Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Чернівці Cправа 2а-209/09/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого –судді Ковалюка Я.Ю.,
при секретарі –Федотової Т.А.,
за участю представника позивача –Димуряка В.Д.,
представників відповідача – Томаш О.Л., Тупичка Ю.І.,Скорейко О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Кіцманського виробничого управління житлово-комунального господарства до Державної податкової інспекції у Кіцманському районі про визнання нечинними повідомленнь-рішеннь, -, –
ВСТАНОВИВ:
Кіцманське виробниче управління житлово-комунального господарства звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Кіцманському районі про визнання нечинними податкових повідомлень – рішень від 30 жовтня 2008 року № 0000532300/0, від 10 грудня 2008 року № № 0000532300/1, від 15 січня 2009 року № 0000532300/2, від 23 березня 2009 року № 0000532300/3 за платежем – про податок на додану вартість по вітчизняних товарах – в сумі 36774,00 грн., в тому числі за основним платежем – 24.516,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 12.258,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що визначальним для визначення податкового кредиту є факт придбання (виготовлення) товарів (послуг) та податкова накладна, Державною податковою інспекцією у Кіцманському районі не доведено факт порушення норм п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки вказаним положенням норми не передбачено, за які кошти платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, а є вказівка щоби отримані товари (послуги) та основні фонди використовувались в операціях, які є об’єктом оподаткування. В зв’язку з цим, нарахування податку на додану вартість та штрафні санкції незаконні, складені та прийняті ДПІ у Кіцманському районі з порушенням норм п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задоволити.
Представники відповідача, в свою чергу, подали заперечення проти позову та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового засідання, розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини та підлягає застосуванню, дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Працівниками Державної податкової інспекції у Кіцманському районі, згідно із п. 1 ст. 11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання, на підставі направлення від 22 вересня 2008 року № 270, виданого Державною податковою інспекцією у Кіцманському районі, проведена планова виїзна перевірка Кіцманського ВУЖКГ з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2008 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2008 р.
Протягом періоду, що перевірявся, Кіцманське ВУЖКГ отримувало від Кіцманської міської ради бюджетні кошти (капітальні трансферти) по кодах КЕКВ 2410 на розрахунковий рахунок :
- у серпні місяці 2007 року в сумі 12000 грн. згідно розподілу192 від 29.08.07р. по КВК001 К00048 КФК 100283 КЕКВ 2410 (розпорядження Кіцманської міської ради від 27.08.2007р. № 50-р);
- у листопаді місяці 2007 року в сумі 9000 грн. дані кошти отримані на розрахунковий рахунок 29.11.2007р. на робочий проект по реконструкції житлового будинку по вул. Незалежності, 87,б (розпорядження Кіцманської міської ради від 2007р. № 98-р);
- у грудні 2007 року 26.300 грн. згідно розподілу 322 від 24.12.07р. по КВК001 К00048 КФК 100283 КЕКВ 2410 (розпорядження Кіцманської міської ради від 21.12.2007р. № 120-р.);
- у лютому місяці 2008 року в сумі 20.056 грн., в т.ч. згідно розподілу №5 від 08.02.08р. 15.006 грн. по КВК001 К00048 КФК 150101 КЕКВ 2410 та № 26 від 28.02.2008р. – 5050 грн. по КВК001 К00048 КФК 170703 КЕКВ 2410;
- у березні місяці 2008 року в сумі 50.000 грн. згідно розподілу № 48 від 25.03.08р. по КВК001 К00048 КФК 150101 КЕКВ 2410;
- у квітні місяці 2008 року в сумі 20.000 грн. згідно розподілу № 73 від 22.04.08р. по КВК001 К00048 КФК 150101 КЕКВ 2410;
- у травні місяці 2008 року в сумі 32.625 грн., в т.ч. згідно розподілу № 88 від 08.05.08р. 25000 грн. по КВК001 К00048 КФК 100203 КЕКВ 2410 та № 25478 від 29.05.2008р. – 7.625 грн. по КВК001 К00048 КФК 100203 КЕКВ 2410;
- у червні місяці 2008 року в сумі 30.000 грн., в т.ч. згідно розподілу № 2 від 03.06.08р. 20.000 грн. по КВК001 К00048 КФК 150101 КЕКВ 2410 та № 141 від 26.06.2008р. –10.000 грн. по КВК001 К00048 КФК 150101 КЕКВ 2410.
