
Справа №461/5781/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2017 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Лялюка Є.Д.
при секретарі Станкевичі Р.В.,
з участю: представника відповідача Гіри О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному порядку в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Личаківського об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Апеляційного суду Львівської області про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_2 звернулась до суду із адміністративним позовом до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Апеляційного суду Львівської області, в якому просить визнати дії суб'єктів владних повноважень щодо не включення до довідки (додатку 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України) даних про отримання у 2016 році допомоги на оздоровлення та про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням даних про отриману допомогу на оздоровлення неправомірним. Зобов'язати Апеляційний суд Львівської області видати довідку згідно додатку 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України про суддівську винагороду для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 26 вересня 2016 року, а також аналогічну довідку для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01 грудня 2016 року для подання у Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова з метою перерахунку щомісячного грошового утримання з врахуванням даних про отриману допомогу на оздоровлення у 2016 році. Зобов'язати Личаківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України м. Львова провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з моменту звернення до органів Пенсійного фонду України - 27 вересня 2016 року.
В обґрунтування внесеного позову покликається на те, що постановою Верховної Ради України від 8 вересня 2016 року № 1515-УІІІ вона була звільнена з посади судді Апеляційного суду Львівської області у відставку відповідно до статті 126 Конституції України та наказом голови Апеляційного суду Львівської області від 26 вересня 2016 року виключена зі списку суддів апеляційного суду. 27 вересня 2016 року подала до органів Пенсійного Фонду України повний пакет документів для призначення щомісячного довічного утримання судді, у тому числі документи про стаж роботи на посаді судді та довідку про суддівську винагороду (№406/07.20 від 26 вересня 2016 року), передбачені Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 січня 2008 № 3-1 (із змінами від 11 лютого 2013 року). Відповідно до Порядку довідка про суддівську винагороду має містити, окрім наведених вище даних, відомості про інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного утримання. Проте, видана Апеляційним судом довідка №406/07.20 від 26 вересня 2016 року не містять даних про виплату в червні 2016 року матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу і ця виплата не була врахована при обчисленні щомісячного довічного утримання. 21 червня 2017 року вона витребувала від Апеляційного суду Львівської області довідку №07.24/70/17, із якої вбачається, що в червні 2016 року їй була нарахована і виплачена допомога на оздоровлення, що передбачено Законом України «Про судоустрій і статус суддів». В довідці також зазначено, що бухгалтерією апеляційного суду було утримано із цієї суми податок та збір відповідно до Податкового кодексу України, а також єдиний соціальний внесок в розмірі 22 % від нарахованої суми відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». 27 червня 2017 року вона звернулася до відповідача - Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова із заявою про перерахунок щомісячного довічного утримання з урахуванням відомостей про виплату в червні 2016 року допомоги на оздоровлення, однак 14 липня 2017 року відповідачем було відмовлено в проведенні перерахунку грошового утримання, що вбачається із листа №2675/05-14, у зв'язку з відсутністю у довідці (додатку 2 до Порядку) даних про виплату в червні 2016 року допомоги на оздоровлення. Вважає таку відмову незаконною, так як вона не ґрунтується на нормах права.
Крім цього, в позовній заяві позивач просить проводити розгляд справи у її відсутності.
08 листопада 2017 року представник відповідача - Апеляційного суду Львівської області подав заперечення проти адміністративного позову, в якому вказує, що порядок, підстави призначення та розмір щомісячного довічного грошового утримання судді визначаються Законом України «Про судоустрій та статус суддів», відповідно до якого матеріальна допомога на оздоровлення не входить до суддівської винагороди. Просив розглянути справу за відсутності представника Апеляційного суду Львівської області та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача - Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова подала заперечення на адміністративний позов, в якому вказує, що матеріальна допомога на оздоровлення не є складовою суддівської винагороди, тому не може бути включена в розрахунок довічного грошового утримання судді у відставці. Просить в задоволенні позову відмовити. В судове засідання представник відповідача не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, а тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у її відсутності на підставі наявних доказів.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила та просила відмовити в задоволенні такого.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Верховної Ради України від 08 вересня 2016 року № 1515-УІІІ позивач була звільнена з посади судді Апеляційного суду Львівської області у відставку відповідно до статті 126 Конституції України та наказом голови Апеляційного суду Львівської області від 26 вересня 2016 року виключена зі списку суддів апеляційного суду.
