
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2017 року 12 год. 44 хв.Справа № 808/2960/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, відповідача-1 ОСОБА_3, представника відповідача-2 ОСОБА_4О, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (69007, м.Запоріжжя, вул.Тимірязєва, буд.343-Б; ідентифікаційний код НОМЕР_1)
до Тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату полковника ОСОБА_3 (69063, м.Запоріжжя, провулок Тихий, буд.7), Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м.Запоріжжя, провулок Тихий, буд.7; код ЄДРПОУ 07835529)
про визнання протиправним та скасування пункту 11 наказу №554 від 11.09.2017,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1Ю.) звернувся до суду з позовом до Тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату полковника ОСОБА_3 (надалі – відповідач-1), Запорізького обласного військового комісаріата (надалі – відповідача-2, Запорізький ОВК), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати пункт 11 наказу відповідача №554 від 11.09.2017 «Про підсумки відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у серпні 2017 року та завдання на вересень 2017 року».
В адміністративному позові (а.с.3-10) та письмових поясненнях (а.с.79-81) зазначено, що підставою позову є видання тимчасово виконуючим обов’язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату полковником ОСОБА_3 наказу від 01.09.2017 №554 «Про підсумки відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов’язаних з числа офіцерів запасу у серпні 2017 року та завдання на вересень 2017 року», згідно пункту 4 наказової частини якого на позивача накладено дисциплінарне стягнення у виді «догани» за незадовільну організацію роботи щодо забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у серпні 2017 року. Підставою притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності є лише факт неповного виконання Хортицьким районним військовим комісаріатом м.Запоріжжя плану відбору на військову службу за контрактом на серпень 2017 року, який констатований відповідачем, як 67% від плану. Сам по собі факт неповного виконання Хортицьким районним військовим комісаріатом планового завдання відбору на військову службу за контрактом офіцерів запасу у серпні 2017 року не є правопорушенням. Так, ч.2 ст.2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», зокрема, визначено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. Відповідно до п.2 «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженого 10.12.2008 Указом Президента України №1153/2008, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України в добровільному порядку або за призовом. При цьому, проходження служби за контрактом, в тому рахунку і за контрактом осіб офіцерського складу, належить виключно до добровільного порядку проходження військової служби громадянами. Згідно абз.1 п.2.16 розділу II «Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженої 10.04.2009 наказом Міністра оборони України №170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за №438/16454, на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров'я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу в Збройних Силах України та які відповідають вимогам, визначеним законодавством. Сам факт неповного виконання Хортицьким районним військовим комісаріатом планового завдання відбору на військову службу за контрактом офіцерів запасу у серпні 2017 року не може свідчити про незадовільну організацію роботи щодо забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом.
Позивач, представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просять позов задовольнити.
Відповідачами-1,2 подано до суду письмові заперечення (а.с.33-38, 82-88), в яких зазначено, що згідно телеграми Командувача сухопутних військ збройних Сил України від 20.01.2017 №116/9/913 Запорізькому ОВК було визначено планове завдання щодо відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу на 2017 рік у кількості 89 осіб. В подальшому відповідні завдання уточнювалися відповідними посадовими особами на кожен квартал окремо. У відповідності до телеграми т.в.о.начальника штабу - першого заступника командира військової частини В72924 від 03.07.2017 №1314/61/2517 Запорізькому ОВК визначено планове завдання щодо відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу на III квартал 2017 ріку у кількості 35 осіб. На виконання вищезазначених телеграм Запорізьким ОВК здійснено розподіл планового завдання на III квартал 2017 року між військовими комісаріатами Запорізької області і у відповідності до пункту 2 наказу військового комісара Запорізького ОВК №448 28.07.2017, Хортицькому районному військовому комісаріату встановлено планове завдання з комплектування посад офіцерського складу на серпень 2017 року у кількості 3 осіб. У пункті 3 вищезазначеного наказу зазначено, що відповідальність за виконання планового завдання щодо відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у III кварталі покладено на військових комісарів Р(М)ВК області. Наказ військового комісара Запорізького ОВК був доведений до військових комісаріатів Запорізької області телеграмою від 31.07.2017 №2191/382/м. Відповідачі-1,2 з посиланням на ст.