунок пенсії. Крім того, позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у 30-ти денний термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про його виконання. Позовні вимоги мотивував тим, що він являється пенсіонером ОВС України, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Чернігівській області з 04.07.2014 року та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Чинним законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року, затверджено нові схеми посадових окладів,окладів за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення поліцейських. Відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських. Проте відповідачем не було проведено відповідного перерахунку пенсії позивачу.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надіславши відзив на позовну заяву, у якому просив справу розглядати у його відсутність та відмовити в задоволенні позовних вимог. Суть відмови полягає в тому, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, перерахунок пенсій головним управлінням не здійснюється через відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України. Виплата пенсій за рахунок інших джерел не допускається, оскільки це буде порушенням бюджетного законодавства. Також зазначає, що перерахунок та виплату пенсії позивачу буде здійснено після виділення коштів з Державного бюджету України на вказані цілі. Крім того, відповідач наполягає на застосуванні, відповідно до положень КАС України, строку позовної давності звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
На адресу третьої особи була направлена копія ухвали про відкриттяспрощеного позовного провадження у справі з доданими документами, яка отримана 28.12.2017 року, однак пояснення від третьої особи щодо позову та відзиву, на час розгляду справи, до суду не надходили.
Суд, відповідно до ст. 263 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відповідності до положень ч. 4 ст. 229 КАС України,фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області і отримує пенсіюпо 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, серія ААИ № 981839 виданого 10.07.2015 року.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою про проведення йому перерахунку пенсії у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
Листом № 3969/03/П-12 від 04.12.2017 року ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило ОСОБА_1 про те, що довідка про розмір його грошового забезпечення, встановленого для поліцейських, надійшла до управління, але перерахунок та виплату пенсії позивача буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Аналогічну позицію висловив також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 року (№806/1721/16), від 24.11.2016 року (№ 676/1910/16-а).
Конституційним Судом України у рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ в Чернігівській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Чернігівській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). В свою чергу ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області виготовила 13.05.2017 року довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу та направила її до ГУ ПФУ в Чернігівській області.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах "Кечко проти України", "Бурдов проти Росії").
Згідно п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вирішуючи питання про застосування строків позовної даності, передбачених ст. 122, 123 КАС України, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії; перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, доводи відповідача про застосування строків позовної давності є необгрунтованими, оскільки перерахунок та виплата пенсії позивачу не було проведено з вини ГУ ПФУ в Чернігівській області, а позивач дізнався про порушення свого права з моменту отримання листа про відмову в перерахунку та виплаті йому пенсії, тому у даному випадку ГУ ПФУ в Чернігівській області зобов'язане здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати виникнення права на неї, а саме з 01 січня 2016 року без обмеження строком.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, тому бездіяльність відповідача щодо не проведення відповідного перерахунку є протиправною.
Вирішуючи вимогу позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
Враховуючи, що позивачем не було надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про можливість ухилення відповідача від виконання даного судового рішення, тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246 КАС України, суд –
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області (місцезнаходження: вул. П'ятницька, буд. 83а, м.Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940) щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Грициніна, буд. 6, смт.Ріпки, Ріпкинського району Чернігівської області, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: вул. П'ятницька, буд. 83а, м.Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940) провести ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Грициніна, буд. 6, смт.Ріпки, Ріпкинського району Чернігівської області, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд, протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 17 січня 2018 року.
Головуюча О.В. Павленко