
Справа № 361/7569/17
Провадження № 2-а/361/725/17
28.12.2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2017 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі судді Сердинського В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в:
12 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить: визнати протиправним дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та скасувати Рішення № 93 від 10 серпня 2017 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році зі зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області з 18 липня 2017 року призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 3 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія НОМЕР_1
З 14.11.1986р. - 17.11.1986р. позивач брав участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна з зони відчуження с. Зимовище. За роботу в зоні ЧАЕС виплачена заробітна плата в сумі 122,72 крб. (кратність 3), що підтверджується довідкою Броварської райспоживспілки від 16.03.1993р., копія якої знаходиться в Департаменті соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та на підставі якої Позивачу видано дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3.
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Враховуючи вищевикладене, 18 липня 2017 року позивач звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Відповідач) із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ). До заяви Позивачем додано: паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, довідка форми №122, яка стверджує, що ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 14.11.1986р. по 17.11.1986р., копію витягу з протоколу № 187 засідання комісії від 29.09.2017р. про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
10 листопада 2017 року позивачу стало відомо про прийняте Відповідачем Рішення № 93 від 10 серпня 2017 року про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку з тим, що ним не надано оригінал довідки про заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС.
Позивач вважає відмову відповідача неправомірною і такою, що порушує його право на належний соціальний захист.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017р., справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч. 1, 2, 4 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
26 грудня 2017 року до суду надійшли заперечення від Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на адміністративний позов, в якому відповідач зазначав про невизнання позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, для встановлення пільгового стажу при обчисленні пенсії недостатньо наявності лише одного посвідчення, а необхідно довідка за формою № 122, дані якої підтверджені відповідними первинними документами, зокрема відомостями про нарахування та отримання заробітної плати за роботу в зоні відчуження чи по ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС. Надані Позивачем до управління документи не можуть слугувати підставою для призначення пенсії зі зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 3 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія А № 137717, видане Київською облдержадміністрацією 02 листопада 2016 року.
Згідно довідки № 122, форма якої затверджена Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань від 09.03.1988р. Позивач з 14 листопада 1986 року по 17 листопада 1986 року безпосередньо був зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1986 року № 1173.
За роботу в зоні ЧАЕС позивачу виплачена заробітна плата в сумі 122,72 крб. (кратність 3), що підтверджується довідкою Броварської райспоживспілки від 16.03.1993р., копія якої знаходиться в Департаменті соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації. Даний факт підтверджений листом Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 28.07.2017р. № 05-52-1872 на запит Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
З матеріалів справи вбачається, що 18 липня 2017 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви Позивачем додано: паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, довідка форми №122, яка стверджує, що ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 14.11.1986р. по 17.11.1986р., копію витягу з протоколу № 187 засідання комісії від 29.09.2017р. про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
10 листопада 2017 року Позивачу стало відомо про прийняте Відповідачем Рішення № 93 від 10 серпня 2017 року про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку з тим, що Позивачем не надано оригінал довідки про заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС, на підставі якої згідно листа Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 28.07.2017р. № 05-52-1872 Позивачу було видано дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно до ст. 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 55 Закону № 796, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Відповідно до ст.65 Закону № 796, документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику,
б) документи про стаж,
в) довідка про заробітну плату особи,
г) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи:
посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що додаються особами до заяви про призначення пенсій в порядку статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; і всі вищезазначені документи були додані Позивачем до заяви.
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
При цьому, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а, де чітко визначено, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом 4.7. Порядку встановлено право особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до вимог статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається із дня звернення за пенсією. З метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області щодо призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати Броварське об'єднане управління ПФУ Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати звернення за пенсією, з 18 липня 2017 року та провести відповідні пенсійні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Крім цього, на підставі ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями ст.ст. 2, 6, 77, 78, 90, 139, 242, 243, 244, 245, 246, 257-263, 371 КАС України, п. 10 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03.10.2017 р., Броварський міськрайонний суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
Скасувати Рішення № 93 від 10 серпня 2017 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році зі зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області з 18 липня 2017 року призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 гривень.
Рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Сердинський