У бухгалтерському обліку дані операції відображені бухгалтерськими проводками: Дебет рахунка 311 «Розрахунковий рахунок» та по кредиту рахунка 48/1 «Цільове фінансування». Дані кошти підприємством не включені до валового доходу.
Відповідно до розділу ІІ «Класифікація видатків та кредитування бюджету» додатка 1 наказу Міністерства фінансів України від 27.12.2007 р. № 604 «Про бюджетну класифікацію та її запровадження», затвердженого Постановою Верховної Ради України «Про структуру бюджетної класифікації України» від 12.07.96 р. № 327 (далі – Постанова № 327), визначено, що субсидії та поточні трансферти відображаються по коду 1300, а капітальні видатки, до яких відносяться капітальні трансферти, по коду 2000 Державного бюджету України (далі – Наказ № 604). При цьому субсидії на поточні трансферти визначено пунктом 3 розділу ІІІ «Поточні видатки» розділу ІІ «Видатки бюджету» додатка 5 Постанови № 327, а капітальні трансферти – пунктом 7 розділу «Капітальні видатки» розділу ІІ «Видатки бюджету» додатка 5 Постанови № 327.
Відповідно до Роз’яснень щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затверджених наказом Державного казначейства України від 04.11.2004 року № 194 визначено, що капітальні трансфери є невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог.
Відповідно до норм п.п. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» № 16/97-ВР від 03.04.1997 р. зі змінами і доповненнями виплати у грошовій формі заробітної плати (іншими прирівняним до неї виплатам), а також пенсії, стипендії, субсидії, дотації за рахунок бюджетних коштів або пенсійного фонду України чи фондів загальнообов’язкового соціального страхування (крім тих, що надаються у майновій формі) не є об’єктом оподаткування.
Згідно п.п. 7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 16/97-ВР від 03.04.1997р. зі змінами і доповненнями передбачено: „якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування згідно із статтею 3 цього Закону або звільняється від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону, то суми податку, сплачені, у зв’язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту такого платника.
В порушення даного пункту підприємством включено до складу податкового кредиту, податок на додану вартість в сумі 24516 грн. по матеріалах та отриманих послугах, які придбані за рахунок бюджетних коштів, отриманих від Кіцманської міської ради (капітальні трансферти, по коду 2410 Державного бюджету України, які мають цільове призначення), а саме:
серпень місяць 2007 року в сумі 1272 грн.
- податкова накладна № 43 від 27.08.2007р. на придбання водолічильників від ТОВ „Гекон-Сервіс” (код 1621016) на суму 7633 грн., в т.ч. ПДВ 1272,17 грн.;
листопад місяць 2007 року в сумі 1500 грн.
- податкова накладна № 372 від 29.11.2007р. на робочий проект на реконструкцію житлового будинку по вул. Незалежності, 87б від НД Інпроектреконструкція (код 21414242), на суму 9000 грн., в т.ч. ПДВ 1500 грн.;
лютий місяць 2008 року в сумі 3343 грн.
- податкова накладна № 28 від 14.02.2008р. на робочий проект на реконструкцію житлового будинку по вул. Незалежності, 87б від НД Інпроектреконструкція (код 21414242), на суму 10.697 грн., в т.ч. ПДВ 1782,83 грн.;
- податкова накладна № 103 від 12.02.2008р. на придбання кущоріза від ПП Костіна А.В. (код 3025015113), на суму 5050 грн., в т.ч. ПДВ 841,67 грн.;
- податкова накладна № 105 від 12.02.2008р. на придбання бензопили від ПП Костіна А.В. (код 3025015113), на суму 4309 грн., в т.ч. ПДВ 718,17 грн.;
березень місяць 2008 року в сумі 6309 грн.
- податкова накладна № 566 від 31.03.2008р. на проведення дослідження від ДП НДІ медико-екологічних проблем на суму 2856 грн., в т.ч. ПДВ 476 грн.;
- податкова накладна № 272/05 від 31.03.2008р. за виконане геологічне вивчення ДПР Кіцманського родовища підземних вод від ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» (код 01432606), на суму 35.000 грн., в т.ч. ПДВ 5833,33 грн.;
квітень місяць 2008 року в сумі 4327 грн.
- податкова накладна № 785 від 23.04.2008р. на проведення дослідження від ДП НДІ медико-екологічних проблем на суму 5934 грн., в т.ч. ПДВ 989 грн.;
- податкова накладна № 368/05 від 24.04.2008р. авансовий платіж на виконання геологічного вивчення ДПР Кіцманського родовища підземних вод від ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» (код 01432606) на суму 8.060 грн., в т.ч. ПДВ 1343,33 грн.;
- податкова накладна № 367/05 від 23.04.2008 р. авансовий платіж на виконання геологічного вивчення ДПР Кіцманського родовища підземних вод від ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» (код 01432606) на суму 11.969 грн., в т.ч. ПДВ 1994,83 грн.;
травень місяць 2008 року в сумі 3333 грн.
- податкова накладна № 617/05 від 13.05.2008 р. за виконане геологічне вивчення ДПР Кіцманського родовища підземних вод від ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» (код 01432606) на суму 20.000 грн., в т.ч. ПДВ 3333,33 грн.;
за червень місяць 2008року в сумі 4432 грн.
- податкова накладна № 576 від 04.06.2008 р. за будівельні матеріали від ДП «Авіста-Захід» (код 31527414) на суму 7.625 грн., в т.ч. ПДВ 1270,83 грн.;
- податкова накладна № 166 від 27.06.2008р. за люки каналізаційні, кільця каналізаційні від Чернівецького заводу ЗБВ ОСС на суму 18.970 грн., в т.ч. ПДВ 3161,67 грн.
Відповідно до Роз’яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Роз’яснень щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затверджених наказом Державного казначейства України від 4 листопада 2004 року № 194, капітальними трансфертами є невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог.
Державна податкова адміністрація України листом від 27 січня 2007 року № 1453/7/16-1517 щодо капітальних трансфертів, які мають цільове призначення і надаються суб’єктам підприємницької діяльності, зокрема на фінансування невиробничого (об’єктів соціального, культурного призначення) та виробничого будівництва, переоснащення, як участь у придбанні обладнання тощо, роз’яснила, що кошти, що передаються з бюджетів розвитку в зазначених цілях, не включаються до валового доходу платників податку, оскільки їх одержання з бюджету прямо не пов’язане з будь-яким видом діяльності підприємства і спрямоване на реалізацію програм соціально-економічного розвитку держави. В зв’язку з цим профінансовані за рахунок цих коштів товари (послуги) чи основні фонди не можуть вважатися придбаними безпосередньо платником, і суми податку на додану вартість, сплачені при їх придбанні, не можуть бути включені до складу податкового кредиту.
Згідно з п.п. «г», п.п. 4.4.2 п.4.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове роз’яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення їх апеляційних процедур. Податковими роз’ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз’яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз’ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз’яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз’ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз’яснення не має сили нормативно-правового акта.
Відповідно до преамбули Законів України «Про податок на додану вартість», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вони є спеціальними законами з питань оподаткування, які регулюють особливості оподаткування, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, встановлюють порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб
Таким чином, порядок здійснення процедури оскарження дій податкових органів щодо погашення сум податкового боргу врегульовано спеціальним законодавством, яке підлягає застосуванню в даних спірних правовідносинах.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі ст. 71, 124 Конституції України та керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Відмовити в задоволенні позовних вимог.
2. Податкові повідомлення-рішення, видані Державною податковою інспекцією у Кіцманському районі від 30 жовтня 2008 року № 0000532300/0, від 10 грудня 2008 року № № 0000532300/1, від 15 січня 2009 року № 0000532300/2, від 23 березня 2009 року № 0000532300/3 за платежем – про податок на додану вартість по вітчизняних товарах – в сумі 36.774,00 грн., в тому числі за основним платежем – 24.516,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 12.258,00 грн. відносно Кіцманського виробничого управління житлово-комунального господарства залишити без змін.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, які подаються в апеляційну інстанцію через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо заява про апеляційне оскарження була подана, але апеляційна скарга у строк, встановлений цим Кодексом, не була подана, постанова набирає сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Я.Ю. Ковалюк