Рішення № 71239693, 18.12.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
804/7786/17
Номер документу
71239693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2017 р. Справа № 804/7786/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство", третя особа: Новомосковська об’єднана державна податкова інспекція Головне Управління ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

23.11.2017 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (далі ГУ ДФС у Дніпропетровській області, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство" (далі КП "Магдалинівське ВКГ", відповідач), третя особа: Новомосковська об’єднана державна податкова інспекція Головне Управління ДФС у Дніпропетровській област, в якому просить:

- стягнути податковий борг у розмірі 366 139,60 грн. з рахунків Комунального підприємства "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство" (код ЄДРПОУ 24449928) у банках, що обслуговують такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач має податковий борг по несплаті податку на додану вартість з юридичних осіб у сумі 366 139,60 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість та несплати нарахованої пені з податку на додану вартість. На виконання ст. 59 Податкового кодексу України боржнику направлені податкові вимоги про сплату боргу форми "Ю1" від 09.11.2001 року №1/91 та форми "Ю2" від 14.01.2002 року №2/68. Проте, податкова заборгованість залишається не погашеною, що зумовило звернення до суду.

Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представник позивача направив до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник відповідача направив до суду заяву, якій зазначено, що Комунальне підприємство "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство" вважає позовну заяву обгрунтованою та визнає в повному обсязі, а також просили розглянути справу в порядку письмового провадження (а.с. 39).

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про відкладення розгляду справи не надіслав.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

А тому, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи наведене, у зв'язку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, а також за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.

Суд зазначає, що на момент розгляду справи в порядку письмового провадження 18.12.2017 року Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» внесето зміни до Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 15.12.2017 року справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу в редакції від 15.12.2017 року, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку письмового провадження керуючись КАС України в редакції від 15.12.2017 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство" є платником податків та перебуває на обліку у Новомосковській об'єднаній ДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Відповідно до наданої позивачем довідки про дати виникнення заборгованості перед бюджетом Комунального підприємства "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство" рахується заборгованість у загальному розмірі 366 139,60 грн., з яких:

- несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9066515962 від 14.04.2017 року на суму 39 697,00 грн.;

- несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9090982547 від 16.05.2017 року на суму 50 797,00 грн.;

- несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9114429044 від 15.06.2017 року на суму 36 904,00 грн.;

- несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9138737387 від 18.07.2017 року на суму 64 087,00 грн.;

- несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9167052430 від 19.08.2017 року на суму 52 881,00 грн.;

- несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9191094404 від 19.09.2017 року на суму 78 052,00 грн.;

- несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9214713882 від 17.10.2017 року на суму 3 956,00 грн.;

- несплата нарахованої пені з податку на додану вартість з 24.04.2017 року по 11.10.2017 року на суму 39 765,60 грн (а.с. 6).

Відповідно до вимог ст. 57 Податкового кодексу України, в зв'язку з несплатою КП "Магдалинівське ВКГ" у встановлені терміни суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість з юридичних осіб, самостійно визначеної платником у податковій декларації (розрахунку), грошові зобов'язання набули статусу податковий борг.

З матеріалами справи видно, що заборгованість по податку на додану вартість у розмірі 366 139,00 грн. утворилась за рахунок несплата узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість у встановлені терміни.

Згідно п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податку, якому надіслано (вручено) податкову вимогу сума податкового боргу збільшується

Відповідно до п. 6.2.3. Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами", у зв'язку з несплатою до бюджету сум податкового боргу, Новомосковська ОДПІ в автоматичному режимі сформувала та направила на адресу КП "Магдалинівське ВКГ" податкові вимоги форми "Ю1" від 09.11.2001 року №1/91 та форми "Ю2" від 14.01.2002 року №2/68 (а.с. 17,18).

На момент вирішення спору в суді доказів сплати суми заборгованості надано не було.

Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18. статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

За положеннями ст. 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п. п. 58.2, 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з положенням п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач порушує строки сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість та з єдиного податку з юридичних осіб.

По строку оплати задекларовані зобовязання залишаються не погашеними.

Отже, сума податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість становить у загальному розмірі 326 374,00 грн. та нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 39 765,60 грн. набули статусу податкового боргу.

Матеріалами справи підтверджені направлення на адресу КП "Магдалинівське ВКГ" податкові вимоги.

На виконання вищенаведених положень норм чинного законодавства, а також відповідно до п. 6.2.3. Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами", у зв'язку з несплатою до бюджету сум податкового боргу, Новомосковська ОДПІ в автоматичному режимі сформувала та направила на адресу КП "Магдалинівське ВКГ" податкові вимоги форми "Ю1" від 09.11.2001 року №1/91 та форми "Ю2" від 14.01.2002 року №2/68.

Докази їх оскарження в адміністративному та/або судовому порядку відсутні.

Отже, сума податкової заборгованості, що заявлена у позові до стягнення, є саме податковим боргом відповідача.

Позивачем здійснено всіх передбачені чинним податковим законодавством дії, що передують звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу.

Враховуючи викладене, а також відсутність будь-яких заперечень з боку відповідача щодо наявності боргу та відповідних проплат (в тому числі часткових), приймаючи до уваги той факт, що відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство", третя особа: Новомосковська об’єднана державна податкова інспекція Головне Управління ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Магдалинівське водопровідно-каналізаційне господарство" (код ЄДРПОУ 24449928) у банках, що обсуговують такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в сумі 366 139 (триста шістдесят шість тисяч сто тридцять дев'ять) гривень 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) ОСОБА_1