27 вересня 2016 року ОСОБА_2 подала до органів Пенсійного Фонду України повний пакет документів для призначення щомісячного довічного утримання судді, у тому числі документи про стаж роботи на посаді судді та довідку про суддівську винагороду (№406/07.20 від 26 вересня 2016 року), передбачені Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 січня 2008 року № 3-1 (із змінами від 11 лютого 2013 року).
Відповідно до вищевказаного Порядку довідка про суддівську винагороду має містити, окрім наведених вище даних, відомості про інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного утримання. Проте, видана Апеляційним судом довідка №406/07.20 від 26 вересня 2016 року не містить даних про виплату в червні 2016 року матеріальної допомоги на оздоровлення і ця виплата не була врахована при обчисленні щомісячного довічного утримання судді.
21 червня 2017 року позивач витребувала від Апеляційного суду Львівської області довідку №07.24/70/17, із якої вбачається, що в червні 2016 року їй була нарахована і виплачена допомога на оздоровлення, що передбачено Законом України «Про судоустрій і статус суддів». В довідці також зазначено, що бухгалтерією апеляційного суду було утримано із цієї суми податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18%, військовий збір в розмірі 1,5% та збір відповідно до Податкового кодексу України, а також єдиний соціальний внесок в розмірі 22 % від нарахованої суми відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
На підставі цієї довідки, ОСОБА_2 27 червня 2017 року звернулася до відповідача - Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова із заявою про перерахунок щомісячного довічного утримання з урахуванням відомостей про виплату в червні 2016 року допомоги на оздоровлення, однак 14 липня 2017 року Личаківським об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України м. Львова було відмовлено в проведенні перерахунку грошового утримання, що вбачається із листа №2675/05-14, у зв'язку з відсутністю у довідці (додатку 2 до Порядку) даних про виплату в червні 2016 року допомоги на оздоровлення.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 та згідно норм ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом, та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:
1) вислугу років;
2) перебування на адміністративній посаді в суді;
3) науковий ступінь;
4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно з нормами ст. 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402 та ст. 134 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453 суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Стаття 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453 передбачає, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку.
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003року «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається із довідки Апеляційного суду Львівської області №07.24/70/17 від 21 червня 2017 року, в червні 2016 року ОСОБА_2 була нарахована і виплачена допомога на оздоровлення, відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». В довідці також зазначено, що бухгалтерією апеляційного суду було утримано із цієї суми податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18%, військовий збір в розмірі 1,5% та збір відповідно до Податкового кодексу України, а також єдиний соціальний внесок в розмірі 22 % від нарахованої суми відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с.14).
Відповідно до додатку 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України довідка про суддівську винагороду повинна містити, окрім посадового окладу та доплат, і інші виплати, які враховуються при обчислення щомісячного довічного грошового утримання.
У частині 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, входить до системи оплати праці, оскільки із неї сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, доводи відповідачів, про те, що матеріальна допомога на оздоровлення при визначенні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є безпідставними.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_2 щомісячне довічне грошове утримання з урахуванням отриманої довідки Апеляційного суду Львівської області №07.24/70/17 від 21 червня 2017 року починаючи з 01 липня 2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідачі щодо не включення до довідки (додатку 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України) даних про отримання у 2016 році позивачем допомоги на оздоровлення та про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням даних про отриману допомогу на оздоровлення є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що позов задоволений повністю, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень судовий збір на користь Державної судової адміністрації України, оскільки ухвалою від 18 жовтня 2017 року позивачу відстрочено сплату судового збору до вирішення справи по суті.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 77, 90, 139, 241-246 КАС України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 та згідно норм ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII Закону України від 09.07.2003року «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд -
у х в а л и в :
позов задовольнити.
Визнати дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Апеляційного суду Львівської області щодо не включення до довідки (додатку 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України) даних про отримання ОСОБА_2 у 2016 році допомоги на оздоровлення та про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням даних про отриману допомогу на оздоровлення - неправомірним.
Зобов'язати Апеляційний суд Львівської області видати ОСОБА_2 довідку згідно додатку 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України про суддівську винагороду для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 26 вересня 2016 року, а також аналогічну довідку для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01 грудня 2016 року для подання у Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова з метою перерахунку щомісячного грошового утримання з врахуванням даних про отриману допомогу на оздоровлення у 2016 році.
Зобов'язати Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 з моменту звернення до органів Пенсійного фонду України - 27 вересня 2016 року.
Стягнути з Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на користь Державної судової адміністрації України 640,00 грн. судового збору.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь Державної судової адміністрації України 640,00 грн. судового збору.
Стягнути з Апеляційного суду Львівської області на користь Державної судової адміністрації України 640,00 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Лялюк Є.Д.