Рішення № 71331615, 27.12.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.12.2017
Номер справи
826/10228/17
Номер документу
71331615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

27 грудня 2017 року справа №826/10228/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Яцюти М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Київ Інвест Груп" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Київ Інвест Груп")до1. Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі по тексту - відповідач 1, Департамент міського благоустрою) 2. Комунального аварійно-рятувальної служби "Київська служба порятунку" (далі по тексту - відповідач 2, КАРС "Київська служба порятунку") 3. Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)"Київблагоустрій" (далі по тексту - відповідач 3, КП "Київблагоустрій")про1) визнання протиправними дій відповідачів 1 та 3 щодо включення до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу встановлених з порушенням автомобільних газозаправних пунктів та елементів благоустрою, які викладені в дорученні від 10 серпня 2017 року №064-8334; 2) визнати протиправним та скасувати доручення відповідача 1 від 10 серпня 2017 року №064-8334; 3) зобов'язати відповідача 2 на безоплатній основі повернути вилучені 16 серпня 2017 року ємності для зберігання газу скрапленого-вуглеводневого №517, раму під ємність, колонку для заправки автомобілів скрапленим газом №493/16 та газ скраплений вуглеводневий у кількості 2657 літрів та зобов'язати відповідача 3 повернути демонтовані: металеву огорожу, ролет чорний, білий запірний пристрій, металеву круглу трубуВ С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправними дії відповідачів 1 та 3 щодо включення до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу встановлених з порушенням автомобільних газозаправних пунктів та елементів благоустрою, які викладені в дорученні від 10 серпня 2017 року №064-8334 та, власне, таке доручення, виходячи з того, що у приписах КП "Київблагоустрій" не конкретизовано будь-яких порушень з боку ТОВ "Київ Інвест Груп", що унеможливлює вчинення дій на усунення невизначених порушень; позивач надав відповідь на приписи до відповідача 3, однак, не отримував зауважень від відповідачів щодо порушення Правил благоустрою м. Києва, а також повідомлень про необхідність демонтажу елементів благоустрою по вказаним адресам; автомобільні газозаправні пункти модульного типу розміщені у законному порядку; відповідачами 2 та вчинено дії з демонтажу майна ТОВ "Київ Інвест Груп", що є втручанням у господарську діяльність підприємства.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 серпня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/10228/17, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 вересня 2017 року за клопотанням позивача прискорено розгляд справи.

Відповідач 1 подав письмове заперечення, у якому зазначив, що позивач не оскаржує приписи від 03 серпня 2017 року №1716847 та від 07 серпня 2017 року №1716739, що унеможливлює скасування оскаржуваного припису.

Відповідач 2 подав суду письмові заперечення, у яких вказав, що через відсутність всіх документів на розміщення автомобільних газозаправних пунктів виписано приписи про вчинення порушень правил благоустрою; позивач не вчинив дій на виконання підпункту 13.3.5 Правил благоустрою м. Києва та сплачував витрати за проведений демонтаж, відповідно, підстави для повернення майна відсутні.

Відповідач 3 у запереченні проти позову зазначив про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки за результатами перевірки інспектором КП "Київблагоустрій" винесено припис про усунення порушень з метою з'ясування наявності/відсутності дозвільної документації; у зв'язку із відсутністю дозвільної документації у позивача прийнято рішення про демонтаж автомобільного газозаправного пункту.

В судовому засіданні 20 листопада 2017 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідачів проти задоволення адміністративного позову заперечили; на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Разом з тим, 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, звертає увагу на наступне.

Згідно з дорученням Департаменту міського благоустрою від 10 серпня 2017 року №064-8634, наданого КП "Київблагоустрій" та КАРС "Київська служба порятунку" на підставі протоколу постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23 березня 2017 року №10 доручено: вжити заходи шляхом демонтажу (переміщення) об'єктів та елементів благоустрою, встановлених з порушенням Правил благоустрою м. Києва, відповідно до таблиці; вжити заходів по запобіганню виникнення надзвичайних ситуацій та мінімізації їх наслідків при проведенні зливно-наливних операцій та вжиття необхідних заходів реагування щодо самовільно розміщених (встановлених) АГЗП відповідно до таблиці, а саме: приміщення та перебування охорони та працівників та АГЗП за адресою: вул. Драгоманова, 1-К (приписи від 03 серпня 2017 року №№1716848, 1716847); АГЗП за адресою: Чорнобильська вул., ріг вул. Єфремова (припис від 07 серпня 2017 року №1716739).