ст.35, 37 "Статуту Внутрішньої Служби Збройних Сил України" наполягають на тому, що про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов'язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов'язаний доповісти вищезазначеним особам негайно. В свою чергу після отримання наказу військового комісара Запорізького ОВК від 28.07.2017 №448 військовий комісар Хортицького РВК ОСОБА_1 жодних доповідей не здійснював стосовно неспроможності виконати отриманий наказ або про його не відповідність нормативно-правовим актам. В подальшому посадовими особами Запорізького ОВК проведено аналіз виконання завдань визначених військовим комісаріатам запорізької області на серпень місяць та за його результатами встановлено, що Хортицький РВК не виконав планове завдання на серпень 2017 року в частині відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу. Тобто фактично підполковник ОСОБА_1 не забезпечив виконання пункту 2 наказу військового комісара Запорізького ОВК №448 28.07.2017 підлеглим військовим комісаріатом і тому порушив свої функціональні обов'язки в частини організації роботи підлеглого військового комісаріату щодо добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. Проведення службового розслідування перед накладенням дисциплінарного стягнення на військовослужбовця є не обов'язковим. Розслідування проводиться в разі необхідності з'ясування будь-яких обставин. Звертають увагу суду на те що абз.7 п.1.2 "Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України" має рекомендаційний характер та не є обов'язковим до виконання. 24.10.2017 Запорізьким ОВК проведена позапланова перевірка стану роботи з відбору офіцерів запасу на контракту службу, результати якої викладені в акті, затвердженому т.в.о.військового комісара Запорізького ОВК полковником ОСОБА_3 30.10.2017. Під час перевірки виявлено багато недоліків в організації та проведенні роботи щодо відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу: у Журналі бесід з кандидатами (розпочатий 01.01.2016) встановлено 52 запису бесід з офіцерами запасу; останній запис - 17.10.2016; військовий комісар бесід не проводив, проводив начальник відділення офіцерів запасу і кадрів; відсутній план проведення агітаційної роботи на 2017 рік, який повинен містити схеми розповсюдження оголошень, об'яв; в Центрі зайнятості відсутні агітаційні матеріали, щодо наявності вакантних посад офіцерів у військових частинах; відсутній наказ військового комісара про призначення відповідальної особи за призовом офіцерів запасу на військову службу за контрактом, також відсутні щомісячні та щоквартальні накази; у функціональних обов'язках посадових осіб відділення офіцерів запасу і кадрів не визначено завдань щодо добору офіцерів запасу на контракт; бесіди з випускниками військової кафедри ЗНТУ не проводились; відсутня звітність щодо масової розсилки CMC-повідомлень, розповсюдження рекламної продукції на вулицях, розміщення реклами в громадському транспорті; відсутня реєстрація РВК на спеціалізованих сайтах пошуку роботи (work.ua, rabota.ua, OLX та інш.), як роботодавця; розповсюдження агітації в соціальних мережах Facebook, Twitter, Instagram та інш. персональних сторінок, рекламування та пошук кандидатів через соціальні мережі не організоване; представники Хортицького РВК участь в ярмарках вакансій не приймають. Проведення вищевикладених заходів, на думку Відповідачів-1,2, надало би можливість виконати планове завдання щодо відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у III кварталі 2017 року. Завдання щодо проведення вищевикладених заходів було визначено наступними документами: Телеграма Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.01.2017 №116/9/913; Телеграма військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату від 25.01.2017 №2100/462/М; Наказ військового комісара Запорізького ОВК від 28.07.2017 №448 "Про підсумки відбору для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у липні 2017 року та завдань на серпень, вересень 2017 року". Виходячи з вищевикладеного можна прийти до висновку, що військовий комісар Хортицького РВК підполковник ОСОБА_1 не тільки не впроваджував власну методику відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу, а й ще не виконував тих заходів, які були визначені йому вищим командуванням. Такий стан справ і призвів до систематичного невиконання Хортицьким РВК завдання по відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у 2017 року. Під час позапланової перевірки Хортицького РВК здійснено вибіркову перевірку інформування офіцерів запасу які перебувають на обліку у Хортицькому РВК щодо можливості проходження військової служби за контрактом, здійснено телефонні дзвінки 10 офіцерам запасу, в результаті чого стало відомо: 5 офіцерів запасу взагалі не були проінформовані про можливість проходження військової служби за контрактом; 3 офіцера запасу отримали відповідну інформацію у 2016 році; 2 офіцера були проінформовані у 2017 році. Вищевикладене свідчить про незадовільну організацію роботи щодо відбору кандидатів на прийняття на військову службу за контрактом з числа офіцерів запасу в телефонному режимі з тими офіцерами запасу, які перебувають на обліку у Хортицькому РВК.
Відповідач-1, представник відповідача-2 проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, заперечення відповідача-1, представника відповідача-2, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
У Наказі тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №554 від 11.09.2017 "Про підсумки відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у серпні 2017 року та завдання на вересень 2017 року" зазначено наступне: "… Відповідно до вимог розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.01.2017 №116/9/913 в серпні військові комісаріати області виконували заходи щодо рекламування, відбору та оформлення документів для прийняття громадян України на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, в обсязі встановленому розпорядженням військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №2180/883/М. В цілому за зазначений період на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу прийнято 25 осіб, що становить 42% від встановленого планового завдання на III квартал (60 осіб), в тому числі за районні (міські) військові комісаріати: … №з/п … 20, … Хортицький РВК планове завдання на III квартал 2017 - 5; планове завдання на серпень 2017 - 3; прийнято на військову службу з 01.08.2017 (з урахуванням оформлених та направлених о/с) - 2; % виконання за серпень 2017 - 67% … Незадовільно була організована робота в Василівському РВК, Веселівському РВК, Вільнянському РВК, Гуляйпільському РВК, Енергодарському ОМВК, Запорізькому ОМВК, Кам'янка-Дніпровському РВК, Новомиколаївському РВК, Пологівському РВК, Хортицький РВК, Чернігівському РВК, Шевченківському РВК. Причинами такого стану справ є: шаблонний підхід та використання неефективних, застарілих способів рекламування, здебільшого розклеювання паперових оголошень; відсутність в військових комісаріатах актуальної бази даних офіцерів запасу з їх контактними даними. Цілеспрямована робота щодо систематичного зв'язку з офіцерами запасу та запропонування їм посад у військових частинах, своєчасне інформування про вакансії та умови проходження служби у більшості військових комісаріатах не проводиться (за липень, серпень викликано 20%); незнання посадовими особами військовими комісаріатів сучасних методів набору кадрів (рекрутінгу), не повне, поверхове використання можливостей інтернет-ресурсів, засобів масової інформації; відсутність системної роботи з вищими навчальними закладами щодо відбору випускників (відсутні заходи щодо рекламування військової служби за контрактом серед випускників військових кафедр під час проведення навчальних зборів); слабке знання керівних документів та помилки в оформленні особових справ кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, що призводить до затягування термінів прийняття кандидатів на військову службу. З метою гарантованого комплектування військових частин бойового складу офіцерами запасу за рахунок прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу, недопущення зриву виконання планового завдання на III квартал 2017 року НАКАЗУЮ: … 11.За незадовільну організацію роботи щодо забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у серпні 2017 року, накласти дисциплінарне стягнення "ДОГАНА" на військового комісара Хортицького районного військового комісаріату підполковника ОСОБА_1 ..." (а.с.15-17, 56-60).
У Наказі військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №448 від 28.07.2017 "Про підсумки відбору для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у липні 2017 року та завдань на серпень, вересень 2017 року" зазначено наступне: "… З метою гарантованого комплектування військових частин бойового складу офіцерами запасу за рахунок прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу, недопущення зриву виконання планового завдання на III квартал 2017 року НАКАЗУЮ: 1.Військовим комісарам Р(М)ВК: проаналізувати ефективність заходів, що проводяться на території відповідальності Р(М)ВК з рекламування, відбору та прийняття громадян України на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; організувати вивчення особисто та посадовими особами Р(М)ВК сучасних методів набору кадрів; провести реєстрацію військових комісаріатів на спеціалізованих сайтах пошуку роботи (work.ua, rabota.ua, OLX та інш.), як роботодавця, розміщення оголошень про вакансії та активний пошук кандидатів (вивчення резюме, визначення потенційних кандидатів, які відповідають критеріям служби у Збройних Силах, зв'язок з ними та пропонування укладання контракту); організувати створення в розповсюджених соціальних мережах Facebook, Twitter, Instagram та інш. персональних сторінок, рекламування та пошук кандидатів через соціальні мережі; вжити заходів щодо створення у військових комісаріатах повної електронної бази даних офіцерів запасу з їх контактними даними, систематичного зв'язуватись з офіцерами запасу та інформувати їх про вакансії та умови проходження служби; проаналізувати ефективність заходів, що були вжиті раніше, з рекламування в засобах масової інформації, масової розсилки СМС-повідомлень, розповсюдження рекламної продукції на вулицях, розміщення реклами в громадському транспорті. Продовжити ті заходи, що дають найкращий результат; продовжити співпрацю з центрами зайнятості населення, участь в ярмарках вакансій; встановити взаємодію з кафедрами військової підготовки при Запорізькому національному технічному університеті, Запорізькому медичному університеті з питань отримання відомостей про студентів, які проходять курс підготовки за програмою офіцерів запасу, проводити рекламування та відбір потенційних кандидатів для проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу починаючи з моменту вступу до військової кафедри; вжити заходів щодо підвищення кваліфікації посадових осіб кадрових органів, оформлення особових справ кандидатів здійснювати у відповідності до вимог Директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 07.02.2016 №Д-05, розпоряджень начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, розпоряджень військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату; забезпечити максимальне сприяння кандидатам в оформлені особових справ, отримання довідок, не допустити зволікань та нечемного поводження з кандидатами з боку посадових осіб Р(М)ВК. 2.З метою повного та своєчасного виконання планового завдання з комплектування посад офіцерського складу на III квартал встановити наступні завдання на серпень та вересень: … Хортицький РВК Планове завдання на серпень - 3; Планове завдання на вересень - 2 … 3.Відповідальність за виконання планового завдання щодо відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у III кварталі покладаю особисто на військових комісарів Р(М)ВК області. 4.Контроль за виконанням наказу покласти на заступника військового комісара - начальника мобілізаційного відділу Запорізького обласного військового комісаріату …" (а.с.51-55).
У дослідженій судом Телеграмі Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.01.2017 за вих.№116/9/913, зокрема, зазначено: "… Комплектування військових частин військовослужбовцями військової служби за контрактом визначено пріоритетним завданням на 2017 рік. Одним із потенційних джерел комплектування військових частин офіцерським складом є прийняття на військову службу за контрактом офіцерів запасу. З метою організації у першому кварталі 2017 року роботи щодо збільшення рівня укомплектованості військових частин Збройних Сил України військовослужбовцями військової служби за контрактом за рахунок максимального залучення на військову службу за контрактом військовослужбовців, призваних із запасу, надсилаю Планове завдання з прийняття громадян України на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу Збройних Сил України у І кварталі 2017 року та ВИМАГАЮ: … 3.Військовим комісарам обласних військових комісаріатів: до 27 січня 2011 року відповідно до планового завдання провести розподіл та визначити районним (міським) військовим комісаріатам завдання з прийняття на військову службу за контрактом офіцерів запасу на І квартал 2017 року … 4.Персональну відповідальність за організацію відбору та прийняття кандидатів покласти на начальників штабів - перших заступників командувачів військ оперативних командувань, командирів військових частин та військових комісарів, забезпечити систематичний контроль за його проведенням …" (а.с.40-43, 97-99).
Аналогічні за змістом є і телеграма т.в.о.начальника штабу - першого заступника командира військової частини В72924 (вих.№1314/61/2517 від 03.07.2017), телеграма військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату від 25.01.2017 №2100/462/М (а.с.44-47, 94-96).
