
Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
12.12.2017 р. №820/3785/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, у якому просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 суму заборгованості зі сплати страхових внесків, штрафів та пені на користь Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в розмірі 111748,26 грн., в тому числі недоїмка - 15398,75 грн., фінансові санкції (штрафи) - 96349,51 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має борг перед Купянським ОПФУ Харківської області зі сплати страхових внесків, штрафів та пені в розмірі 111748 грн. Зазначена сума заборгованості була нарахована за результатами рішень: № 26 від 15.04.2014 про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 42172,0 грн.; № 25 від 25.04.2014 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків на суму 52987,51 грн.; № 24 від 25.04.2014 в розмірі 1190,0 грн., що прийняті, на підставі висновків позапланової перевірки ФОП ОСОБА_2 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2000 до 22.04.2014. Водночас, позивач у письмових поясненнях доповнив, що вказані рішення стосуються застосуванню до страхувальника фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, застосуванню фінансових санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, застосуванню фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду, що визначено п. 3, п. 4, п.5 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ані на підставі п. 15 вказаного Закону.
Відповідач частково заперечував проти позову, від відповідача через канцелярію суду надійшли письмові заперечення на позов, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в частині стягнення суми фінансових санкцій (штрафів) в розмірі 96349,51 грн., посилаючись на те, що до відповідача не застосовується нарахування штрафних санкцій за несплату страхових внесків, передбачених абз2 ч.15 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування.
В судове засідання відповідач не прибув, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином
Від представника відповідача ОСОБА_3 через канцелярію суду надійшла заява, в якій остання повідомила про те, що між нею та відповідачем розірвано договір про правову допомогу, а також просила розгляд справи провести без її участі на підставі раніше поданих заперечень на позов.
З огляду на положення ст. 128 КАС України, враховуючи, що відповідачем надано письмову правову позицію щодо предмету спору, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та письмових поясненнях.
Вислухавши пояснення позивача, взявши до уваги письмові заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа підприємець, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України, на час спірних правовідносин перебував на спрощеній системі оподаткування фіксованому податку. Під час здійснення відповідачем підприємницької діяльності мав найманих працівників.
Судом встановлено, що УПФУ в Купянському районі Харківської області (правонаступником якого є Купянське ОУПФУ Харківської області) проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_2 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2000 до 22.04.2014.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 22.04.2014 №17 (а.с.9-15), у висновках якого встановлено, що при перевірці правильності нарахування та сплати страхових внесків встановлено порушення: заниження фонду оплати праці за 2004-2010 р.р. на 42172,0 грн. по найманих працівниках , чим порушено ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
-заниження страхових внесків за 2004-2010 р.р. на 14619,95 грн. (страхові внески із заробітної плати найманих працівників), в тому числі по тарифу 32% на 13853,91 грн. та по тарифу 1-2% на 766,04 грн., ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
-сума несплаченого обов'язкового страхового внеску за ФОП ОСОБА_2, який перебував на фіксованому податку за 2010 р. становить 1792,80 грн.,
При перевірці достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу встановлено порушення :.
-неподання індивідуальних відомостей за 2004-2010 р. р., по ОСОБА_4 та ОСОБА_5, чим порушено п.4 ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
-неподання індивідуальних відомостей за ФОП ОСОБА_2, який перебував на спрощеній системі оподаткування (фіксованому податку ) за 2007-2009рр , порушено п.4 ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- неподання звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 , який знаходився на спрощеній системі оподаткування (фіксованому податку) зі ставкою 60 грн. в місяць за 2010 р., порушено п.4 ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На підставі вказаних висновків акту перевірки, УПФУ в Купянському районі Харківської області винесено рішення:
-від 25.04.2014 №26, яким застосовано фінансові санкції за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат доходу), на які нараховуються страхові внеску в розмірі 42172 грн., відповідно п.3 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.27);
-від 25.04.2014 №25, яким застосовано фінансові санкції за донарахуванням органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в розмірі 52987,51 грн., відповідно п.4 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.28);
-від 25.04.2014 №24, яким застосовано фінансові санкції за неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку в розмірі 1190 грн., відповідно п.4 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.37).
Зазначені рішення отримано особисто уповноваженою особою відповідача, про мається відповідна відмітка та підпис.
Згідно матеріалам справи, сума боргу зі сплати страхових внесків, штрафів у відповідача склала 111748,26 грн., з яких 14619,95 грн. ( недоїмка по зниженим страховим внескам за 2004-2010рр. (страхові внески із заробітної плати найманих працівників), 1828,8 грн. (сума несплаченого обов'язкового страхового внеску за ФОП ОСОБА_2, який перебував на фіксованому податку), 42172,0 грн. ( сума фінансової санкції за рішенням № 26 від 22.04.2014), 52987,51 грн. ( сума фінансової санкції за рішенням № 25 від 22.04.2014), 1190 грн. (сума фінансової санкції за рішенням № 24 від 22.04.2014), 1050,0 грн. (сплата боргу згідно до картки особового рахунку).
