ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-7190/09/1570
20 жовтня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Колесниченко О.В.,
при секретарі Болотовій К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом прокурора м. Іллічівська Одеської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті до ОСОБА_1 про стягнення суми фінансових санкцій у розмірі 510 грн. та судового збору ,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор м. Іллічівська Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення суми фінансових санкцій у розмірі 510 грн. та судового збору . Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням ОСОБА_1 вимог Закону України “Про автомобільний транспорт” шляхом надання послуг з перевезення пасажирів легковим транспортом, облаштованим як таксі, без наявності дозвільних документів, передбачених діючим законодавством України, а саме, ліцензійної картки.
Представником прокурора м. Іллічівська Одеської області в процесі розгляду справи позовні вимоги були підтримані у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві .
Представником позивача у ході розгляду справи позовні вимоги прокурора м. Іллічівська Одеської області були підтримані у повному обсязі.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у звязку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників прокуратури та позивача, суд встановив наступне.
Як було встановлено в процесі розгляду справи, 07.08.2008 року Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області під час перевірки дотримання законодавства про автомобільний транспорт у м. Іллічівську Одеської області встановлено порушення ОСОБА_1 вимог ст.. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, надання послуг з перевезення пасажирів легковим автомобілем, облаштованим як таксі, без наявності дозвільних документів, передбачених законодавством України, а саме: ліцензійної картки, про що складений акт від 07.08.2008 року за №001947.
На підставі акту перевірки від 07.08.2008 року за №001947 Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області було винесено постанову №053623 від 27.08.2008 року, якою до ОСОБА_1 було застосовано фінансову санкцію у сумі 510 грн., що дорівнює 30 неоподатковуваним мінімумам доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, копію постанови №053623 від 27.08.2008 року було направлено відповідачу рекомендованим листом іх повідомленням 29.08.2008 р., який був отриманий відповідачем 05.09.2008р.
Так, згідно ст. 5 Закону України «Про автомодільний транспорт» основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
У відповідності до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і предявляти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Статтею 1 Закону визначено, що ліцензійна картка транспортного засобу документ, який містить реєстраційні дані ліцензії та транспортного засобу.
Згідно ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до п.п. 2, 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567 (далі по тексту Порядок), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних субєктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, мм. Києві та Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Згідно п. 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Пунктами 25 - 27 Порядку передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням субєкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи субєкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи субєкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа субєкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи субєкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як вбачається з матеріалів справи, про час та місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт ОСОБА_1 був повідомлений рекомендованим листом іх повідомленням, проте відповідач не звявився на розгляд даної справи, у звязку з чим справа про порушення була розглянута без участі відповідача.
У відповідності до п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована субєктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом пятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Але в порушення вищенаведених вимог Закону України “Про автомобільний транспорт”, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, відповідачем зобовязань по сплаті фінансової санкції виконано не було внаслідок чого за ОСОБА_1 утворилась заборгованість перед Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті на суму 510 грн., яку відповідачем у добровільному порядку на час звернення до суду погашено не було.
Крім того, Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області є територіальною одиницею центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту, який забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті згідно Закону України «Про автомобільний транспорт».
У відповідності з Положенням про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 р. № 1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується. Основними завданнями Головавтотрансінспекції є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері надання послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом, а також здійснення відповідно до законодавства ліцензування та контролю у сфері надання послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом. Утримання Головавтотрансінспекції здійснюється за рахунок державного бюджету. Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги невиконання ОСОБА_1 зобовязань перед Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті по сплаті фінансової санкції, порушення ним вимог Закону України “Про автомобільний транспорт”, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567, прокурор м. Іллічівська Одеської області звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про стягнення з ОСОБА_1 суми фінансових санкцій у розмірі 510 грн .
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.
Даних щодо оплати зазначеної заборгованості на дату розгляду справи відповідачем до суду не надані.
На думку суду, наявність та розмір заборгованості ОСОБА_1 перед Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви . Доказів виконання зобовязань перед позивачем ОСОБА_1 , з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України, під час розгляду даної справи до суду представлено не було.
Крім того, прокурором м. Іллічівська заявляються вимоги про стягнення з відповідача судового збору .
Так, згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог прокурора м. Іллічівська в частині стягнення з відповідача судового збору з огляду на те, що якщо позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню в частині стягнення з ОСОБА_1 до Державного бюджету суми фінансових санкцій у розмірі 510 грн.
Вимоги прокурора м. Іллічівська Одеської області щодо стягнення з ОСОБА_1 судового збору задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 39, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. №1567, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов прокурора м. Іллічівська Одеської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті до ОСОБА_1 про стягнення суми фінансових санкцій у розмірі 510 грн. та судового збору задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету / р/р 31115106700015 м. Іллічівськ, Банк: ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, Отримувач: ГУ ДКУ в Одеській області, код 23215045, код платежу: 21081100/ суму фінансових санкцій у розмірі 510 грн. /пятсот десять грн. 00 коп./.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Суддя О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87
_____ 2-а-7190/09/1570
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20.10.2009р.
Додаток: копія постанови на 4-х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87
____ 2-а-7190/09/1570
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20.10.2009р.
Додаток: копія постанови на 4-х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко