
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2017 року 10 год. 10 хв.Справа № 808/3220/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1С.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (надалі - відповідач або ГУНП в Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області №3020 від 26.09.2017 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності".
В адміністративному позові (а.с.4-9) зазначено, що позивач проходить службу в органах Національної поліції, має спеціальне звання майора поліції. З 10.12.2016 по 04.10.2017 він займав посаду заступника начальника Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми - начальника відділу боротьби з незаконною легалізацією іноземців Головного управління Національної поліції в Запорізькій області. 26.09.2017 наказом ГУНП в Запорізькій області №3020 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани. Згідно з Наказом від 26.09.2017 №3020, дисциплінарне стягнення накладено на позивача за порушення службової дисципліни, вимог ст.ст.1, 7, 8 "Дисциплінарного статуту ОВС України", п.1, п.2 ч.1 ст.18, ст.23 Закону України "Про Національну поліцію", неналежне виконання своїх посадових обов'язків, що виразилось у не готовності до наради керівництва ГУНП 25.09.2017, не володінні інформацією про неповні напрямки та перспективи роботи підпорядкованого підрозділу до кінця вересня п.р. із протидії торгівлі людьми та злочинам у сфері суспільної моралі. Відповідач дійшов висновку про вчинення позивачем 25.09.2017 дисциплінарного проступку на підставі висновку службового розслідування за результатами наради керівництва ГУНП від 25.09.2017, затвердженого начальником ГУНП в Запорізькій області полковником поліції ОСОБА_4 26.09.2017. Дане службове розслідування призначене на підставі Наказу відповідача від 26.09.2017 №3019 "Про призначення службового розслідування". Позивач вважає, що відповідач безпідставно виніс 26.09.2017 Наказ про накладення на нього дисциплінарного стягнення у вигляді догани, оскільки жодних дисциплінарних проступків він не вчиняв, а при виконанні своїх посадових обов'язків діяв у відповідності до положень Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги працівника поліції та його посадової інструкції. Як зазначено у висновку службового розслідування від 26.09.2017: оскільки з 25.09.2017 начальник УБЗПТЛ підполковник поліції ОСОБА_5 перебуває у відпустці, на нараду 25.09.2017 був запрошений заступник начальника УБЗПТЛ майор поліції ОСОБА_1, який на запитання начальника ГУНП ОСОБА_4 про основні результати роботи з розкриття кримінальних правопорушень, пов'язаних з торгівлею людьми та перспектив роботи підрозділу до кінця вересня п.р. у повному обсязі відповісти не зміг. За результатами наради керівництва ГУНП від 25.09.2017 в ході службового розслідування з боку заступника начальника УБЗПТЛ майора поліції ОСОБА_1 встановлено порушення службової дисципліни - неналежне виконання посадових (функціональних) обов'язків, що виразилось у неякісній підготовці до наради керівництва ГУНП та не володінні у повному обсязі інформацією про основні показники та перспективи роботи УБЗПТЛ до кінця вересня. Позивач посилаючись на приписи п.1 розділу І, п.1 розділу IV "Положення про Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Запорізькій області", затвердженого Наказом ГУНП в Запорізькій області від 30.12.2016 за №3681, наполягає на тому, що до його службових повноважень належить організація та контроль за результатами роботи відділу боротьби з незаконною легалізацією іноземців ГУНП в Запорізькій області. Також, позивач наполягає, що Висновок відповідача, що за умов перебування начальника УБЗПТЛ підполковника поліції ОСОБА_5 у відпустці з 25.09.2017 ОСОБА_1 був зобов'язаний на оперативній нараді 25.09.2017 надати доповідь про основні результати та перспективи роботи з розкриття кримінальних правопорушень, пов'язаних з торгівлею людьми тобто про результати роботи підрозділу, який йому не підпорядкований, суперечить положенням його посадової інструкції. Наказу про тимчасове покладення на ОСОБА_1 виконання обов'язків начальника УБЗПТЛ на час його відпустки з 25.09.2017 - не видавалося, відповідач з таким Наказом позивача не ознайомлював, посилання на відповідний Наказ у висновку службового розслідування від 26.09.2017 - відсутні. Відповідно до п.4 розділу ІV "Положення про Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Запорізькій області", у разі відсутності начальника УБЗПТЛ його обов'язки виконує один із заступників, визначений відповідно до розподілу функціональних обов'язків. За посадовою інструкцією заступника начальника УБЗПТЛ - начальника відділу боротьби з торгівлею людьми та зі злочинами проти суспільної моралі Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, у разі тимчасової відсутності (відпустки, відрядження, хвороби тощо) начальника УБЗПТЛ, саме на нього покладається тимчасове виконання його обов'язків. Станом на 25.09.2017 заступник начальника Управління - начальник відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі не перебував у відпустці, тому (на думку позивача), саме на нього мало бути покладено тимчасове виконання обов'язків начальника УБЗПТЛ на період його відпустки. У Наказі про накладення дисциплінарного стягнення обов'язково має бути зазначено, в чому полягає порушення трудової дисципліни, тобто має бути вказівка на фактичні обставини, які послужили підставою для застосування заходу дисциплінарного стягнення.
У судовому засіданні позивач, представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.31-35), в яких зазначено, що Наказом ГУНП від 10.12.2016 №465о/с позивача призначено заступником начальника управління - начальником відділу боротьби з незаконною легалізацією іноземців управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Запорізькій області. Відповідно до вимог Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ" та "Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України", затвердженої Наказом МВС України від 12.03.2013 №230, за Наказом ГУНП від 26.09.2017 №3019 проведено службове розслідування з підстав не надання відомостей на нараді, яка відбулась 25.09.2017, з боку заступника начальника ОСОБА_6 ОСОБА_1 про основні показники та перспективи роботи підрозділу, у ході якого встановлено наступне. Начальником управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_7 22.09.2017 подано рапорт про надання йому додаткової оплачуваної відпустки з 25.09.2017 до 08.10.2017. Зазначений рапорт реалізовано Наказом ГУНП від 22.09.2017 №468о/с. 22.09.2017 ОСОБА_7, відповідно до обов'язків і прав начальника УБЗПТЛ, затверджених Положенням про ОСОБА_6 в Запорізькій області Наказом від 30.12.2016 №3681, а саме: абзацу 2 пункту 2 розділу IV щодо розподілу функціональних обов'язків між заступниками та іншими працівниками, контролю за їх виконанням; абзацу 6 пункту 2 розділу IV щодо видання в межах повноважень доручень організаційно-розпорядчого характеру, надано доручення позивачу щодо здійснення повноважень керівника УБЗПТЛ на час його перебування у відпустці, про що відображено у рапорті останнього, а також повідомлено про необхідність взяти участь у нараді, яка запланована на 25.09.2017 у керівника ГУНП в Запорізькій області. Зазначені обставини, відповідають вимогам ст.4 Дисциплінарного статуту, щодо надання наказів як в усній, так і в письмовій формі. Крім того, зазначена норма Закону містить вказівку, що у разі одержання наказу, який суперечить закону, підлеглий не повинен виконувати його, про що повинен негайно поінформувати начальника, який віддав наказ, а вразі підтвердження цього наказу - письмово проінформувати старшого прямого начальника. Виконуючи отриманий Наказ про виконання обов'язків керівника підрозділу ОСОБА_1 взяв участь о 10:00 25.09.2017 у нараді де йому начальником ГУНП в Запорізькій області були поставлені питання про результати роботи підпорядкованого підрозділу з розкриття кримінальних правопорушень, пов'язаних з торгівлею людьми та перспективи роботи підрозділу до кінця вересня поточного року. На поставлені питання ОСОБА_1 відповісти не зміг, після чого начальник ГУНП наказав йому залишити нараду. В поясненнях від 26.09.2017 позивачем зазначено, що ним взято участь 25.09.2017 у нараді. Начальником ГУНП йому поставлено питання про результати роботи підпорядкованого підрозділу - управління БЗПТЛ, з розкриття кримінальних правопорушень та перспективи роботи підрозділу. Зазначив, що одразу не встиг відповісти на поставленні питання, був підданий критиці та отримав Наказ залишити нараду. Враховуючи зазначені обставини, позивач перебуваючи на нараді 25.09.2017 на час перебування ОСОБА_7 у відпустці виконував обов'язки керівника підрозділу, що на підставі пункту 1 розділу IV Положення про Управління ГУНП в Запорізькій області Наказом від 30.12.2016 №3681 зобов'язувало його здійснювати керівництво УБЗПТЛ, організовувати виконання завдань, покладених на управління та нести персональну відповідальність за належне виконання завдань і функцій управління. Таким чином, службовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1, не професійно виконував свої службові обов'язки що виразилось у не володінні інформацією про стан, одного з основних завдань УБЗПТЛ: щодо стану боротьби з кримінальними правопорушенням, пов'язаними з торгівлею людьми, нелегальною міграцією, а також правопорушеннями у сфері суспільної моралі, чим допустив порушення службової дисципліни. 26.09.2017 затверджено висновок службового розслідування. Згідно зі статтею 12 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" на осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися дисциплінарні стягнення, зокрема, у виді догани. У відповідності до вимог ст.14 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України видано Наказ ГУНП в Запорізькій області від 26.09.2017 №3020 за яким на позивача накладено, у відповідності до встановлених порушень службової дисципліни, дисциплінарне стягнення у виді догани.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Сторони повідомили, що надали до суду всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясував наступне.
