Рішення № 71413514, 21.12.2017, Кагарлицький районний суд Київської області

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
368/1431/17
Номер документу
71413514
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 368/1431/17

Рішення

Іменем України

"21" грудня 2017 р. Кагарлицький районний суд

Київської області в складі:

головуючого судді Кириченка В.І.

при секретарі Марчук Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кагарлику справу за позовом ОСОБА_1 до Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій незаконними та зобов’язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду та просив визнати протиправними дії Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням його заробітної плати за період роботи в зоні відчуження згідно довідки від 07.07.2017 року №37.

Зобов’язати Кагарлицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням його заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 23.06.1986 року по 30.06.1986 року, відповідно до довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 07.07.2017 року №37, з врахуванням вимог п.п.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 23.11.2011 року №1210, починаючи з 14.07.2017 року з врахуванням вже виплачених сум.

Мотивував позов тим, що він перебував у трудових відносинах з Миронівським АТП 13243 Київського обласного управління автомобільного транспорту, правонаступником якого на даний час є Приватне акціонерне товариство «Миронівське автотранспортне підприємство 13243» на посаді начальника експлуатації з годинною тарифною ставкою 1,15 крб. при 6 годинному робочому дні. Після подій на Чорнобильській АЕС, його було відряджено до зони відчуження в якості начальника зібраної колони Київського обласного управління автомобільного транспорту.

У період часу з 23.06.1986 року по 04.07.1986 року він виконував роботи з організації перевезень вахт будівельників по об’єктам будівництва Чорнобильської АЕС. Дані роботи виконувались у м. Чорнобиль, тривалість робочого дня становила 11 годин, згідно табелю обліку робочого часу ОСОБА_1

На даний час маю статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії. Під час відрядження у зону ЧАЕС виконував складні, небезпечні для життя і здоров'я та термінові роботи, внаслідок чого втратив працездатність та є інвалідом 2 групи, захворювання пов’язано з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджено відповідними документами.

При виході на пенсію, Миронівським АТП 13243 ОСОБА_2 було надано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в якій зазначено, що за період з 23.06.1986 року по 04.07.1986 року позивачу була нарахована заробітна плата в розмірі 633,08 крб.

Однак, нещодавно позивачу стало відомо, що розрахунок, який відображено відповідачем в довідці про заробітну плату за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проведено не вірно, без врахування вимог нормативно-правових актів з яких знято гриф «Секретно» та «Для службового користування», які регулювали порядок та розміри оплати праці осіб, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні, а саме, під час нарахування заробітної плати не було збільшено на 100% (тобто вдвічі) тарифну ставку згідно п. 1 постанови ЦК КПР, BPСРСР, KMСРСР, ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 року та постанови Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за № 153/10-43 від 07.05.1986 року. Також, не була нарахована премія за роботу в зоні ЧАЕС в розмірі 60% тарифної ставки (посадового окладу) відповідно до її. 4 постанови Міністрів УРСР і Укрпрофради «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» № 207-7 від 16.06.1986 року.

05.04.2017року позивач письмово звернувся до ПрАТ «Миронівське АТП 13243» із заявою за № 380 про проведення перерахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження з врахуванням приписів вищевказаних нормативно-правових актів, однак у задоволенні даної заяви Позивачу дуло відмовлено, внаслідок чого останній змушений був звернутись до суду за захистом свого порушеного права.

Рішенням Миронівського районного суду Київської області від 16.06.2017 року по справі № 371/532/17 позовні вимоги Позивача були задоволені, зобов’язано ПрАТ «Миронівське АТП 13243» здійснити перерахунок заробітної плати Позивача за період проведення робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із збільшенням тарифної ставки на 100 % та нарахуванням премії у розмірі 60% посадового окладу. Рішення суду набрало законної сили 26.06.2017 року.

07.07.2017 року ПрАТ «Миронівське АТП 13243» було видано довідку про заробітну плату Позивача, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках під № 37. Згідно відомостей, які містяться в даній довідці, Позивач з 23.06.1986 року по 30.06.1986 року заробив 800 крб. 77 коп.. а з 01.07.1986 року по 04.07.1986 року загалом заробив 397 крб. 19 коп. Загальна сума заробітку згідно довідки становить 1 287 крб. 96 коп.

14.07.2017року Позивач, через свого представника, звернувся до Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою від 11.07.2017 року про проведення перерахунку пенсії за новою довідкою від 07.07.2017 року №37.

Однак, листом від 09.08.2017 року за № 135/П-02, Відповідач відмовив Позивачу у проведенні перерахунку пенсії за новою довідкою, мотивуючи своє рішення наявністю в матеріалах пенсійної справи Позивача раніше виданої довідки про заробіток в зоні ЧАЕС, а тому підстав для обчислення пенсії Позивача за довідкою від 07.07.2017 року № 37 немає.

