Постанова № 71266387, 27.12.2017, Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)

Дата ухвалення
27.12.2017
Номер справи
243/9054/17
Номер документу
71266387
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 243/9054/17 Номер провадження 22-ц/775/2106/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2017 року м. Бахмут

Апеляційний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Космачевської Т.В.,

суддів: Санікової О.С., Соломахи Л.І.,

за участю секретаря Марченко Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бахмуті Донецької області апеляційну скаргу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 жовтня 2017 року, ухваленого судом у складі головуючого судді Мірошниченко Л.Є. у місті Слов'янську, в справі номер 243/9054/17 за позовом ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом здоров'ю при виконанні трудових обов'язків на виробництві,

В С Т А Н О В И В:

11 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом здоров'я при виконанні трудових обов'язків на виробництві, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 21.02.2006 року з ним стався нещасний випадок на виробництві, внаслідок чого його було визнано інвалідом першої групи з втратою 100% трудової працездатності з потребою у додаткових видах медичної та соціальної допомоги, технічних засобів реабілітації безстроково, а саме: у постійному сторонньому догляді, постійному побутовому догляді, спеціальному медичному догляді, додатковому харчуванні, медикаментозному, стаціонарному та оперативному лікуванні за показаннями, підгузками, засобами гігієни і т.д.

Оскільки позивач перебуває на обліку в управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавської області як потерпілий на виробництві, 6 січня 2016 року він звернувся із заявою до відповідача про відшкодування витрат за товарним чеком від №563 від 30.12.2015 року на суму 2509,50 грн.

Проте, відповідач відмовив у відшкодуванні вартості придбання підгузків, пропонуючи надати касовий (фіскальний) чек для підтвердження витрат.

Позивачу касовий чек не видавався, тому він просив визнати незаконними дії управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавської області стосовно не нарахування та невідшкодування витрат за самостійне придбання підгузків згідно наданого товарного чеку №563 від 30.12.2015 року та стягнути з управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавської області на його користь суму витрати за самостійне придбання підгузків у розмірі 2509,50 грн.

Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 жовтня 2017 року позов ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом здоров'ю при виконанні трудових обов'язків на виробництві - задоволено.

Визнано незаконними дії управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавської області стосовно не нарахування та невідшкодування витрат за самостійне придбання підгузків згідно наданого товарного чеку №563 від 30 грудня 2015 року.

Стягнуто з управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на користь ОСОБА_1 суму витрати за самостійне придбання підгузків у розмірі 2509,50 грн.

Із вказаним рішенням не погодився відповідач - управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавської області та подав апеляційну скаргу, просив апеляційний суд скасувати рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 жовтня 2017 року і ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Доводами апеляційної скарги наведено, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.

Посилаючись на п. 7 Положення про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання слуховими апаратами, зубопротезуванням, очним протезуванням, окулярами, контактними лінзами, постільною та натільною білизною, постільними речами, гігієнічними виробами, перуками №35 від 30 листопада 2010 року, вказує, що фонд відшкодовує витрати потерпілим на підставі оригіналів розрахункових документів, рахунків та інших документів, що підтверджують їх витрати.

Зазначає, що на час оформлення товарного чеку від 30.12.2015 року №563 форма і зміст розрахункових документів встановлено наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року №614. Товарний чек має обов'язково містити ряд реквізитів, серед яких: назва господарської одиниці, її адреса, ІПН платника ПДВ, літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару, позначення форми оплати та суму коштів за даною формою оплати. Оскільки наданий товарний чек не містіть перелічених реквізитів, тому не може бути належним підтвердженням фактичних витрат позивача на самостійне придбання гігієнічних виробів (підгузків).

Представник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавської області в судове засідання апеляційного суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в апеляційній скарзі просив суд розглянути справу без присутності його представника, судову повістку отримано 18.12.2017 року (а.с. 34-35, 62).

Позивач в судове засідання апеляційного суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заперечення на апеляційну скаргу, в якому з доводами апеляційної скарги не погодився, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін та розглянути справу без його участі (а.с. 51-53, 56, 61).

Відповідно до пункту 9 розділу ХШ «Перехідні положення» ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року, який набрав чинність з 15.12.2017 року, справи у судах апеляційної інстанції, провадження в яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до частини 2 ст. 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Тому апеляційний суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статей 13 і 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилаєть-

ся як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до вимог ч. 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким вимогам закону судове рішення відповідає не в повній мірі.

Судом встановлено та з матеріалів цивільної справи вбачається, що відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності, потреби у додаткових видах допомоги серії 10 ААА №091739 від 15 серпня 2012 року ОСОБА_1 встановлено першу «Б» групу інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві (а.с. 7).

