Ухвала суду № 71232699, 27.11.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
234/13383/17
Номер документу
71232699
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/13383/17

Провадження № 1-кс/234/6297/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей і документів

27 листопада 2017 року слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Пікалова Н.М., з участю секретаря судового засідання Романенко К.П., старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_1, розглянув у судовому засіданні у м. Краматорську Донецької області клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_1, погодженого з прокурором відділу управління нагляду прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції.

Клопотання надійшло до суду 27.11.2017.

Суд, перевірив матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017050000000606 від 21.07.2017 за ознаками злочину, передбаченого ст. 366- 1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні за № 42017050000000606 від 21.07.2017 за ознаками злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України, відповідає вимогам ст. 160 КПК України.

Слідчий в обґрунтування клопотання зазначила, що 14.04.2017 року до СУ ГУНП в Донецькій області з прокуратури Донецької області надійшли матеріали кримінального провадження № 42017050000000606 від 21.07.2017 року за ст. 366-1 КК України, за фактом подання субєктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції».

Проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні доручено відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється прокуратурою Донецької області.

В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що 19.07.2017 року до прокуратури Донецької області надійшло повідомлення з Обєднаного штабу ЦУ СБУ в районі проведення АТО, що голова Бахмутської районної ради Донецької області ОСОБА_3, подаючи щорічну декларацію за 2016 рік вніс завідомо недостовірні відомості у декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проведеним оглядом розміщеної на інтернет порталі за посиланням https://public.nazk.gov.ua/declaration/19f4e945-ae72-4ab6-81ef-cd997d806c2b, щорічних декларацій за 2015 та 2016 роки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, виявлено ряд невідповідних відомостей.

Так, в е-декларації за 2015 рік ОСОБА_3 вказано в розділі № 6 «Цінне рухоме майно транспортні засоби» у власності два легкові автомобілі, а саме Toyota Camry 2009 року випуску з датою набуття права власності 07.08.2010 року та Toyota Camry 2007 року випуску з датою набуття права власності 01.01.2008 року. Проте в е-декларації за 2016 рік ним вказано у власності лише один автомобіль, а саме Toyota Camry 2009 року випуску з датою набуття права власності 07.08.2010 року.

Жодна інформація щодо відчуження зазначеного автомобіля, а саме Toyota Camry 2007 року випуску з датою набуття права власності 01.01.2008 року в щорічних е-деклараціях, поданих ОСОБА_3 за 2015 рік, 2016 рік та в деклараціях про суттєві зміни майнового стану, подані 17.05.2017, 25.06.2017, 24.07.17 та 22.08.2017 - відсутня.

Крім того, в розділі № 11 «Доходи, у тому числі подарунки» в е-декларації за 2015 рік, ОСОБА_3 зазначено джерелом отриманого доходу, а саме: заробітна плата отримана за основним місцем роботи розмір (вартість) 46872, дохід від надання майна в оренду 30788, інше: додаткове благо 152897 та спадщина 624745, власне ОСОБА_3.

Також, в е-декларації за 2016 рік, ним зазначено джерелом отриманого доходу ОСОБА_3, а саме: дохід від надання майна в оренду 129234.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про обєкти цінного рухомого майна, що належать субєкту декларування та членам його сімї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають:

- цінне рухоме майно, вартість якого перевищує 100 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, що належить субєкту декларування або членам його сімї на праві приватної власності, у тому числі спільної власності, або перебуває в її володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають:

- дані щодо виду майна, характеристики майна, дату набуття його у власність, володіння або користування, вартість майна на дату його набуття у власність, володіння або користування;

- дані щодо транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а також щодо їх марки та моделі, року випуску, ідентифікаційного номера (за наявності). Відомості про транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми зазначаються незалежно від їх вартості;

- у разі якщо рухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна також вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі якщо рухоме майно перебуває у володінні або користуванні, про власників такого майна також вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Всупереч вказаним положенням Закону України «Про запобігання корупції» в частині обовязкового зазначення відомостей про обєкти рухомого майна, що належать субєкту декларування та членам його сімї на праві приватної власності, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування декларантом ОСОБА_3 не внесена до електронних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на 2015 та 2016 рік частина відомостей про наявні майнові права на нерухоме майно.

Так, згідно з інформаційною довідкою з ТСЦ № 1443 Донецького регіонального центру станом на дати подання щорічних електронних декларацій 28.10.2016 року (за звітний період 2015 ріку) та 30.03.2017 року (за звітний період 2016 рік), а також в деклараціях про суттєві зміни подані 17.05.2017, 25.06.2017, 24.07.17 та 22.08.2017, у приватній власності ОСОБА_3 перебували:

- автомобіль марки Toyota Camry 2.4, номерний знак НОМЕР_1, кузов JTNDT40К903197828, 2009 року випуску, дата реєстрації 28.11.2014р.; Проведена заміна номерного знаку на АН 0201 ВТ -17.03.2017;

- автомобіль марки Toyota Camry 2.4L MT LE, номерний знак НОМЕР_2, кузов JTNBE40К103144993 був зареєстрований 25.01.2008р., а знятий з обліку для реалізації 28.10.2016.

Таким чином, в діях ОСОБА_3 вбачаються ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, санкцією за яке передбачено покарання у вигляді штрафу від двох тисяч пятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста пятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

21.09.2017 на підставі ухвали Краматорського міського суду було проведено тимчасовий доступ до речей і документів в департаменті фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК . Під час якого були вилучені матеріали перевірки декларації ОСОБА_3 за 2015 рік, а також декларації за 2015, 2016 роки та суттєві зміни за 2017 рік. В той же час на момент огляду і вилучення документів не було висновків, щодо проведеної НАЗК перевірки.