Позивач не погоджується із такою позицією Відповідача, вважає її надуманою та такою, що не відповідає приписам чинного законодавства дивлячись на наступне:

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, що зазначено у ст. 46 Конституції України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» віл 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі по тексту - Закон № 796).

Згідно ч. 1 ст. 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановок» Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (далі по тексту - Порядок), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону № 796.

Відповідно до ст. 70 Закону № 796 громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.

Згідно п.п. 4 п. З Порядку, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.

Відповідно до рішення Миронівського районного суду від 16.06.2017 року за позовом Позивача до ПрАТ «Миронівське АТП 13243» про перерахунок заробітної плати за роботу в 30-ти кілометровій зоні відчуження по ліквідації Чорнобильської катастрофи ПрАТ «Миронівське АТП 13243» провело перерахунок заробітної плати Позивача за період участі у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС та 07.07.2017 року видало довідку встановленого зразка за № 37. Вищевказана довідка та додані до неї матеріали разом із заявою про проведення перерахунку пенсії позивача були надіслані відповідачу у визначений законом спосіб.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позов. Після перерви не з’явились в судове засідання і розгляд справи закінчено у їх відсутність.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що позов не підлягає задоволенню, так як нова довідка для перерахунку пенсії не підтверджена первинними документами.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має посвідчення особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, серія А № 123947, та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. що також підтверджується вкладкою до посвідчення 1.

Позивачу встановлено II групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, відповідно до положень Закону України «Пре статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач перебуває на обліку в Кагарлицькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

07.07.2017 року ПрАТ «Миронівське автотранспортне підприємство 13243» видало позивачу довідку про перераховану на підставі законодавства та нормативно правових- актів заробітну плату за роботу в зоні відчуження, та якою встановлено, що позивач працював в зоні відчуження з 23 червня 1986 року по 30 червня 1986 року, та де визначено заробітну плату за вказаний період в розмірі 1287 крб. 96 коп.

Як вказано позивачем, при виході на пенсію та розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження було враховано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, в якій зазначено, що за період з 23 червня 1986 по 4 липня 1986 позивачу була нарахована заробітна плата в розмірі 633,08 крб.

14.07.2017 року позивач звернувся до Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії за новою довідкою. Однак, листом від 9.08.2017 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії за новою довідкою, мотивуючи своє рішення наявністю в матеріалах пенсійної справи позивача раніше виданої довідки про заробіток в зоні ЧАЕС, та вказав, що підстав для обчислення пенсії за новою довідкою немає.

Відповідно до п.п.1.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011р. № 1210, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно п.п. З п.З Порядку, у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Згідно п.п. 4 п. З Порядку, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

З довідки про заробітну плату позивача, яка не визнається відповідачем вбачається, що розрахунок заробітної плати (грошового забезпечення) проводився саме на підставі постанови Ради Міністрів УРСР 10.06.1986 № 207-7, а не виходячи з фактично виплачених та отриманих позивачем сум.

Судом встановлено, що нова довідка видана, виходячи з розміру заробітної плати позивача, яка останньому не була виплачена. Відтак, перерахунок пенсії не може проводитись на припущеннях чи даних, які не відповідають первинним бухгалтерським документам.

Згідно з частиною першою статті 39 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини другої статті 40 зазначеного Закону військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно зі статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.

Суд вважає, що підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка брала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану та виплачену заробітну штату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.

При цьому, основними документами для проведення перерахунку пенсії таким особам є первинні документи про тривалість робочого дня та місця виконання роботи, які мають підтверджувати час, місце, тривалість робочого дня та довідки підприємств, установ, організацій - про заробітну плату

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання.

Стосовно перерахунку пенсії Верховний Суд України уже висловив правову позицію про те, що невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання (постанови від 4 листопада 2015 року у справі № 539/4466/14-а та від 15 грудня 2015 року у справі № 2- а/5 76/29/14).

Згідно приписів ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, маг враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,

Враховуючи викладене вище, та те, що дані виданої позивачу довідки про заробітну плату за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не підтверджені первісними бухгалтерськими документами, суд вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на виконання вимог ч.2 ст.71 КАС України обґрунтував свою правову позицію у встановленому порядку.

Конституційне право позивача передбачене ст. 46 Конституції України не було порушено, так як позивач не надав для перерахунку пенсії довідки про реально отриману заробітну плату.

Тому в задоволенні позову відмовити.

Керуючись ст. 15, 39, 40 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 244-246 КАС України, суд,-

вирішив:

В задоволені позову ОСОБА_1 ( і.п.н. НОМЕР_1), який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 до Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (адреса: м. Кагарлик, вул. Паркова, 14, код ЄДРПОУ :41248147) про визнання дій незаконними та зобов’язання провести перерахунок пенсії – відмовити повністю.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України

Повне рішення виготовлено 02.01.2018 року.

Суддя: В.І. Кириченко