На підставі вказаного доручення згідно актом виконання аварійно-попереджувальних робіт 2-им аварійно-рятувальним взводом КАРС "Київська служба порятунку" від 16 серпня 2017 року виконано роботи із забезпечення безпеки під час зливно-наливних операцій та демонтажу газового обладнання незаконно встановлених АГЗС, під час яких вилучено у ТОВ "Київ Інвест Груп" ємність для зберігання СГ (ДП) №517, 2012 року випуску; колонку для заправки автомобілів СГ (ДП) №493/16 в кількості 1 одиниця, в тому числі рукав 2 одиниці, заправний пістолет 2 одиниці, рама під ємність 1 одиниця; скраплений газ (СГ) в кількості 2657 л.

Відповідно до акта проведення демонтажу (переміщення) від 16 серпня 2017 року проведено демонтаж огорожі металевої, ролету чорного, запірного пристрою, металевої труби, розміщених за адресою вул. Академіка Єфремова (Уборевича Командарма), 26 на підставі приписів від 13 квітня 2017 року №1709717, від 14 квітня 2017 року №№1709716, 1709718 та доручення Департаменту міського благоустрою від 28 квітня 2017 року №204/04-17.

Матеріали справи підтверджують, що за договором №01-В/У-26 господарського відання від 23 травня 2016 року, укладеного із ТОВ "Де-Люкс", ТОВ "Київ Інвест Груп" прийняло у господарське відання та експлуатацію автомобільний газозаправний пункт модульного типу, його складові, які призначені для реалізації скрапленого газу та продажу супутніх товарів, у тому числі й підакцизних, що знаходяться за адресою: м. Київ, Святошинський район, вул. Командарма Уборевича, 26.

У свою чергу ТОВ "Де-Люкс" за договором від 01 жовтня 2015 року №10-15/02 прийняло від ТОВ "Сіті кепітал груп" у платне строкове користування та експлуатацію 5 місць для паркування транспортних засобів на паркувальному майданчику за адресою: вул. Уборевича - вул. Чорнобильська (вул. Командарма Уборевича, 26 (біля будівлі за адресою: вул. Командарма Уборевича, 19д літ "А").

ТОВ "Сіті кепітал груп" отримало право на організацію та експлуатацію 30 місць для платного паркування по вул. Уборевича - вул. Чорнобильська на підставі договору про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування від 31 грудня 2014 року №ДНП-2015-01/11, укладеним із Комунальним підприємством "Київпарксервіс".

Згідно з листом Департаменту містобудування та архітектури від 19 лютого 2016 року №2450/0/16-2/27-16 повідомило, що принципово не заперечує щодо розміщення газового автомобільного заправного пункту модульного типу та операторної на території паркувального майданчика за адресою: вул. Командарма Уборевича, 26.

При цьому суд встановив, що вул. Командарма Уборевича перейменовано на вул. Єфремова.

За договором №01-ДЛ-КІГ-Д/1Н господарського відання від 28 листопада 2016 року, укладеного із ТОВ "Де-Люкс", ТОВ "Київ Інвест Груп" прийняло у господарське відання та експлуатацію автомобільний газозаправний пункт модульного типу (АГЗП МТ), його складові, які призначені для реалізації скрапленого газу та продажу супутніх товарів, у тому числі й підакцизних, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Драгоманова, 1Н.

ТОВ "Де-Люкс" прийняло у тимчасове платне користування територію площею 250 кв. м. за адресою: м. Київ, вул. Драгоманова, 1Н для експлуатації автомобільного газозаправного пункту модульного типу за договором від 01 лютого 2016 року №Д1Н/О/1 прийняло від ТОВ "Євротехнології Плюс".

