Ухвала суду № 7146467, 28.05.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2009
Номер справи
9/247/08-ап
Номер документу
7146467
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

o

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2009 р. справа № 9/247/08-АП

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевська Н.А.

суддів: Юхименка О.В. Мірошниченка М.В.

при секретарі судового засідання: Красоті А.О.

за участю представників сторін:

позивача : Різніченко І.А.

відповідача: не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі

на постанову господарського суду Запорізької області від 16.04.2008 року

у справі № 9/247/08-АП

за позовом Відкритого акціонерного товариства Запорізький абразивний комбінат

до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою господарського суду Запорізької області від 16.04.2008 року у справі № 9/247/08-АП( суддя Нечипуренко О.М.) адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства Запорізький абразивний комбінатдо Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень - задоволено. Визнано нечинним та скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі : від 03.09.2007р. №0000850802/0, від 28.09.2007р. №0000850802/1, від 06.12.2007р. №0000850802/2, від 18.02.2008р. №0000850802/3.

Постанова суду мотивована тим, що порушення, викладені в акті перевірки не відповідають чинному законодавству. Так, платіж, у вигляді чистого прибутку (доходу) що сплачується акціонерними компаніями, в уставному фонді яких державі належать частки (акції, паї) не передбачений жодним Законом України про оподаткування. Окрім того, порядок виплати дивідендів чітко визначений спеціальним законодавством, що регулює діяльність акціонерних товариств.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову господарського суду Запорізької області від 16.04.2008 року у справі № 9/247/08-АП оскільки судом першої інстанції неповно досліджено докази і неправильно встановлені обставини справи, неправильно і неповно застосовані норми права при вирішенні справи по суті.

Скаржник вважає, що судом першої інстанції не враховано наступне: платіж, визначений Законом України Про Державний бюджет на 2006 рік, норми якого є імперативними, та прямо встановлюють обовязок підприємств, в яких держава володіє частками власності, перераховувати частину прибутку (дивіденди) до державного бюджету. Окрім того відповідач зауважив, що доводи суду про конфлікт норм права не є доречним, оскільки чинним законодавством не встановлено критеріїв, за якими той, чи інший закон може бути визначений як закон про оподаткування.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

23.04.09р. від відповідача по справі надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату у звязку із неможливістю прибуття у судове засідання уповноваженого представника відповідача, у звязку з чим в судовому засіданні 23.04.09р. розгляд справи відкладений на 28.05.09р.

До судового засідання 28.05.09р. не зявились представники відповідача. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників відповідача суду не повідомлені.

З урахуванням викладеного, незявлення в судове засідання представників відповідача не заважає розгляду скарги .

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, фахівцем СДПІ по робочі з ВПП у м. Запоріжжі проведена невиїзна документальна перевірка декларації з податку па прибуток Відкритого акціонерного товариства Запорізький абразивний комбінатз питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати частини прибутку, що вилучається до бюджету за І квартал 2007р. та своєчасності подання розрахунків частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2006 році та 1 квартал 2007 року за період з 01.01.2006 р. по 10.05.2007 р.

За результатами перевірки складено акт №323/08-02/00222226 від 20.08.2007р.

Перевіркою встановлено порушення:

1) ст.63 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 ріквід 12.19.2006 № 489-V п.4 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007 року № 68 Про затвердження Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), що призвело до ненадходження до Державного бюджету України частини прибутку, що вилучається до бюджету на загальну суму 225141грн., у тому числі : за 1 квартал 2007р. - 225141 грн.

2) п.6 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005р, та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006р, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2006р. №678 Питання відрахування господарськими організаціями до загальною фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 роціта п.6 Порядку відрахування господарськими організаціями до держаного бюджету частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007 №68 Про затвердження порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частин чистого прибутку (доходу), а саме ВАТ Запорізький абразивний комбінатне надано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі розрахунки чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році та І кварталі 2007р, за період І квартал 2006року, півріччя 2006 року, 3 квартали 2006 року., 2006 рік, І квартал 2007року. В акті перевірки зазначено, ВАТ Запорізький абразивний комбінатзасновано відповідно до рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області від 25.10.1995р. № 1379 шляхом перетворення державного підприємства Запорізький абразивний комбінату відкрите акціонерне товариство згідно вимог Закону України Про приватизацію майна державних підприємстввід 04.03.1992 № 2163 (із змінами та доповненнями) та Постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.1992р. № 686 Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств у відкриті акціонерні товариства.

Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Статуту ВАТ Запорізький абразивний комбінатстатутний фонд становить 1 511 475 гривень, який поділено на 30 229 500 простих іменних акцій. Згідно даних про акціонерів підприємства відповідно до реєстру власників іменних цінних паперів частина статутного фонду ВАТ Запорізький абразивний комбінат, що належить державі, складає 15% (або 226 721,25 гривень).

Згідно даних бухгалтерського обліку та звітів про фінансові результати (форма № 2) ВАТ Запорізький абразивний комбінатчистий прибуток за 1-й квартал 2007 року складає 4 288 400 гривень (рядок 220 (прибуток).

Згідно з наданою до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі декларацією з податку на прибуток за 1-й квартал 2007 року ( вх. № 3687 від 03.05.2007) підприємством не заповнено показники у рядку 21. Тобто, дивіденди та прирівняні до них платежі, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, платником податків не нараховувались та не сплачувались.

На підставі акту перевірки винесене податкове повідомлення - рішення №000085802/0 від 03.09.2007, яким ВАТ Запорізький абразивний комбінатнарахована сума податкового зобов'язання по податку на прибуток у розмірі 270 169,00грн., у тому числі: основного платежу - 225 141,00грн. і штрафних санкцій - 45 028,00грн.

ВАТ Запоріжабразив, не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, оскаржив його в адміністративному порядку. За результатами процедури адміністративного оскарження податкове повідомлення рішення залишено без змін та винесено податкові повідомлення-рішення №0000850802/1 від 29.09.2007р., №0000850802/2 від 06.12.2007р., №0000850802/3 від 18.02.2008р.

Суд першої інстанції, перевіривши обставини справи дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 2 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005р, та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006р, затвердженого Постановою КМУ від 17.05.2006 № 678 : "Відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється : ... акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку".

Пунктом 3 зазначеного Порядку і нормативу відрахування частини прибутку, визначено: "Акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акції, паїв) у їх статутному фонді".

Розмір такої державної частки у статутному фонді ВАТ "Запорізький абразивний комбінату 1 кварталі 2007 року складав 15 відсотків.

Відповідно до пункту 6 Порядку і нормативу відрахування частини прибутку, частина прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету, розраховується господарськими організаціями відповідно до порядку, встановленого Державною податковою адміністрацією.

Розрахунок частини прибутку (доходу) подається до органів державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.

Пунктом 7 зазначеного Порядку і нормативу відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році передбачено, що визначена відповідно до цих Порядку і нормативів частина прибутку (доходу) сплачується у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, і зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державного казначейства".

Поняття Закону про Держбюджет наведено в п.20 ст.2 Бюджетного кодексу України. Так, відповідно до наведеної норми закон про Державний бюджет України є Законом, який затверджує повноваження органам державної влади забезпечувати виконання Держбюджету України протягом бюджетного року. Таким чином, Закон про Державний бюджет не може встановлювати обов'язкові платежі та порядок їх сплати.

