
3.7
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 січня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1862/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Секірська А.Г.,
за участі секретаря судового засідання – Вакуленка А.В.,
представника позивача – ОСОБА_1 (посвідчення від 06.05.2016 № 043154),
відповідача – ОСОБА_2,
представник третьої особи – не прибув,
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Державна служба України з безпеки на транспорті про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,
ВСТАНОВИВ:
07 грудня 2017 року перший заступник керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 (далі –позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі – відповідач, ОСОБА_2О.), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Державна служба України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансбезпека), про стягнення плати за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 14856,16 грн, в обґрунтування якого позивач послався на таке.
27.02.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. Так, посадовими особами Управління проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки КАМАЗ, модель 5320, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом марки ТКБ, моделі 8350, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить перевізнику ОСОБА_3. За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та ОСОБА_4 № 0000861 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, на підставі яких проведено розрахунок плати за перевищення нормативних вагових параметрів вантажного автомобіля.
Відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, відповідачу нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 492, 90 євро, що на день проведення розрахунку за офіційним курсом НБУ становить 14856, 16 грн.
Відповідно до пункту 31 Порядку габаритно-вагового контролю перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, однак, у встановлені строки відповідач плату за проїзд не сплатив.
03.08.2017 Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області рекомендованим листом повторно спрямувало відповідачу копії відповідних документів та лист-повідомлення про необхідність сплати грошових коштів, проте до теперішнього часу відповідач кошти не сплатив.
Визначена плата за проїзд у встановлені чинним законодавством строки відповідачем неоскаржена та несплачена. На підставі викладеного позивач просив стягнути зі ОСОБА_2 заборгованість з плати за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 14856, 16 грн на користь Державної служби України з безпеки на транспорті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судовому засідання позовні вимоги визнав, про що надав заяву від 09.01.2018 (арк.спр. 44), та, враховуючи, що він є пенсіонером з 2013 року по теперішній час, розмір пенсії складає 2118 грн, інших доходів не має, просив розстрочити виконання рішення на рік.
Позивач не заперечував проти розстрочення виконання рішення суду.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк.спр.41), причини неявки суду не повідомив.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України суд дійшов такого.
27.07.2017 при проведенні посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки КАМАЗ, модель 5320, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом марки ГКБ, моделі 8350, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить відповідачу, за результатами якого складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.07.2017 № 0000861 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.07.2017, в яких зафіксовано перевезення вантажу із перевищенням встановленого осьового навантаження (арк. спр. 16-17).
На підставі вказаних документів було складено розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу, згідно якого за перевищення нормативних параметрів відповідач повинен сплатити кошти в сумі 492, 90 євро (арк. спр. 18).
На підтвердженні законності проведеної перевірки позивачем надано направлення на перевірку від 21.07.2017 № 006484 (арк.спр. 22), графік щоденної (цілодобової) роботи пересувних пунктів габаритно – вагового контролю в Дніпропетровській області на липень 2017 рік (арк.спр. 23) та свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 34-00/2849 від 12.07.2017 (арк.спр. 24).
Згідно з відомостями, наданими на запит позивача ОСОБА_5 сервісним центром № 4443 Регіонального сервісного центру в Луганській області МВС від 07.11.2017 № 31/12/4443-4538, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру МВС станом на 06.11.2017 автомобіль КАМАЗ 5320, 1986 випуску, номерний знак 03263АТ, № шасі НОМЕР_3, власник ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: м. Луганськ, кв. Енергетиків, 15/44, 15.08.2017 перереєстровано на нового власника ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, адреса реєстрації: Харківська область, смт. Слобожанське, вул. Першотравнева, буд. 20, присвоєно номерний знак НОМЕР_4, номерний знак 03263АТ зданий на знищення. Причіп ГКБ 8352, 1991 року випуску, номерний знак НОМЕР_2, VIN – Х1W83520AL0049578, власник ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 15.08.2017 перереєстровано на нового власника ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, адреса реєстрації: Харківська область, смт. Слобожанське, вул. Першотравнева, буд. 20, присвоєно номерний знак НОМЕР_5, номерний знак 11059АМ зданий на знищення (арк.спр. 25).
Таким чином, власником транспортного засобу на день здійснення перевірки 27.07.2017 був ОСОБА_2
03.08.2017 Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області надіслало на адресу відповідача лист № 4029/25.17 яким останнього повідомлено про необхідність внесення плати за проїзд та надіслати належним чином завірену копію платіжного документа на адресу управління (арк. спр. 20).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною другою статті 29 Закону України “Про дорожній рух” передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
У відповідності до вимог частини 4 статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 зазначених Правил).
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (пункти 26, 27, 31-1 Порядку).
З аналізу викладених норм слідує, що у разі несплати автомобільним перевізником обов'язкового платежу, останній підлягає стягненню з нього в примусовому порядку в національній валюті до державного бюджету.
Отже, враховуючи розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого відповідачу нарахована плата в розмірі 492,90 євро, та офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, на 27.07.2017, розмір плати за проїзд складає 14 856, 16 грн.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням того, що визначена контролюючим органом плата за проїзд в розмірі 14 856, 16 грн відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду справи по суті не надано, суд вважає, що позовні вимоги першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 є обґрунтованими та такими, які слід задовольнити.
Щодо клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотною ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).
Згідно із пунктом 2 частини четвертої статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує щодо фізичної особи – тяжке захворювання самої особи або членів її сім’ї, її матеріальне становище.
Враховуючи те, що відповідач ОСОБА_2 є пенсіонером, отримує пенсію за віком при неповному пільговому стажі за списком № 2, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_6 (арк.спр. 43), довідкою Новоайдарського відділення Старобільського ОУПФУ Луганської області від 03.01.2018 № 20 (арк.спр. 42), не є фізичною особою – підприємцем (арк.спр. 29-30), з врахуванням думки прокурора, який не заперечував проти розстрочення виконання судового рішення, суд вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача та розстрочити виконання рішення суду строком на 12 місяців зі сплатою по 1 238,01 грн щомісяця з січня по листопад 2018 року, та 1 238,05 грн у грудні 2018 року.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 72-80, 94, 139, 242-250, 255, 286, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Державна служба України з безпеки на транспорті про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 14 856, 16 грн задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, місто Луганськ, Луганська область, 91480, ідентифікаційний код НОМЕР_6) на користь Державного бюджету України (одержувач: Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, р/р 31311309700305 в ГУДКСУ у Солонянському районі, МФО 805012, код ЄДРПОУ банку 37916143, код бюджетної класифікації: 22160100 - плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 14 856, 16 грн (чотирнадцять тисяч вісімсот п’ятдесят шість грн 16 коп.).
Розстрочити виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року у справі № 812/1862/17 за позовом першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Державна служба України з безпеки на транспорті про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 14 856, 16 грн строком на 12 місяців зі сплатою по 1 238,01 грн щомісяця з лютого по грудень 2018 року, та 1 238,05 грн у січні 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 12 січня 2018 року.
Суддя ОСОБА_4