Рішення № 71611575, 11.01.2018, Кіцманський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
718/2193/17
Номер документу
71611575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №718/2193/17

Провадження №2-а/718/57/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.01.2018 року м. Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючої судді Масюк Л.О.

секретаря Олексюк В.С.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_4 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, в якому, з врахуванням уточнень позову, просив визнати незаконним та скасувати Рішення ОСОБА_4 сільської ради №3 від 06.09.2017 року «Про дострокове припинення повноважень сільського голови с. Киселів ОСОБА_1В.»; поновити позивача на посаді ОСОБА_4 сільського голови; допустити негайне виконання рішення про поновлення позивача на посаді сільського голови с. Киселів; зобов’язати ОСОБА_4 сільську раду виплатити позивачу середній заробіток за час вимушеного прогулу з наступного дня після звільнення по день винесення рішення суду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові, а саме на те, що відповідачем було порушено порядок вирішення питання та процедуру голосування щодо дострокового припинення повноважень сільського голови. Також позивач та його представник покликаються на те, що за період перебування на посаді сільського голови ним не вчинялось жодних правопорушень законів чи Конституції України, прав чи свобод громадян, а отже, згідно статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відсутні підстави для дострокового припинення його повноважень. Вважають, що оскаржуване рішення сільської ради №3 від 06.09.2017 року було винесено з надуманих причин.

Крім того зазначали, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України обовязок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, тобто ОСОБА_4 сільську раду.

Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_3 позову не визнав, подавши заперечення на позовну заяву, в якому зазначив, що оскаржуване рішення є законним, прийнятим в межах повноважень сільської ради, у визначений законодавством спосіб та з дотриманням процедури, оскільки сільський голова ОСОБА_1 не забезпечував здійснення наданих йому повноважень та порушував Конституцію та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням ОСОБА_4 сільської виборчої комісії Кіцманського району Чернівецької області №1 від 28.10.2015 року «Про визнання сільського голови обраним» вирішено: 1) визнати обраним ОСОБА_1 на посаду ОСОБА_4 сільського голови; 2) копію рішення на наступний день видати обраному на посаду сільського голови ОСОБА_1В; 3) дане рішення оприлюднити не пізніше 30.10.2015 року (а.с. 6).

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (із змінами та доповненнями, в редакції на час розглядуваних правовідносин) визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до Конституції України.

Відповідно до статей 5, 12 нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова входить в систему місцевого самоврядування. Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Повноваження сільського, селищного, міського голови визначені статтею 42 вказаного Закону, зокрема частиною 4 цієї статті.

Згідно частин 1, 2, 3 статті 42 зазначеного Закону, повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону. У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.

Пунктом 16 частини 1 статті 26 вказаного Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, вказаними вище нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільського голови можуть бути припинені достроково лише у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону. Рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови може бути прийнято виключно на пленарному засіданні відповідної сільської ради, шляхом таємного голосування і лише у визначених цим Законом випадках.

Відповідно до статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: 1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; 2) припинення його громадянства; 3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; 4) відкликання з посади за народною ініціативою; 5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; 6) його смерті.

Крім цього, відповідно до ч.2 ст.79 Закону повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом 1 частини 2 цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради (ч.3 ст.79 Закону).

Повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці 1 частини 2 цієї статті, з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень (ч.11 ст.79 Закону).

Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що повноваження сільського голови можуть бути припинені достроково за рішенням відповідної сільської ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради, лише за наявності підстав, передбачених частиною 2 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тобто в разі якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Цей перелік підстав є вичерпним.

При цьому, відповідне рішення сільської ради щодо дострокового припинення повноважень сільського голови повинно бути прийнято у визначеному порядку та згідно встановленої процедури.

Так, відповідно до частин 4-17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні. Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону.

Порядок діяльності ОСОБА_4 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, її органу та посадових осіб регулюється Регламентом роботи ОСОБА_4 сільської ради, затвердженого рішенням сесії №1 від 03.11.2015 року (далі - Регламент) (а.с. 37-40 т.2).

Регламентои передбачено, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія скликається головою ради в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал або за пропозицією не менше 1/3 депутатів ід загального складу ради або виконкому. У разі невмотивованої відмови сільського голови або неможливості ним скликати сесію ради сесія кликається секретарем ради у випадках: відповідно за дорученням голови якщо сільський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий термін після настання умов, коли сесія не збирається, за пропозицією не менше як 1/3 депутатського складу ради або за пропозицією виконавчого комітету.

У разі якщо посадові особи у двотижневий термін не скликають сесію на вимогу субєктів, зазначених вище, сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менше як 1/3 складу ради або постійною комісією.

Рішення про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках, не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення , та питань,які передбачаються винести на розгляд сесії.

Сесія є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Сесію ради відкриває і веде сільський голова, в разі неможливості по дорученню секретар ради або за дорученням групи депутатів один з депутатів ініціативної групи депутатів - відкриває сесію, а веде депутат, що входить до складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд сесії можуть вноситися сільським головою,постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради або загальними зборами громадян.

