Рішення № 71253416, 26.12.2017, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
629/4208/17
Номер документу
71253416
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 629/4208/17

Номер провадження 2-а/629/91/17

Р I Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.12.2017 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в особі судді Харабадзе К.Ш., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в м. Лозова Харківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії протиправними; зобовязати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, зазначених у Довідці № 100/34744-2003016569 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка надана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області, а саме: посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавки за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та інших додаткових видів грошового забезпечення та премії, які були складовими при нарахуванні пенсії; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду; звернути до негайного виконання постанови щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з 01.01.2016 року; стягнути з відповідача судові витрати у розмірі 640 гривень, посилаючись на те, що згідно наказу ГУМВС України в Харківській області від 30 грудня 2014 року № 623 о/с він був звільнений з посади начальника СДІМ Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області начальника сектору, в званні майора міліції при вислузі 25 років 06 місяців 28 днів та призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».Чинним законодавством передбачено перерахунок раніше призначених пенсій, зокрема, така процедура для пенсіонерів (колишній працівник міліції) повинна була бути здійснена з 01 січня 2016 року, але до цього часу, незважаючи на визнання всіх законних підстав для перерахунку та виплати перерахованої пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, перерахунку та виплат перерахованих пенсій не здійснює. Міністерство внутрішніх справ України листами від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017, від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України та листом від 03.02.2017 року № 1545/05/22-2017 Міністерство соціальної політики України про підстави перерахунку пенсій.14.02.2017 року Пенсійний фонд України звернувся з листом № 4133/02-23 до Міністерства внутрішніх справ України за розясненням з цього приводу. Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 за № 4019/02/22-2017, який Пенсійний фонд України отримав 28.03.2017 року надало необхідну інформацію для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з 01.01.2016 року, яка запитувалася листом Пенсійного фонду України від 14.02.2017 № 4133/02-23. На виконання абз. 2 п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 № 45, Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Пенсійний фонд України повідомив Міністерство соціальної політики України листом від 28.03.2017 року № 9494/02-23 про необхідність виділення додаткових асигнувань для забезпечення проведення перерахунків пенсій. Відповідно до Порядку № 45 Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області 07.06.2017 року була виготовлена Довідка № 100/34744-2003016569 про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії, у якій відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 зазначені нові підвищенні види грошового забезпечення (посадовий оклад, звання, надбавка за вислугу років), які повинні бути використані при перерахунку пенсії. Зазначена довідка була отримана Головним управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, але всупереч чинному законодавству перерахунок пенсії здійснено не було. Використавши дане право, він подав заяву про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Харківській області та отримав відповідь про відмову у перерахунку пенсії. Посилання відповідача про відсутність коштів не може бути підставою для невиконання своїх зобовязань державою перед своїми громадянами.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Представник відповідача надала до суду письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Головне управляння Пенсійного фонду України в Харківській області звернулося до Пенсійного фонду України для формування потреби в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій з урахування грошового забезпечення, встановленого постановою №988. Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії головним управлінням буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таким чином, головне управління Пенсійного фонду України виконало всі необхідні дії з метою дотримання законодавства при перерахунку пенсії позивачу. Крім того, чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Пенсія є періодичним платежем, що виплачується щомісяця. Про розмір та порядок обчислення його пенсії позивач повинен був дізнатися з моменту її отримання. Позивачем заявлено вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 року, а позов до суду подано лише 01.11.2017 року, тобто із пропуском шестимісячного строку, встановленого ст. 99 КАС України. Враховуючи, що позивачем взагалі не порушувалося питання про поновлення строку звернення до суду та не зазначалися поважні причини його пропуску, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.05.2017 року суд має залишити без розгляду. Щодо судового контролю за виконанням судового рішення то Вищий адміністративний суд України зазначив, що ст. 267 КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. На підставі вищевикладеного, вважає позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.

Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МВС України, та отримує пенсію за вислугу років, щ підтверджується пенсійним посвідченням серії ААИ № 709282.

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області позивачу була видана довідка № 100/34744-2003016569 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої , відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою начальник СДІМ Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області становить 7600 гривень 23 копійки.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 20522/14/20 від 25.09.2017 року, перерахунку, з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", підлягають пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Відповідно вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про національну поліцію"за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських та схеми посадових окладів поліцейських.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 за № 900-VІІІ внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ст. 63 вказаного Законузавнесено зміни дотадоповнено новою частиною в такій редакції: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи те, щоПостанова КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"була чинною на момент внесення змін дост. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у своїх вимогах позивач просить здійснити перерахунок з 01.01.2016р., тобто після набрання чинності Законом він 23.12.2015 за № 900-VІІІ, доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії є обґрунтованими.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Отже, у вказаному Порядку встановлено обов'язок МВС України повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій.

Щодо дій ГУПФУ у Харківській області, які полягають у наданні відповіді щодо перерахунку пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 № 3-1.

Відповідно до пункту 4 вказаного Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до ст.ст. 49, 63 Закону № 2262-ХІІпідставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України викладеною в постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13.

Цієюпостановоювстановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, в зв'язку з чим таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Враховуючи вищевикладене, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України розглянути його заяву про перерахунок пенсії з прийняттям рішення про перерахунок пенсії за результатами її розгляду.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав до задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

При цьому доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду, суд вважає необгрунтованим, оскільки відповідачем у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 20522/14/20 від 25.09.2017 року, було зазначено, що перерахунку, з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", підлягають пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, і перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України, отже позивач міг та обгрунтовано розраховував на проведення перерахунку відповідачем самостійно.

Крім того, як зазначено вище, позивач просить зобов'язати відповідачів подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення.

В цій частині суд вважає необхідним зазначити наступне.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення

З огляду на викладене, суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання рішення підлягають задоволенню відповідно до частини 2ст. 371 КАС України, згідно якої, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті (присудження виплати пенсій).

Згідно ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За розгляд адміністративного позову позивач сплатив судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп., що підтверджується квитанцією від 07.11.2017 року (а.с.1).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст. 139, 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів Українищодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року,ст. ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, зазначених у довідці № 100/34744-2003016569 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка надана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області, а саме: посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавки за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та інших додаткових видів грошового забезпечення та премії, які були складовими при нарахуванні ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Звернути до негайного виконання рішення щодо виплати пенсії - у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначенихчастиною другоюстатті 299 цього Кодексу.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя: К.Ш.Харабадзе