
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1962/17
Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
суддів - Кукоби О.О., Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Ісайченко М.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №816/1731/17 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" до Державної фіскальної служби України, комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватне акціонерне товариство "Київстар" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
07 листопада 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" (далі - ТОВ "Фортуна Т", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач-1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватне акціонерне товариство "Київстар", про:
- визнання протиправним та скасування рішення комісії ДФС України від 23.10.2017 №242035/41485947 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.09.2017 №27 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ТОВ "Фортуна Т";
- зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30.09.2017 №27, подану ТОВ "Фортуна Т".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.11.2017 провадження у даній справі відкрито, залучено до участі у справі в якості другого відповідача комісію ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та призначено попереднє судове засідання на 10:00 год. 23.11.2017.
21.11.2017 позивачем подано до суду заяву про зміну позовних вимог, у якій останній просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України від 23.10.2017 №242035/41485947 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.09.2017 №27 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ТОВ "Фортуна Т";
- зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30.09.2017 №27, подану ТОВ "Фортуна Т";
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України від 02.11.2017 №263907/41485947 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.09.2017 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ТОВ "Фортуна Т";
- зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30.09.2017 №30, подану ТОВ "Фортуна Т".
В судове засідання 21.12.2017 зявилися представники ТОВ "Фортуна Т" та ДФС України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити, обгрунтовуючи свою позицію тим, що оскаржувані рішення не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття, а лише містять загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС України рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування. При цьому, в рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 30.09.2017 №27 та №30.
Представник ДФС України в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала посилаючись на те, що комісія ДФС України, діючи у відповідності до приписів Податкового кодексу України, забезпечуючи виконання покладених на неї функцій та повною мірою використовуючи надані їй законодавством права, правомірно прийняла спірні рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Причиною прийняття комісією рішень від 23.10.2017 №242035/41485947 та від 02.11.2017 №263907/41485947 слугувало надання ТОВ "Фортуна Т" контролюючому органу документів, які не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкових накладних від 30.09.2017 №27 та №30.
Комісія ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації в судове засідання 21.12.2017 явку свого представника не забезпечила, будучи належно повідомленою про дату, час та місце засідання, про причини неявки суд не повідомила.
ПрАТ "Київстар" в судове засідання 21.12.2017 явку свого представника не забезпечило, будучи належно повідомленим про дату, час та місце засідання, про причини неявки суд не повідомило. В попередньому судовому засіданні 12.12.2017 представник ПрАТ "Київстар" підтримувала позицію позивача.
Заслухавши пояснення представників позивача та ДФС України, зясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, колегія суддів встановила наступне.
ТОВ "Фортуна Т" (код ЄДРПОУ 41485947) 28.07.2017 зареєстроване в якості юридичної особи, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про реєстрацію юридичної особи №15601020000000974 (том 1 а.с. 19). Позивач, як платник податків, перебуває на податковому обліку в Гадяцькій ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області (том 1 а.с. 19 зі звороту).
30.09.2017 ТОВ "Фортуна Т" оформило податкову накладну №27 на користь ПрАТ "Київстар" щодо основної винагороди згідно партнерського договору від 01.09.2017 №618/17 на загальну суму 263053,97 грн, в тому числі ПДВ - 52610,79 грн (том 1 а.с. 21).
11.10.2017 позивач направив вказану податкову накладну до Єдиного державного реєстру податкових накладних для реєстрації.
За результатами розгляду податкової накладної від 30.09.2017 №27 контролюючий орган 11.10.2017 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.15.19" направив ТОВ "Фортуна Т" квитанцію (том 1 а.с. 23), у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 82.99. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу".
Поряд з цим, 30.09.2017 ТОВ "Фортуна Т" оформило податкову накладну №30 на користь ПрАТ "Київстар" щодо додаткової винагороди за надані послуги згідно додаткової угоди від 01.09.2017 №В-Спец.територія партнерського договору від 01.09.2017 №618/17 на загальну суму 64920,12 грн, в тому числі ПДВ - 12984,02 грн (том 1 а.с. 207).
13.10.2017 позивач направив вказану податкову накладну до Єдиного державного реєстру податкових накладних для реєстрації.