Зазначений борг зі сплати страхових внесків, штрафів підтверджується даними картки особового рахунку ФОП ОСОБА_2
Суд зазначає, що рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржено відповідачем в установленому законодавством порядку та терміни.
Відповідно до п.1 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції , що діяла на час спірних правовідносин, страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно - правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до п.4,5,6 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції , що діяла на час спірних правовідносин, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за в відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня скінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
З аналізу вказаних норм вбачається, що позивач після 01.01.2011 наділений повноваженнями на застосування до платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фінансових санкцій за вчинені порушення до 01.01.2011. При цьому, такі повноваження підлягають реалізації за правилами, що діяли до набрання чинності Законом України «Про збір і облік єдиного внеску на загальноообов'язкове державне пенсійне страхування», на підставі ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, суд зазначає, що відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно п.2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Частиною 2 ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до ч.6 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
За приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу) (п.3 ч.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
За донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або не повний місяць, за який донараховано ці суми.
Відповідно до п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, у зв'язку з тим, що виявлені порушення вчинено позивачем у період до 01.01.2011, а саме приховано заробітну плату, на яку нараховуються страхові внески та не сплачено суми страхових внесків до 01.01.2011, заборгованість стягується у порядку, встановленому статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 3, 4, 5 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, яка діяла на час вчинення порушення, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції:
- за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу);
- за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків складається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми;
- за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду.
Щодо доводів відповідача про те, що до нього не застосовується нарахування штрафних санкцій за несплату страхових внесків, передбачених абз2 ч.15 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.15 ст.106 Закону 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Таким чином, положення п.7 прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застосовуються до випадків, коли до 01.01.2011 заборгованість та штрафні санкції вже були нараховані, в той час, як позивач після 01.01.2011 року наділений законодавцем повноваженнями на застосування до платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фінансових санкцій за діяння, що визнавались законом правопорушенням до 01.01.2011 та були вчинені платниками внесків до 01.01.2011. При цьому, такі повноваження підлягають реалізації за правилами, що діяли до набрання чинності Законом України « Про збір та облік єдиного внеску на загальноообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за правилами ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України, від 3 грудня 2013 року ( справа № 21-436а 13), від 3 червня 2014 року ( справа № 21-172а 14).
Суд зазначає, що ч. 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України", внесено зміни, відповідно до яких зазначену норму було доповнено абзацами наступного змісту: фінансові санкції (штраф, пеня) та адміністративні стягнення, а також примусові стягнення органами виконавчої служби за несплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, не застосовуються.
Нараховані органами Пенсійного фонду України суми фінансових санкцій, зазначених в абзаці другому цієї частини, та не сплачені фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню.
Водночас, суд зазначає, що рішення №№ 24, 25,26 від 25.04.2014 стосуються застосування до страхувальників фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, застосуванню фінансових санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, застосуванню фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду, а саме п.п.3, 4, 5 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, зазначені рішення не стосуються фінансових санкцій за несплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених в п.2 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції на час вчинення правопорушення, яка передбачала за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховувалася пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Суд зазначає, що рішення про застосування фінансових санкцій №№ 24,25,26 від 25.04.2014, винесені у відповідності до приписів чинного законодавства, містять формулювання порушень та посилання на норми статей, відповідно до яких застосовані фінансові санкції, отже, відповідають нормам законодавства, через що у суду відсутні підстави для неврахування в сумі заборгованості штрафних санкцій, нарахованими рішеннями позивача.
Законом встановлено право на звернення відповідного органу Пенсійного фонду з вимогою про сплату недоїмки або до відповідного підрозділу державної виконавчої служби, або до суду. В даному випадку позивач правомірно скористався наданим йому правом звернення до суду, у нього наявне право на підтримання позовних вимог як у відповідного суб'єкта владних повноважень.
На теперішній час заборгованість відповідача становить 111748,26 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 111748,26 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 128, 160-163, 167, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, поштовий індекс 63709, Харківська область, с. Куп'янськ - Вузловий, АДРЕСА_1) на користь Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 40384269, поштовий індекс 63709, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Петра Іванова, 1, р/р 25605301593642 ТВБВ АТ ХОУ "Ощадбанк", МФО 351823) заборгованість зі сплати страхових внесків, штрафів та пені в розмірі 111748,26 грн. (сто одинадцять тисяч сімсот сорок вісім гривень 26 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2017 року.
Суддя Л.М. Мар'єнко