Ухвала суду № 71539762, 12.01.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
815/110/18
Номер документу
71539762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/110/18

Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А.В. Час і місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: 15:35, м.Одеса Дата складання повного тексту: 12.01.2018р.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Лук'янчук О.В.,

суддів : Градовського Ю.М.,

Ступакової І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року по справі за позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 до Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області, за участі 3-ї особи без самостійних вимог на предмет позову кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4, про визнання протиправними та скасування постанов № 38 від 02.01.2018 року та № 39 від 03.01.2018 року, -

В С Т А Н О В И Л А :

07.01.2018 року кандидат на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області, за участі 3-ї особи без самостійних вимог на предмет позову кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4, в якому просив суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області № 38 від 02.01.2018 року «Про розгляд скарги кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних голів, що відбулися 24 грудня 2017 року, ОСОБА_4»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Овідіопольської районної виборчої комісії Одеської області № 39 від 03.01.2018 року «Про розгляд клопотання експерта Одеського науково- дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, 11.01.2018 року кандидат на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, обґрунтовану посиланням на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що спірні постанови прийняті з порушенням ст. 7 Закону України "Про місцеві вибори", згідно якої членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, що дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.

Також, вказано, що Овідіопольська РВК є неналежною виборчою комісією, яка повинна розглядати скаргу у зв'язку з тим, що до її компетенції не входить встановлення результатів місцевих виборів та комісія перейняла на себе повноваження слідчого органу, що виходить за межі її повноважень .

Крім того, апелянт посилається на те, що Овідіопольська РВК повинна була повернути суб'єкту оскарження скаргу, у зв'язку з невідповідністю її п.5 ч.1 ст. 96 Закону України «Про місцеві вибори» та зазначає про порушення відповідачем процедури розгляду скарги .

У зв'язку з цим, в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 року та ухвалення нового судового рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Овідіопольська районна виборча комісія Одеської області подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 24.12.2017 року відбулися перші вибори депутатів Таїровської селищної ради та Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади.

25.12.2017 року Таїровською селищною виборчою комісією прийнято постанову № 316 про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях, зокрема №510682, з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області по єдиному одномандатному виборчому округу.

31.12.2017 року Таїровською селищною виборчою комісією прийнято постанову №337 "Про визнання ОСОБА_3 Таїровським селищним головою, обраним на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24.12.2017 року".

02.01.2017 року Овідіопольською РВК прийнято постанову № 38 "Про розгляд скарги кандидата па посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних голів, що відбулися 24.12.2017 року, ОСОБА_4".

Підставою для прийняття постанови №38 від 02.01.2018 року стала скарга кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних голів, що відбулися 24.12.2017 року, ОСОБА_4.

Так, із змісту вказаної постанови вбачається, що 01 січня 2018 року до Овідіопольської РВК надійшла скарга кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбулися 24 грудня 2017 року, ОСОБА_4 на дії та рішення Таїровської СВК. В скарзі кандидат на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 зазначив, що виборчі бюлетені, якими виборці віддали свої голоси за кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3, не мають ознак, які зазвичай характерні для таких виборчих бюлетенів, які були виявлені у виборчих скриньках (залами, зім'ятість, структура паперу бюлетеня і відривного контрольного листа, а також сліди відривання явно відрізняються та відсутні інші ознаки звичайного впливу на виборчий бюлетень в процесі голосування та під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці).

Постановою № 38 від 02.01.2018 року Овідіопольська РВК вирішила звернутись до Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України із запитом про проведення технічної експертизи виборчих бюлетенів та контрольних талонів з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області з виборчої дільниці № 510682, в якому на вирішення експерта поставити наступні питання:

- яким способом виготовлені надані на дослідження виборчі бюлетені та контрольні талони з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на виборчій дільниці № 510682?

- чи ідентично виготовлені виборчі бюлетені та контрольні талони з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на виборчій дільниці № 510682 (печатна форма, папір, тощо)? Якщо ні, просимо вказати, які саме?

03 січня 2018 року до Овідіопольської РВК надійшло клопотання експерта Одеського науково- дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України ОСОБА_5 вих. № 1-П від 03.01.2018 р. про необхідність передати виборчі бюлетені, недійсні виборчі бюлетені, невикористані виборчі бюлетені, виборчі бюлетені, які не підлягають врахуванню, та зіпсовані виборчі бюлетені, контрольні талони для проведення експертизи.

