Рішення № 71240131, 20.12.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
804/7472/17
Номер документу
71240131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року Справа № 804/7472/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 за участі секретаря судового засіданняОСОБА_2 за участі: позивача представник позивача представник відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 10.11.2017 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в якому просить суд зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області розглянути його заяву та надати дозвіл (наказ) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області орієнтовною площею 2,0 га.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_3 зазначив, що він як учасник антитерористичної операції (далі – АТО), відповідно до норм чинного українського законодавства, має право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Тому і звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області в розмірі не більше 2,0 га, до якої додав всі необхідні документи на підтвердження законності своїх вимог. Однак, до моменту звернення до суду з позовом щодо захисту права на безоплатне отримання земельної ділянки як учасника АТО він не отримав від Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області бажаного дозволу на розробку проекту землеустрою.

Позивач та його представник у судовому засіданні підтримали доводи адміністративного позову та просили його задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача – ОСОБА_5 заперечувала проти задоволення адміністративного позову та пояснила про черговість безоплатної передачі земельних ділянок учасникам АТО. На думку відповідача, після звернення позивача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області в розмірах не більше 2,0 га відповідач листами обґрунтовано відповів про відмову у наданні такого дозволу. Адже по-перше, земельні ділянки сількогосподарського призначення державної власності передаються у власність в межах норм безоплатної приватизації, тобто їх площа вираховується за певною формулою, передаються вони у певний період часу та інформація щодо тих земельних ділянок, які можуть бути передані, розміщується на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру. А по-друге, визначено паритет між площею земель, переданих у користування на відкритих аукціонах у попередньому періоді, та площею землі, що передається безоплатно, у співвідношенні 1:0,25. Тобто учасникам АТО у власність передаються зарезервовані землі. Про це зазначається в постанові Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017 року «ОСОБА_2 питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Також позивачу запропоновано звернутись із порушеним питанням у наступному кварталі, якщо його звернення не буде вирішено.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України та доводи сторін, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні адміністративного позову з таких підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач 24.07.2017 року, 20.10.2017 року звертався до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з клопотаннями про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення (за межами населеного пункту), яка знаходиться на території Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.

Відповідач, листами-відповідями від 17.08.2017 року № Г-8899/0-5566/6-17 та від 28.11.2017 року № Г-8899/0-8686/6-17 відмовляв у задоволенні клопотань щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою для передачі земельної ділянки у власність з підстав того, що земельна ділянка, яка була позначена позивачем на графічних матеріалах не зарезервована для учасників АТО.

Фактично, спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу не надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області в розмірі не більше 2,0 га. Дії відповідача щодо такої відмови позивачем не оскаржувались.

При вирішенні спору суд виходить з того, що ОСОБА_3 є учасником АТО, що підтверджується копією довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Тобто позивач як учасник АТО має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій у зв’язку з чим і заявив відповідачу своє бажання отримати у власність самостійно визначену ним земельну ділянку.

Так, позивачем надано до суду викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану) Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області з визначенням межі заявленої земельної ділянки.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлені підстави набуття права власності на земельні ділянки державної та комунальної власності. Так, за ч. 3 цієї статті, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно до п. б) ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Суд зазначає, що згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Органом, уповноваженим державою здійснювати дані функції виступає Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, яке є територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин – Держгеокадастру України.

Відповідно до п. 4.13 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, відповідно до покладених на нього завдань, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування для всіх потреб в межах Дніпропетровської області.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги, зокрема: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов; першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва; першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року № 898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції» визначено, що Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру і обласними та Київською міською державними адміністраціями за участю органів місцевого самоврядування визначаються протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім’ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру, обласними та Київською міською державними адміністраціями забезпечується розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім’ям загиблих учасників антитерористичної операції; надання в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідної інформації Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Враховуючи вищезазначені положення закону та розпорядження Кабінету Міністрів України, доводи відповідача, суд наголошує на тому, що останній не заперечує законне право позивача як учасника АТО на отримання земельної ділянки для індивідуального використання. Водночас у листі-відповіді від 17.08.2017 року № Г-8899/0-5566/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області посилається на Стратегію раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності, за якою встановлено паритет між площею земель, переданих у користування на відкритих аукціонах у попередньому періоді, та площею землі, що передається безоплатно, у співвідношенні 1:0,25. Тому повідомлено, що з метою повноцінного відновлення динаміки надання земельних ділянок у власність, зокрема учасникам АТО, відповідачем вживаються дієві заходи, направлені на посилення темпів продажу прав оренди на відкритих аукціонах.

Водночас існує певний порядок передачі у власність земельних ділянок в межах безоплатної приватизації. Відтак, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №413 від 07.06.2017 року «ОСОБА_2 питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними (далі – Стратегія), якою визначено механізм передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення Держгеокадастром та його територіальними органами у власність в межах норм безоплатної приватизації.

У розділі Стратегії «Система організації процесу виконання Стратегії» визначено, що Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні: формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, за такою формулою: Sбп = Sаук x 0,25, де Sбп – площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області; Sаук – площа земельних ділянок, право оренди та/або емфітевзису на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу; щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок; надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції; враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян.

Тобто, законодавчо чітко визначено порядок передачі у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах норм безоплатної приватизації, в тому числі і учасникам АТО, з приводу чого Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області і були надані позивачу відповідні роз’яснення у відповідь на його звернення, зокрема суд бере до уваги посилання відповідача на те, що при розгляді ним наданих позивачем графічних матеріалів, які були наявні в наданому ним пакеті документів, встановлено, що земельна ділянка не зарезервована для учасників АТО.

При цьому суд бере до уваги те, що вирішення порушеного позивачем питання про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області в розмірах не більше 2,0 га є внутрішньою компетенцією відповідача та належить до його дискреційних повноважень. Тим більше, що право позивача на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою не порушено, оскільки в ході судового розгляду справи встановлено, що при зверненні до відповідача ОСОБА_3Є не враховано порядок надання такого дозволу, як і порядок безоплатної передачі йому земельної ділянки як учаснику АТО.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов’язання Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Катеринівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області в розмірах не більше 2,0 га, у зв’язку із чим адміністративний позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 242, 243, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 26.12.2017 року.

Суддя ОСОБА_1