На підставі позовної заяви та доданих до неї документів, матеріалів справи, права кожної особи на судовий захист, суд вважає причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду поважними та можливим розглянути справу по суті.
У наданому до суду тексті Наказу начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №3020 від 26.09.2017 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" зазначено наступне: "… 25.09.2017 відбулась нарада керівництва ГУНП за участю керівників окремих структурних підрозділів Головного управління. На нараду запрошено заступника начальника УБЗПТЛ майора поліції ОСОБА_1, у зв'язку із перебуванням у відпустці начальника УБЗПТЛ ОСОБА_7 ОСОБА_1 не зміг відповісти на запитання начальника ГУНП про основні результати роботи з розкриття кримінальних правопорушень, пов'язаних з торгівлею людьми та показники і перспективи роботи підрозділу до кінця вересня п.р. Таким чином, ОСОБА_1 не був готовий до участі у нараді під головування начальника ГУНП та не володів питаннями з основних напрямків роботи УБЗПТЛ. Зазначене порушення виявилось можливим через неналежне виконання своїх функціональних обов'язків заступником начальника УБЗПТЛ ОСОБА_1, згідно яких останній: - здійснює керівництво діяльністю підрозділу в межах делегованих начальником повноважень. Забезпечує ефективне виконання покладених на управління завдань щодо розкриття, виявлення та запобігання вчинення кримінальних правопорушень та інших подій на території області у напрямку протидії торгівлі людьми та суспільної моралі; - як особа, на яку покладено обов'язки начальника підрозділу - несе відповідальність перед керівництвом ГУНП за стан виконання покладених на підрозділ повноважень, визначених Законом України "Про національну поліцію України" та Положенням про УБЗПТЛ, а також за організацію діяльності очолюваного ним підрозділу поліції. На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст.2, 4, 5, 12, 14 Дисциплінарного Статуту органів внутрішніх справ України, …, - НАКАЗУЮ: 1.За порушення службової дисципліни, вимог ст.ст.1, 7, 8 "Дисциплінарного статуту ОВС України", …, п.п.1, 2 ч.1 ст.18, ст.23 Закону України "Про Національну поліцію" …, неналежне виконання своїх посадових обов'язків, що виразилось у неготовності до наради керівництва ГУНП 25.09.2017, неволодінні інформацією про основні напрямки та перспективи роботи підпорядкованого підрозділу до кінця вересня п.р. із протидії торгівлі людьми та злочинам у сфері суспільної моралі, на заступника начальника управління - начальника відділу боротьби із незаконною легалізацією іноземців ОСОБА_6 в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_1 накласти дисциплінарне стягнення у виді догани. 2.Наказ довести під підпис майору поліції ОСОБА_1 ..." (а.с.20-21).
Аналогічні за змістом відомості зазначені й у Висновку службового розслідування за результатами наради керівництва ГУНП від 25.09.2017, затвердженого 26.09.2017 начальником ГУНП в Запорізькій області (а.с.23-25).
До суду надано Наказ начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №3019 від 26.09.2017 "Про призначення службового розслідування".
Тобто, проведення службового розслідування було розпочато, проведено, закінчено і винесено наказ про покарання - в один день - 26.09.2017.
