
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 року м.Житомир справа № 806/2589/17
категорія 3.7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Житомирське шляхово-будівельне управління №19" до Регіонального сервісного центру Міністерства Внутрішніх справ України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Приватне акціонерне товариство "Житомирське шляхово-будівельне управління №19" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального сервісного центру Міністерства Внутрішніх справ України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії. В обгрунтування позову позивач зазначив, що 09.06.2017 року звернувся до територіального сервісного центру №1841 (на правах відділу, м. Житомир) Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області з письмовою заявою про зняття з обліку для подальшої реалізації транспортного засобу КРАЗ-256-Б1, реєстраційний номер 0060ЮВ, 1992 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, шасі (рама) 0732827. Проте, відповідачем не було знято з обліку для подальшої реалізації вказаний транспортний засіб.
Представник позивача до суду не прибув.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у письмових запереченнях.
Відповідно до ст.205 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника позивача.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на наступне.
У ході судового розгляду було зясовано, що 09.06.2017 року позивач звернувся до територіального сервісного центру №1841 (на правах відділу, м. Житомир) Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області з письмовою заявою про зняття з обліку для подальшої реалізації транспортного засобу КРАЗ-256-Б1, реєстраційний номер 0060ЮВ, 1992 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, шасі (рама) 0732827.
Під час здійснення реєстраційних дій фахівцями експертної служби було проведено дослідження транспортного засобу та свідоцтва про реєстрацію.
Згідно з висновком експертного дослідження № 06/1841 /12Д від 09.06.2017 Житомирського науково - дослідного експертно -криміналістичного центру МВС України:
1.Бланк наданого на дослідження документа "Свідоцтво про реєстрацію ТЗ" серія ЮС № 071550 відповідає бланкам, які знаходяться в офіційному обігу.
2.Ідентифікаційний номер шасі, наданого на дослідження автомобіля КРАЗ-256-Б1 знищений кустарним способом. Номер № 0732828 нанесений в місці не передбаченим заводом виробником кустарним способом.
Того ж дня було викликано слідчо - оперативну групу Житомирського ВИ ТУПІЇ в Житомирській області. Вході огляду місця події слідчо - оперативною групою було вилучено транспортний засіб КРАЗ-256-Б1, реєстраційний номер НОМЕР_2, 1992 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, шасі (рама) 0732827 та доставлено на майданчик тимчасового тримання транспортних засобів.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
В подальшому позивач більше не звертався до відповідача із письмовою заявою про зняття з обліку транспортного засобу.
02.11.2017 позивачем поштою було направлено на адресу Регіонального сервісного центру Міністерства Внутрішніх справ України в Житомирській області заяву про зняття з обліку транспортного засобу та долучено копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копію висновку експерта та копію листа ПАТ "АвтоКраз".
Листом від 19.12.2017 №1557 Регіональний сервісний центр Міністерства Внутрішніх справ України в Житомирській області повідомив позивача про те, що для зняття з обліку транспортного засобу необхідно подати оригінали документів та надати автомобіль.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015№889 "Про утворення територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ" утворено як юридичну особу публічного права Регіональний сервісний центр МВС в Житомирській області, до завдань якого віднесено забезпечення державного обліку зареєстрованих транспортних засобів, суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з послугами та накопичення інформації про них у відповідних державних реєстрах.
Відповідно до положення про територіальний сервісний центр МВС України, затвердженого наказом МВС України 29.12.2015 №1646 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2016 за № 156/28286 (у редакції наказу МВС України від 29 листопада 2016 № 1256) територіальний сервісний центр № 1841 (на правах відділу, м.Житомир) є структурним підрозділом регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області (без права окремої юридичної особи).
Під час здійснення реєстраційних дій фахівцями експертної служби було проведено дослідження транспортного засобу та свідоцтва про реєстрацію.
Положенням встановлено, що до повноважень територіального сервісного центру № 1841 (на правах відділу, м. Житомир) Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області належить здійснення комплексу заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації ( перереєстрації ) та зняття з обліку призначених для експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-Х1І (далі - Закон), цей Закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року затверджено "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", далі - Порядок, згідно пункту 1 якого визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Відповідно до абзацу 4 п. 15 Порядку державна реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один бо кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається.
Пунктом 11 розділу II "Інструкції з організації взаємодії підрозділів Експертної Служби МВС із територіальними органами з надання сервісних послуг МВС", затвердженої наказом МВС України № 28 від 18.01.2016 передбачено, що у разі встановлення під час експертного дослідження ТЗ факту зміни або підробки (підроблення) ідентифікаційного позначення кузова, табличок виробника, номерних майданчиків та прилеглих до нього частин ТЗ, лакофарбового покриття, номера двигуна в разі технічної (конструктивної) можливості, бланка паперу, способу виготовлення реквізитів, способів нанесення серії та номера бланка, елементів захисту фахівець експертної служби МВС разом із заявою і поданими власником ТЗ документами передаєадміністраторові два примірники висновку експертного дослідження, одночасно повідомляє про встановлені факти територіальний підрозділ Національної поліції України та інформує керівників ДНДЕКЦ та НДЕКЦ.
Крім цього, пунктом 32.2 Правил дорожнього руху та п 1.5 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України № 379 від 11.08.2010 - забороняється, у тому числі в умовах спеціалізованих підприємств, які займаються ремонтом та технічним обслуговуванням транспортних засобів, внесення змін в ідентифікаційні номери і номерні таблички кузова чи шасі (рами), двигуна транспортного засобу, а також їх знищення (перенесення, закріплення, відновлення тощо) без попереднього узгодження з Державтоінспекцією.
Відповідно до п.40 Постанови КМ України, від 07.09.1998, № 1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного або приватного виконавця або рішення суду.
З огляду на те, що позивач не надав до Регіонального сервісного центру Міністерства Внутрішніх справ України в Житомирській області оригінали документів та не було надано автомобіль відповідач, тобто не дотримано Постанови Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року затверджено "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", то відповідач був позбавлений можливості зняти з обліку транспортний засіб.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Житомирське шляхово-будівельне управління №19" (вул. Корольова, 21-б м.Житомир 10025, код ЄДРПОУ 03449947) до Регіонального сервісного центру Міністерства Внутрішніх справ України в Житомирській області (вул. Покровська, 96 м.Житомир 10031, код ЄДРПОУ 40112081) про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 29 грудня 2017 року