У листі від 03 березня 2016 року №3037/0/16-2/27-16 Департамент містобудування та архітектури повідомив ТОВ "Де-Люкс", що принципово не заперечує щодо розміщення газового автомобільного заправного пункту модульного типу та операторної на території паркувального майданчика за адресою: вул. Командарма Уборевича, 26.

Стаття 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначає благоустрій населених пунктів як комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Відповідно до частин першої та другої статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Частина третя статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлює, що Правила не можуть передбачати обов'язок фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Згідно з пунктом 2.3 розділу ІІ Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 (далі по тексту - Правила благоустрою) елементами благоустрою зокрема є: малі архітектурні форми, інші елементи благоустрою, визначені відповідними нормативно-правовими актами.

Відповідно до положень пункту 13.1 розділу ХІІІ Правил благоустрою розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Порядок демонтажу (переміщення) самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі визначений пунктом 13.3 розділу ХІІІ Правил благоустрою.

Зокрема, підпунктом 13.3.1 пункту 13.3 розділу ХІІІ Правил благоустрою передбачено, що у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій") вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.

Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.

Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).

Відповідно до норм підпункту 13.3.2 пункту 13.3 розділу ХІІІ Правил благоустрою у разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, а Департамент промисловості та розвитку підприємництва - щодо демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.

У разі якщо власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, не здійснює демонтаж (переміщення) цього засобу в строки, зазначені в приписі, Департамент промисловості та розвитку підприємництва, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) негайно вживають заходів щодо організації демонтажу (переміщення) самовільно розміщеного (встановленого) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.

З наведених норм Правил благоустрою вбачається застосування заходів демонтажу лише у відношенні до самовільно встановлених тимчасових споруд, щодо яких не надано дозвільної документації.

За визначенням розділу І Правил благоустрою пункту тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.

Як вбачається з обставин справи, демонтаж вказаного вище майна здійснено відповідачами 2 та 3 у зв'язку із відсутністю у ТОВ "Київ Інвест Груп" дозвільних документів на приміщення та перебування охорони та працівників та АГЗП та невиконанням приписів КП "Київблагоустрій" від 03 серпня 2017 року №1716847, №1716848 та від 08 серпня 2017 року №1716739.

Суд встановив, що позивач отримав припис КП "Київблагоустрій" від 28 липня 2017 року №1716733, яким встановлено порушення: "п. 15.3.26 у Святошинському р-н вул. Академіка Єфремова, 13", порушення вчинено: "власник невідомий", на підставі Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051, запропоновано усунути порушення шляхом надання проектно-дозвільної документації на розміщення автомобільного газозаправного пункту (технологічного обладнання).

На вказаний припис ТОВ "Київ Інвест Груп" подало до відповідача 3 лист-відповідь від 28 липня 2017 року №132-КІГ (зареєстрований у КП "Київблагоустрій" 28 липня 2017 року за вхідним №5328) щодо правомірності розміщення автомобільного газозаправного пункту за адресою: вул. Командарма Уборевича (вул. Єфремова), 26, разом із копіями відповідних підтверджуючих документів, а саме: договору від 23 травня 2016 року №01-В/У-26, від 01 жовтня 2016 року №10-15/02, договору від 31 грудня 2014 року №ДНП-2015-01/11, листа Департаменту містобудування та архітектури від 19 лютого 2016 року №2450/0/16-2/27-16, титульної сторінки концепції, листа Мінгрегіону від 11 листопада 2015 року №7/17-13301, висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 05 лютого 2016 року №05.03.02-07/3167, декларації ДСНС від 21 квітня 2016 року №300, листа ДСНС від 23 квітня 2016 року №26-5829/261, дозволу Держпраці №2268.16.32, дозволу Держпраці №702.17.32.

