
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"04" січня 2018 р. Справа № 809/2/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування рішення №15 від 15.04.2016 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, 02.01.2018 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом.
Пунктами 2, 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує:
- чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
- чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених в Кодексі адміністративного судочинства України, необхідно вказати, що за змістом частини 6 статті 161 вказаного Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частиною 1 статті 123 Кодексу визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Із змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить визнання протиправним та скасування рішення відповідача №15 від 15.04.2016 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на загальну суму 79 661,88 гривень.
Відповідно до частини 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, вказаним процесуальним законом визначено можливість встановлення інших строків для звернення до адміністративного суду, на відміну від строку визначеного частиною 1 статті 122 Кодексу, в залежності від особливостей конкретних публічно-правових відносин, що регулюються відповідними законами України.
Абзацом 2 частини 13 статті 106 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено, що суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Виходячи із вимог частини 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України і абзацу 2 частини 13 статті 106 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' станом на січень 2018 р (в тому числі квітень 2016) для звернення до адміністративного суду із позовом про оскарження рішення територіальних органів Пенсійного фонду України щодо нарахування пені та застосування штрафів, встановлено строк в десять робочих днів, який, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке рішення або безпосереднього отримання такого рішення.
Суд констатує, що ОСОБА_1 подала до суду адміністративний позов після закінчення строків, установлених законом, для звернення до суду на оскарження рішення №15 від 15.04.2016.
ОСОБА_1 на виконання вимог частини 6 статті 161, частини 1 статті 123 вказаного Кодексу не додала до позову відповідної заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
За змістом пункту 1 частини 1, абзацу 1 частини 2, частини 8 статті 59 вказаного Кодексу повноваження представників сторін, які є фізичними особами, мають бути підтверджені довіреністю. Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою. У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Суд може посвідчити копію на відповідність оригіналу довіреності фізичної особи на ведення справи в судовому засіданні за відповідним клопотанням учасника справи, про що постановляється ухвала, яка заноситься до журналу судового засідання (абзац 2 частини 2 статті 59 Кодексу).
Вказана норма Кодексу свідчить, що представник при поданні позовної заяви від імені довірителя, зобов'язаний надати суду на підтвердження власних повноважень оригінал нотаріально посвідченої довіреності або засвідчену у встановленому законом порядку її копії.
Як встановлено судом, ОСОБА_1, діючи в інтересах ОСОБА_2, особисто підписала позовну заяву та подала її до суду, втім до матеріалів адміністративного позову долучила не засвідчену у встановленому законом порядку фотокопію довіреності від 11.09.2015 року за №570/4-1823.
За таких обставин суд не може перевірити належність повноважень ОСОБА_1 на представництво інтересів ОСОБА_2.
Слід також зазначити, що відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Так, згідно частини 1 статті 1 вказаного Закону, судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
За приписами частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору, серед іншого, є громадяни України, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018 року, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1 762,00 гривень.
Із змісту позовних вимог слідує, що позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення відповідача №15 від 15.04.2016 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на загальну суму 79 661,88 гривень.
Даним рішенням санкцію застосовано відповідачем у відношенні до позивача як до фізичної особи-підприємця.
Суд зазначає, що вказані вимоги є позовними вимогами майнового характеру заявленими фізичною особою-підприємцем.
Враховуючи положення пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі - 796,62 гривень. (79 661,88 * 1% = 796,6188 гривень)
В матеріалах адміністративної справи наявна квитанція №0.0.930734296.1 від 02.01.2018 про сплату фізичною особою ОСОБА_1 судового збору в сумі 705,00 гривень, тобто не в повному розмірі.
Розмір недоплаченого судового збору за даним позовом становить 91,62 гривень (796,62 - 705,00 = 91,62)
Крім того, у відповідності до частин 1-2, 4-5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Окрім цього, відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
За змістом частини 4 статті 79 коментованого Кодексу учасник справи, серед іншого, повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Згідно з частиною 5 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи (пункт 2); подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (пункт 4); виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки (пункт 6); виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом (пункт 7).
В порушення вказаних норм Кодексу, долучивши до матеріалів адміністративного позову письмові документи, які вважає доказами на підтвердження відповідних обставин, заявник не засвідчив їх копії на відповідність оригіналам у встановленому статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України порядку.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог пункту 1 частини 1, абзацу 1 частини 2, частини 8 статті 59, частин 3, 4, 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частинами 1, 2 статті 169 коментованого Кодексу визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно надати (долучити) до позовної заяви:
- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску;
- оригінал або засвідчену у встановленому законом порядку копію довіреності від 11.09.2015 року за №570/4-1823 на представництво інтересів позивача;
- квитанцію про сплату (доплату) судового збору в розмірі 91,62 гривень;
- оформлені відповідно до вимог статті 94 коментованого Кодексу всі наявні докази, на підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до встановлених пунктом 1 частини 1, абзацом 1 частини 2, частиною 8 статті 59, статті 94, частинами 3, 4, 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України вимог.
На підставі наведеного, керуючись статтями 94, 160, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування рішення №15 від 15.04.2016 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, - залишити без руху.
2. Встановити представнику позивача з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до встановлених пунктом 1 частини 1, абзацом 1 частини 2, частиною 8 статті 59, статті 94, частинами 3, 4, 6 статті 161 вимог та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена представнику позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.