24.10.2017 Запорізьким ОВК проведена позапланова перевірка стану роботи з відбору офіцерів запасу на контракту службу та за призовом у Хортицькому районному військовому комісаріаті, результати якої викладені в ОСОБА_4, затвердженому т.в.о.військового комісара Запорізького ОВК полковником ОСОБА_3 31.10.2017 (а.с.90-93).
Так, в ОСОБА_4 позапланової перевірки стану роботи з відбору офіцерів запасу на контракту службу та за призовом у Хортицькому районному військовому комісаріаті, зазначено, що виявлені недоліки: у Журналі бесід з кандидатами (розпочатий 01.01.2016) встановлено 52 запису бесід з офіцерами запасу; останній запис - 17.10.2016; військовий комісар бесід не проводив, проводив начальник відділення офіцерів запасу і кадрів; відсутній план проведення агітаційної роботи на 2017 рік, який повинен містити схеми розповсюдження оголошень, об'яв; в Центрі зайнятості відсутні агітаційні матеріали, щодо наявності вакантних посад офіцерів у військових частинах; відсутній наказ військового комісара про призначення відповідальної особи за призовом офіцерів запасу на військову службу за контрактом, також відсутні щомісячні та щоквартальні накази; у функціональних обов'язках посадових осіб відділення офіцерів запасу і кадрів не визначено завдань щодо добору офіцерів запасу на контракт; бесіди з випускниками військової кафедри ЗНТУ не проводились; відсутня звітність щодо масової розсилки CMC-повідомлень, розповсюдження рекламної продукції на вулицях, розміщення реклами в громадському транспорті; відсутня реєстрація РВК на спеціалізованих сайтах пошуку роботи (work.ua, rabota.ua, OLX та інш.), як роботодавця; розповсюдження агітації в соціальних мережах Facebook, Twitter, Instagram та інш. персональних сторінок, рекламування та пошук кандидатів через соціальні мережі не організоване; участь в ярмарках вакансій не приймають.
До суду надано Рапорт ОСОБА_1 від 22.08.2017, в якому позивач доповів військовому комісару Запорізького ОВК про наступне: "… Стосовно офіцерів, то при здійсненні заходів щодо оповіщення було встановлено, що деякі офіцери категорично відмовляються приймати участь у зборах, щодо інших, то можливість розшуку офіцерів за вказаним місцем їх проживання відсутня. Причиною такого становища є відсутність начальника відділення офіцерів запасу і кадрів (посада вакантна) та перебування тривалий час на лікарняному головного спеціаліста відділення ОСОБА_5 На сьогоднішній день призначити відповідального військовослужбовця Хортицького РВК на зазначену вакантну посаду є не можливим. У зв'язку з вищевикладеним прошу ОСОБА_6 відкомандирувати офіцера на посаду начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Хортицького РВК для виконання завдань з призову на навчальні збори, поновлення на військовому обліку, призову офіцерів на строкову військову службу …" (а.с.100).
Вказаний Рапорт позивача спростовує доводи відповідачів-1,2 щодо відсутності доповідей чи то повідомлення про неможливість виконання наказу вищестоящого командира.
Наведені ОСОБА_1 у Рапорті відомості підтверджуються Наказами військового комісара Хортицького районного військового комісаріату (по стройовій частині): №66 від 07.08.2017 про виключення зі списків особового складу начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_6 (а.с.102-103, 137, 140); №60 від 19.07.2017 про вибуття на лікування головного спеціаліста відділу офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_5 (а.с.104, 138); №53 від 30.06.2017 про вибуття у щорічну відпустку головного спеціаліста відділу офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_5 (а.с.105-106).
У п.2 Наказу тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №747 від 01.12.2017 "Про стан військової дисципліни серед особового складу обласного військового комісаріату та районних (міських) військових комісаріатів області за листопад 2017 року" зазначено: "… 2.Зняти раніше накладені стягнення, як такі, що відіграли свою виховну роль: … - догану, оголошену наказом військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату від 01.09.2017 №554 за незадовільну організацію роботи щодо забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з: підполковника ОСОБА_1, військового комісара Хортицького районного військового комісаріату; …" (а.с.131-134).
При цьому, не зважаючи на наявність вказаного Наказу тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №747 від 01.12.2017, позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, оскільки вважає оскаржуваний Наказ №554 від 01.09.2017 у частині, яка його стосується, протиправним і безпідставним, а також таким, який негативно впливає на подальше проходження ним військової служби.
Звідси, суд вважає за необхідне вирішити справу по суті.
Телеграмою (вих.№2100_520_ІТВ від 27.01.2017) відповідачем-2 заборонено використання службовими особами у місцях проходження служби абонентських поштових скриньок електронної пошти мережі Інтернет та наказано взяти на особливий контроль видалення військовослужбовцями профілів користувачів у соціальних мережах (ВКонтакте, Однокласники, Facebook, Twitter, тощо) (а.с.144).
У той же час, саме через вказані соціальні мережі Наказом військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №448 від 28.07.2017 "Про підсумки відбору для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у липні 2017 року та завдань на серпень, вересень 2017 року" передбачено розповсюдження агітації, рекламування та пошук кандидатів до служби у Збройних Силах України.
Позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з вище викладеного та через наступне.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України №2232-XII від 25.03.1992 «Про військовий обов'язок і військову службу» проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Як передбачено п.2 «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженого 10.12.2008 Указом Президента України №1153/2008, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також вищих навчальних закладах, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2 (…).
Згідно з абз.1 п.2.16 розділу II «Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженої 10.04.2009 наказом Міністра оборони України №170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за №438/16454 на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров’я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу в Збройних Силах України та які відповідають вимогам, визначеним законодавством.
Підставою для притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за Наказом військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №554 від 11.09.2017 «Про підсумки відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у серпні 2017 року та завдання на вересень 2017 року» стала незадовільна організація роботи щодо забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у серпні 2017 року.
За змістом досліджених доказів, керівних документів відповідача-2, завданням підполковника ОСОБА_1 (як військового комісара Хортицького районного військового комісаріату) було вжиття заходів щодо збільшення рівня укомплектованості військових частин Збройних Сил України військовослужбовцями військової служби за контрактом за рахунок максимального залучення на військову службу за контрактом військовослужбовців, призваних із запасу.
Як передбачено п.8 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», затвердженого 07.11.2001 Указом Президента України №1053/2001, контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України – письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби. Контракт укладається за зразком, що додається, у двох примірниках, підписується особою, яка вступає на військову службу або продовжує військову службу за контрактом, і посадовою особою Збройних Сил України, зазначеною у пункті 9 цього Положення, скріплюється гербовою печаткою військової частини, органу військового управління, установи, організації, військового навчального закладу (далі - військова частина) і зберігається у кожної із сторін. Контракт є підставою для видання наказу по особовому складу про зарахування особи до Збройних Сил України і призначення її на посаду.
Оскільки контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України - це письмова угода, то одним із основних підстав для його укладення є вільне волевиявлення сторін. Волевиявлення - це зовнішня об'єктивна форма виявлення волі особи. Способи волевиявлення можуть бути різноманітними: усно, письмово, певною дією тощо. Для дійсності договору необхідно, щоб воля та волевиявлення співпадали. Отже, внутрішня воля полягає у формуванні мотиву, уявленні про правову мету правочину, прагненні її досягнення, обранні способу для цього. Завдяки виразу волі особи зовні вона має стати зрозумілою іншим. Зовнішній вираз волі йменується волевиявленням. Виходить, що внутрішня стадія формування волі перебуває насамперед у психічній площині, а зовнішня - у площині дій.
Відтак, ОСОБА_1 не міг без вільного волевиявлення офіцерів запасу примусово укладати з ними Контракти про проходження військової служби у Збройних Силах України.
Недоліки, виявлені 24.10.2017 Запорізьким ОВК під час позапланової перевірки стану роботи з відбору офіцерів запасу на контракту службу та за призовом у Хортицькому районному військовому комісаріаті, не могли, на думку суду, вплинути на самосвідомість офіцерів запасу, проявити в них вільне бажання на контрактну службу у Збройних Силах України.
