
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 року справа № 823/1397/17
12 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,
представника позивача - Сєркової С.Г. (за довіреністю),
представника відповідача - Косюк А.П. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Гранекс-Черкаси» до Державної екологічної інспекції у Черкаській області про визнання дій протиправними та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
12.09.2017 у Черкаський окружний адміністративний суд звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Гранекс-Черкаси» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача під час проведення перевірки 08-09 серпня 2017 року;
- скасувати припис відповідача від 14.08.2017 №72.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони водних ресурсів (підземних вод, надр) товариством з обмеженою відповідальністю «Гранекс - Черкаси» за період з 22.10.2014 по 21.07.2017. За результатами проведеної перевірки 08-09.08.2017 складено акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони надр. Під час проведення перевірки встановлено порушення позивачем вимог законодавства у сфері використання надр, а саме 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади ТОВ «Гранекс-Черкаси», являють собою єдиний груповий водозабір та використовуються без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), чим порушуються вимоги ст.ст. 23, 56 Кодексу України про надра. Крім того, позивачем зазначено, що надання спеціальних дозволів на використання у господарській діяльності артезіанських свердловин не передбачено Кодексом України про надра. Окрім того, на думку позивача, позаплановий захід (перевірка) проведено безпідставно, оскільки у відповідача не було на це повноважень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнала, надала письмові заперечення в яких зазначила, що під час проведення позапланової перевірки щодо дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства в частині охорони водних ресурсів (підземних вод, надр) товариством з обмеженою відповідальністю «Гранекс - Черкаси» за період з 22.10.2014 по 21.07.2017 відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, припис від 14.08.2017 № 72 прийнятий відповідно до вимог законодавства України, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що на виконання ухвали Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.07.2017, відповідно до наказу від 07.08.2017 року № 458 та направлення № 432, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Петренком О.М. та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Прохоровою Т.В., із залученням спеціалістів гідрогеолога дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Центрукргеологія» Кириченка В.П., директора приватного підприємства «Жовтень - 2000» Муштаєва О.В. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони водних ресурсів (підземних вод, надр) товариством з обмеженою відповідальністю «Гранекс - Черкаси» за період з 22.10.2014 по 21.07.2017.
За результатами проведеної перевірки 08-09.08.2017 складено акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони надр.
Перевіркою встановлено наступне:
- 6 сверловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с. Деньги Золотоніського району являють собою єдиний груповий водозабір та використовуються позивачем без спеціального дозволу на використання надрами (підземні води) чим порушуються вимоги ст. 23 Кодексу України про надра;
- 2 сведловини, які не експлуатуються, знаходяться в незадовільному стані та потребують тампонажу відповідно до вимог ст. 105 Водного кодексу України;
- І пояс зон санітарної охорони свердловини не витребовується (в межах І поясу розташовані пункт мийки машин та туалет з вигрібною ямою), чим порушуються вимоги ст.ст. 44, 93 Водного кодексу України.
З метою усунення порушень природоохоррного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони водних ресурсів (надр), проведеної 08-09.08.2017 старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Петренком О.М. та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Прохоровою Т.В. винесено припис № 72 від 14.08.2017.
Вказаним приписом позивача зобов'язано:
- не здійснювати забір води з підземних вод, зі свердловин, які розташовані на території тракторної бригади с. Деньги Золотоніського району (працюючи в кількості 6 штук) без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води);
- у строк до 15.10.2017 отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води);
- у строк до 01.10.2017 провести ліквідаційний тампонаж свердловин, які не експлуатуються;
- у строк до 20.09.2017 витримувати зони суворої охорони свердловин, а саме винести з меж І поясу зони суворого режиму свердловин пункт мийки машин та туалет з вигрібною ямою;
- надати у строк до 16.08.2017 Державій екологічній інспекції у Черкаській області довідку про кількість забраної води в розрізі по кожній свердловині, які розташовані на території тракторної бригади с. Деньги Золотоніського району за період з 22.10.2014 по 21.07.2017.
Отже, відповідач, вважає, що позивач протиправно використовує 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с. Деньги Золотоніського району, а саме без отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), що і стало наслідком прийняття оскаржуваного припису.
Проте, позивач вважаючи дії відповідача та припис щодо усунення вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони водних ресурсів (надр) протитправним, звернувся до суду з позовом за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, та доводам учасників справи, суд зазначає таке.
Згідно з Водним кодексом України підземні води належать до державного водного фонду України, а згідно із Кодексом України про надра вони є частиною надр (є корисними копалинами загальнодержавного значення). Тобто, прісні підземні води це природний ресурс із подвійним правовим режимом, який регулюється і водним законодавством, і законодавством про надра.
Відповідно до ст.ст. 46-48 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.
Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Згідно із ч. 1 ст. 49 цього Кодексу спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Статтями 16, 19, 21 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами.
Отже, чинним законодавством передбачено обов'язок отримання господарюючим суб'єктам як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр. При цьому, спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування - право на їх використання.
Разом із тим, Кодекс України про надра передбачає випадки, за яких господарюючі суб'єкти мають право видобувати підземні води без спеціального дозволу.
Так, відповідно до ст. 23 цього Кодексу землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.
Отже, однією з обов'язкових умов для звільнення суб'єкта господарювання від необхідності отримання дозволу на користування надрами є приналежність його до сільськогосподарського товаровиробника, частка сільськогосподарського товаровиробництва якого за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків та видобування води з метою її використання для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб. При цьому, продуктивність водозаборів підземних вод не має значення.
Матеріалами справи підтверджується, що основним видом діяльності відповідача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, вирощування інших однорічних і дворічних культур. Частка сільськогосподарського товаровиробництва ТОВ «Гранкс -Черкаси» за попередній податковий (звітний) рік перевищує 75 %.
Судом встановлено, що позивач видобуває підземні води для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.
Зазначені обставини також підтвердженні і постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 у справі № 823/1268/17 за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Гранекс-Черкаси» про застосування заходів реагування.
Вказаним рішенням судова колегія Київського апеляційного адміністративного суду, скасовуючи рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.09.2017 у справі № 823/1268/17 та відмовляючи у задоволенні адміністративного позову Державній екологічній інспекції у Черкаській області дійшла висновку, що товариство з обмеженою відповідальністю «Гранекс-Черкаси» має право на видобування підземних вод без отримання спеціального дозволу, а відтак позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Черкаській області про застосування до останнього заходів реагування у вигляді часткового зупинення (заборони) діяльності 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с. Деньги Золотоніського району, до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами) є необґрунтованими.
Крім того, звертає суд увагу і на ту обставину, що заходи реагування, які застосовані до позивача на підставі постанови Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 823/1268/17 стали наслідком проведення позапланового заходу та складених за його результатами документів, які досліджуються судом і під час розгляду даної справи.
Тому, відповідно до приписів ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, вказані обставини, встановлені рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 не потребують доказування під час розгляду справи, що розглядається.
Отже, оскільки судом встановлено, що позивач видобуває підземні води для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб, то з огляду на наведене, суд дійшов висновку, що останній має право на видобування підземних вод без отримання спеціального дозволу, а відтак позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Черкаській області від 14.08.2017 №72 підлягають задоволенню в частині заборони здійснювати забір води з підземних вод зі свердловин, які розташовані на території тракторної бригади с. Деньги (працюючі в кількості 6 шт.) без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), а також отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).
Стосовно інших порушень природоохоронного законодавства зазначених у акті позапланової перевірки, то з досліджених під час розгляду справи доказів судом встановлено, що під час видобування підземних вод для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб позивачем порушено інші вимоги природоохоронного законодавста, які викладені у акті пазапланової перевірки, а тому немає підстав для скасування припису від 14.08.2017 №72 в частині зобов'язання позивача проведести ліквідаційний тампонаж свердловин, які не експлуатуються, витримувати зони суворої охорони свердловин, а саме винести з меж І поясу зони суворого режиму свердловин пункт мийки машин та туалет з вигрібною ямою та щодо надання у строк до 16.08.2017 відповідачу довідки про кількість забраної води в розрізі по кожній свердловині, які розташовані на території тракторної бригади с. Деньги Золотоніського району за період з 22.10.2014 по 21.07.2017.
Щодо твердження позивача стосовно протиправності дій Державної екологічної інспекції у Черкаській області під час проведення перевірки, суд зазначає таке.
Державна екологічна інспекція у Черкаській області здійснює свої повноваження відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Черкаській області, ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
До повноважень Державної екологічної інспекції у Черкаській області віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства, зокрема: законодавства про екологічну безпеку, про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Згідно ст. 61 Кодексу України про надра державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Отже, під час проведення перевірки Державна екологічна інспекція у Черкаській області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимога позивача щодо визнання протиправними дій останньої під час проведення перевірки 08-09.08.2017 не підлягає задоволенню.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову лише в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування припису Державної екологічної інспекції у Черкаській області від 14.08.2017 №72 в частині заборони здійснювати забір води з підземних вод зі свердловин, які розташовані на території тракторної бригади с.Деньги (працюючі в кількості 6 шт.) без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), а також отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Гранекс-Черкаси" - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Черкаській області від 14.08.2017 №72 в частині заборони здійснювати забір води з підземних вод зі свердловин, які розташовані на території тракторної бригади с.Деньги (працюючі в кількості 6 шт.) без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), а також отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Гранекс-Черкаси" судовий здір за подання позову в сумі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.).
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Рідзель
Рішення складене у повному обсязі 02.01.2018.