Постановою Овідіопольської РВК № 39 від 03.01.2018 року, за результатами розгляду зобов'язано Таїровську СВК передати до Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України виборчі бюлетені, голоси в яких віддані виборцями під час голосування з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на виборчій дільниці №510682 за кожного з кандидатів на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області, які були включені до виборчого бюлетеню, недійсні виборчі бюлетені, невикористані виборчі бюлетені, а також виборчі бюлетені, які не підлягають врахуванню, та зіпсовані виборчі бюлетені, якщо такі є; контрольні талони.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Овідіопольською районною комісією Одеської області оскаржувані рішення прийняті у межах наданих повноважень, на підставі та у спосіб, визначений законом .

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України "Про місцеві вибори"(далі - Закон).

Положеннями статті 11 вказаного Закону визначено, що виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

За змістом ч. 1 ст. 12 Закону, суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного,міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку,встановленому цим Законом.

Згідно ч.ч. 1,3.4 ст.20 Закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів.

Згідно з ч.6 ст. 22 Закону, районні територіальні виборчі комісії формують склад міських (крім міст, зазначених у частинах четвертій, п'ятій та восьмій цієї статті), сільських, селищних територіальних виборчих комісій у відповідному районі не пізніш як за 42 дні до дня виборів.

Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону, дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією.

Відповідно до 6 ст. 94 Закону, рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено до суду.

Водночас відповідно до ч. 4 ст. 95 Закону, скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Як вбачається із матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції Таїровською СВК на підставі власної постанови № 316 від 25.12.2017 р. про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях прийнято рішення щодо встановлення підсумків голосування на виборчій дільниці № 510682.

Отже, правомірним є висновок суду першої інстанції, що скарга на ці дії та рішення відповідно до ч. 4 ст. 95 Закону України «Про місцеві вибори» може бути подана до Овідіопольскої РВК, як до виборчої комісії вищого рівня, яка відповідно до ч.6 ст. 22 Закону сформувала Таїровську СВК, а відтак доводи апелянта стосовно того, що Овідіопольська РВК є неналежною виборчою комісією, яка повинна розглядати скаргу кандидата на посаду Таїровського селищного голови є помилковими.

Доводи апелянта, що скарга кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних голів, що відбулися 24 грудня 2017 року, ОСОБА_4» повинна була бути повернута суб'єкту оскарження без розгляду, у зв'язку з невідповідністю її п.5 ч.1 ст. 96 Закону України «Про місцеві вибори», являються безпідставними, оскільки як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і в суді апеляційної інстанції не встановлено підстав, передбачених ч. 2 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», для повернення скарги без розгляду суб'єкту звернення станом 02.01.2018 року.

При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 8 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», якщо виборча комісія під час розгляду скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у дводенний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менш як за три дні до дня голосування, у день голосування чи наступного за ним дня, - невідкладно. Про результати перевірки та вжиті заходи відповідні органи у дводенний строк повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до постанови № 38 від 02.01.2018 року, Овідіопольська РВК, згідно ч. 8 ст. 97 Закону вирішила передати копію скарги кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбулися 24 грудня 2017 року, ОСОБА_4 від 01.01.2018 р. до ГУ НП України в Одеській області для проведення перевірки та у разі виявлення підстав вжиття заходів реагування відповідно до законодавства України.

Відтак, рішення Овідіопольської РВК про передачу копії скарги до правоохоронних органів для вжиття заходів реагування відповідає ч. 8 ст. 97 Закону, а тому твердження апелянта про те, що Овідіопольська РВК при розгляді скарги перейняла на себе повноваження слідчого органу є безпідставними.

Водночас, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 98 Закону України «Про місцеві вибори» доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, зокрема можуть бути: висновки експертів, надані письмово на запит виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, суб'єкта звернення зі скаргою або суб'єкта оскарження.

Згідно постанови № 38, Овідіопольська РВК 02.01.2018 року вирішила звернутись до Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України із запитом про проведення технічної експертизи виборчих бюлетенів та контрольних талонів з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області з виборчої дільниці №510682.

03 січня 2018 року до Овідіопольської РВК надійшло клопотання експерта Одеського науково-дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України ОСОБА_5 вих. № 1-П від 03.01.2018 р., за розглядом якого Овідіопольська РВК прийняла спірну постанову, якою зобов'язала Таїровську СВК у встановленому цією постановою порядку передати для проведення експертизи оригінали виборчих бюлетенів та контрольних талонів з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області на виборчій дільниці № 510682 до Одеського науково- дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

Відповідно до ч. 17 ст. 27 Закону України рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу, а відтак Таїровська СВК правомірно виконала постанову Овідіопольської РВК № 39 від 03.01.2018 р.

Колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта про порушення ст. 7 Закону, якою членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, що дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця, оскільки у експерта відсутня можливість ідентифікувати виборця за номером в списку виборців за допомогою контрольних талонів, що містять цей номер та зазначення таких відомостей у висновку експерта.

Більш того, колегія суддів зауважує, на тому , що предметом експертного дослідження є саме бюлетені та контрольні талони, а не відомості, які вказані в них, серед яких персональні дані виборців відсутні.

Отже, дії щодо розголошення інформації про волевиявлення конкретного виборця з боку членів Овідіопольської РВК не вчинялись, а відтак порушення ст. 7 Закону відсутні, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Твердження апелянта про те, що скарга кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 до Овідіопольськох РВК офіційно не надходила та не була зареєстрована в журналі реєстрації вхідних документів, заяв та скарг Овідіопольської РВК, та про те, що оскаржувані постанови, в порушення вимог ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», приймались не на засіданнях Овідіопольської РВК, а були складені головою комісії одноосібно, спростовуються матеріалами справи, зокрема, як було вірно встановлено судом першої інстанції що прийняття та реєстрації скарги ОСОБА_4 та засідання Овідіопольської РВК, що проводилися 02.01.2018 р. та 03.01.2018 р. на яких шляхом голосування відповідно до вимог ст. 27 Закону були прийняті оскаржувані постанови, проводились в іншому приміщенні, яким Овідіопольська РВК користується на правах суборенди на підставі відповідного договору, який наявний в матеріалах справи (а.с. 44).

При цьому, факт проведення засідань Овідіопольської РВК 02 та 03 січня 2018 року підтверджується копіями протоколів цих засідань (а.с. 44,45).

Твердження апелянта про порушення його права на участь у розгляді скарги, колегія суддів вважає помилковими, оскільки відсутність оприлюдненої інформації про іншу адресу засідання Овідіопольської РВК та неповідомлення позивача, який не є суб'єктом звернення про розгляд скарги не може бути підставою для визнання протиправними постанов, які оскаржені, у зв'язку з тим, що скаргу не розглянуто, а рішення про звернення до Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та задоволення клопотання експерта прийняте для повного та всебічного розгляду скарги, а тому право позивача на участь у розгляді скарги не порушено.

Доводи апелянта що судом першої інстанції при розгляді справи не прийнято до уваги факт того, що при повторному підрахунку голосів Таїровською СВК не було зазначені зауваження щодо невідповідності виборчих бюлетенів вимогам Закону України «Про місцеві вибори», колегія суддів вважає безпідставними, оскільки предметом даних спірних правовідносин є правомірність постанов щодо розгляду скарги ОСОБА_4 та розгляд клопотання експерта, а тому такі посилання апелянта при розгляді даної справи не можуть бути прийняті до уваги .

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що приймаючи спірні постанови Овідіопольська РВК діяла в межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, встановлені Законом, а тому доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, ґрунтуються на обставинах, яким судом першої інстанції правильну надано правову оцінку, у зв'язку з чим, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного судового рішення не вбачається.

Згідно ст.139 КАС України суд вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Враховуючи те, що апелянт не відноситься до категорії осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, при зверненні до суду з апеляційною скаргою судовий збір ним не сплачений, а тому, на підставі п.3 ч.2 ст.4, ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір", ч.9 ст.273 КАС України, з кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 належить стягнути судовий збір у розмірі 2 114,40 грн.

Керуючись ст.ст. 273, 278, 308, 310, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів , -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року - без змін.

Стягнути з кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 на користь Державної судової адміністрації України (рахунок №31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106) несплачений судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у розмірі 2 114 (дві тисячі сто чотирнадцять ) грн. 40 коп.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.В. Лук'янчук

Суддя: Ю.М.Градовський

Суддя: І.Г. Ступакова