Згідно ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції», до повноважень Національного агентства належать здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або повязані з корупцією правопорушення.

Згідно ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, уповноважені особи Національного агентства складають протокол про таке правопорушення, який направляється до суду згідно з рішенням Національного агентства. У разі виявлення ознак іншого корупційного або повязаного з корупцією правопорушення, Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим субєктам у сфері протидії корупції.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що висновок з перевірки декларації субєкта декларування є документом, який містить охоронювану законом таємницю, а саме відомості, які можуть становити банківську таємницю, зокрема відомості щодо банківської установи, в якій відкрито банківський рахунок, стан рахунку, тобто наявність на ньому грошових коштів, тощо, а також персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних, зокрема відомості щодо присвоєного індивідуального податкового номера, адреси місць розташування обєктів нерухомого майна, адреси мешкання особи, тощо.

Враховуючи викладене, органом досудового розслідування, на виконання ч.6 ст. 163 КПК України доведено, можливість використання як доказів відомостей, що містяться в електронних деклараціях та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих відомостей, через те, що саме кримінальна відповідальність за ст. 366-1 КК України настає за внесення завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, у слідства достатньо підстав стверджувати, що місцем зберігання висновків перевірки декларації субєкта декларування - ОСОБА_3 є Національне агентство з питань запобігання корупції.

Відповідно до даних про контакти на офіційному сайті НАЗК, адресою для листування є: Україна, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28. Разом з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, НАЗК зареєстровано за адресою: 01008, м. Київ, вулиця Грушевського, будинок 12/2.

Оскільки інформація, зазначена у деклараціях ОСОБА_3 є інформацією із обмеженим доступом, здобути її в інший спосіб, ніж в порядку тимчасового доступу, шляхом вилучення в НАЗК, не представляється можливим.

Вищевказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами та документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочинів, надати їм належну правову оцінку.

Можливість збирання доказів шляхом отримання тимчасового доступу до речей і документів передбачена ст. 93 КПК України, в частині надання права стороні обвинуваченні збирати докази шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, що відповідно до ст. 159 КПК України відбувається шляхом тимчасового доступу до речей і документів, на підставі ухвали слідчого судді.

Враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції (код ЄДРПОУ 40381452, адреса для листування: м. Київ, бульвар Дружби народів, 28, юридична адреса: 01008, м. Київ, вулиця Грушевського, будинок 12/2).

У судовому засіданні слідчий просила клопотання задовольнити.

Ч. 2 ст. 163 КПК України передбачено, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність надання тимчасового доступу до документів, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 14.04.2017 року до СУ ГУНП в Донецькій області з прокуратури Донецької області надійшли матеріали кримінального провадження № 42017050000000606 від 21.07.2017 року за ст. 366-1 КК України, за фактом подання субєктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції».

У відповідності до матеріалів клопотання встановлено, що 19.07.2017 року до прокуратури Донецької області надійшло повідомлення з Обєднаного штабу ЦУ СБУ в районі проведення АТО, що голова Бахмутської районної ради Донецької області ОСОБА_3, подаючи щорічну декларацію за 2016 рік вніс завідомо недостовірні відомості у декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що є достатні підстави вважати, що відомості та документація про проведення НАЗК будь-яких перевірок декларацій ОСОБА_3 за 2015, 2016 роки, їх матеріалів, висновків, документів реагування; перебувають у володінні посадових осіб Національного агентства з питань запобігання корупції (код ЄДРПОУ 40381452, адреса для листування: м. Київ, бульвар Дружби народів, 28, юридична адреса: 01008, м. Київ, вулиця Грушевського, будинок 12/2).

Згідност. 4 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Відповідно дост. 11 Закону України «Про запобігання корупції», до повноважень Національного агентства належать здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або повязані з корупцією правопорушення.

Згідност. 47 Закону України «Про запобігання корупції», подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством. Зазначені у декларації відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження обєктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться обєкт), є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Слідчим доведено, що інформація, яка міститься в зазначених документах, сама по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому, суд прийшов до висновку про задоволення клопотання.

Керуючись ст. ст .159-166, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_1, погодженого з прокурором відділу управління нагляду прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції задовольнити.

Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковнику поліції ОСОБА_1, старшому слідчому в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковнику поліції ОСОБА_4, старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковнику поліції ОСОБА_5, слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6, слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_7; дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, а саме: відомості та документація про проведення НАЗК будь-яких перевірок декларацій ОСОБА_3 за 2015, 2016 роки, їх матеріалів, висновків, документів реагування, які перебувають у володінні посадових та службових осіб Національного агентства з питань запобігання корупції (код ЄДРПОУ 40381452, адреса для листування: м. Київ, бульвар Дружби народів, 28, юридична адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, будинок 12/2).

Дати розпорядження посадовим та службовим особам Національного агентства з питань запобігання корупції (код ЄДРПОУ 40381452, адреса для листування: м. Київ, бульвар Дружби народів, 28, юридична адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, будинок 12/2), надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковнику поліції ОСОБА_1, старшому слідчому в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковнику поліції ОСОБА_4, старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковнику поліції ОСОБА_5, слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6, слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_7; дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, а саме: відомості та документація про проведення НАЗК будь-яких перевірок декларацій ОСОБА_3 за 2015, 2016 роки, їх матеріалів, висновків, документів реагування, з можливістю ознайомитися з ними та вилучити їх копії в паперовому вигляді.

Строк дії ухвали встановити до 26 грудня 2017 року.

Розяснити, що згідно ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Краматорського міського

суду Донецької області ОСОБА_8