За результатами розгляду податкової накладної від 30.09.2017 №30 контролюючий орган 13.10.2017 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.15.19" направив ТОВ "Фортуна Т" квитанцію (том 1 а.с. 208), у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Виявлені помилки: Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 82.99. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу".
В звязку з блокуванням вищевказаних податкових накладних ТОВ "Фортуна Т" направило на адресу ДФС України повідомлення від 13.10.2017 №1 та повідомлення від 26.10.2017 №3 (том 1 а.с. 22, 209) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, зокрема, копії партнерського договору від 01.09.2017 №618-17, угоди про зміну сторони від 01.09.2017 №639-17, додатку "ВДИСТР" до партнерського договору від 01.09.2017 №618-17, акта здачі-приймання надання послуг за звітний період з 01.09.2017 по 30.09.2017, листа ПрАТ "Київстар", додаткової угоди від 01.09.2017 №В-Спец.територія до партнерського договору від 01.09.2017 №618-17, договору суборенди нежитлового приміщення та пояснень (том 2 а.с.166-184).
23.10.2017 комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №242035/41485947 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.09.2017 №27 (том 1 а.с. 24-25).
02.11.2017 комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №263907/41485947 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.09.2017 №30 (том 1 а.с. 210).
Відповідно до вказаних рішень підставою для відмови в реєстрації податкових накладних є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Не погодившись із вищевказаними рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправними та скасування рішень комісії ДФС України від 23.10.2017 №242035/41485947 та від 02.11.2017 №263907/41485947, а також зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 30.09.2017 №27 та №30, подані ТОВ "Фортуна Т".
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Фортуна Т", колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 Податкового кодексу України).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 29.12.2010 №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок №1246).
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 (у редакції постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 26.04.2017 №341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: - відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; - наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; - наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; - факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; - дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_3 України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Як вже зазначалося колегією суддів, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ "Фортуна Т" від 30.09.2017 №27 та №30 стала відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 82.99.
Однак, відповідачі не надали суду обґрунтованих пояснень стосовно того, в чому саме полягає невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 82.99 та якому виду, визначеному пунктом 6 зазначених Критеріїв, вона відповідає.
Разом з тим, судовим розглядом встановлено, що ТОВ "Фортуна Т" здійснює свою діяльність в сфері неспеціалізованої оптової торгівлі і виступає офіційним дистрибютором компанії ПрАТ "Київстар".
Так, ТОВ "Фортуна Т" згідно партнерського договору від 01.09.2017 №618-17 з ПрАТ "Київстар" (з урахуванням додатків до нього) та відповідно до угоди про зміну сторони за партнерським договором від 29.12.2015 №1398-15 (ТОВ "Фортуна Т" прийняло на себе усі права та обовязки ТОВ "Спрінт СВ", як партнера оператора ПрАТ "Київстар") здійснювало продаж скретч-карток та стартових пакетів компанії ПрАТ "Київстар" (том 1 а.с. 26-109).
Як свідчать наявні у матеріалах справи податкові накладні, накладні та банківські виписки по рахунку (том 2 а.с. 14-63, 89-121), ТОВ "Фортуна Т" протягом вересня 2017 року було закуплено у ПрАТ "Київстар" скретч-карток в кількості 59770 шт. та стартових пакетів в кількості 3590 шт.
Протягом вересня 2017 року ТОВ "Фортуна Т", як офіційний партнер, розповсюджувало товар ПрАТ "Київстар" шляхом оптової торгівлі для основних покупців: ПВКП "АСК", ТОВ "Атлант-7", ФО-П ОСОБА_4, ТОВ "Хвиля", ТОВ "Ірісмаркетсервіс", ТОВ "Фірма Струм", ФО-П ОСОБА_5, що підтверджується долученими до матеріалів справи податковими накладними, платіжними дорученнями, видатковими накладними, актами прийому-передачі, рахунками, договорами купівлі-продажу та поставки (том 1 а.с. 110-197, том 2 а.с. 64-88, 122-123,).
Наявність у позивача приміщення для торгівлі товарами ПрАТ "Київстар" та необхідної кількості персоналу для здійснення такої торгівлі підтверджується долученими позивачем до матеріалів справи договором суборенди нежитловго приміщення від 01.08.2013, штатним розписом та трудовими книжками працівників (том 2 а.с. 125-137).
