
Справа № 127/26982/17
Провадження № 2-а/127/1098/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.01.2018 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши в спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що при звільненні з органів МВС йому призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII. Позивач зазначив, що 23.12.2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських. Таким чином, позивач вважає, що з 01.01.2016 року йому як пенсіонеру органів внутрішніх справ України має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З урахуванням вищенаведених норм позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988.
Листом від 03.02.2017 року за № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством.
ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області позивача було включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які ОСОБА_2 управління 22.03.2017 року надало ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області на виконання вимог п.2 Порядку №45.
В свою чергу, ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області підготовлено довідку №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Вказана довідка отримана ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області в травні 2017 року.
Враховуючи те, що довідку №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивачу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області отримало в травні 2017 року, обов’язок щодо здійснення перерахунку позивачу, з урахуванням положень п. 4 порядку №45 та ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виник у відповідача 01 червня 2017 року.
Однак, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, після отримання від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області довідки №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, жодних дій для перерахунку пенсії вчинено не було.
Позивач вважає відмову провести перерахунок пенсії протиправною.
Відповідач в строк, визначений ст. 162 КАС України, подав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив про те, що довідку №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_1 ОСОБА_2 управління отримало 22.05.2017 р., тому відповідач вважає, що обов’язок щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень п.4 Порядку №45 та ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виник у позивача з 01.06.2017 року. Таким чином висновок позивача щодо зобов’язання головного управління здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. не ґрунтується на нормах матеріального права.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд вважає, що повідомлені позивачем обставини та наявні у справи докази є достатніми для ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання, а тому розгляд справи проведено у порядку спрощеного провадження відповідно до ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в справі, суд приходить до наступного.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області як одержувач пенсії згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
29.12.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, яким ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після ч. 2 доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Листом від 03.02.2017 року за № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством.
ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області позивача було включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які ОСОБА_2 управління 22.03.2017 року надало ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області на виконання вимог п.2 Порядку №45.
В свою чергу, ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області підготовлено довідку №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Вказана довідка отримана ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області в травні 2017 року.
Враховуючи те, що довідку №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивачу, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області отримало в травні 2017 року, обов’язок щодо здійснення перерахунку позивачу, з урахуванням положень п. 4 порядку №45 та ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виник у відповідача 01 червня 2017 року.
Однак, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області після отримання від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області довідки №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, жодних дій для перерахунку пенсії вчинено не було.
Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
Згідно з положеннями ч. 18 ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з п. 1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас, положеннями абз. 2 п. 15 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України " Про Національну поліцію"(далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-VIII) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Крім того, ст. 102 Закону №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-ХІІ.
Нормами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45) визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За положеннями п. 2 вказаного Порядку рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
В той же час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В свою чергу, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Також, положеннями п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад – у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-12. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
У травні 2017 року ГУ ПФУ у Вінницькій області отримало від ліквідаційної комісії довідку №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Враховуючи положення п. 4 Порядку №45 та ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ відповідач зобов'язаний був ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії станом на 01 червня 2017 і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії.
Проте, орган Пенсійного фонду не прийняв рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії на підставі наданої довідки, а відтак не здійснив перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі вказаної довідки.
За таких обставин суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок чого порушив гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення. Щодо посилання УПФУ у Вінницькій області на відсутність виділення коштів з Державного бюджету України як на обґрунтовану підставу для затримки проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, то такі дії суперечать нормам Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.
Однак, як встановлено судом з матеріалів справи та відзиву представника відповідача, ГУ ПФУ у Вінницькій області рішення щодо перерахунку пенсії не приймало.
Розподіл судових витрат суд проводить відповідно до ст.139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.19 Конституції України, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900, ст.ст. 2, 9,
72-77, 90, 139, 241-246, п. 10 Перехідних положень КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: 21021, АДРЕСА_1.
Зобов’язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків 269606496, адреса місця проживання: 21021, АДРЕСА_1, відповідно до довідки №14104 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: 21021, АДРЕСА_1, у відшкодування витрат зі сплати судового збору 640,00 грн.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня вручення.
Суддя