У зв'язку із перебуванням у відпустці начальника УБЗПТЛ ОСОБА_7 його фактично не опитано. Заступник начальника ОАВ ОСОБА_8 в Запорізькій області ОСОБА_9 склав Довідку-бесіду з ОСОБА_7 (а.с.48).
У Довідці-бесіди зазначено наступне: "… Під час телефонної розмови із ОСОБА_7 встановлено, що останній, у рапорті про надання йому відпустки, зазначив про необхідність покладення обов'язків начальника УБЗПТЛ на ОСОБА_1 - заступника начальника цього ж підрозділу. Також він повідомив, що особисто доручив ОСОБА_1 виконувати обов'язки начальника УБЗПТЛ та взяти участь у нараді керівництва ГУНП, яку було заплановано 25.09.2017 у начальника Головного управління на 10.00 годину ...".
У Рапорті начальника УБЗПТЛ ОСОБА_7 від 21.09.2017, адресованого начальнику ГУНП в Запорізькій області, зазначено наступне: "… Виконання обов'язків на період моєї відпустки прошу покласти на майора поліції ОСОБА_1, заступника начальника управління - начальника відділу УБЗПТЛ ГУ НП в Запорізькій області …" (а.с.36).
Тобто, начальник УБЗПТЛ ОСОБА_7 не наказує ОСОБА_1 приступити до виконання обов'язків начальника УБЗПТЛ, а лише висловлює письмове клопотання перед керівником вищого рівня про доручення ОСОБА_1 тимчасового виконання обов'язків начальника зазначеного підрозділу. Волевиявлення начальника ГУНП в Запорізькій області з цього приводу відповідачем не доведена, оскільки у витягу з Наказу начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №468о/с від 22.09.2017 "По особовому складу" лише зазначено: "… Надати додаткову оплачувану відпустку, як учаснику бойових дій: - підполковнику поліції ОСОБА_7 (0095229), начальнику управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП, з 25 вересня до 08 жовтня 2017 року. Підстава: рапорт ОСОБА_7 від 21.09.2017; посвідчення учасника бойових дій УБД №041038, видане ГУМВС України в Запорізькій області від 24.06.2015 …" (а.с.37).
Звідси, документально не доведено призначення саме ОСОБА_1 тимчасово виконуючим обов'язки начальника управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Запорізькій області.
З'ясовуючи питання компетенції позивача у висвітленні питань оперативно-розшукової діяльності, роботи підрозділу, судом досліджено п.1 розділу І, п.1, п.4 розділу IV "Положення про Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Запорізькій області", затвердженого 30.12.2016 наказом ГУНП в Запорізькій області №3681, в яких зазначено: "… І.Загальні положення 1.Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - УБЗПТЛ, Управління) є структурним підрозділом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, який функціонує у складі кримінальної поліції та відповідно до законодавства України забезпечує реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, запобігання вчиненню, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень, пов'язаних з нелегальною міграцією, а також правопорушень у сфері суспільної моралі. … IV.Організація і забезпечення службової діяльності УБЗПТЛ. Обов'язки та права начальника УБЗПТЛ 1.Керівником УБЗПТЛ є начальник, який підпорядковується начальнику Головного управління Національної поліції в Запорізькій області та його заступнику, який відповідно до розподілу обов'язків здійснює контроль та координацію діяльності кримінальної поліції. Начальник УБЗПТЛ та його заступники призначаються на посаду та звільняються з посад у порядку встановленому законодавством України. … 4.У разі відсутності начальника УБЗПТЛ його обов'язки виконує один із заступників, визначений відповідно до розподілу функціональних обов'язків. …" (а.с.11-16, 40-46).
Судом досліджено ОСОБА_5 з посадової інструкції заступника начальника управління - начальника відділу боротьби з незаконною легалізацією іноземців Головного управління Національної поліції в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_1, де зазначено: "… 2.Здійснює загальне керівництво відділом боротьби з незаконною легалізацією іноземців, розподіляє обов'язки між особовим складом відділу, організовує та контролює його роботу. Несе персональну відповідальність за своєчасне та якісне виконання відділом покладених службових завдань та функцій. 3.Організовує перспективне та поточне планування роботи відділу та реалізацію заходів щодо вдосконалення форм і методів оперативно-службової діяльності. Контролює виконання заходів, передбачених планами роботи ГУНП і Управління в частині, що стосується напрямів роботи відділу. … 12.У межах своєї компетенції організовує підготовку матеріалів до колегій, оперативних нарад, засідань за участю керівництва МВС, НП, ДБЗПТЛ, ГУНП та УБЗПТЛ вносить пропозиції щодо їх рішень. … 14.У встановленому порядку та у межах компетенції отримує інформацію, звітні документи та інші матеріали, необхідні для прийняття управлінських рішень, для підготовки засідань колегій та оперативних нарад при керівництві МВС, НП, ДБЗПТЛ, ГУНП та УБЗПТЛ. … 28.У період тимчасової відсутності (відпустки, відрядження, хвороби тощо) заступника начальника Управління - начальника відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі, виконує його посадові обов'язки. …" (а.с.17-19).
У ОСОБА_5 з посадової інструкції заступника начальника управління - начальника відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинів у сфері суспільної моралі Головного управління Національної поліції в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_10 зазначено наступне: "… Завдання та обов'язки … 2.Здійснює загальне керівництво відділом боротьби з торгівлею людьми та злочинів у сфері суспільної моралі, розподіляє обов'язки між особовим складом відділу, організовує та контролює його роботу. Несе персональну відповідальність за своєчасне та якісне виконання відділами покладених службових завдань та функцій. 3.Організовує перспективне та поточне планування роботи та реалізацію заходів Щодо вдосконалення форм і методів оперативно-службової діяльності відділу. Контролює виконання заходів, передбачених планами роботи Управління і ГУНП в частині, що стосується напрямів роботи відділу. … 27.У період тимчасової відсутності (відпустки, відрядження, хвороби тощо) начальника управління, виконує його посадові обов'язки. …" (а.с.79-83).
З урахуванням досліджених відомчих документів, які стосуються розподілу обов'язків та внутрішньої роботи УБЗПТЛ "запитання начальника ГУНП про основні результати роботи з розкриття кримінальних правопорушень, пов'язаних з торгівлею людьми та показники і перспективи роботи підрозділу до кінця вересня п.р.", на які не відповів (не зміг відповісти) позивач на нараді віднесені до посадових обов'язків заступника начальника управління - начальника відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинів у сфері суспільної моралі Головного управління Національної поліції в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_10, а не ОСОБА_1
Саме майор поліції ОСОБА_10, а не майор поліції ОСОБА_1, відповідно до розподілу функціональних обов’язків у разі відсутності начальника УБЗПТЛ підполковника поліції ОСОБА_7 виконує його посадові обов’язки.
Відповідачем не доведено відсутність ОСОБА_10 на роботі 25.09.2017 у той час, коли проводилась нарада керівництва ГУНП в Запорізькій області за участю керівників окремих структурних підрозділів ГУНП в Запорізькій області.
Відповідачем, його представником не надано до суду Протокол наради керівництва ГУНП в Запорізькій області за участю керівників окремих структурних підрозділів ГУНП в Запорізькій області, яка відбулась 25.09.2017.
З вказаних причин відповідач документально не довів той факт, що: «… ОСОБА_1 не зміг відповісти на запитання начальника ГУНП про основні результати роботи з розкриття кримінальних правопорушень, пов’язаних з торгівлею людьми та показники і перспективи роботи підрозділу до кінця вересня поточного року ...», як то зазначено у Наказі начальника ГУНП в Запорізькій області №3020 від 26.09.2017.
Позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з вище викладеного та через наступне.
У п.1, п.2 ч.1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
У разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону (ч.1 ст.19 Закону України «Про Національну поліцію»).
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом (ч.2 ст.19 Закону України «Про Національну поліцію»).
У ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію», зокрема, зазначено: «Поліція відповідно до покладених на неї завдань: 1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; 2) виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; 3) вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; 4) вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; …».
Службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України (ч.1 ст.1 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України", затвердженого 22.02.2006 Законом України №3460-IV (надалі - "Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України")).
Дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни (ст.2 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України").
Відповідно до ч.1 ст.5 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України" за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Згідно з ч.2 ст.5 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України" особи рядового і начальницького складу, яких в установленому законодавством порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або матеріальної відповідальності, водночас можуть нести і дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Як зазначено у ч.1 ст.7 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України", службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; (…).
