
Справа №522/522/3288/17
№1-кс/522/426/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2018 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Попревич В.М., секретар судового засідання - Торчинська О.О., клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБ України в Одеській області ОСОБА_1, за погодженням прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 22017160000000007 від 17.01.2017 р., за фактом вчинення злочинів, передбачених ст. 197, ч. 2 ст. 364 та ч.1 ст. 205 КК України, про призначення податкової перевірки, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області ОСОБА_1, звернувся до слідчого судді з клопотанням про призначення податкової перевірки в рамках досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22017160000000007 від 17.01.2017 р., за фактом вчинення злочинів, передбачених ст. 197, ч. 2 ст. 364 та ч.1 ст. 205 КК України, мотивуючи наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянами України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, на території Одеського регіону, впроваджено злочинну схему, яка полягає у придбанні на території України зернових культур з подальшим їх експортом, без сплати відповідних зборів та обов'язкових платежів, чим державі наносяться майнові збитки.
Так, в період 2017 року, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 здійснено придбання суб'єктів господарювання із ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Спецтрейд Компані» (ЄДРПОУ 40885917, зареєстровано: ІНФОРМАЦІЯ_3, оф. 4, директор та засновник - ОСОБА_5, 29.04.1984 р.н, зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_4) та ТОВ «Кемерлайт» (ЄДРПОУ 40784141, м. Київ, Оболонський р-н, вул. Вишгородська, 4, оф. 2, директор та засновник - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, зареєстрована: ІНФОРМАЦІЯ_6), які використовуються, за сприянням співробітників контролюючих державних органів України, для експорту сільськогосподарської продукції до іноземних країн за підробленими документами походження товару - зернових культур.
Крім того, ОСОБА_4 здійснено придбання іноземної компанії, яка розташована в офшорній зоні, а саме: "MOLTENO INVEST LP", (CD 4050/16, 44/46 Morningside Road, Suite 3, Edinburg, EH10 4BF, Scotland, United Kingdom), яка виступає одержувачем (покупцем) зернових культур.
Слідством встановлено, що загальний обсяг експортованої продукції на адресу підконтрольної ОСОБА_3 та ОСОБА_4 компанії зареєстрованої у офшорній зоні "MOLTENO INVEST LP", за вересень-жовтень 2017 року, склала понад 10 млн. доларів США, що підтверджується відповідними вантажно-митними деклараціями, тоді як згідно податкової звітності, придбання товарів та послуг у вказаний період часу, здійснено на суму 293 502 грн.
Згідно із розробленою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 злочинною схемою, іноземна валюта, яка повинна надходити в Україну в якості сплати за зовнішньоекономічними контрактами на адресу підприємств-експортерів не надходить, а перераховується на банківські рахунки офшорних компаній підконтрольних вказаним особам та в подальшому привласнюється останніми.
Так, посадові особи вищевказаних суб'єктів господарювання, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою безпідставного завищення податкового кредиту з ПДВ та валових витрат, а в подальшому ухилення від сплати податків, у вищевказаний період часу, відображають у податковій звітності підприємства з ПДВ, закупівлю товарів, робіт та послуг від підприємств з ознаками фіктивності, чим спричиняють збитки державному бюджету України, в особливо великих розмірах.
Водночас, з метою уникнення штрафних санкцій за неповернення валютної виручки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 використовують підприємства-експортери не більше визначеного законодавством терміну (180 діб), після чого використовують інші юридичні особи.
19.12.2017 року з метою виконання вимог ст.ст. 2, 9, 91 КПК України щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування і проведення його у розумні строки в рамках кримінального провадження № 22017160000000007, прокурором відділу прокуратури Одеської області, в порядку ст. 36 КПК України надано вказівки щодо проведення ряду слідчих (розшукових) заходів з метою встановлення всіх обставин вчинення злочину, в тому числі звернення до слідчого судді із клопотанням про проведення податкової перевірки щодо ТОВ «Спецтрейд Компані» (ЄДРПОУ 40885917).
