
Справа № 686/18921/17
ПОСТАНОВА
іменем України
16 листопада 2017
Хмельницький міськрайонний суд
в складі: головуючого судді - Салоїд Н.М.,
при секретареві - Лоб І.А.,
за участі представника позивача - ОСОБА_1,
та представника відповідача - Гойди Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом
ОСОБА_3
до
Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу за 2014-2016 роки
в с т а н о в и в:
У вересні 2010 року позивач звернувся з позовом до суду, який мотивує тим, що у вересні місяці 2017 року він зврнувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому за призначенням пенсії за віком.
Проте, при призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» відповідачем для її розрахунку безпідставно застосовано середню заробітну плату по Україні за 2007 рік у розмірі 1 197,91 грн., поро що відповідач повідомив його листом за № 19904/3 ад 19.04.2017 року.
Вважає такі дії відповідача неправомірними з огляду на наступне.
З 02.01.2004 року управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому йому було призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»
ІНФОРМАЦІЯ_1 року він досяг пенсійного віку встановленого ст. 26 Закону України «про пенсійне забезпечення» у зв»язку із чим набув права на пенсію за віком. Проте відповідач, провівши переведення з одного виду пенсії на інший, застосував показник заробітної плати за 2007 рік, який було враховано при призначення мені пенсії вперше за вислугу років.
Таку позицію відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
За призначенням пенсії за віком згідно вимог Закону № 1058-ІУ він звернувся вперше, тому підстав для застосування ч.3 ст. 40 при обчисленні пенсії за віком у відповідача не було. Отже показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним. Тобто таким як він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Йому ж було призначено пенсію за вислугу років згідно пункту «є» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити пенсію з 19.09.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за три останні календарні року, що передують зверненню із заявою про призначення пенсії за 2014-2-16 роки.
В судовому засіданні представник позивача вимоги викладені в позовній заяві підтримала повністю та просила задоволити їх в повному обсязі. Суду пояснила, що ОСОБА_3 звернувся із заявою до Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому 19.09.2017 року про призначення пенсії за віком, однак листом від 27.09.2017 року йому було призначено пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2007 рік в розмірі 1 197,91 грн., що є неправомірним.
Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в місті Хмельницькому Хмельницької області у судовому засіданні заявлених вимог не визнала та просила у задоволенні позову відмовити. Вважає позовні вимоги безпідставними і необґрунтованими, посилаючись на те, що відповідно до вимог п. 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Заслухавши доводи представника позивача та заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи доказами, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини
Судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_3 перебував на обліку та отримував пенсію за вислугу років з 02.01.2004 року, призначену йому управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
ІНФОРМАЦІЯ_1 року він досяг пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв»язку із чим набув права на призначення пенсії за віком згідно положень цього Закону та 19.09.2017 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому із заявою про призначення пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем проведено переведення позивача з пенсії за вислугу років, обчислену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням п.1 постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення», а саме при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії за віком враховано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Позивач ОСОБА_3 не погодився із вказаними діями відповідача та звернувся до суду.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45 Закону щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. З матеріалів справи вбачається, що звертаючись із заявою про перерахунок пенсії, позивач не просив перерахувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Оскільки позивач не надавав згоди на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
При цьому суд звертає увагу, що правила ч. 3 ст. 45 Закону поширюється виключно на випадки переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст. 9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч. 3 ст. 45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не можуть бути застосовані.
Отже, в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2014 - 2016 роки.
Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 31.03.2015 року у справі № 21-612а14 та від 09.06.2015 рокуу справі № 21-550а14.
Суд, виходить з того, що дії відповідача щодо обчислення пенсії позивача із врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік є неправомірними, а тому необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014 - 2016 роки.
На підставі наведеного та керуючись ст.160-163 КАС України, ст.ст. 9, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо призначення пенсії ОСОБА_3 із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік та зобов»язати управління Пенсійного фонду України призначити з 19 вересня 2017 року ОСОБА_3 пенсію за віком відповідно до Закону України «про загальнооболв»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески для обчислення пенсії за три останні роки, що передує звернення із заявою про призначення пенсії за 2014-2016 роки.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з часу її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду, через суд, який ухвалив оскаржуване рішення.
Суддя