
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 727/5531/17
Головуючий у 1-й інстанції: Смотрицький В.Г.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
20 грудня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 25 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію,
В С Т А Н О В И В:
В червні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просила визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком, згідно Закону України "Про державну службу" та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію, відповідно до вказаного Закону.
Постановою Шевченківського районного суду від 25 жовтня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, подала апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_2 зазначила, що відповідно до Пунктів 8,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року № 889-VІІІ "Про державну службу", за нею, як за посадовою особою органу місцевого самоврядування, зберігається право на призначення пенсії державаного службовця.
Відповідачем, на апеляційну скаргу подано заперечення, з якого слідує, що право на призначення пенсії державного службовця поширюється виключно на осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Законом звужено коло осіб, які, на даний час мають право на таку пенсію, та обмежено їх виключно тими особами, які працювали на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Такі посади визначені виключно ст.25 Закону України "Про державну службу" № 3723-12 від 16.12.1993 року та актами Кабінету Міністрів України. Посада, на якій прцює позивач, в даному переліку відсутня.
За приписами частини першої статті 311 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. За таких умов, згідно з ч. 4 ст.229 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 з 18.01.2013 року перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Чернівецькій області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
03.06.2015 року на підставі заяви позивача її було переведено на пенсію за віком згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
02.12.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.
ГУ ПФУ в Чернівецькій області листом від 23.01.2017 року № 1330/16 відмовило позивачу в призначенні вказаного виду пенсії в зв'язку з тим, що станом на 01.05.2016 року вона не обіймала посаду державної служби і до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ, можливо зарахувати лише 15 років 1 місяць 18 днів. Зокрема, у вказаному листі, відповідачем були зазначені періоди роботи позивача, а саме: в Чернівецькому міському відділі народної освіти, в районному відділі Чернівецького міського управління освіти на посаді інспектора дошкільного виховання з 01.07.1986 року по 16.03.1987 року, з 17.03.1987 року по 29.02.1992 року, з 01.03.1992 року по 20.08.2001 року, які можливо зарахувати до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, що становить 15 років 1 місяць 18 днів; на посаді інспектора дошкільного виховання в Управлінні освіти Чернівецької міської ради в період з 23.08.2001 року по 13.03.2002 року, з 14.03.2002 року по 31.10.2005 року на посаді головного спеціаліста управління освіти, з 01.11.2005 року по 31.03.2012 року на посаді заступника начальника управління освіти міської ради, з 01.04.2012 року по теперішній час на посаді заступника начальника управління-начальника відділу дошкільної освіти управління освіти міської ради, які не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби.
Вказана відмова слугувала підставою для звернення позивачем до суду з цим позовом.
Зазначені обставини визнані сторонами та суд не має обґрунтованого сумніву щодо їх достовірності.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивач станом на 01.05.2016 року не перебувала на посаді державного службовця і 20-річний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби у неї відсутній, тому відсутні підстави для призначення їй з 01.01.2017 року пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, а отже розпорядження відповідача від 16.12.2016 року № 802260 щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 такої пенсії є правомірним.
Проте суд апеляційної інстанції з висновком суду першої інстанції не погоджується та вирішуючи спірне питання, виходить із такого.
Відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі Закон №3723-XII), зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон № 889-VIII).
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII, втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ(Відомості Верховної ОСОБА_4 України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами, далі-Закон № 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
При цьому, пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу"у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.Пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Виходячи з системного аналізу вищевказаних положень Закону № 889-VIII та ст. 37 Закону № 3723-ХІІ можна зробити висновок, що із набранням чинності Закону № 889-VIII державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсії та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах, тобто відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01.05.2016 року (день набрання чинності Законом № 889-VIII) займали посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, або які мають не менш як 20 років стажу на таких посадах. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески).
Як вбачається з матеріалів справ, відповідачем зараховано до стажу роботи державного службовця період роботи позивача на посадах державного службовця, що складає 15 років 1 місяць 18 днів, натомість стаж роботи в органах місцевого самоврядування пенсійним фондом не зараховано.
Таким чином, спірним у вказаній справі є право на зарахування до стажу державної служби періодів роботи позивача з 21.08.2001 року по 13.03.2002 року на посаді інспектора дошкільного виховання в Управлінні освіти Чернівецької міської ради, з 14.03.2002 року по 31.10.2005 року на посаді головного спеціаліста управління освіти, з 01.11.2005 року по 31.03.2012 року а посаді заступника начальника управління освіти міської ради та з 01.04.2012 року на посаді начальника відділу дошкільної освіти управління освіти. Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідні категорії посад державної служби, робота на яких зараховуються до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до умов Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ визначені ст.25 цього Закону. Цією ж статтею передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723-ХІІ стаж державної служби обраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби".
Відповідно до п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Стаття 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлює категорії посад в органах місцевого самоврядування, відповідно до яких: шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників,помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост; сьома категорія-посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Таким чином, на яких перебувала ОСОБА_2 в органах місцевого самоврядування відносяться до шостої та сьомої категорії.
Отже, відповідно Порядку № 283 спірні період роботи позивача на посадах органів місцевого самоврядування включено до переліку посад, робота на яких зараховується при обчисленні стажу державної служби.
Вказане свідчить про наявність у позивача стажу роботи на посадах державної служби більше 20 років, тому остання має право на призначення пенсії згідно ст. 37 Закону № 3723-ХІІ як особа, яка на день набрання чинності Законом № 889-VIII має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених актами Кабінету Міністрів України, відповідно відмова відповідача в призначенні такої пенсії є протиправною.
З огляду на викладене, доводи відповідача щодо недостатності стажу державної служби колегією суддів не приймаються до уваги, оскільки стаж державної служби позивача підтверджений матеріалами справи, правомірних та обґрунтованих заперечень стосовно неможливості зарахування стажу в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби відповідачем не надано.
Згідно з ч. 1,2 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, 02 грудня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до ГУ ПФУ в Чернівецькій області та надала необхідний пакет документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу України", маючи при цьому необхідний стаж державної служби, а отже у спірних правовідносинах відповідач діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів також зауважує, що відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово в своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України", п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України", п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" тощо). З наведеного вище вбачається, що людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав навіть теоретично.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В даному випадку, суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність дій та рішення, що оскаржуються.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшовпомилкового висновку про правомірність дій відповідача щодо переведення позивача на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно п.4 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позовним вимог.
Керуючись ст. ст. 310, 315, 317, 321, 325 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 25 жовтня 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_2, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії а віком, згідно Закону України "Про державну службу". Зобов'язати Головне управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в Чернівецькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_2 періодів роботи з 21.08.2001 року по 13.03.2002 року на посаді інспектора дошкільного виховання в Управлінні освіти Чернівецької міської ради, з 14.03.2002 року по 31.10.2005 року на посаді головного спеціаліста управління освіти, з 01.11.2005 року по 31.03.2012 року а посаді заступника начальника управління освіти міської ради та з 01.04.2012 року по 01.04.2016 року на посаді начальника відділу дошкільної освіти управління освіти та призначити їй з 01.01.2017 року пенсію, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 328, 329 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_5 ОСОБА_4Судове рішення № 71253849, Вінницький апеляційний адміністративний суд було прийнято 20.12.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти корисні відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити корисні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 727/5531/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: