Постанова № 71347997, 26.12.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
347/964/17
Номер документу
71347997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11074/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді – Гулида Р.М.,

суддів – Кузьмича С.М., Сапіги В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання – Богдан А.О.,

представника позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2,

представника третьої особи – ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 13 жовтня 2017 року (Головуючий суддя: Гордій В.І., ухвалено о 14 год. 23 хв. у м. Косів) у справі за позовом ОСОБА_5 до Яблуницької сільської ради, Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ОСОБА_4 про визнання дій протиправними, визнання недійсними рішень та зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_5 звернулася з позовом до Яблуницької сільської ради, Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, визнання недійсними рішень та зобов’язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач звернулась із заявою до Яблуницької сільської ради про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки по вул. Горішків в с. Яблуниця. Рішенням Яблуницької сільської ради від 06.04.2017 року їй відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв’язку із відсутністю погодження на вилучення постійного землекористувача. Крім того іншим рішенням від 06.04.2017 року відповідачем дано дозвіл на складення проекту відведення тієї ж земельної ділянки гр. ОСОБА_4. Вважає такі дії та рішення відповідача незаконними, а тому просить позов задовольнити.

Постановою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 13 жовтня 2017 року, - позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області у наданні гр. ОСОБА_5 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Горішків у с. Яблуниця, визнати недійсним п. 8.2. рішення Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 06.04.2017 року № 67-13/2017 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_5 та зобов’язано Яблуницьку сільську раду Яремчанської міської ради повторно розглянути, у відповідності до вимог чинного законодавства, заяву ОСОБА_5 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Горішків у с.Яблуниця.

Визнано недійсним п.2.9., 2.9.1 рішення Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 06.04.2017 року № 67-13/2017 про надання дозволу на складення проекту відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 площею 0,25 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,95 га та 0,20 га для ведення особистого селянського господарства по вул. Горішків, с. Яблуниця.

Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 звернулась до сесії Яблуницької сільської ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Горішків у с. Яблуниця.

06.04.2017р. Рішенням 13 сесії Яблуницької сільської ради за №67-13/2017 позивачці було відмовлено у задоволенні поданої заяви.

Поряд з цим, в цей же день, Рішенням 13 сесії Яблуницької сільської ради від 06.04.2017р. (п.2.9., 2.9.1) за № 67- 13/2017р. відповідачем дано дозвіл ОСОБА_4 на складення проекту відведення трьох різних за цільовим призначенням та використанням земельних ділянок в межах тієї ж спірної земельної ділянки.

Відповідно до вимог ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Таким чином, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише: - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно з законом, у строки обумовлені угодою між сторонами.

Діючим земельним законодавством України встановлено виключні підстави, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки.

Однак, в Рішенні 13 сесії Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 06.04.2017р. за №67-13/2017 не наведено жодної із підстав, передбачених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а прийнята відмова формально мотивована «у зв’язку із відсутністю погодження на вилучення у постійного землекористувача».

В той же час, іншим оскаржуваним Рішенням Яблуницької сільської ради від 06.04.2017р. № 67-13/2017 (п.2.9., 2.9.1) відповідачем надано дозвіл на складення проекту відведення тієї ж земельної ділянки гр. ОСОБА_4, що не відповідає критеріям законності рішення суб’єкта владних повноважень, правам і принципам земельного законодавства за змістом п.2,3 ст.1; п. «б», «г» ст.5 ЗК України та Конституційно визначеній рівності прав громадян України.

Таким чином стало очевидним, що оскаржувані Рішення Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області були прийняті з грубим порушенням вимог ст. 19 Конституції України та ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Адже, жодних правових підстав, які чітко обумовлені законом, або які б перешкоджали надати позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, колегією суддів встановлено не було, оскільки виготовлення такого проекту фактично, ще не є рішенням про надання бажаної кількості земельної ділянки та не свідчить про обов’язкове надання такої у бажаному розмірі.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

З матеріалів справи вбачається, що сільська рада діючи поспішно та упереджено відмовила позивачці у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, належним чином не вивчивши заяву позивачки та не збалансувавши її з аналогічними вимогами ОСОБА_4 в частині співмірної можливості вирішення обох заяв по фактичній площі жаданої ділянки до бажаних цільових використань та не надавши їм належної правової оцінки. А потураючи принципом рівності земельних прав громадян України, відмовила позивачці та надала дозвіл третій особі ОСОБА_4 з використанням формального приводу персонального погодження постійного користувача ОСОБА_6

Проте, як вбачається з матеріалів справи та зібраних документальних доказів по записах з земельно-кадастрових та шнурових книгах Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, по особовому рахунку № 209 (згодом № 216,224,271,317) за робітничим двором ОСОБА_7 і ОСОБА_6 рахувалось з 1990 року - 0,01 га земельної ділянки під будівлею; - 0,04 га для обслуговування будівель і 3,4га під сінокосами, без будь-якого покликання на рішення виконкому чи сесії сільради, правління колгоспу чи Яремчанської міськради про надання таких у тимчасове чи постійне користування. Лише у відомостях особового рахунку № 224 станом на 01.01.1991року внесено запис про те, що рішенням № 32 від 27.06.1991року наділено 2,3 га, які ним же і вилучено (який орган приймав таке рішення також не вказано).

Таким чином стало очевидним, що за господарством ОСОБА_6 могло рахуватись лише 0,4 га земельної ділянки для обслуговування будівлі, а не площі під сінокоси, адже за Земельним Кодексом Української радянської соціалістичної республіки 1970 року, розмір земельних ділянок селянським господарствам надавався в кількості не більше - 0,35га, а робітничим дворам - 0,15 га, стаття 78 ЗК УРСР (редакція від 25.12.1970 р.).

З прийняттям Земельного Кодексу України у 2001році, розмір земельних ділянок, які надавались громадянам у користування та власність було збільшено до 0,25га - під будівництво і 2,0 га - для ведення особистого селянського господарства, стаття 121 ЗК України (редакція від 25.10.2001 р.).

Проте, і з цього часу до погосподарських книг не було внесено жодних відомостей про надання земельних ділянок постійним користувачам – сімї ОСОБА_6 в с.Яблунівка і на такі не покликався представник Яблуницької сільради в судових засіданнях, як і не було здобуто доказів наявності Рішень про надання земельних ділянок у вигляді паю чи постійного або орендного користування, чи будь-якого законного набуття права користування за цивільно-правовими угодами, набувальною давністю за рішенням органів місцевої влади або рішенням суду, в призмі змісту ст.119 ЗК України, що ставить під сумнів чи взагалі нівелює право та можливість ОСОБА_6 надавати таку згоду.

Відтак, надання дозволу на розробку проекту землеустрою на три земельні ділянки ОСОБА_4 площею 0,2500 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,9500 га та 0,2000 га (для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,4 га) по вул. Горішків в с.Яблуниця і цілковита відмова в наданні дозволу ОСОБА_5 є явно упередженим рішенням з боку Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, яке засвідчує певні дискримінаційні підходи до окремих громадян не зважаючи на вимоги Конституції України та основні положення та принципи ЗК України.

Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до переконання про те, що рішення сесії Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області є незаконними, а тому п.8.2. рішення Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 06.04.2017р. № 67-13/2017 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_5 та п.2.9., 2.9.1 рішення Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 06.04.2017р. № 67-13/2017 про надання дозволу на складення проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_4 площею 0,25 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,95 га та 0,20 га для ведення особистого селянського господарства по вул. Горішків, с. Яблуниця слід скасувати.

Відносно вимоги про зобов’язання відповідача вчинити певні дії, слід зазначити, що такі є підставними, оскільки судовому захисту підлягає не лише порушене право, а й порушений інтерес, при цьому інтересом у сфері публічно-правових відносин слід розуміти не будь-який інтерес, а правовий, тобто такий, що може буди об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення потреб юридичних особи, які не суперечать Конституції та законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви, відповідач порушив норми Земельного Кодексу України та принцип розсудливості, оскільки дії відповідача всіляко спрямовані на перешкоджання позивачу в реалізації його права отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою без вказівки на визначені законом підстави.

А тому, з метою належного захисту порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача повторно розглянути, у відповідності до вимог земельного законодавства та Конституції України, заяву ОСОБА_5 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Горішків у с. Яблуниця.

Враховуючи встановлені обставини справи та вимоги чинного законодавства, суд апеляційної інстанції констатує, що відповідачем при вчиненні оскаржуваних дій не було дотримано розумних та розсудливих принципів, відтак останнім упереджено відмовлено позивачу без врахування всебічних та дійсних обставин справи, які мають істотне значення для прийняття правомірного рішення по суті заявленої вимоги.

Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.316 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ч.1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 13 жовтня 2017 року у справі №347/964/17 – без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_8 судді ОСОБА_9 ОСОБА_10

Повне судове рішення складено 29.12.2017 року