Згідно з приписом КП "Київблагоустрій" від 03 серпня 2017 року №1716847 встановлено порушення: "за адресою: м. Київ, Дарницький р-н., вул. Драгоманова, 1н п. 15.3.26", порушення вчинено: "ТОВ "Київ Інвест Груп", на підставі Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051, запропоновано усунути порушення шляхом надання до КП "Київблагоустрій" проектно-дозвільної документації на розміщення автомобільного газозаправного пункту (ємкість модульного типу) в термін трьох днів або демонтувати автомобільний газозаправний пункт власними силами і відновити благоустрій.

Згідно з приписом КП "Київблагоустрій" від 03 серпня 2017 року №1716848 встановлено порушення: "за адресою: м. Київ, Дарницький р-н., вул. Драгоманова, 1н п.13.3.1", порушення вчинено: "ТОВ "Київ Інвест Груп", на підставі Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051, запропоновано усунути порушення шляхом надання до КП "Київблагоустрій" проектно-дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди (приміщення для охорони) в термін до одного дня або демонтувати тимчасову споруду власними силами і відновити благоустрій.

На вказані приписи ТОВ "Київ Інвест Груп" подало до відповідача 3 лист-відповідь від 04 серпня 2017 року №138-КІГ (зареєстрований у КП "Київблагоустрій" 07 серпня 2017 року за вхідним №5535) щодо правомірності розміщення автомобільного газозаправного пункту за адресою: вул. Драгоманова, 1н разом із копіями відповідних підтверджуючих документів, а саме: договору від 01 лютого 2016 року №Д1Н/О/2, від 28 листопада 2016 року №10-15/02.01-ДЛ-КІГ-Д/1Н, листа Департаменту містобудування та архітектури від 03 березня 2016 року №3097/0/16-2/27-16, титульної сторінки концепції, листа Мінгрегіону від 05 квітня 2016 року №7/17-3742, декларації ДСНС від 08 вересня 2016 року №1062, листа ДСНС від 09 вересня 2016 року №26-13214/261, дозволу Держпраці №1228.17.32, дозволу Держпраці №702.17.32, дозволу Держпраці №1078.17.32.

Позивач ще отримав припис КП "Київблагоустрій" від 08 серпня 2017 року №1716739, яким встановлено порушення: "20.1.1 у Святошинському р-ні, вул. Чорнобильська, ріг вул. Єфремова", порушення вчинено: "ТОВ "Барс 2000", на підставі Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051, запропоновано усунути порушення шляхом надання до КП "Київблагоустрій" проектно-дозвільної документації на розміщення ємкості модульного типу в термін в три робочі дні або відновити благоустрій.

На цей припис ТОВ "Київ Інвест Груп" подало до відповідача 3 лист-відповідь від 08 серпня 2017 року №139-КІГ (зареєстрований у КП "Київблагоустрій" 08 серпня 2017 року за вхідним №5637) щодо правомірності розміщення ємкості модульного типу за адресою: вул. Уборевича, 26, в якому зазначив, що відповідні дозвільні документи вже надавались у відповідь на припис від 28 липня 2017 року №1716733.

Дослідивши вказані вище приписи, суд звертає увагу, що у приписі 03 серпня 2017 року №1716847 встановлено порушення ТОВ "Київ Інвест Груп" пункту 15.3.26 Правил благоустрою.

Відповідно до підпункту 15.1.1 пункту 15.1 розділу XV Правил благоустрою підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).

За нормами підпунктів 15.2.1-15.2.3 пункту 15.2 розділу XV Правил благоустрою передбачено, що заявник звертається до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з заявкою встановленої форми.

До заявки додаються необхідні документи в залежності від виду робіт та договір Головного управління економіки та інвестицій щодо необхідності сплати пайової участі або відсутності підстав для її отримання.

Заявка та надані документи опрацьовуються в Департаменті міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і за результатами видається контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою.

Таким чином, своєрідним дозволом на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою, яка видається за зверненням заявника на підставі документів, перелік яких визначається в залежності від виду робіт.

