Постанова № 71427640, 07.12.2017, Житомирський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
278/1052/17
Номер документу
71427640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 278/1052/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2017 року м. Житомир

Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Лабенської Л.В., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, треті особи на стороні позивачів без самостійних вимог ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13, -

В С Т А Н О В И В :

Направленим позовом заявники просили суд ухвалити постанову про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 12 квітня 2017 року щодо припинення та ліквідації Корчацької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів (далі за текстом скорочено - школи).

В обґрунтування заявлених вимог було зазначено наступне. Школа забезпечувала потреби населення даної місцевості. Ліквідацією такого закладу було погіршено умови для отримання дітям освіти. Найближчі навчальні заклади мають достатньо велике віддалення, а доставка дітей, після початку процедури ліквідації відповідачем забезпечена належним не була. Рада лише обмежилась видачею проїзних квитків на рейсові автобуси, яким зранку доїхати не можливо через їх перевантаженість пасажирами, що їдуть до обласного центру. Недостатність коштів для фінансування такого закладу, позивачі вважають, не об'єктивна причина, адже сільський голова та її заступники находять кошти аби собі виділяти премії у великих розмірах. Дане рішення відповідача не було відповідним чином обговорено із жителями Корчака та найближчих сіл та не було ними схвалено.

Крім цього, позивачі пояснили, що рішення про ліквідацію школи пов'язано з пропозицією відповідача передати його приміщення польському релігійному закладу, після чого діти зможуть у ній навчатись, однак вже на платній основі.

Треті особи на стороні позивачів заявлені вимоги повністю підтримали та просили суд їх повністю задовольнити. Пояснення позивачів та їх представника повністю підтримали.

Представники відповідача в судовому засіданні вимог не визнали та просили суд їх відхилити, як необґрунтовані, а рішення довірителя вважають таким, що відповідає вимогам закону.

Проаналізував пояснення учасників судового провадження, суд дослідив наступні фактичні обставини справи.

12 квітня 2017 року за № 838 відповідачем було прийнято рішення про припинення діяльності Корчацької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів та її ліквідації з 15 липня 2017 року (а.с.9 т.1).

З протоколу 23-ої сесії 1-го скликання Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області вбачається, що оскаржуване рішення було предметом обговорення на сесії. Вартість навчання одного учня ліквідовуваної школи коштує для ради 42,4 тис. гривень на рік, в той час коли аналогічні показники в Тетерівській школі становлять 17,7 тис. гривень, а середній показник по Україні - 14 тисяч гривень. При ліквідації школи було оговорено доставку дітей до найближчих шкіл новим автобусом (виступ начальника відділу освіти Весельський В.В.) (а.с.10-37 т.1).

Приміщення школи має в наявності навчальні класи, бібліотеку, їдальню, спортивну залу та кімнату для трудового навчання (а.с.101 т.1).

Станом на кінець 2016 - 2017 навчального року кількість учнів у класах школи була меншою за п'ять чоловік лише в 3,4 та 9 класах (а.с.102 т.1). Серед них 5 дітей з багатодітних сімей, двоє дітей учасників АТО, 6 дітей з неповних сімей, двоє дітей постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та одна дитина інвалід (а.с.103 т.1).

Найближчі до Корчацької школи такі навчальні заклади, як Тетерівська - на відстані 8 км та Денешівська - на відстані 6 км (а.с.114 т.1).

У 2017 році задекларована субвенція з державного сільському бюджету на освіту в розмірі 5 874 300 гривень (а.с.115-116 т.1).

Пунктом 9.2. статуту школи у останній редакції (а.с.117-124 т.1) визначено, що реорганізація та ліквідація школи допускається лише за згодою територіальної громади.

Положеннями ст. 16 Регламенту Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області визначено наступне. Пропозиції порядку денного сесії ради подаються разом з проектом рішення та пояснювальною запискою, яка повинна містити юридичне обґрунтування прийняття рішення, необхідні прогнози соціально-економічних та інших наслідків його реалізації. Проекти рішень подаються після їх погодження (візування) авторами проектів та заступниками голови ради, керівниками управлінь та відділів (в обов'язковому порядку юридичного відділу) (а.с.126-129 т.1).

Статутом Тетерівської сільської ради об'єднаної територіальної громади визначено (глава 2.7.), що жителі об'єднаної територіальної громади (скорочено - ОТГ) мають право брати участь у громадських слуханнях, для, серед іншого, вирішення окремих питань (стаття 2.7.1.). Громадські слухання можуть проводитись з ініціативи, в тому числі, певної кількості мешканців ОТГ (стаття 2.7.2.). Громадські слухання з ініціативи жителів села можуть проводитись за наявності колективного звернення з відповідною вимогою, яке підписане не менш як п'ятдесятьма жителями села. У цьому разі громадські слухання скликаються сільським головою (ст. 2.7.3.). Підготовку громадських слухань забезпечує виконавчий комітет ради (ст. 2.7.6.) (а.с.130-132 т.1).

Відповідно до загальної інформації щодо Корчацької школи, серед іншого, засновником якої є відповідач (а.с.134 - 137 т.1).

