
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/61
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 січня 2018 року 16:03 № 826/14805/17
За позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фучика 1"
до Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації
3-я особа Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва"
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Секретар Б.О.Литвин
Представники:
Від позивача: Драган Я.С. - адв. (ордер КВ №297500)
Від відповідача: Єрко Н.П. - п/к (дов. від 18.12.17 р.)
Від 3-ї особи: не з'яв.
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання бездіяльності Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, що полягає в неприйняття розпорядчого документу про списання багатоквартирного будинку 4 по вул. Юліуса Фучика з балансу та передачу в управління ОСББ "Фучика 1" протиправною та зобов'язання Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації видати розпорядчий документ про списання багатоквартирного будинку 4 по вул. Юліуса Фучика в м. Києві, передачу будинку в управління ОСББ "Фучика 1" та примірників технічної документації, згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади.
В судовому засіданні 11.01.18 р. оголошено резолютивну частину рішення про задоволення позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Власниками багатоквартирного будинку по просп. Повітрофлотському, 18/2 у Солом'янському районі м. Києва було прийнято рішення про створення Об'єднання власників багатоквартирного будинку "Фучика 1" (код 40457877), у зв'язку з чим за актом передачі-приймання будинку №18/2 по просп. Повітрофлотський в управління ОСББ Фучика 1, затвердженого директором КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" 01.06.16 р., вказаний будинок передано в управління ОСББ разом з технічною документацією та ключами від технічних приміщень.
02.07.17 р. власниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Київ, Солом'янський район, вул. Юліуса Фучика, 4 проведено збори (протокол №1 від 02.07.17 р.), на яких було винесено, в тому числі, питання приєднання будинку до ОСББ "Фучика 1", передачу будинку в управління та на баланс ОСББ Фучика 1.
Вказані рішення прийнято.
Також 02.07.17 р. власниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Київ, Солом'янський район, просп. Повітрофлотський, 18/2 проведено збори (протокол №2 від 02.07.17 р.), на яких було винесено, в тому числі, питання приєднання будинку по вул. Юліуса Фучика, 4 до ОСББ "Фучика 1", передачу вказаного будинку в управління та на баланс ОСББ Фучика 1.
Вказані рішення прийнято.
На виконання вказаних рішень обома зборами власників було затверджено нову редакцію статуту ОСББ "Фучика 1", у п. 1 ч. 1 якого зазначено про створення об'єднання власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків№18/2 по просп. Повітрофлотський та №4 по вул. Юліуса Фучика.
24.07.17 р. ОСББ "Фучика 1" звернулося з листом до Голови Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, у якому повідомлено про відмову від послуг КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" та викладено прохання забезпечити передачу технічної документації будинку №4 по вул. Юліуса Фучика.
Листом від 11.08.17 р. №108-12985 ОСББ "Фучика 1" повідомлено про те, що у наданому переліку документів відсутній протокол рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку №4 по вул. Юліуса Фучика щодо створення у вказаному будинку об'єднання власників багатоквартирного будинку або протокол рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку №4 по вул. Юліуса Фучика за формою, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.15 р. №203, щодо визначення управителя та обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, контролю за його виконанням.
Листом від 06.10.17 р. повідомлено про відсутність підстав для передачі житлового будинку №4 по вул. Юліуса Фучика в управління ОСББ "Фучика 1" з огляду на положення ст. 9, 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
26.10.17 р. ОСББ "Фучика 1" повторно звернулося до Голови Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації та Київського міського голови з заявою про передачу будинку №4 по вул. Юліуса Фучика в управління ОСББ "Фучика 1" та передачу відповідної технічної документації.
Позивач - Об'єднання власників багатоквартирного будинку "Фучика 1" - вважає бездіяльність щодо передачі будинку №4 по вул. Юліуса Фучика в своє управління протиправною з таких підстав.
На думку позивача, відповідач вийшов за межі своїх повноважень, не приймаючи до уваги факт створення ОСББ "Фучика 1" мешканцями обох багатоквартирних будинків.
Ч. 3 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, може бути створене одне об'єднання, що і було зроблено в даному випадку шляхом приєднання одного з будинків до вже створеного ОСББ.
Позивачем надано всі необхідні документи для передачі в йому в управління будинку №4 по вул. Юліуса Фучика, і підстави для відмови у передачі були відсутні.
Відповідач - Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на відсутність порядку (процедури) приєднання житлового будинку до раніше створеного об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.
У наданому пакеті документів відсутній протокол рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку №4 по вул. Юліуса Фучика щодо створення у вказаному будинку об'єднання відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" за формою, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.15 р. №203.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 13, 19 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: 4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики.
Місцева державна адміністрація: 1) здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління, сприяє створенню на цих об'єктах систем управління якістю, систем екологічного управління, інших систем управління відповідно до національних або міжнародних стандартів, приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію підприємств, установ і організацій, що належать до сфери її управління, а також здійснює делеговані відповідною радою функції управління майном, що перебуває у спільній власності територіальних громад.
Управління майном комунальної власності (в тому числі, і багатоквартирними будинками), а також забезпечення його передачі на баланс іншого управителя у передбачених законодавствам підставах відноситься до делегованих повноважень Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, яка у відповідних правовідносинах виступає суб'єктом владних повноважень, ухвалює відповідні управлінські рішення, вчиняє дії та бездіяльність, що можуть бути предметом оскарження в адміністративному суді.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (в редакції станом на липень 2017р.) в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більш багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
Багатоквартирні будинки №18/2 по просп. Повітрофлотський та №4 по вул. Юліуса Фучика об'єднані спільною прибудинковою територією, оскільки розташовані поруч, тому у них може бути створене одне об'єднання.
Відповідач та 3-я особа не заперечили факт розташування будинків поруч та відповідність їх критеріям ч. 3 ст. 4 Закону, тому згідно ч. 1 ст.78 КАС України вказана інформація не підлягає доказуванню.
В даному випадку таке об'єднання було створене шляхом проведення зборів співвласників у обох багатоквартирних будинках 02.07.17 р., при чому, в одному з них - №18/2 по просп. Повітрофлотський - на цей час вже було створене ОСББ, а в іншому - ні, у зв'язку з чим було вирішено створити одне об'єднання шляхом приєднання будинку №4 по вул. Юліуса Фучика до вже створеного ОСББ "Фучика 1".
Вказаний спосіб створення одного об'єднання власниками двох і більше багатоквартирних будинків прямо законодавством не передбачений, але й не заборонений, тому може бути використаний власниками багатоквартирних будинків.
За відсутності більш детального врегулювання процедури утворення ОСББ власниками двох і більше багатоквартирних будинків вони можуть використовувати всі передбачені законодавством способи утворення/реорганізації юридичної особи.
За загальним правилом ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
В даному випадку реорганізація юридичної особи - ОСББ "Фучика 1" шляхом приєднання до нього ще одного будинку з підстави, передбаченої ч. 3 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", здійснена за рішенням власників обох багатоквартирних будинків шляхом прийняття рішення їхніми зборами - вищим органом управління об'єднання згідно ст. 10 вказаного Закону.
У випадку невідповідності такого способу реорганізації юридичної особи вимогам законодавства про це мало бути зауважено державним реєстратором, що проводив державну реєстрацію змін до статуту ОСББ "Фучика 1", і могло бути підставою для відмови у проведенні такої державної реєстрації змін.
За таких обставин суд не може погодитися з відповідачем, який зазначає про необхідність утворення окремо двох ОСББ у кожному будинку з наступним їх об'єднанням в одне, оскільки питання про відповідність законодавству обраного співвласниками способу утворення спільного ОСББ віднесено до компетенції державного реєстратора, тоді як до відповідача надійшло звернення щодо передачі в управління ОСББ багатоквартирного будинку у наслідок створення спільного ОСББ.
Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.02 р. №1521.
Згідно Порядку для здійснення відповідної передачі необхідним є проведення загальних зборів об'єднання для вирішення питання про прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання, утворення відповідної комісії для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс.
В даному випадку відповідні рішення наявні - рішення зборів власників обох багатоквартирних будинків (протоколи №№1,2 від 02.07.17 р.), при чому співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Київ, Солом'янський район, просп. Повітрофлотський, 18/2, фактично проведено збори об'єднання, оскільки станом на 02.07.17 р. ними вже було утворено ОСББ. Відповідно, формальні вимоги Порядку щодо надання рішення саме загальних зборів об'єднання, а не співвласників, виконано.
Збори співвласників обох будинків відповідають формі, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.15 р. №203.
За таких обставин підстави для відмови у задоволенні заяви позивача відсутні.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, що полягає в неприйнятті розпорядчого документу про списання багатоквартирного будинку 4 по вул. Юліуса Фучика з балансу та передачу в управління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фучика 1".
3. Зобов'язати Солом'янську районну в м. Києві державну адміністрацію видати розпорядчий документ про списання багатоквартирного будинку 4 по вул. Юліуса Фучика в м. Києві, передачу будинку в управління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фучика 1" та примірників технічної документації, згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади.
4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації 1600 грн. судового збору на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фучика 1".
5 Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 15.01.18 р.