У ст.4 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України" зазначено, що наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Накази можуть даватись як в усній, так і в письмовій формі. У разі одержання наказу від старшого прямого начальника підлеглий зобов'язаний виконати його та повідомити про це свого безпосереднього начальника. Скасувати наказ має право тільки начальник, який видав відповідний наказ, або старший прямий начальник. Накази повинні бути законними, зрозумілими і виконуватися беззаперечно, точно та у визначений строк. У разі одержання наказу, який суперечить закону, підлеглий не повинен виконувати його, про що повинен негайно поінформувати начальника, який віддав наказ, а в разі підтвердження цього наказу - письмово поінформувати старшого прямого начальника. Віддання і виконання наказу, який суперечить закону, або невиконання правомірного наказу тягне відповідальність, передбачену цим Статутом та іншими законодавчими актами.
Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України (ч.4 ст.59 Закону України "Про Національну поліцію").
Як передбачено Розділом ІІ "Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції", затвердженому 23.11.2016 наказом Міністерства внутрішніх справ України №1235, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 20.12.2016 за №1668/29798, підставою для видання наказів по особовому складу є такі зміни в службовій діяльності: призначення на посади, переміщення по службі, тимчасове виконання обов'язків за іншою посадою; (…).
Відповідачем ані документально, ані шляхом надання свідчень посадових осіб поліції не доведено віддання начальником УБЗПТЛ ОСОБА_7 своєму підлеглому - ОСОБА_1 наказу приступити до виконання обов'язків начальника УБЗПТЛ або тимчасово виконувати обов'язки начальника даного підрозділу ГУНП в Запорізькій області.
Письмового Наказу начальник ГУНП в Запорізькій області з вказаного приводу також не видавав. Протилежного відповідач не довів.
Відповідно до ч.1 ст.8 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України" начальник несе персональну відповідальність за стан службової дисципліни і повинен постійно його контролювати. Начальник зобов'язаний бути прикладом у дотриманні законності, службової дисципліни, бездоганному виконанні вимог Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів, наказів, норм моралі, професійної та службової етики, розвивати і підтримувати в підлеглих свідоме ставлення до виконання службових обов'язків, честь і гідність, заохочувати розумну ініціативу, самостійність, старанність у службі, уміло застосовувати заходи дисциплінарного впливу.
Доказів того, що саме ОСОБА_1 виконував обов'язки начальника УБЗПТЛ відповідач до суду не надав.
Відтак, під час доповіді на нараді ОСОБА_1 міг ґрунтовно доповісти лише про плани роботи власного підрозділу - відділу боротьби з незаконною легалізацією іноземців Головного управління Національної поліції в Запорізькій області.
Надаючи правову оцінку обраному ОСОБА_1 дисциплінарному покаранню суд бере до уваги, що згідно з ст.12 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України" на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.
Відповідно до ч.1-ч.2 ст.13 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України" Міністрові внутрішніх справ України належить право накладати дисциплінарні стягнення, передбачені цим Статутом, на всіх осіб рядового і начальницького складу. Інші начальники накладають дисциплінарні стягнення в межах прав, наданих їм міністром внутрішніх справ України.
Правом накладання дисциплінарних стягнень користуються тільки прямі начальники (ч.4 ст.13 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України").
При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо (ч.10 ст.14 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України").
На думку суду, з урахуванням обставин підготовки до наради, ступеню службової обізнаності позивача у питаннях оперативно-службової діяльності УБЗПТЛ (які обговорювались на нараді), відповідачем не вірно надана оцінка підготовленості ОСОБА_1 до доповіді з питань, які не входять до його безпосередніх функціональних обов'язків.
Відтак, відповідачем при обранні дисциплінарного стягнення не додержано критеріїв, встановлених ч.10 ст.14 "Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України", принципу пропорційності обраного ОСОБА_1 покаранню тим негативним наслідкам, які зазначені у Наказі начальника ГУНП в Запорізькій області №3020 від 26.09.2017 - не можливості доповісти керівництву з тих чи інших питань оперативно-службової діяльності УБЗПТЛ.
Позивачем, його представником нормативно і документально доведено протиправність Наказу начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №3020 від 26.09.2017 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності".
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Наказ №3020 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", прийнятий 26.09.2017 відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУНП в Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 640 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області №3020 від 26.09.2017 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 15.12.2017.
Суддя О.О. Прасов