У свою чергу відповідно до підпункту 15.3.26 пункту 15.3 розділу XV Правил благоустрою для отримання контрольної картки для робіт з розміщення автомобільного газозаправного пункту необхідно подати наступні документи: розпорядження районної у м. Києві державної адміністрації; договір оренди земельної ділянки; висновок: СЕС; Головного управління екологічної безпеки; Головного управління МНС; дозвіл Держнаглядохоронпраці; генплан або схема розміщення; ліцензія підрядної організації; чинний договір про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, виданий Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідачі 1 та 3 не зазначають, в чому полягає порушення підпунктом 15.3.26 пункту 15.3 розділу XV Правил благоустрою з боку ТОВ "Київ Інвест Груп" та не наведено, які саме документи мав подати позивач для підтвердження правомірності розміщення автомобільного газозаправного пункту по вул. Драгоманова, 1Н.

Крім того, відповідачами не доведено необхідність отримання позивачем контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою з розміщення автомобільного газозаправного пункту та необхідність подання документів, передбачених підпунктом 15.3.26 пункту 15.3 розділу XV Правил благоустрою.

Суд зауважує також, що підпункт 15.3.26 пункту 15.3 розділу XV Правил благоустрою не визначає переліку дозвільних документів на розміщення автомобільного газозаправного пункту, а відповідний порядок розміщення автомобільних газозаправних пунктів наразі Київської міською радою не затверджений, а тому, ймовірне порушення вказаної норми Правил благоустрою не може бути підставою для включення об'єктів, зазначених в оскаржуваному дорученні, до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу, та здійснення дій з демонтажу таких об'єктів.

У приписі від 03 серпня 2017 року №1716848 встановлено порушення ТОВ "Київ Інвест Груп" пункту 13.3.1 Правил благоустрою, проте, відповідачі 1 та 3 не наводять, у чому виявляється таке порушення, а вказана норма Правил благоустрою визначає порядок дій посадових осіб Департаменту міського благоустрою у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення; тому такі порушення, на думку суду, неможливо усунути, та вважати правовою підставою для демонтажу спірних об'єктів.

Суд також зазначає, що згідно з положеннями пункту 8.143 ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання. Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди" у складі АГЗП слід передбачити зокрема резервуари для зберігання газу, зливні та заправні колонки, побутові приміщення, а тому приміщення для охорони, є невід'ємною частиною автомобільного газозаправного пункту, порядок розміщення яких не затверджений.

У приписі від 08 серпня 2017 року №1716739 зазначається про порушення пункту 20.1.1 Правил благоустрою з боку ТОВ "Барс 2000", тобто, даний припис взагалі не стосується позивача та не встановлює порушень з його боку.

Крім того, пункт 20.1.1 Правил благоустрою передбачає, що до відповідальності за порушення у сфері благоустрою притягуються особи, винні у: порушенні вимог Законів України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про відходи" та "Про охорону навколишнього природного середовища"; порушенні встановлених державних стандартів, норм і цих Правил; проектуванні об'єктів благоустрою м. Києва з порушенням вимог Правил забудови м. Києва та державних будівельних норм; порушенні режиму використання й охорони територій та об'єктів рекреаційного призначення; самовільному зайнятті території (частини території) об'єкта благоустрою; пошкодженні (руйнуванні чи псуванні) вулично-дорожньої мережі, інших об'єктів благоустрою; знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об'єктів озеленення; забрудненні (засміченні) території; самовільному наклеюванні оголошень, інформаційно-агітаційних плакатів, реклами, листівок тощо та нанесенні написів, малюнків тощо на об'єктах благоустрою території міста; неналежному утриманні об'єктів благоустрою, зокрема покриття доріг, тротуарів, освітлення території тощо; створюванні умов, які ускладнюють або унеможливлюють прибирання об'єктів та елементів благоустрою, а, отже, не встановлює складу правопорушення та не може мати наслідком здійснення дій з демонтажу.

Суд знову акцентує увагу на тому, що відсутність затвердженого порядку розміщення автомобільних газозаправних пунктів унеможливлює надання відповідної проектно-дозвільної документації на усунення начебто виявлених порушень.