Згідно з висновком ВКК №1382 від 9 липня 2014 року ОСОБА_1 потребує в лікуванні по фонду: підгузки №2 - 5 шт. на добу, підкладна №3 - 1 в квартал, клейонка 2 метри в квартал на період з 10 липня 2014 безстроково (а.с. 9).

З товарного чеку №563 від 30 грудня 2015 року вбачається, що в Центральній міській аптеці №232 міста Кременчука відпущено підгузки Seni Super plus кількістю 150 штук за ціною 16,73 грн. за одну одиницю, на загальну суму - 2509,50 грн. (а.с. 11).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості заявленого позову.

Такий висновок суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і відповідає фактичним обставинам справи.

Законом України від 28.12.2014, №77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N46 - 47, ст. 403 із наступними змінами) викладений в новій редакції: з назвою «Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до пункту 4 частини 7 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхові виплати складаються із страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.

Відповідно до ч. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації інваліда (у разі її складення). Фонд організовує цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах або на договірній основі в інших лікувально-профілактичних закладах з метою якнайшвидшого відновлення здоров'я застрахованого.

Апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 має першу «Б» групу інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та висновком ВКК №1382 від 9 липня 2014 року йому визначено потребу в лікуванні по фонду: підгузках №2 - 5 шт. на добу, підкладна №3 - 1 в квартал, клейонка 2 метри в квартал на період з 10 липня 2014 безстроково. З товарного чеку №563 від 30 грудня 2015 року вбачається придбання підгузків Seni Super plus в Центральній міській аптеці №232 міста Кременчука кількістю 150 штук за ціною 16,73 грн. за одну одиницю, на загальну суму - 2509,50 грн.

Порядок забезпечення потерпілих унаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання гігієнічними виробами встановлений Положенням про забезпечення потерпілих унаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання слуховими апаратами, зубопротезуванням, очним протезуванням, окулярами, контактними лінзами, постільною та натільною білизною, постільними речами, гігієнічними виробами, перуками (далі - Положення), затвердженим постановою правління Фонду №35 від 30 листопада 2010 року.

Відповідно до п. 1.2 Положення забезпечення потерпілих, зубопротезуванням, очним протезуванням, окулярами, контактними лінзами, постільною та натільною білизною, постільними речами, гігієнічними виробами, перуками (далі вироби та послуги) здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України робочими органами виконавчої дирекції Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відповідно до укладених договорів із суб'єктами господарювання незалежно від їх форми власності, які виготовляють, поставляють, ремонтують, надають потерпілим зазначені вироби та послуги.

Облік потерпілих, які мають право на безоплатне забезпечення виробами та послугами, ведуть робочі органи виконавчої дирекції Фонду за місцем реєстрації їх особових справ. Для взяття на облік потерпілий (законний представник) подає до робочих органів виконавчої дирекції Фонду: заяву про необхідність забезпечення відповідним виробом, послугами; копію паспорта або свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); висновок медико-соціальної експертної комісії (МСЕК); висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК); індивідуальну програму реабілітації , затверджену МСЕК (у разі наявності).

Відповідно до п. 2.2 розділу II Положення, у разі самостійного придбання виробів та послуг фінансування здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду шляхом відшкодування витрат потерпілим, законним представникам потерпілих на підставі рахунків та інших документів, що підтверджують їх витрати, за умови перебування потерпілого на обліку для забезпечення виробами та послугами. Якщо вироби та послуги придбано у суб'єкта господарювання, з яким укладено договір, відшкодування здійснюється у розмірі, що не перевищує ціну, зазначену в специфікації до укладеного договору. Якщо вироби та послуги було придбано у суб'єкта господарювання, з яким не укладено договір, відшкодування здійснюється у розмірі, не вищому за ціну суб'єктів господарювання, з якими укладено договори. Рішення про відшкодування витрат потерпілим, законним представникам потерпілих приймається робочим органом виконавчої дирекції Фонду протягом не більше ніж десяти робочих днів з дня отримання документів, що підтверджують їх витрати.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» товарний чек є різновидом розрахункових документів.

Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

За таких обставин, доводи відповідача відносно того, що товарний чек не може бути належним підтвердженням фактичних витрат є необґрунтованими.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Отже, апеляційний суд приходить до висновку, що, вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив права і обов'язки сторін, що брали участь у справі, обставини справи, дав їм належну правову оцінку та ухвалив рішення, яке відповідає вимогам закону.

Підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 381, 382 ЦПК України, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області залишити без задоволення, рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Судді: