Постанова № 71462567, 04.01.2018, Білопільський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
04.01.2018
Номер справи
573/2421/17
Номер документу
71462567
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №573/2421/17

Номер провадження 2-а/573/5/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2018 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області у складі:

головуючої судді Терещенко О.І.,

з участю секретаря Кислої Ю.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Білопіллі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час,

ВСТАНОВИВ:

11 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час, мотивуючи свої вимоги тим, що з 23 січня 1995 року відповідачем їй призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною та визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах, визначених цим Законом, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393», яким передбачено, що такий перерахунок проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та проводиться на підставі довідок про склад грошового забезпечення, наданих уповноваженим органом того силового відомства, звідки особу звільнено зі служби та заяви пенсіонера. 19 травня 2017 року сектором пенсійного забезпечення ГУНП в Сумській області на адресу ГУ ПФУ в Сумській області направлено відносно неї довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. 29 листопада 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, але листом від 01 грудня 2017 року їй повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_1 просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення та виплати пенсії без врахування даних, зазначених у довідці, виданій сектором пенсійного забезпеченні ГУНП в Сумській області від 19 травня 2017 року, протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаної довідки з 01 січня 2016 року та виплатити їй 60182,49 грн. недоплаченої частини основного розміру пенсії, допустити рішення суду до негайного виконання та встановити контроль за його виконанням, а також стягнути з відповідача понесені нею судові витрати.

За клопотанням позивача, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження, передбаченими главою 10 КАС України.

Відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 263 КАС України, без повідомлення причин, відзив на позовну заяву до суду не направив.

Повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 31 січня 2001 року одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, що підтверджується матеріалами справи.

З довідки управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Сумській області від 11 червня 2012 року вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року, за посадою начальника відділення ДІМ Білопільського РВВС УМВС України в Сумській області для перерахунку пенсії позивача станом на 01 квітня 2012 року складає 4204 грн. 02 коп. на місяць, у тому числі: посадовий оклад - 1000 грн., оклад за спеціальне звання «капітан» - 120 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 392 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) у розмірі 81% - 1224 грн. 72 коп., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% - 100 грн., премія у розмірі 48,20% - 1367,30 грн. (а. с. 13).

Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 01 грудня 2017 року розмір пенсії ОСОБА_1 за період з січня 2016 року по листопад 2017 року становив 2267,72 грн. на місяць (а. с. 11).

Разом з цим, згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 19 травня 2017 року, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою начальника відділення ДІМ Білопільського РВВС УМВС України в Сумській області, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 з 01 січня 2016 року становить 6977,64 грн., із них 2950 грн. - посадовий оклад, 1800 грн. - оклад за військовим спеціальним званням полковник, надбавка за стаж служби - 40%, що становить 1900 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%, що становить 295 грн., премія 0,47%, що становить 32,64 грн. (а. с. 14).

29 листопада 2017 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку їй пенсії у зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (а. с. 10).

Листом від 01 грудня 2017 року №1297/К-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України оскільки відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а. с. 9).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII) доповнено ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Конституційним Судом України у рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що нормативно-правовий акт починає діяти з моменту набрання ним чинності і припиняється з її втратою, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла на день набрання чинності Законом №900-VIII та є чинною на даний час.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 24 вказаного Порядку визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Викладене вище узгоджується з вимогами пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС повідомляє своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 Порядку №3-1).

Крім того, відповідно до правового висновку Верховного Суду України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі №21-484/а13, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що порядок проведення перерахунку пенсії, визначений ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано. В той же час, відповідачем не проведено перерахунок пенсії позивача.

Таким чином, така бездіяльність відповідача є протиправною та порушує права позивача.

Враховуючи, що реалізація особою права, пов'язаного з отриманням бюджетних коштів ґрунтується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносинах нормативно-правових актах національного законодавства та не може залежати від наявності чи відсутності бюджетних асигнувань, що узгоджується з положеннями рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року в справі «Кечко проти України» (заява №63134/00, п. 26), суд вважає неправомірною позицію відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії позивача після надходження до Державного бюджету України додаткових коштів.

Крім того, в рішенні від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005, від 29 червня 2010 року №17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року №10-рп/2011, громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене.

Частиною 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату різниці недоотриманої пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення відповідно до довідки ліквідаційної комісії МВС України в Сумській області від 19 травня 2017 року починаючи з 01 січня 2016 року, який не було проведено з вини відповідача, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача у зв'язку з перерахунком пенсії здійснити виплату недоплаченої частини пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, саме у розмірі 60182,49 грн., то суд для цього підстав не вбачає, оскільки вказані вимога та сума позивачем не обґрунтовані та не підтверджені доказами. Крім того, суд не є тим органом, на який законодавством покладено відповідні повноваження щодо обчислення перерахунку пенсії та визначення її недоплаченої суми.

Також суд не вбачає підстав для негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць та встановлення судового контролю за його виконанням.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у сумі 640 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5-6, 77, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованої та проживаючої за адресою: 41812, АДРЕСА_1, до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, код ЄДРПОУ 21108013, місце знаходження: 40030, Сумська область, місто Суми, вулиця Пушкіна, будинок 1, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 без врахування даних, зазначених у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 19 травня 2017 року протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату різницю в пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268»,з урахуванням грошового забезпечення відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 19 травня 2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 640 гривень судових витрат.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя