Ухвала суду № 71345756, 29.12.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2017
Номер справи
803/2005/17
Номер документу
71345756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

29 грудня 2017 року ЛуцькСправа № 803/2005/17

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ковальчук В.Д., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Горохівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 звернулися до суду із позовною заявою про визнання дій Горохівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у видачі доньці ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки протиправною та зобов'язання Управління Державної міграційної служби України у Волинській області та Горохівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області оформити та видати неповнолітній ОСОБА_3 бланк паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних та зобов'язання вести паспортний облік щодо неповнолітньої ОСОБА_3 за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання будь-якого цифрового ідентифікатора особи (у тому числі за серією та номером паспорту), без внесення інформації про них до Єдиного демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 року №2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017 року).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону №3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік" з 01.01.2017 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1600,00 грн.

Частиною 3 статті 6 Закон України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи, що позивачами як фізичними особами подано позовну заяву, що має немайновий характер та містить дві вимоги немайнового характеру, оскільки позивачі просять оформити та видати неповнолітній ОСОБА_3 бланк паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних та зобов'язання вести паспортний облік щодо неповнолітньої ОСОБА_3 за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання будь-якого цифрового ідентифікатора особи (у тому числі за серією та номером паспорту), без внесення інформації про них до Єдиного демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних, тому така позовна заява повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 1280,00 грн. (1600,00 грн. х 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб х 2 = 1280,00 грн.).

При цьому, у позовній заяві позивачі зазначили, що звільнені від сплати судового збору відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI.

Однак, згідно з пунктом 7 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Відповідно до пункту 14 частини другої статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір не справляється за подання, зокрема, заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України, суб'єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей.

При цьому, згідно з частиною першою статті 56 КАС України права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження останнього серії НОМЕР_1 від 12.09.2001 року, а отже є її законними представниками.

Проте, законні представники малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, Законом України "Про судовий збір" не звільнені від сплати судового збору та не підпадають під дію пункту 7 частини п'ятої статті 5 цього Закону.

Крім того, суд зазначає, що статтею 56 КАС України визначено лише процесуальні питання представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб в адміністративному суді, а не питання звільнення осіб від сплати судового збору, які регламентуються спеціальним Законом.

Також суддя звертає увагу на ту обставину, що під значенням "громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб" закріпленим пунктом 7 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI, слід розуміти те, що законодавством передбачено право таких осіб на звернення до суду за захистом порушених прав інших осіб, а не загальні правила представництва.

Нормативні акти, які регламентують спірні правовідносини такого виключного права законним представникам не надають, а відтак, до них повинні бути застосовані загальні правила сплати судового збору.

Оскільки законних представників малолітніх та неповнолітніх не віднесено до суб`єктів, що звільняються від сплати судового збору, тому позивачі повинні сплачувати судовий збір на загальних підставах.

На підтвердження вказаного суддя зазначає, що відповідно до пункту ґ частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Отже, особам, які діють в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб, враховуючи їх майновий стан, суд може своєю ухвалою за їх клопотанням, а також наданням доказів на підтвердження майнового стану, відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення.

В порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, позивачами не сплачено судовий збір в розмірі 1280,00 грн. та не надано обґрунтованого клопотання про відстрочення або розстрочення його сплати з підтверджуючими документами.

Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачам у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду доказів сплати судового збору в розмірі 1280,00 грн. (оригіналу квитанції, платіжного доручення тощо).

Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, Законом України "Про судовий збір", суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Горохівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Надати позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити позивачам, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачам.

Копію ухвали надіслати особам, що звернулися із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

Суддя В.Д. Ковальчук