Згідно з п.8 "Положення про військові комісаріати", затвердженого 03.06.2013 постановою Кабінету Міністрів України №389 (надалі - "Положення про військові комісаріати"), завданням військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
У п.9 "Положення про військові комісаріати" зазначено, що військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань: (…) проводять рекламно-агітаційну, інформаційно-роз'яснювальну роботу, проводять добір та направлення громадян до військових частин для проходження військової служби за контрактом, а також для вступу до вищих військових навчальних закладів або вищих навчальних закладів, що мають військові навчальні підрозділи, надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві; (…).
Відповідно до п.14 "Положення про військові комісаріати" військовий комісар відповідає за: (…) своєчасне і повне виконання завдань, покладених на військові комісаріати.
Як зазначено у п.15 "Положення про військові комісаріати" військовий комісар зобов'язаний: забезпечувати виконання особовим складом військового комісаріату поставлених перед ним завдань (…).
Надані до суду відповідачами-1,2 документи не свідчать про повну бездіяльність позивача при забезпеченні добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у серпні 2017 року.
Згідно з ч.3 ст.37 "Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України", затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-XIV, про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов'язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов'язаний доповісти вищезазначеним особам негайно.
Судом досліджено Рапорт ОСОБА_1 від 22.08.2017, в якому позивач доповів військовому комісару Запорізького ОВК про неможливість виконання плану укомплектованості військових частин Збройних Сил України військовослужбовцями військової служби за контрактом (а.с.100).
Як зазначено у ст.83 "Дисциплінарного статуту Збройних Сил України", затвердженого Законом України №551-XIV від 24.03.1999 (надалі - "Дисциплінарний статут Збройних Сил України"), на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Відповідно до ст.84 "Дисциплінарного статуту Збройних Сил України" прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Згідно з ч.1 ст.85 "Дисциплінарного статуту Збройних Сил України" службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).
У п.1.5 "Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України", затвердженої 15.03.2004 Наказом Міністра оборони України №82, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 30.03.2004 за №385/8984, зазначено, що службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який вирішив притягнути військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. У наказі зазначаються підстави для призначення розслідування, особа (якщо вона встановлена), стосовно якої воно має бути проведено, термін проведення та посадові особи, яким доручено його провадження. Службове розслідування може бути проведено особисто командиром (начальником) чи доручено іншій посадовій особі. У разі потреби залучення фахівців до проведення службового розслідування командиром (начальником) призначається комісія у складі групи фахівців на чолі з головою комісії, про що оголошується в наказі.
Суд погоджується з думкою відповідачів-1,2 про те, що службове розслідування може бути призначене, але не є обов'язковим.
Під час оголошення дисциплінарного стягнення до відома військовослужбовця доводять, в чому полягає порушення ним військової дисципліни чи громадського порядку (ст.98 "Дисциплінарного статуту Збройних Сил України").
У дослідженому судом Наказі тимчасово виконуючим обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №554 від 11.09.2017 чітко не зазначені підстави для його винесення, не вказано який пункт, статтю і якого Статуту, нормативного документа порушив саме ОСОБА_1 (а не інші, також, зазначені в Наказі офіцери).
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, приходить до висновку, що Наказ тимчасово виконуючим обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату №554 від 11.09.2017 в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення прийнято не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Згідно з п.1 ч.3 ст.132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.
Витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (ч.1 ст.134 КАС України).
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (ч.2 ст.134 КАС України).
Позивачем, представником позивача надано до суду доказ витрат на професійну правничу допомогу у сумі 1600 грн. 00 коп. (а.с.129), які з урахуванням приписів ч.5 ст.134 КАС України є співмірними із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати пункт 11 наказу Тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Запорізького обласного військового комісаріата полковника ОСОБА_3 №554 від 11.09.2017 "Про підсумки відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом військовозобов'язаних з числа офіцерів запасу у серпні 2017 року та завдання на вересень 2017 року".
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного військового комісаріата судові витрати в сумі 1600 грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.295 КАС України.
Рішення виготовлено у повному обсязі 26.12.2017.
Суддя О.О. Прасов