
Справа № 550/1199/17
Провадження № 2-а/550/18/18
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
04 січня 2018 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області
в складі головуючого судді - Михайлюк О.І.,
при секретарі судових засідань - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Чутівського районного суду Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо щодо не проведення перерахунку та виплату різниці недоплаченого грошового утримання (пенсії по інвалідності) ОСОБА_2, пенсіонеру МВС (інваліду війни 2 групи), відповідно до Довідки №4/785 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24.04.2017 року за списками Пенсійного фонду, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, у відповідності до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, Наказу МВС України від 06.04.2016 року за №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» та до розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за відповідною займаною посадою Позивача, яка знаходиться в пенсійній справі, за період передбачений ч. 2 ст. 55 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату різниці недоплаченого грошового утримання (пенсії по інвалідності) ОСОБА_2, пенсіонеру МВС (інваліду війни 2 групи), відповідно до Довідки №4/785 про розмір грошового забезпечення від 24.04.2017 року для перерахунку пенсії за списками Пенсійного фонду, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області у відповідності до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, Наказу МВС України від 06.04.2016 року за №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» та до розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за відповідною займаною посадою ОСОБА_2, яка знаходиться в пенсійній справі, за період, передбачений ч. 2 ст. 55 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області І подати у встановлений судом розумний строк звіт про виконання судового рішення, згідно статті 267 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у 25.07.2017 р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/785 від 24.04.2017 року з заробітної плати 3887,39 грн. Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 07.08.2017р. повідомило, що вказана заява про перерахунок пенсії повертається без розгляду, а перерахунок пенсії та виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України. Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії, оскільки це порушує його право на гідне пенсійне забезпечення.
Відповідач надав суду письмове заперечення проти позову, згідно якого просив відмовити у задоволенні позову, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не приймало рішення щодо перерахунку чи відмову в перерахунку пенсії позивача за відсутності відповідного бюджетного фінансування.
Позивач у судове засідання не з’явився, надав заяву в якій зазначив, що позов підтримує, просить його задовольнити, а справу просить розглянути без його участі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач - старшина міліції ОСОБА_2, міліціонер ізолятора тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб підпорядкований Чутівському РВ МВС в Полтавській області, проходив службу згідно до Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року, Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ».
30.11.2009 року Позивач на підставі поданого рапорту до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Свідоцтва про хворобу, виданого Військово-лікарською комісією, підпорядкованою ГУМВС України в Полтавській області, та Акту огляду МСЕК Позивач, був звільнений з органів внутрішніх справ, на підставі Наказу ГУМВС України в Полтавській області №265о/с від 27.11.2009 року, по особовому складу, згідно положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМУ від 29.07.1991 року за №114 та Закону України «Про міліцію».
На даний час позивач є пенсіонером МВС України (інвалідом війни 2 групи) та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує, на даний час, грошове утримання (пенсію по інвалідності), як пенсіонер МВС. Пенсія Позивачу була призначена, виходячи з осадового окладу та інших складових грошового утримання на час звільнення з органів МВС України.
У зв'язку зі змінами діючого законодавства України, 25.07.2017 р. ОСОБА_2 (позивач) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (відповідача), із заявою про проведення перерахунку пенсії та її складових частин, на підставі наявних у пенсійній справі позивача документів, а саме Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №4/785 від 24.04.2017 року за списками Пенсійного фонду, надану Ліквідаційною комісією, у відповідності до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015р. №988, Наказу МВС від 06.04.2016р. №260, у відповідності до якої вказаний розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016р. за останньою займаною посадою позивача становить 3887,39 грн.
07.08.2017 р. відповідач листом №4109/03-22/1 повідомив позивача, що після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», розпорядження про перерахунок пенсії не приймалось, зважаючи на те, що наразі сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсії та направлено до Міністерства соціальної політики України.
Даючи правову оцінку викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п. 1 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, з огляду на викладене позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, що свідчить про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Міністерство внутрішніх справ України направило на адресу Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017, в якому повідомило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», якою для поліцейських встановлено грошове забезпечення, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також зазначило про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Листом від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив начальників Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Згідно довідки № 4/785 від 24.04.2017 року, виданої головою ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 станом на 01.01.2016 року складає 3887,39 грн. (а. с. 16).
Вказану довідку разом із заявою про перерахунок пенсії позивач правив відповідачу в 25.07.2017 р.
Натомість, дотепер відповідачем не вжито заходів щодо перерахунку пенсій позивача та його доводи про відсутність розпорядження про перерахунок пенсії лише підтверджують його протиправну бездіяльність.
Посилання на відсутність бюджетного фінансування відповідачем не доведено жодними належними та допустимими доказами, з огляду на те, що при прийнятті законів, беззаперечно обов’язкових для виконання, у правовій державі, якою за Конституцією є Україна, вочевидь враховується можливість забезпечення їх реалізації, в тому числі за відповідними бюджетними програмами.
Крім того, відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Щодо терміну перерахунку пенсії судом враховуються межі позовних вимог а також правова позиція Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку її пенсії з 01 січня 2016 року.
При цьому, до перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду України, висловленими, зокрема, в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-348а13 , від 17 грудня 2013 року № 21-445а13, в постанові від 01.07.2014р. по справі № 21-244а14.
Крім того, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а рішення Європейського суду з прав людини є джерелом права.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини дії суб’єкта владних повноважень щодо втручання чи обмеження прав людини повинні бути обґрунтованими, законними, необхідними, а втручання пропорційним. Дискреційність повноважень органу влади повинна бути зведена до мінімуму, а логіка рішень органу влади повинна бути чіткою і зрозумілою, як і можливі наслідки таких дій. Особа не повинна відповідати за помилки, вчинені органом держави.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов’язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Враховуючи висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини, наведені вище обставини відмови в перерахунку пенсії позивачеві розцінюються судом як невиправдане втручання у право заявника, яке потребує ефективного засобу правового захисту.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області І подати у встановлений судом розумний строк звіт про виконання судового рішення, то суд вважає такі вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи, що відповідач звільнений від сплати судового збору, судовий збір віднести на рахунок держави.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 9, 77, 78, 90, 139, 241 - 246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268» та довідки № 4/785 від 24.04.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) провести ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з суми місячного грошового забезпечення 3887 (три тисячі вісімсот вісімдесят сім) грн. 39 коп. на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/785 від 24.04.2017 року, у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268».
В іншій частині в позові відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано . У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 09 січня 2018 року.
Суддя О. І. Михайлюк