
Справа № 758/10246/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2017 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Супрун Г. Б.,
секретаря - Цукурової Д.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії.
Зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.
Він перебуває на обліку у Центральному об'єднанні Управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На момент катастрофи він працював на Броварському заводі торгового машинобудування та був 5 разів командирований у с. Старі соколи Іванківського району Київської області для забезпечення дозиметричного контролю на пункті перегрузки та дезактивації вантажів Чорнобильської АЕС, зокрема з 25.06.1987 року по 06.07.1987 року.
Посилаючись на те, що відповідач відмовляється провести нарахованої йому пенсії з урахуванням отриманого ним заробітку з 6 днів липня 1987 року, вказуючи на те, що на заводі відсутні первинні документи для нарахування заробітної плати, просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням отриманої ним заробітної плати на підставі довідки Броварського заводу торговельного машинобудування від 15 січня 2010 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов з викладених у ньому підстав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, просив у його задоволенні відмовити, оскільки пенсія позивачу нарахована та виплачується відповідно до норм законодавства.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорії 1), інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи та відповідно має право на пільги, встановлені законодавством, що підтверджується посвідченнями Серії НОМЕР_1.
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднанні Управління Пенсійного фонду України в м. Києва та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до довідки Броварського заводу торговельного машинобудування від 15 січня 2010 року фактична заробітна плата позивача за роботу в зоні відчуження за період з 25 по 30 червня 1987 року та за період з 1 по 6 липня 1987 року становить 461,35 крб.
У 2010 році та 15 червня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати в зоні відчуження у розмірі 461,35 крб. та подав необхідні документи.
Згідно з листом Центрального об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києва від 30 червня 2017 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відсутні первинні документи.
Відповідно до ч. ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно зі ст. 49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Обчислення пенсій відповідно до статті 15 Закону здійснюється на підставі довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період, які видаються підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
За приписами ст.1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.
Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Пунктом 8 зазначеного Порядку, частиною 2 статті 54 Закону встановлено, що в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. крб.
Судом установлено, що відповідно до довідки Броварського заводу торговельного машинобудування від 15 січня 2010 року фактична заробітна плата позивача за роботу в зоні відчуження із якої визначається пенсія за період з 25 по 30 червня 1987 року становить 461,35 крб. та за період з 1 по 6 липня 1987 року становить 461,35 крб.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладеного, у Центрального об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві були відсутні підстави для відмови у перерахунку пенсії позивачу через відсутність первинних документів, оскільки згідно норм чинного законодавства обчислення пенсій відповідно до статті 15 Закону здійснюється на підставі довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період, які видаються підприємствами, установами та організаціями.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 2, 71, 72, 86, 94, 104, 105, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати дії Центрального об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії протиправними.
Зобов'язати Центральне об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію як інваліду ІІ групи, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1987 році на підставі довідки, виданої Броварським заводом торговельного машинобудування 15 січня 2010 року, з урахування раніше проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення ( отримання копії).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Суддя Г. Б. Супрун