Ухвала суду № 71508805, 09.01.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2018
Номер справи
815/57/18
Номер документу
71508805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/57/18

УХВАЛА

09 січня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До суду 03.01.2018 року засобами поштового зв'язку надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради в якому просить:

- визнати протиправними дії органу реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради щодо зняття з реєстрації місця проживання в квартирі АДРЕСА_2 ОСОБА_1 і скасувати відповідні реєстраційні записи в Єдиному державному демографічному реєстрі.

Також позивач просить в порядку роз'яснення виконання постанови суду роз'яснити, що виконання здійснюється шляхом виключення записів про скасування в Єдиному державному демографічному реєстрі запису про зняття з реєстрації та поновлення запису про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2, у відповідних реєстрах адміністраторами Департаменту надання адміністративних послуг ОМР.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються, крім іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Позивачем у якості відповідача зазначений Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради. Відносно юридичної особи повинні бути зазначені їх місцезнаходження; поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України. Позивач зазначив ідентифікаційний код та адресу АДРЕСА_3. Проте згідно з даними ЄДР юридичною адресою відповідача є АДРЕСА_4.

Крім того, відповідно до ч.6 ст.160 КАС України стосовно представника повинні бути вказані всі данні встановлені п.2 ч.5 ст. 160 КАС України.

Позивач зазначив у якості свого представника ОСОБА_3, який проживає за адресою проживання АДРЕСА_5. Інших даних визначених п.2 ч.5 ст.160 КАС України не зазначено, що свідчить про невідповідність позову вимогам законодавства.

При цьому у копії довіреності наданою до позову зазначено місце мешкання ОСОБА_4- АДРЕСА_1, тобто інша адреса ніж зазначена у позові.

Статтею 55 КАС України встановлено, що сторона в адміністративній справі може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Норми КАС України не обмежують сторону у кількості представників.

Проте наявність декількох представників не позбавляє позивача обов'язку зазначити всіх їх в позові з відповідними даними згідно п.2 ч.5 ст. 160 КАС України.

Позивачем зазначена представником ОСОБА_3 з невірними та неповними даними. Позов складений на бланку адвоката Канікаєва Ю.О. та до позову надані ксерокопія ордеру та угоди про надання правничої допомоги.

Відповідно до п.2 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера

Згідно з п.12.5. Положення про ордер адвоката та порядок ведення реєстру ордерів затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 року № 36 (далі Положення) ордер повинен містить прізвище, ім'я, по батькові адвоката, який надає правову допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане. Відповідно до п.12.8 Положення ордер повинен містить дату видачі ордеру.

Проте надана до позову копія ордеру серії ОД № 316308, в якій не зазначено дати видачі ордеру, номер посвідчення адвоката, коли та ким було видане посвідчення.

В угоді №307/17 про надання правової допомоги від 26.06.2017 року адвоката Кинікаєва Ю.О. з ОСОБА_1 зазначений ордер за цим же номером - № 316308, проте згідно угоди зміст доручення - «захист прав та інтересів учасника цивільного процесу в Київському районному суді та Одеському апеляційному суді Одеської області, а також представництво інтересів». Адвокат користується правами, передбаченими Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також правами наданими законодавством України представнику особи - всі права учасника цивільного процесу, що гарантовані ЦПК України.

Таким чином, надання вказаних документів до адміністративного позову є незрозумілим взагалі. Між тим, в переліку документів наданих до позову зазначено надання копії довіреності, договору та ордеру представника позивача.

У наданій копії довіреності позивача на ім'я п'ятьох представників, у тому числі Канікаєва Ю.О. (із зазначенням саме його місця мешкання за адресою - АДРЕСА_5) та ОСОБА_3

Повноваження представників відповідно до ст.59 повинні бути підтверджені, зокрема, адвоката довіреністю або ордером відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», довіреність фізичної особи нотаріально посвідчена, або у визначених законом випадках, іншою особою.

До позову повинні бути додані оригінали документів, які підтверджують повноваження представників, або їх копії, засвідчені у визначеному законом порядку.

Засвідчення копії довіреності одним з представником (Канікаєвим Ю.О.) не може вважатися засвідченням довіреності у визначеному законом порядку.

Таким чином, позивачу необхідно чітко зазначити представника (представників) зі всіма даними відповідно до вимог п.2 ч.5 ст. 160 КАС України, а також надати оригінал довіреності, або його копію засвідчені у визначеному законом порядку.