За розповсюдження та активацію скретч-карток та стартових пакетів у вересні 2017 року дистрибютор ТОВ "Фортуна Т" згідно досягнутих домовленостей отримувало грошову винагороду безпосередньо від компанії ПрАТ "Київстар".
Таким чином, заблоковані податкові накладні від 30.09.2017 №27 та №30 були виписані ТОВ "Фортуна Т" по факту виписки актів здачі-приймання наданих компанії ПрАТ "Київстар" послуг за вересень 2017 року, а саме: - акту здачі-приймання від 30.09.2017 щодо основної винагороди на суму 315664,76 грн, в тому числі ПДВ - 52610,79 грн; - акту здачі-приймання від 30.09.2017 щодо винагороди за послуги по проведенню маркетингових заходів згідно додатку МФД до партнерського договору (базова ставка) на суму 7741,84 грн, в тому числі ПДВ 1290,31 грн; - акту здачі-приймання від 30.09.2017 щодо додаткової винагороди за надані послуги згідно ДУ №В-Спец.територія від 01.09.2017 на суму 77904,14 грн, в тому числі ПДВ - 12984,02 грн (том 2 а.с. 166-167).
Таким чином, наявні у справі документи фактично свідчать про реальність господарських відносин ТОВ "Фортуна Т" з компанією ПрАТ "Київстар" у вересні 2017 року на суми, зазначені у податкових накладних від 30.09.2017 №27 та №30.
Абзацом 1 постанови Кабінету ОСОБА_3 України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" від 29.03.2017 №190 (далі - Постанова №190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, або "надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування".
Проте, в оскаржених рішеннях комісії ДФС України не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, якого законодавства, в чому полягає порушення, та/або яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
Отже, на думку колегії суддів, оскаржені рішення не містять чіткого визначення підстав для прийняття комісією рішень про відмову в реєстрації податкових накладних ТОВ "Фортуна Т" від 30.09.2017 №27 та №30. Відтак, спірні рішення суб'єкта владних повноважень не є обґрунтованими та не відповідають критеріям правомірності, що встановлені статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладені обставини та беручи до уваги те, що господарські операції між ТОВ "Фортуна Т" та ПрАТ "Київстар" за спірними податковими накладними підтверджуються належними первинними документами, а контролюючим органом в ході розгляду справи не підтверджено документально факту невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 82.99, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних ТОВ "Фортуна Т" від 30.09.2017 №27 та №30. Відтак, оскаржувані рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23.10.2017 №242035/41485947 та від 02.11.2017 №263907/41485947 про відмову в реєстрації податкових накладних ТОВ "Фортуна Т" від 30.09.2017 №27 та №30 є протиправними та підлягають скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ "Фортуна Т" від 30.09.2017 №27 та №30 колегія суддів зазначає наступне.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Надаючи правову оцінку належності обраного заявником способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зокрема, абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету ОСОБА_3 Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.
Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно з приписами статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Пунктами 19, 20 Порядку №1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на викладене, позовна вимога ТОВ "Фортуна Т" про зобовязання зареєструвати податкові накладні від 30.09.2017 №27 та №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних є правомірною та підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Водночас, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі у ході розгляду справи не довели, що у спірних відносинах вони діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За викладених обставин позов ТОВ "Фортуна Т" є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог ТОВ "Фортуна Т" та сплату позивачем при зверненні до суду судового збору у розмірі 6400,00 грн згідно платіжних доручень від 06.11.2017 №103 та від 15.11.2017 №138, колегія суддів вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України на користь ТОВ "Фортуна Т" витрати зі сплати судового збору в розмірі 6400,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" (вул. Кіндратенка, буд. 25 А, м. Гадяч, Полтавська область, 37300, код ЄДРПОУ 4148947) задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 23 жовтня 2017 року №242035/41485947 про відмову у реєстрації поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" податкової накладної від 30 вересня 2017 року №27 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" від 30 вересня 2017 року №27.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 02 листопада 2017 року №263907/41485947 про відмову у реєстрації поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" податкової накладної від 30 вересня 2017 року № 30 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" від 30 вересня 2017 року № 30.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Т" (код ЄДРПОУ 4148947) витрати зі сплати судового збору в розмірі 6400,00 грн (шість тисяч чотириста гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 26 грудня 2017 року.
Головуючий суддя суддя суддя ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_8