
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/2039/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Крутько О.В.,
представника відповідача – ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа: Андріївська сільська рада Хорольського району Полтавської області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
16 листопада 2017 року ОСОБА_2 /надалі - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області /надалі - відповідач/, третя особа: Андріївська сільська рада Хорольського району Полтавської області, про визнання протиправною та скасування відмови, викладеної у листі від 24.07.2017 № 10677/6-17; зобов'язання повторно розглянути заяву про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, яка розташована на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у розмірі 1,9977 умовних кадастрових одиниць.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що вважає рішення відповідача незаконним, оскільки згідно з інформацією із Земельного кадастру України земельна ділянка відноситься до земель державної власності, а не колективної як зазначено у листі від 24.07.2017 № 10677/6-17.
Позивач в судове засідання не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. У письмових запереченнях посилався на те, що за результатами розгляду клопотання ОСОБА_2 від 03.07.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області за межами населеного пункту ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надано відповідь від 24.07.2017 № 10677/6-17 про неможливість задоволення даного клопотання, з огляду на наявність інформації відділу у Хорольському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області про те, що земельна ділянка відноситься до земель колективної власності згідно з державним актом на право колективної власності на землю серії ПЛ № 00017 від 25.03.1996. Зазначив, що земельна ділянка є колективною власністю, відповідно відповідач не має права нею розпоряджатися /а.с. 18-20/.
Представник третьої особи в судове засідання не з"явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, при вирішенні справи покладався на розсуд суду.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 03.07.2017 ОСОБА_2 звернувся з клопотанням (вхідний номер Д-15227/0/5-17 від 03.07.2017) до ГУ Держгеокадастру в Полтавській області з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області за межами населеного пункту /а.с. 21/.
Листом від 24.07.2017 вих. №10677/6-17 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області за межами населеного пункту, посилаючись на те, що за інформацією відділу у Хорольському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області земельна ділянка відноситься до земель колективної власності згідно з державним актом на право колективної власності на землю серії ПЛ № 00017 від 25.03.1996 /а.с. 23/.
Позивач не погодився з відмовою ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.
Відповідно до положень частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-ІІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
В силу положень частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.
За приписами частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що листом від 24.07.2017 вих. №10677/6-17 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області за межами населеного пункту, посилаючись на те, що за інформацією відділу у Хорольському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області земельна ділянка відноситься до земель колективної власності згідно з державним актом на право колективної власності на землю серії ПЛ № 00017 від 25.03.1996 /а.с. 23/. Таким чином, зважаючи на те, що земельна ділянка є колективною власністю, відповідач вважав, що не має права нею розпоряджатися.
Згідно з державним актом на право колективної власності на землю серії ПЛ № 00017 від 25.03.1996 на підставі рішення Андріївської сільської ради від 27.12.1995 № 66 землю передано Колективному сільськогосподарському підприємству ім. Ілліча у колективну власність /а.с. 25-28/.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
Таким чином, Конституція України передбачає наступні форми власності: приватну, державну та комунальну.
Глава 23 Цивільного кодексу України передбачає наявність також приватної, державної та комунальної власності.
Статтею 78 Земельного кодексу України передбачено, що земля в Україні може перебувати лише у приватній, комунальній та державній власності.
Отже, діюче законодавство України не передбачає існування колективної власності.
Відповідно до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.11.2017 № НВ-5306684312017 форма власності земельної ділянки, кадастровий номер 5324880300:00:004:0018 площею 2,0 га на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області, - державна, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення /а.с. 54/.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Крім того, згідно з рішенням виконавчого комітету Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 21.03.2000 № 12 змінено цільове призначення земель КСП ім. Ілліча площею 30,0 га ріллі, що знаходиться поблизу с. Н. Байрак поле № 8 на землі для розширення особистих підсобних господарств /а.с. 11/.
За таких обставин, посилання у листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 24.07.2017 вих. №10677/6-17 на те, що земельна ділянка, кадастровий номер 5324880300:00:004:0018, площею 2,0 га на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області, є об`єктом права колективної власності, суд вважає безпідставним, оскільки право колективної власності не передбачене діючим законодавством і відповідно до Державного земельного кадастру вона є державною власністю.
Отже, лист ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 24.07.2017 вих. №10677/6-17 не містить підстав, передбачених частиною сьомою статті 118Земельного кодексу України, тобто не ґрунтується на вимогах закону.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом від 24.07.2017 вих. №10677/6-17, яким залишено без задоволення клопотання ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, не ґрунтується на вимогах законодавства, а відтак підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
З метою повного захисту прав та інтересів позивача суд дійшов висновку про зобов'язання ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 03.07.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області за межами населеного пункту, з урахуванням висновків суду.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа..
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (с. Н.Байрак, Хорольського району Полтавської області, 37850, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36038), третя особа: Андріївська сільська рада Хорольського району Полтавської області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області за межами населеного пункту, викладену у листі від 24.07.2017 № 10677/6-17.
Зобов'язати ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 03.07.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Андріївської сільської ради Хорольського району Полтавської області за межами населеного пункту, з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640,00 грн (шістсот сорок гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складено 05 січня 2018 року.
Суддя ОСОБА_4