Позивач повинен в позові викласти зміст позовних вимог.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Між тим, позивач просить визнати протиправними дії органу реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради щодо зняття з реєстрації місця проживання в квартирі АДРЕСА_2 ОСОБА_1 і скасувати відповідні реєстраційні записи в Єдиному державному демографічному реєстрі.

Не може вважатися максимально чіткою вимога скасувати відповідні реєстраційні записи в Єдиному державному демографічному реєстрі та обраний спосіб захисту прав.

У порядку адміністративного судочинства можуть бути скасовані лише акти індивідуальної дії, до яких «запис в реєстрі» не відноситься.

Не зазначено які саме записи були внесені відповідачем до Єдиного державного демографічного реєстру.

Крім того, позивачем взагалі не надано жодного доказу щодо порушення прав позивача, а саме наявність будь-яких записів відносно неї у вказаному реєстрі.

Статтею 9 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу, підтверджують особу чи її спеціальний статус» встановлені права осіб, персональні дані (інформація про особу) яких внесені до Єдиного державного демографічного реєстру, зокрема, кожна особа, персональні дані (інформація про особу) якої внесені до Реєстру, має право на отримання інформації про наявність запису в Реєстрі стосовно неї.

Проте позивач зазначаючи про неправомірні дії відносно неї та скасування записів не надає вказаної інформації.

Взагалі є незрозумілим та таким, що не відповідає вимогам ст.160,161КАС України, зазначення у якості позовної вимоги - вимога в порядку роз'яснення виконання постанови суду роз'яснити, що виконання здійснюється шляхом виключення записів про скасування в Єдиному державному демографічному реєстрі запису про зняття з реєстрації та поновлення запису про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2, у відповідних реєстрах адміністраторами Департаменту надання адміністративних послуг ОМР.

Питання роз'яснення судового рішення регламентоване ст.254 КАС України та стосується роз'яснення судових рішень, які набрали законної сили.

Позивач зазначила в позові, що про порушення своїх прав дізналась 22.08.2017 року, тобто за більш ніж за чотири місяця до звернення до суду, що суд вважає достатнім для надання до позову належних доказів.

Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Статтею 94 КАС України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

Вимоги ст.94 КАС України щодо доказів, які надаються позивачем до позову, позивачем не виконані.

Крім того, в додатках до позову зазначена копія позовної заяви ПАТ «ПУМБ», але надані копії лише першого та останнього аркуша цього позову.

Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Надання доказів регламентовано також ст.79 КАС України.

Відповідно до ч.2,4 ст.79 КАС України позивач повинен подати докази разом із поданням позовної заяви.

Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Відповідно до ч.1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах 2 та 3 ст. 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Частиною 2 ст.80 КАС України встановлено що у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Додатком до адміністративного позову позивач надає клопотання про витребування доказів від 26.12.2017 року.

Позивачем в клопотанні зазначено, що на її усне звернення до адміністратора Департаменту надання адміністративних послуг ОМР Рубана М.Ю. про видачу їй засвідченої копії довідки про зняття з реєстрації місця проживання особи та документів, на підставі яких її було знято з реєстрації, їй було відмовлено.

Таким чином, позивачем фактично не надано жодних доказів вжиття заходів для отримання зазначеної довідки, що суперечить п.4 .ч.2. ст.80 КАС України. Позивач має право звернутися із відповідною заявою, інформаційним запитом тощо, а також вказані заходи можуть здійснити її представники, у тому числі шляхом звернення з адвокатським запитом.

Суд звертає увагу позивача, що статтею 44 КАС України визначені права та обов'язки учасників справи, які зобов'язані, зокрема, виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні.

Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.

Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'ясняє, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних належних доказів по справі.

Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Саме належним чином оформлений позов, якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.

Відповідно до ч.9 ст. 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали здано на пошту чи передано іншими відповідними засобами зв'язку.

У разі своєчасного виконання ухвали суду та усунення недоліків позовної заяви не шляхом здачі належним чином оформленого позову, документів до канцелярії суду, а шляхом відправки його до суду у встановлений строк засобами поштового зв'язку, для попередження повернення судом позовної заяви з підстав невиконання вимог ухвали суду щодо усунення недоліків у встановлений строк позивачу необхідно про надіслання матеріалів засобами поштового зв'язку повідомити суд на його електрону адресу, телефон, факс.

Згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11. 2013року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

У разі неотримання судом позову та матеріалів на виконання ухвали суду з урахуванням встановлених нормативів та відсутності повідомлень іншими засобами зв'язку судом буде вирішене питання про повернення позову у вказані строки.

Керуючись ст. 80, 94, 160,161,169 КАС України, суддя -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя Е.В. Катаєва