Рішення № 71356041, 22.12.2017, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
22.12.2017
Номер справи
459/2883/17
Номер документу
71356041
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 459/2883/17

Провадження № 2-а/459/264/2017

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" грудня 2017 р. Червоноградський міський суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Новосада М.Д.

при секретарі Марковець Т.Л.

з участю представника позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Червонограді справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Червоноградтеплокомуненерго» до Червоноградської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року представник позивача звернувся до суду з даним позовом. Вимоги обґрунтовані тим, що 15 листопада 2012 року Червоноградська міська рада Львівської області прийняла Рішення № 348, яким було затверджено Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Червоноград, а також 12.10.2017 року - Рішення № 653, яким внесла зміни до попереднього рішення. Цим Положенням було визначено порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Червоноград.Питання відключення від мереж ЦО і ГВП регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 р. № 151) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4. Як вбачається зі змісту зазначених документів, ними було унеможливлено відключення від мереж ЦО і ГВП окремих квартир у багатоквартирному будинку, а вирішення питання щодо відключення від мереж ЦО і ГВП житлового будинку в цілому було передано до компетенції загальних зборів мешканців цього будинку.Правилами передбачено можливість з ініціативи споживачів відключення від мереж ЦО і ГВП лише багатоквартирних будинків. Відповідно до п. 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Крім того, згідно з п. 2.2.3 Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.Таким чином, ні Правила, ні Порядок не передбачають можливості відключення від мереж ЦО і ГВП окремих квартир чи інших приміщень у багатоквартирному будинку. Незважаючи на це, п.п. 2.4, 2.5, 3.3, 3.5,3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10 Положення, затвердженого оскаржуваним Рішенням Відповідача, було врегульовано процедуру відключення окремих квартир у житловому будинку від мереж ЦО і ГВП. У зв'язку з цим у цій частині оскаржуване Рішення Відповідача суперечить законодавству України.Крім того, відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства (п. 25 Правил). На виконання цієї норми відповідний порядок було затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4 (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства з питань житлово- комунального господарства України від 06.11.2007 р. № 169), а тому Відповідач, вирішуючи 15 листопада 2012 року та 08 червня 2017 року питання щодо затвердження Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Червоноград діяв за межами повноважень, наданих йому законодавством України.Згідно з п. 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії. Водночас Порядком не передбачено права органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади затверджувати порядок відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.Прийняття відповідачем оскаржуваного Рішення за межами повноважень, наданих йому законодавством України, загрожує нормальній роботі позивача, а також неминуче матиме своїм наслідком заподіяння позивачу майнової та моральної шкоди, а в подальшому припинення господарської діяльності. Несанкціоноване відключення споживачів від централізованого опалення досягло 60 відсотків, що призвело до збільшення втрат теплової енергії в теплових мережах до 30 відсотків при затверджених нормах втрат у 19, 75 відсотків. Відключення позбавило підприємство джерел фінансування основних статей витрат. Це, насамперед, заборгованість по виплаті заробітної плати (станом на 27.10.2017 р. 2400,42 тис. грн., сплата єдиного соціального внеску - 4302,60 грн.).За даними бухгалтерського обліку збитки підприємства КП «Червоноградтеплокомуненерго» станом на 01.07.2017 р. складають 95, 00 млн. грн. Згідно Звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2016 рік збиток фінансового результату від операційної діяльності становить 21699, 00 тис. грн. Кошти для реконструкції котелень та теплових мереж яку необхідно проводити в зв'язку з відключенням споживачів від централізованого опалення відсутні як в бюджеті міста, так і на підприємстві.

Просить визнати дії відповідача щодо прийняття Рішення № 653 від 12.10.2017 року протиправним, таким, що було вчинено за межами повноважень, передбачених Конституцією та законами України; визнати протиправним та скасувати Рішення Червоноградської міської ради Львівської області № 653 від 12.10.2017 року, яким було внесено зміни до Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Червонограді.

Представник відповідача подав заперечення від 01.12.2017 року, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначив, що Конституцією України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.Відповідно статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти.Статтею 10 Закону Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.Відповідно до статті 16 цього Закону матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, позабюджетні цільові (у тому числі валютні) та інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Представники позивача у судовому засідання позов підтримали, пославшись на обставини, вказані у позовній заяві. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив пославшись на обставини, викладені у запереченні.

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону 280/97-ВР, рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Установлено, що рішенням п'ятнадцятої сесії шостого скликання Червоноградської міської ради від 15.11.2012 року № 348, зокрема, затверджено Положення про Порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Червонограді.

Рішенням п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Червоноградської міської ради від 12.10.2017 року № 653, зокрема, внесено зміни в Положення про Порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Червонограді затвердженого рішенням Червоноградської міської ради №348 від 15.11.2012 року виклавши пункт 3.6 в такій редакції:: «Якщо в будинку на стояку квартир, об'єднаних спільними стояками теплопостачання, залишилася одна квартира, де ще не встановлено індивідуальної системи теплопостачання, або якщо відключення є клопотанням виконавця послуг, вмотивоване неможливістю забезпечення належної якості послуг, Міжвідомча комісія має право ухвалити рішення про надання дозволу на відключення такої квартири (за наявності технічної можливості) без відповідного рішення зборів власників (уповноважених представників власників) житлового будинку. Міжвідомча комісія має право розглядати заяву та ухвалити рішення про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в квартирах споживачів які звернулися із заявами на відключення центрального опалення до 12.10.2017 року в КП «Червоноградтеплокомуненерго» та КП «Червонограджитлокомунсервіс».

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про теплопостачання», державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах: забезпечення енергетичної безпеки держави; державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання;

оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років; державної підтримки та стимулювання у сфері теплопостачання; формування цінової та тарифної політики; пріоритетного розвитку застосування технології комбінованого виробництва теплової та електричної енергії (когенерації) та використання альтернативних джерел енергії, нетрадиційних і поновлювальних джерел енергії; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; взаємної відповідальності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за якісне постачання теплової енергії та своєчасну її оплату; періодичного перегляду, удосконалення та техніко-економічної оптимізації схем теплопостачання, затверджуваних місцевими органами виконавчої влади; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання; створення умов для функціонування сфери теплопостачання на принципах самоокупності; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку теплової енергії; встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання; підвищення екологічної безпеки систем теплопостачання; створення умов для впровадження енергозберігаючих технологій; забезпечення комерційного обліку постачання теплової енергії.

Питання відключення від мереж ЦО і ГВП (центральне опалення та гаряче водопостачання) регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 р. № 151), (далі - Правила), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4 (зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року №169), (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 1 п. 25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (п. 26 Правил).

Відповідно до абз. 1 п. 1.2, п.2.1 Порядку, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1). Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць. Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Усупереч наведеному, оскаржуване рішення відповідачем прийнято без урахування Положення та Порядку, тому таке слід визнати протиправним і скасувати.

Що стосується позовної вимоги про визнання дій відповідача щодо прийняття Рішення № 653 від 12.10.2017 рокупротиправним, таким, що було вчинено за межами повноважень, передбачених Конституцією та законами України, у задоволенні такої слід відмовити за безпідставністю.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Червоноградської міської ради Львівської області № 653 від 12.10.2017 року.

Апеляційна скарга на рішення подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: М. Д. Новосад