В судовому засіданні депутати ОСОБА_4 сільської ради, а саме ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та ОСОБА_15, а також ОСОБА_16 – представник громадського обєднання «Винниця», які були допитані як свідки, вказали на незадовільну роботу позивача на посаді голови сільської ради, посилаючись на те, що сільський голова ОСОБА_1 не забезпечує здійснення наданих йому повноважень та порушує Конституцію та закони України. Депутати неодноразово зверталися до нього в усній формі щодо неприпустимості такого ставлення до своїх обов’язків та наполягали на відповідальному ставленні до роботи, а саме зобов’язували ОСОБА_1 скликати сесії сільської ради, вирішувати питання щодо нагальних потреб громади, зокрема здійснити освітлення вулиць села, упорядкувати дороги, вирішити питання про сміттєзвалище, виділення земельних ділянок учасникам АТО, та інше. Попереджали про можливе висловлення йому недовіри та вирішення питання про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 як голови сільської ради. Вказували, що ОСОБА_1 на зауваження не реагував, паралізувавши роботу органу місьцевого самоврядування, а тому, зібрашись з власної ініціативи 04.09.2017 року, депутати ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_5, ОСОБА_8,ОСОБА_17, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_15 прийняли рішення про скликання позачергової сесії сільської ради на якій слід вирішити питання про звільнення секретаря сільської ради ОСОБА_18, висловити недовіру ОСОБА_4 сільському голові ОСОБА_1 та достроково припинити його повноваження ОСОБА_4 сільського голови. Розпорядження про скликання позачергової сесії не виносилось. (а.с. 25-30 т.2)

Відповідно до протоколу позачергової ХХІV сесії ОСОБА_4 сільської ради VІІ скликання від 06.09.2017 року та результатів поіменного голосування (головуюча Козек М.І., секретар сесії ОСОБА_6,) на сесії з присутніх 12 депутатів у режимі відкритого голосування 11 депутатів проголосували «ЗА» висловлення недовіри сільському голові ОСОБА_1 та про дострокове припинення його повноважень, один депутат «утримався». Рішенням №233/24-2017 від 06.09.2017 року ОСОБА_4 сільська рада вирішила висловити недовіру ОСОБА_4 сільському голові ОСОБА_1 та припинити достроково його повноваження як голови ОСОБА_4 сільської ради. (а.с. 14-25 т.1)

У вказаному протоколі сесії також зазначено, що дострокове припинення повноважень сільського голови с. Киселів ОСОБА_1 зумовлено тим, що він не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, порушує закони України.

Однак, в матеріалах адміністративної справи немає і відповідачем ОСОБА_4 сільською радою не надано суду доказів про те, що позивач ОСОБА_1 за період перебування на посаді сільського голови с. Киселів Кіцманського району Чернівецької області із 28.10.2015 року до 04.09.2017 року (до ініціативи депутатів щодо скликання сесії з питання про недовіру сільському голові) здійснив порушення законів України та не забезпечив здійснення наданих йому повноважень.

При цьому, відповідачем не наведено конкретних фактів (суть порушення, дата вчинення, правова норма), які б підтверджували вчинення позивачем таких дій як порушення ним Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, що згідно ч.2 ст.79 Закону, могло б бути підставами для прийняття сільською радою рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови.

Крім цього, вирішуючи питання щодо наявності підстав для дострокового припинення повноважень сільського голови суд також враховує, що згідно частин 6, 7 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради. Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.

Матеріалами справи підтверджується, що до моменту прийняття спірного рішення сесії від 06 вересня 2017 року № 3 «Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1В.» позивач працював на посаді сільського голови майже два роки. З наданих в судовому засіданні показів позивача ОСОБА_1 вбачається, що 17.03.2017 року відбулася відкрита сесія сільської ради де було заслухано звіт голови про здійснену ним роботу перед територіальною громадою. Доказів в судовому засіданні щодо незадовільної роботи ОСОБА_1 на посаді голови ОСОБА_4 сільської ради не здобуто.

В такій ситуації являються необґрунтованими доводи відповідача ОСОБА_4 сільської ради щодо наявності підстав для дострокового припинення повноважень сільського голови.

Крім того, в порушення вимог ч.3 ст.79 ЗУ «Про місцеве самоврядування», була порушена сама процедура прийняття рішення відповідної ради, ухваленого на підставі відкритого голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради, а не шляхом таємного голосування як передбачає закон.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає необґрунтованим твердження відповідача щодо правомірності оскарженого позивачем рішення сесії ОСОБА_4 сільської ради» від 06 вересня 2017 року №3 «Про дострокове припинення повноважень сільського голови с. Киселів ОСОБА_1В.».

Відповідно до статті 235 КЗпП, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Що стосується запису у трудовій книжці ОСОБА_1, то запис не було вчинено через відсутність трудової книжки у особи відповідальної за їх зберігання – ОСОБА_19, що підтверджується ОСОБА_16 передачі на збереження трудових книжок працівників апарату ОСОБА_4 сільської ради, будинк культури від 26.10.2016 року. Даний факт також не заперечується федоряком В.В., який підтвердив, що його трудова книжка знаходилась у нього вдома.

Отже, позивач ОСОБА_1 підлягає поновленню на попередній посаді сільського голови села Киселів з дати незаконного звільнення, тобто з 06.09.2017 року, оскільки останнім робочим днем позивача був день 05.09.2017 року.

Також, з врахуванням вимог ч.2 ст.235 КЗпП України, в користь позивача слід стягнути із відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу, а саме за період з 06.09.2017 року (дата дострокового припинення повноважень) по 11.01.2018 року включно (дата винесення рішення суду).

Провівши розрахунок, суд встановив, що до стягнення підлягає сума в розмірі 21978 гривень (249,75 грн. (середньоденний заробіток) х 88 робочих днів), з врахуванням довідки вих. № 2174 від 04.10.2017 року ОСОБА_4 сільської ради про доходи позивача ОСОБА_1 (а.с. 50 т.1).

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку про наявність підстав про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 241- 243 ч.3, 246, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_4 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення №3 від 06.09.2017 року ХХІV сесії ОСОБА_4 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області VII скликання «Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1».

Поновити ОСОБА_1 на посаді сільського голови села Киселів Кіцманського району Чернівецької області з 06 вересня 2017 року.

Стягнути з ОСОБА_4 сільської ради Кіцманського району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 21978 гривень.

Рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за один місяць в сумі 5370 гривень підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: Масюк Л.О.