
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/22265/17-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2017 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя Остапчук Т.В.,
при секретарі Медведєва М. Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві в якому просить визнати дії Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві противоправними у зв'язку з відмовою провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії за 2011 рік. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 21.09.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 рік. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він досяг пенсійного віку та звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з приводу призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 9 липня 2003 року N 1058- IV. При призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2007 рік (1 197,91 грн.), що суперечить на думку позивача вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких обчислення пенсії за вислугу років не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. За таких обставин позивач вважає, що при обчисленні йому пенсії за віком необхідно застосовувати показник за три календарні роки, що передують року звернення у відповідності ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку з чим, позивач отримує пенсію нижчу, ніж це передбачено вказаним Законом. 04.07.2017 р. до суду надійшли письмові заперечення від представника відповідача, відповідно до яких позов не визнає. Зазначає, що позивач перебував на обліку у Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р. При цьому, Позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 09.12.1998 р. по 31.07.2012 р., та згідно поданої заяви Позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами відповідно до Закону України "Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи" відповідно до якого показник середньої заробітної плати (доходу) залишається таким, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, тобто за 2007рік, а відтак вважає, що Позивачу призначено пенсію відповідно до вимог чинного законодавства. Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково з наступних підстав. Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій). Як вбачається з матеріалів справи, позивач до 31.07.2012 року перебував на обліку, та отримував пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві. Згідно атестату № 1682 від 05.07.2012 № 4275 позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримував пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 09.12.1998 р. по 31.07.2012 р. Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців припинило виплату пенсії та надіслало Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві атестат про зняття з обліку № 1682. Згідно заяв від 02.06.2014 р. та 02.06.2016 р. позивачу було проведено перерахунок по стажу. Станом на 01.06.2016 року загальний страховий стаж становить 48 років 5 місяців 13 днів розмір пенсії 3 490,96 грн.. Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається Відповідач, вказана норма може застосовуватися при переході з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону, тобто пенсій призначених (перерахованих) за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У даному випадку відбувається перехід з пенсії за вислугу років, як військовослужбовця, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами, а, отже, умови і порядок призначення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є відмінними від умов і порядку призначення пенсії за вислугу років, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за яким позивач отримував пенсію за вислугу років. Таким чином, призначення пенсії на умовах іншого закону вимагає й застосування норм цього закону при її обчисленні. Так, статтею 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Статтею 5 цього Закону визначено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При переведенні позивача на пенсію за віком, Управлінням пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва було застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2007 рік (1197,91 грн.). Пенсія отримувана позивачем як військовослужбовцем була призначену на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при розрахунку якої взагалі не застосовувалася будь-яка середня заробітна плата в галузях економіки України, яку б міг застосувати пенсійний фонд відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається. Для розрахунку розміру пенсії за віком беруться інші показники, ніж ті, що використовуються відповідачем для нарахування раніше отримуваної пенсії. Аналіз змісту вищезгаданих правових норм дає підстави дійти однозначного висновку, що при обчисленні пенсії за вислугу років, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за основу береться грошове забезпечення, яке, в свою чергу, складається з окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Таким чином, показник «середня заробітна плата у галузях економіки України» (тим більше за 2007 рік) не має жодного відношення до пенсії за вислугу років, призначеної на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що отримувалася позивачем, і при розрахунку останньої не застосувалася взагалі, а, отже, не має застосовуватися УПФУ і при розрахунку пенсії за віком, обчисленої на підставах, установлених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. За таких обставин при обчисленні пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно має застосовуватися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки, як того вимагає ст. 40 вказаного Закону. Отже, якщо проаналізувати наведені вище правові норми, то стає очевидним, що тільки за бажанням пенсіонера навіть при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01.12.2013 по справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 по справі № К/800/45035/13, від 16.01.2014 по справі № К/800/1384/13. В ч. 3 ст. 45 даного Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10.12.2013 року № К/800/38624/13. Суд зауважує, що в даному випадку має бути сааме призначення пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки пенсію за вислугу років позивачу було припинено. Наведене підтверджується атестатом про зняття обліку № 1682, виданого ГУ ПФУ в м. Києві 05.07.2012 року. Таким чином, оскільки відбулося призначення іншого виду пенсії за іншим законом у 2015 році, то має застосовуватися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. При цьому слід ураховувати, що в такому разі в мотивувальній частині рішення суд повинен навести відповідне обґрунтування. З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо переведення на пенсію за віком, оскільки, це мало бути нове призначення пенсії за віком за період з 19.10.2016 року по 21.09.2016 року із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2011 рік. Керуючись ст. ст. 21, 22, 24, 46 Конституції України, ст. 1-1, ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 6, 17, 18, 19, 49-51, 69, 104-107, 160 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково. Визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві протиправними. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком за період з 19.10.2016 року по 21.09.2016 року із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2011 рік, з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
В іншій частині відмовити. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Остапчук Т.В.