Постанова № 7142277, 06.11.2009, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2009
Номер справи
2-а-10004/09/1570
Номер документу
7142277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-10004/09/1570

03 листопада 2009 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Колесниченко О.В.,

при секретарі Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 1051,00 грн. ,

В С Т А Н О В И В :

Котовська обєднана державна податкова інспекція Одеської області звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій у розмірі 1051,00 грн . Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем при здійсненні розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу п.п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

У судовому засіданні представник повивача, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, та підтвердив, що станом на час проведення судового засідання сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у звязку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, суд встановив наступне.

Рішенням виконавчого комітету Котовської міської ради від 28.07.2003 р. було зареєстровано фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за НОМЕР_2 за юридичною адресою: АДРЕСА_1

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником податків і зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування", її поставлено на облік у Котовській ОДПІ 28.04.1994 р. за №32.

Згідно свідоцтва серії НОМЕР_3 від 09.12.2008 року, виданого Котовською ОДПІ, ОСОБА_1 є платником єдиного податку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розділів 2 та 3 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 року, на підставі заяви ОСОБА_1 09.10.2003 року Котовською ОДПІ було зареєстровано книгу обліку розрахункових операцій (№1504000303) та розрахункові книжки.

У відповідності до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII від 04.12.1990р., ст.15, ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., 17.04.2009р. працівниками ДПА в Одеській області Яцьковим Є.В., Білоус О.П. на підставі виданих ДПА в Одеській області направлень №3066/23-7017 від 01.04.2009 р., №3066/23-70 від 01.04.2009 р. було проведено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, а саме проведена перевірка господарської одиниці крамниці «Синегорье», розташованого за адресою: Одеська область, м. Котовськ, вул. Кірова, 48, про що складений акт №0047/15/04/23/2319113080 від 17.04.2009р.

На підставі вказаного акту перевірки №0047/15/04/23/2319113080 від 17.04.2009р. відповідно до п.11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та ст.17, ст.22 Закону України Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Котовською ОДПІ було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000035237 від 06.05.2009 року до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 1051,00 грн.

Перевіркою встановлено факт порушення відповідачем п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, при реалізації однієї пляшки пива «Оболонь» світле (3,50 грн..), однієї банки «Живчика» (3,50 грн.), однієї банки майонезу (4,25 грн.) на загальну суму 11,25 грн. було проведено розрахункову операцію без застосування розрахункової книжки; розрахункового документу не було виписано та видано.

Керуючись п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було застосовано до відповідача штрафну (фінансову) санкцію у пятикратному розмірі вартості проданих товарів у розмірі 56,25 грн. (11,25 грн. х 5).

В свою чергу, при перевірці фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було виявлено порушення п.13 ст. 3 Закону №265/95-ВР - встановлена невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (невідповідність в сумі 210,20 грн.); виявлено готівкових коштів на місці проведення розрахунків в загальній сумі 253,00 грн., що не відповідало загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня 42,80 грн.

На підставі ст. 22 Закону № 265/95-ВР Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було застосовано до відповідача штрафну (фінансову) санкцію у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, яка склала 994,75 грн. (253 42,80 = 210,20; 210,20 11,25 = 198,95; 198,95 х 5).

Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000035237 від 06.05.2009 р. на суму 1 051,00 грн. прийнято на підставі та у межах повноважень, що передбачені законодавством України, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» 4 грудня 1990 року N 509-XII передбачено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб`єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Як було встановлено в процесі розгляду справи, у відповідності до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII від 04.12.1990р., ст.15, ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., 17.04.2009р. працівниками ДПА в Одеській області Яцьковим Є.В., Білоус О.П. на підставі виданих ДПА в Одеській області направлень №3066/23-7017 від 01.04.2009 р., №3066/23-70 від 01.04.2009 р. було проведено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, а саме проведена перевірка господарської одиниці крамниці «Синегорье», розташованого за адресою: Одеська область, м. Котовськ, вул. Кірова, 48, про що складений акт №0047/15/04/23/2319113080 від 17.04.2009р.

Перевіркою встановлено факт порушення відповідачем п.1, п.2, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Так, згідно п.п. 1. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

У відповідності до п. 1 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Згідно п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

У відповідності до ст. 22 Закону № 265/95-ВР у разі невідповідності суми готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті, - до субєкта підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Тобто, виходячи з наведеного, розрахунок штрафної санкції за вказані порушення складає 1051 грн.00 коп. (56,25 грн. + 994,75 грн.).

Згідно ст. 14 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» рішення, дії або бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не скористався наданим йому законодавством правом на оскарження рішення Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000035237 від 06.05.2009 р. на суму 1 051,00 грн. у судовому порядку.

Згідно ст.25 Закону України №265/95-ВР суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не було погашено заборгованості у розмірі 1 051,00 грн., у звязку з чим у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 виникла заборгованість перед державним бюджетом у сумі 1 051,00 грн. - заборгованість по штрафним санкціям за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995року N 265/95-ВР.

У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 10 «Про державну податкову службу в Україні» від4 грудня 1990 року N 509-XII Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.

На думку суду, наявність та розмір заборгованості фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі рішення Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000035237 від 06.05.2009 р. на суму 1 051,00 грн. підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви. Доказів щодо сплати заборгованості у сумі 1 051,00 грн. відповідачем з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України під час розгляду даної справи до суду представлено не було.

Даних щодо оплати зазначеної заборгованості на дату розгляду справи відповідачем до суду не надані.

Відповідно до п.п. 3.1.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до ст.ст. 3, 17, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 р .

Керуючись ст.ст. 3, 17, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 р., ст.. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 1051,00 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь держави / одержувач УДК у Котовському районі ГУДКУ в Одеській області, код 23214672, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011 м. Одеса, код платежу 21080900, р/р 31113104700019/ суму штрафних санкцій у розмірі 1 051,00 грн. /тисячу пятдесят одну грн. 00 коп./.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Суддя О.В. Колесниченко

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87

_____ 2-а-10004/09/1570

Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1

66300, Одеської області, м. Котовськ, вул. Кірова,

48

Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 03.11.2009р.

Додаток: копія постанови на 5-х аркушах.

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду О.В. Колесниченко

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс 8(048)785-24-87

_____ 2-а-10004/09/1570

Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1

66300, Одеської області, м. Котовськ, вул. Кірова,

48

Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 03.11.2009р.

Додаток: копія постанови на 5-х аркушах.

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду О.В. Колесниченко