Рішення № 71238372, 14.12.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
607/4209/17
Номер документу
71238372
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.12.2017 Справа №607/4209/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі:

головуючого Ромазана В.В.

з участю секретаря Буцик О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1, третя особа Державна фінансова інспекція в Тернопільській області про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1, у якому просять стягнути з відповідача на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 4485,52 грн. надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та 420 грн. затрачених позивачем на оповіщення у встановленому порядку відповідача про час і місце судового розгляду.

В обґрунтування заявлених вимог вказують на те, що відповідачу була призначена та виплачувалася зазначена допомога із 23.12.2015 р. по 22.02.2016 р., в розмірі 1326,00 грн. щомісячно, із 23.02.2016 року по 22.04.2016 року, в розмірі 1105,00 грн. та із 23.04.2016 р. по 20.06.2016 року, в розмірі 884,00 грн. щомісячно.При призначені допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначені або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та стан сімї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В результаті проведеної ревізії Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області було встановлено, що ОСОБА_1 разом із своїм сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порушення п.п.3 п.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» перетнула лінію державного кордону України в с. Курахове Донецької області і перебував там більше 60 днів. Оскільки, добровільно відповідач коштів не повертає, просять стягнути з ОСОБА_1 в судовому порядку вищезазначену суму, а також судові витрати.

Представник Управління соціальної політики Тернопільської міської ради у судове засідання не зявився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити. Проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилася, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується документально.

Відповідно до ч.3 ст.169 ЦПК України якщо суд не має відомостей про причину неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів та постановляє заочне рішення, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Таким чином, суд зі згоди позивача ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст.224 ЦПК України.

Представник Державної фінансової інспекції в Тернопільській області в судове засідання не зявився та про причину неявки суд не повідомив.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив

23 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із письмовою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 23.12.2015 року №234 і доданих до неї документів, рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 20 січня 2016 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога із 23.12.2015 р. по 22.02.2016 р., в розмірі 1326,00 грн. щомісячно, із 23.02.2016 року по 22.04.2016 року, в розмірі 1105,00 грн. та із 23.04.2016 р. по 20.06.2016 року, в розмірі 884,00 грн. щомісячно.

При призначенні допомоги ОСОБА_1 була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В заяві про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 23.12.2015 року, ОСОБА_1 поставила свій підпис під цими попередженнями усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно давала згоду на збір інформації про сімю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.

В результаті проведення Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області із 15.06.2016 року по 08.09.2016 року, ревізії використання коштів щодо надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок коштів державного бюджету за період з 01.03.2015 р. по 01.06.2016.р., виявлено, що ОСОБА_1 разом із своїм сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порушення п.п.3 п.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» перетнула лінію державного кордону України в м. Курахове Донецької області і перебувала там із сином більше 60 діб, та за місцем проживання, яке зазначене в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а саме АДРЕСА_1 не проживала/перебувала, однак в 3-х денний термін не повідомила Управління про зміну обставин, які впливають на виплату коштів.

Згідно розпорядження Управління соціальної політики Тернопільської міської ради було проведено перерахунок надміру виплаченої допомоги, сума якої із 09 лютого 2016 року по 20 червня 2016 року включно склала 4485,52 грн..

04 жовтня 2016 року Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради надіслано ОСОБА_1 повідомлення-вимогу №5439/13.7 про повернення надміру виплаченої допомоги, яка залишилася без реагування.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили звязок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно пункту 11 зазначеного Порядку передбачено обов'язок уповноваженого представника сімї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім»ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Також, згідно п.п.5. п.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підставою вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання є її відсутність понад 60 днів.

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто не може бути витребувано у особи, як безпідставно набуте майно, грошові кошти, сплачені їй у якості встановленої законодавством грошової допомоги, якщо їх виплачено добровільно, відсутні рахункові помилки та недобросовісність з боку набувача.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач діяла недобросовісно, оскільки не виконала обовязки, покладені на неї п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, щодо інформування державних органів про зміну обставин, які впливають на виплату коштів допомоги, а саме в 3-х денний термін, однак не повідомила Управління про зміну обставин, які впливають на виплату коштів, а саме виїзд до м.Курахове Донецької області, отже в силу ст. 1212 ЦК України, одержані нею кошти допомоги мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. У відповідності дост.ст.10, 60 ЦПК України. кожна сторона зобовязана довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом стягнення з відповідача в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 4485,52 грн. надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно ч.1 та ч.3 ст.88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 60 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»,суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1, третя особа Державна фінансова інспекція в Тернопільській області про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (ЄДРПОУ 03195636, р/р 35216037048689, банк одержувача УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 820172) 4 485 (чотири тисячі чотириста вісімдесят пять) грн. 52 коп. надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Стягнути із ОСОБА_1 в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (ЄДРПОУ 03195636, р/р 35415021048689, банк одержувача УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 838012) 420 (чотириста двадцять) грн.. 00 коп. затрачених позивачем на оповіщення у встановленому порядку відповідача про час і місце судового розгляду.

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави 1600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення може бути переглянуте Тернопільським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий суддяОСОБА_3