Ухвала суду № 71405003, 29.12.2017, Благовіщенський районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Ульяновський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
29.12.2017
Номер справи
402/1409/17
Номер документу
71405003
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Справа № 402/1409/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" грудня 2017 р. м.Благовіщенське

Ульяновський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Бондаренка А.А.,

при секретарі Хименку О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Благовіщенське адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій і рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та прийняття відповідних рішень , -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Благовіщенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, у якому просить визнати протиправними дії та рішення Ульяновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.501 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після його перерахунку; зобов'язати Благовіщенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату йому раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст.501 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній станом на момент призначення йому пенсії, виходячи із заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Кіровоградської області про заробіну плату № 18-367 від 20.11.2017 в розмірі 90 % від суми заробітку, починаючи з 06.09.2017 року без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Благовіщенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області 1 листопада 2002 року, відповідно до ст.501 Закону України «Про прокуратуру» йому призначена пенсія за вислугою років. Загальний страховий стаж на день призначення позивачу пенсії, становив 24 роки 10 місяців, із якого на посаді прокурора - 21 рік 3 місяці.

Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30 серпня 2017 року, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.

У зв'язку з набранням чинності зазначеної постанови Кабінету Міністрів України позивач звернувся до Благовіщенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою та наданням довідки про заробітну плату щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою, без обмеження граничного рівня пенсії та з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

Однак рішенням відповідача позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до ст.501 Закону України «Про прокуратуру».

Підставою відмови є те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне» довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку із наведеним, Благовіщенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області вважає, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім цього відповідач посилається на ч. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 якою передбачено, що умови та порядок призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Позивач вважає, що дії Благовіщенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області положення про відмову у перерахунку йому пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року протиправними і такими, що погіршують його гарантовані Конститцією України соціальні права на пенсійне забезпечення.

Позивач вказує, що ці положення Закону погіршують його права, так як їх вимоги не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності законів.

В судове засідання позивач не з'явився, повідомлений судом про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заяву, якою просив провести розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений судом про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду письмові заперечення, якими позовні вимоги не визнав, просив провести розгляд справи без його участі.

Заперечення мотивовані тим, що посилання позивача на норми ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" № 1789 від 1991р., які не діють з 16.07.2015 року є недопустимим та управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії починаючи з 06.09.2017 року.

Так діючою нормою ст 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 визначено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначається Кабінетом Міністрів України.

Позивач ставить вимогу щодо проведення перерахунку пенсії з 06.09.2017 р., тобто в часовому просторі, коли діє норма ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 і управління застосовує діючі норми на момент звернення позивача.

Крім цього діє п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, а призначені не перераховуються.

Так як норми ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» окрім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої втратили чинність з 16.07.2015 р., відповідач вважає, що управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення правовідносин.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Благовіщенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за вислугою років.

Пенсія призначена за вислугу років відповідно до ст.501 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії №2663-111 (2663-14) від 12.07.2001) в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включені всі види оплати праці, на які нараховані страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30 серпня 2017 року, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.

Згідно довідки Прокуратури Кіровоградської області №18-367 вих. -17 від 20.11.2017 року, заробітна плата ОСОБА_1 нарахована за вересень 2017 року склала 32503,19 грн., в тому числі оклад - 6424,71 грн., надбавка за класний чин - 2076,43 грн., надбавка за вислугу років - 3212,36 грн., надбавка за держтаємницю 642,47 грн., надбавка за ОВЗ - 8199,45 грн., премія - 11947, 77 грн. /а.с. 40/.

У зв'язку з набранням чинності зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, позивач звернувся до Ульяновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою від 26.10.17 р. щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою, без обмеження граничного рівня пенсії та з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

Рішенням №1 від 28 листопада 2017 року Благовіщенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку, так як діючою нормою ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні відсутні будь-які рішення суду щодо визнання норм Законів України «Про прокуратуру» не чинними та такими що не відповідають Конституції України. В зв'язку з чим норми діють і перерахунок пенсії можливий тільки при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України. Дана постанова не приймалась.

У рішенні зазначено, що відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії) не є підставою для застосування вже недіючих норм Закону України для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії). Тобто недіючий Закон України «Про прокуратуру» не може застосовуватись до правовідносин, які виникли після втрати ним чинності.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 501 Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-III, чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до змін, внесених до вказаної правової норми згідно із Законами України від 08 липня 2011 року № 3668-VI, від 27 березня 2014 року № 1166-VII, від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, розмір пенсії у відсотковому відношенні до заробітної плати зменшено і незалежно від стажу роботи становить: з 01 жовтня 2011 року - 80%, з 01 квітня 2014 року - 70%, з 01 січня 2015 року - 60%.

При цьому в частині п'ятнадцятій статті 501 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яка діє до теперішнього часу) встановлено норму про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

За змістом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, однак якщо призначена раніше пенсія перевищує максимальний розмір, то її перерахунок не здійснюється до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини тринадцятої статті 501 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 501 зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

За вказаного, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№ 21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 512, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури передбачені статтею 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру».

Відповідно до частини тринадцятої статті 86 вказаного Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

За вказаного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись ч.3 ст.30 ст.ст.139, 242-246, п.10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Благовіщенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання незаконними дій та рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та прийняти рішень задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Благовіщенського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

Визнати протиправним та скасувати рішення Благовіщенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №1 від 28.11.2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугою років.

Зобов'язати Благовіщенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної їй пенсії за вислугою років відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній станом на момент призначення йому пенсії, виходячи з заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Кіровоградської області про заробітну плату №18-367 від 20.11.17 р. в розмірі 90 % від суми заробітку починаючи з 06.09.2017 року без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Благовіщенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 640 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Постанова суду може бути оскаржена безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач:

- прізвище, ім'я та по батькові позивача: ОСОБА_1;

- місце проживання чи перебування: АДРЕСА_1 -- - реєстраційний номер облікової картки платника податків:НОМЕР_1;

Відповідач:

-повне найменування Благовіщенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області;

-місцезнаходження Кіровоградська обл. м.Благовіщенське, вул.. О.Гуменюка, 7;

-ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40382283.

Суддя: ОСОБА_2