В контексті наведеного відповідачами також не надано суду доказів вчинення позивачем порушення у сфері благоустрою та складення уповноваженою посадовою особою відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена главою 11 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Окрім того, відповідачем 1 не надано до суду копії протоколу постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23 березня 2017 року №10, яким доручено вжити заходи шляхом демонтажу (переміщення) об'єктів та елементів благоустрою, встановлених з порушенням Правил благоустрою.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача 1 щодо включення до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу встановлених з порушенням автомобільних газозаправних пунктів та елементів благоустрою, які викладені в дорученні від 10 серпня 2017 року №064-8334 не відповідають приписам Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правил благоустрою, а тому є протиправними, а доручення від 10 серпня 2017 року №064-8634, надане КП "Київблагоустрій" та КАРС "Київська служба порятунку", підлягає скасуванню.

Проте, в задоволенні аналогічних вимог до КП "Київблагоустрій" належить відмовити, оскільки останній не здійснював дій щодо включення до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу встановлених з порушенням автомобільних газозаправних пунктів та елементів благоустрою.

В частині позовних вимог про зобов'язання КАРС "Київська служба порятунку" на безоплатній основі повернути вилучені 16 серпня 2017 року ємності для зберігання газу скрапленого-вуглеводневого №517, раму під ємність, колонку для заправки автомобілів скрапленим газом №493/16 та газ скраплений вуглеводневий у кількості 2657 л., та зобов'язання КП "Київблагоустрій" повернути на безоплатній основі демонтовані металеву огорожу, ролет чорний, білий запірний пристрій, металеву круглу трубу, суд зазначає, що факт вилучення названого майна визнається сторонами та підтверджується актом виконання аварійно-попереджувальних робіт 2-им аварійно-рятувальним взводом КАРС "Київська служба порятунку" від 16 серпня 2017 року та актом проведення демонтажу (переміщення) від 16 серпня 2017 року.

Суд враховує, що відповідно до підпункту 13.3.5 пункту 13.3 розділу ХІІІ Правил благоустрою демонтовані малі архітектурні форми та тимчасові споруди видаються власнику або його представнику після оплати ним робіт з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання малих архітектурних форм та тимчасових споруд, відновленню благоустрою на місці самовільного встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд згідно з затвердженими тарифами, однак, звертає увагу, що відшкодування витрат, пов'язаних із демонтажем, при повернені демонтованого та вилученого майна є обов'язковим лише у випадку законного демонтажу.

У свою чергу встановлена вище протиправність дій відповідача 1 та оскаржуваного доручення звільняє позивача від обов'язку оплати робіт з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання малих архітектурних форм та тимчасових споруд, відновленню благоустрою згідно з затвердженими тарифами, та є підставою для зобов'язання відповідачів 2 та 3 повернути вилучене та демонтоване майно на безоплатній основі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачами не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "Київ Інвест Груп" підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ Інвест Груп" (код ЄДРПОУ 38744775; 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 72, офіс 147) задовольнити частково.

2. Визнати визнання протиправними дії Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 34926981; 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 21) щодо включення до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу встановлених з порушенням автомобільних газозаправних пунктів та елементів благоустрою, які викладені в дорученні від 10 серпня 2017 року №064-8334.

3. Визнати протиправним та скасувати доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10 серпня 2017 року №064-8334.

4. Зобов'язати Комунальну аварійно-рятувальну службу "Київська служба порятунку" (код ЄДРПОУ 33153784; 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, буд. 21) на безоплатній основі повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Київ Інвест Груп" вилучені 16 серпня 2017 року ємності для зберігання газу скрапленого-вуглеводневого №517, раму під ємність, колонку для заправки автомобілів скрапленим газом №493/16 та газ скраплений вуглеводневий у кількості 2657 л.

5. Зобов'язати Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (код ЄДРПОУ 26199708; 03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корпус 2) повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Київ Інвест Груп" демонтовані: металеву огорожу, ролет чорний, білий запірний пристрій, металеву круглу трубу.

6. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

7. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ Інвест Груп" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 200,00 грн. (три тисячі двісті гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.А. Кузьменко