ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.12.09Справа №2а-13329/09/4/0170 о 15:22
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Кравченко О.І., за участі представників сторін:
від позивача - Ліпницька Г.Ю.;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим
до Військової частини А 4249
про стягнення заборгованості у розмірі 543,92 грн.
Суть спору:Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим (далі – позивач) звернулась до адміністративного суду із позовом до Військової частини А 4249 (далі – відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 543,92 грн. Під час судового розгляду справи позивач змінив позовні вимоги, просив стягнути заборгованість перед бюджетом у розмірі 402,14 грн. Позов мотивовано положеннями п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»; наявністю у відповідача податкового боргу з податку на прибуток підприємств за штрафними (фінансовими) санкціями і пенею.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.11.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача в судовому засіданні 03.12.2009 року проти позову заперечував, надав письмові заперечення (а.с. 30, 31), в яких просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій ним погашена, а стосовно заборгованості з пені податковий орган пропустив строки звернення до суду, тому просив застосувати наслідки, передбачені ст. 100 КАС України. В судове засідання 11.12.2009 року представник відповідача не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи є достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд, відповідно до ст. 128 КАС України, вважає можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України до компетенції адміністративного суду віднесено спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі – Закон №509) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.
Згідно із п. 11 ст. 10 Закону №509 державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Враховуючи зазначене, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, законом передбачено його право звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом, спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Судом встановлено, що відповідач є юридичною особою, ідентифікаційний код 22997784 (а.с. 4) перебуває на обліку як платник податків, зборів (обов’язкових платежів) в ДПІ в м. Євпаторія (а.с. 5).
Заборгованість про стягнення якої просить позивач складається з сум штрафної (фінансової) санкції у розмірі 170,00 грн., застосованої відповідно до пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон №2181) за податковим повідомленням-рішенням від 30.01.2009 року №0000781501/0, та сум пені, нарахованої на суму податкового боргу.
Відповідно до п. п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Посадовою особою позивача проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності відповідачем, встановлено порушення пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181, яке полягало в несвоєчасному поданні платником податку декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року, за наслідками перевірки складено акт від 30.01.2009 року №239/15-1.
На підставі даного акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року №0000781501/0 про визначення відповідачу суми податкового зобов'язання у розмірі 170,00 грн., яке отримано відповідачем 02.02.2009 року (а.с. 12).
Відповідачем вказане зобов'язання у встановлені законом строки погашено не було. При цьому суд не приймає до уваги твердження відповідача про сплату вказаних санкцій за платіжним документом від 11.02.2009 року (а.с. 37), оскільки в цьому документі не зазначено призначення платежу (зазначено «штрафні санкції» без визначення дати і номеру податкового повідомлення-рішення), тому сплачена сума, правомірно зарахована на погашення податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення, в порядку, встановленому п. 7.7 ст. 7 Закону №2181. Крім того, наявність заборгованості станом на день судового розгляду справи у розмірі 170,00 грн. підтверджується даними картки особового рахунку.
Згідно з пп.16.4.1 п.16.4 ст. 16 Закону №2181 пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено, що на суму податкового боргу позивачем нараховано пеню, залишок заборгованості з якої на день судового розгляду справи становить 232,14 грн., що підтверджується розрахунками пені і письмовими поясненнями представника позивача.
Твердження відповідача про пропуск позивачем встановлених строків звернення до суду судом відхиляються з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пп. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону №2181 у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Відповідачем в порядку, встановленому ст. 71 КАС України, не надано доказів погашення суми заборгованості у повному обсязі, оскарження у встановленому порядку податкового повідомлення-рішення від 30.01.2009 року №0000781501/0, зазначене є належним доказом наявності заборгованості відповідача, яка підлягає погашенню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, законодавець передбачив такий спосіб примусового стягнення податкового боргу, як звернення стягнення на активи платника податків за рішенням суду.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Військової частини А 4249 (ідентифікаційний код 22997784, АР Крим, м. Євпаторія, смт. Новоозерне, вул. Молодіжна, 5) в дохід державного бюджету м. Євпаторії (р/р 31117002700015 в Управлінні Держказначейства в м. Євпаторії ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740798, код платежу 3011020100) заборгованість у розмірі 402,14 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання постанови у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня отримання постанови через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Циганова Г.Ю.