26.12.2017 р. до слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області надійшов лист з ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві, згідно якого ТОВ «Спецтрейд Компані» (ЄДРПОУ 40885917) перебуває на обліку у ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві, однак вказаний структурний підрозділ позбавлений функцій контролю за валютними операціями та операціями у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Крім того, наказом ДФС України № 620 від 18.08.2015 р. впроваджено концепцію створення "Офіс Аудит ГУ ДФС у м. Києві", який наділений контрольно-перевірочними повноваженнями.
Згідно ст. 78.1.11. ПК України, податкова перевірка може проводитись на підставі рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесеного ними відповідно до закону.
До судового засідання слідчий чи прокурор не з'явився, написав заву про розгляд клопотання за його відсутністю.
Розглядувши клопотання, дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п. 75.1.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Пунктом 75.1.2 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно п. 78.1.11 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом, зокрема, якщо отримано рішення слідчого судді про призначення перевірки.
Виходячи з положень п. 2 ст. 7, ст. 9 КПК України щодо забезпечення засад законності у кримінальному провадженні, при здійсненні досудового розслідування відповідні органи повинні керуватись як вимогами цього Кодексу, так і вимогами інших актів законодавства, що регламентують питання здійснення ними процесуальних повноважень, тобто у даному випадку - також наведеними вимогами Податкового кодексу України в частині порядку призначення позапланових перевірок платників податків контролюючим органом на підставі рішення слідчого судді.
Оскільки прямо нормами КПК України питання розгляду вказаних питань слідчим суддею не врегульовані, відповідно до вимог ч. 6 ст. 9 КПК України в даному випадку застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу, у тому числі засада законності, за змістом якої призначення позапланової перевірки слідчим суддею повинне здійснюватися безпосередньо на підставі вимог Податкового кодексу України.
Враховуючи обставини вчинення злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на вищевказаних положеннях закону, приходжу до висновку про наявність правових підстав для призначення документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Спецтрейд Компані» (ЄДРПОУ 40885917, зареєстровано: ІНФОРМАЦІЯ_3, оф. 4, директор та засновник - ОСОБА_5, 29.04.1984 р.н, зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_4), на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), а також дотримання валютного та іншого законодавства за період з 10.10.2016 по 01.01.2018 з пунктів 1-6 плану виїзної планової перевірки дотримання податкового та валютного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 93, 110 КПК України, ст.78 ПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБ України в Одеській області ОСОБА_1 за погодженням прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 22017160000000007 від 17.01.2017 р., за фактом вчинення злочинів, передбачених ст. 197, ч. 2 ст. 364 та ч.1 ст. 205 КК України, про призначення податкової перевірки – задовольнити.
Призначити документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Спецтрейд Компані» (ЄДРПОУ 40885917, зареєстровано: ІНФОРМАЦІЯ_3, оф. 4, директор та засновник - ОСОБА_5, 29.04.1984 р.н, зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_4), на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), а також дотримання валютного та іншого законодавства за період з 10.10.2016 по 01.01.2018 з пунктів 1-6 плану виїзної планової перевірки дотримання податкового та валютного законодавства, а саме:
- вступної частини перевірки;
- загальних положень перевірки;
- перевірки правильності ведення податкового обліку та правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових платежів, встановлених законодавством;
- перевірки дотримання вимог валютного законодавства при здійснені фінансово-господарської діяльності та зовнішньоекономічної діяльності;
- перевірки дотримання вимог іншого законодавства при здійсненні фінансово-господарської діяльності та зовнішньоекономічної діяльності;
- висновків перевірки.
Проведення перевірки доручити ГУ ДФС у м. Києві.
Зобов’язати ГУ ДФС у м. Києві направити отримані в ході перевірки матеріали до слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області, в передбачений законодавством строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Попревич В.М.