Порядок введення всіх видів податків, зборів, інших обов'язкових платежів в бюджети і державні цільові фонди, які сплачуються на території України, встановлює Закон України .N1251-XII "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. Відповідно до частини 6 ст.1 Закону: податки і збори (обов'язкові платежі), сплата яких не передбачена даним Законом, сплаті не підлягає. Частина 8 ст.1 Закону встановлює, що будь які податки і збори (обов'язкові платежі), які вводяться законами України, повинні бути включені в цей Закон. Всі інші закони України про оподаткування повинні відповідати принципам, викладеним в цьому законі. У відповідності зі ст.2 Закону: під податком і збором (обов'язковим платежем) в бюджет і в державний цільовий фонд слід розуміти обов'язковий внесок в бюджет відповідного рівня чи державний цільовий фонд, що здійснюється платниками податку і на умовах, що встановлюються Законами України про оподаткування.

Платіж у вигляді чистого прибутку (доходу) що сплачується акціонерними компаніями, в уставному фонді яких державі належать частки (акції, паї) не передбачений жодним Законом України про оподаткування.

Крім того у додатку 1 до Закону України "Про Держбюджет України на 2007 рік" дохід у вигляді частини прибутку (доходу) акціонерних товариств, що перераховується до бюджету, знаходиться у підрозділі "доходи від власності та підприємницької діяльності" розділу "неподаткові надходження".

Отже, платіж, передбачений ст. 63 Закону України "Про державний бюджет України на 2007рік" від 19.12.2006р. № 3235-ІV є одним із видів доходу від володіння власністю, тобто мова йде про виплату дивідендів.

Порядок виплати дивідендів чітко визначений спеціальним законодавством, що регулює діяльність акціонерних товариств.

Відповідно до ч.6 ст.41 Закону України "Про господарські товариства", ст. 159 Цивільного Кодексу України прийняття рішення про строк і порядок виплати частини прибутку (дивідендів) відноситься до виключної компетенції Загальних зборів акціонерів товариства, і відповідно до ст. 116 Цивільного кодексу України право отримувати дивіденди є правом всіх акціонерів, а не одного.

Законодавством України не передбачений обов'язковий дивіденд, що виплачується одному акціонеру незалежно від волі і рішення інших акціонерів.

Згідно ст.9 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" дивіденди по акціям сплачуються один раз на рік за результатами календарного року в порядку, передбаченому статутом акціонерного товариства.

Право на отримання частини прибутку (дивідендів) пропорційно розміру часток кожного з учасників згідно зі ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів.

Судом першої інстанції зазначено, що згідно з ч. 6 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" Держава взагалі не має підстав вимагати сплати дивідендів за 2007 рік. Відповідно, нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню у сумі 45 028 грн. є необґрунтованим і незаконним, оскільки Закон України №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" „...є спеціальним законом по питаннях оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами по податках і зборах (обов'язкових платежах)" про що зазначено в преамбулі даного закону, таким чином, застосування його до сплати частини прибутку (дивідендів) є необґрунтованим.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, додатково зазначаючи наступне, доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі фактично дублюють заперечення на адміністративний позов наявні в матеріалах справи (а.с.105-111), фактично скаржником не викладено, в чому полягає неправильне застосування судом першої інстанції норм права чи неповнота дослідження доказів. Доводи покладені скаржником в основу апеляційної скарги розглянуті судом та спростовуються вищевикладеним. Інших пояснень чи доповнень до апеляційної скарги Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі не надано, скаржник не скористався можливістю зявитися в судове засідання та підтримати чи доповнити заявлену скаргу.

Виходячи з вищевикладеного, судова колегія Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вважає доводи апеляційної скарги не обґрунтованими, скаргу такою, що не підлягає задоволенню, а постанову суду такою, що не підлягає скасуванню.

Керуючись ст. 196, п.1.ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1.ст.205, 206 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі на постанову господарського суду Запорізької області від 16.04.2008 року у справі № 9/247/08-АП - залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Запорізької області від 16.04.2008 року у справі № 9/247/08-АП - залишити без змін .

Ухвала суду набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.

Ухвалу в повному обсязі складено та підписано 15.06.2009 р.

Головуючий: Н.А Бишевська

Суддя: О.В. Юхименко

Суддя: М.В. Мірошниченко