6 березня 2017 року відбулись батьківські збори Корчацької школи за участю голови об'єднаної територіальної громади, депутата районної ради, начальника відділу освіти, секретаря сільської ради та головного бухгалтера ради. На зборах сільський голова зазначила, що державне фінансування школи з 2018 року буде припинено, а сільська рада не має коштів на її утримання. У зв'язку з цим потрібно шукати спонсорів, які будуть фінансувати школу, або її закрити. Сільський голова настійливо рекомендувала школу здати в оренду спонсорам з Польщі. Після чого назва школи зміниться на приватну християнську школу, буде введено форму. Освітні послуги будуть надаватись на платній основі. За наслідками було вирішено інформацію взяти до уваги, зібрати додаткові батьківські збори до кінця навчального року, шукати альтернативні шляхи вирішення даного питання та визначено обов'язкову участь батьківського комітету на сесії ради (а.с.154-159 т.1).

Станом на червень 2017 року в школі навчалось 15 дітей (а.с.237 т.1).

В 2016 році відповідач закупив два шкільних автобуси та взяв на роботу двох водіїв (а.с.16 - 20 т.2).

20 квітня 2017 року в канцелярії ради було зареєстровано звернення жителів населених пунктів Корчак, Перлявка та Катеринівка щодо необхідності проведення сходу сіл задля вирішення питання в тому числі щодо ліквідації школи (а.с.21 т.2).

Мешканці сіл письмово звертались до різних інстанцій районного, обласного та державного значення щодо необхідності збереження навчального закладу в с. Корчак (а.с.22-32; а.с.59-61 т.2).

Ініціативна група батьків 29 березня 2017 року звернулась із листом до голів районної та сільської рад з проханням повідомити чи проводились громадські слухання щодо вирішення питання про ліквідацію школи, адже 10 березня 2017 року на сайті сільської ради було опубліковано проект розпорядження про ліквідацію школи (а.с.44 т.2).

Жителі сіл Корчак, Перлявка та Катерівнівка звертались із проханням не закривати школу в с. Корчак (а.с.46-58 т.2).

Правовідносини між сторонами врегульовані наступними положеннями норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Згідно абзацу другого п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

--управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;

--забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти у державних і комунальних загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, вищої освіти у комунальних вищих навчальних закладах, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій;

--створення при загальноосвітніх навчальних закладах комунальної власності фонду загальнообов'язкового навчання за рахунок коштів місцевого бюджету, залучених з цією метою на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також коштів населення, інших джерел; контроль за використанням коштів цього фонду за призначенням;

--забезпечення пільгового проїзду учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів (підпункти 1-4 п. "а" ч. 1 ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Приписами процесуального закону (КАС України) визначено наступне.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, серед іншого,: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 11 КАС України).

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проаналізував фактичні обставин справи та норми закону якими вони врегульовані, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Суд вважає, що оскаржуване рішення прийнято передчасно, без урахування інтересів жителів прилеглих до ліквідовуваної школи сіл та без дотримання процедури, визначеної законодавчими та локальними актами.

Проведенням батьківських зборів від 6 березня 2017 року було лише задекларовано діяльність щодо обговорення питання про ліквідацію школи та пошук інших та альтернативних шляхів. Натомість, вже 12 квітня 2017 року радою приймається оскаржуване рішення. Суд вважає такий перебіг подій був необґрунтовано прискорений та навіть стихійним. Не досягнув жодного з поставлених на зборах цілей, радою приймається рішення про ліквідацію вже менш ніж за місяць. В подальшому, така ліквідація, хоча і була зупинена ухвалою суду про забезпечення позову, однак не відвернула процес відтоку учнів із закладу.

Відвернення негативних наслідків, задекларованих посадовими особами, як то та, серед іншого, доставка дітей шкільним автобусом до інших навчальних закладів після припинення функціонування школи, не знайшла свого фактичного та дієвого застосування.

Не дотримано, на переконання суду, і положення статуту школи щодо отримання згоди територіальної громади на ліквідацію такого навчального закладу. Навпроти, чисельні та письмові звернення громадян стверджують протилежне.

Крім цього, суд вважає порушено процедуру прийняття рішення.

Так, не доведено суду належними та допустимими доказами дотримання процедури прийняття рішення, регламентованої положеннями ст. 16 регламенту ради.

Не спростована представниками відповідача і інформація про витрачення значних коштів на преміювання керівництва ради в той час коли останні декларують недофінансування місцевого бюджету та заклики до необхідності заощаджувати. В тому числі за рахунок освітнього напрямку.

Не може не звернути на себе увагу і раптове прийняття рішення про ліквідацію школи після негативного відгуку жителів села щодо ідеї передання школи в оренду християнській школі.

Приймаючи рішення в даному обсязі, суд, відповідно до положень ч. 1 ст. 94 КАС України стягує на користь позивачів сплачені ними і документально підтверджені судові витрати за розгляд даної справи, що складаються із судового збору, сплаченого кожним із заявників у сумі 640,00 гривень, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2, ст. 71, ст. 94, ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення 23-ої сесії 1-го скликання № 838 Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про ліквідацію Корчацької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.

Стягнути з відповідача на користь позивачів судові витрати за розгляд даної справи по 640 (шістсот сорок) гривень на кожного.

Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Є.О. Грубіян