Постанова № 71230072, 12.12.2017, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.12.2017
Номер справи
755/12473/17
Номер документу
71230072
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 755/12473/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" грудня 2017 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді Яровенко Н. О.

при секретарі Грінкевич А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчиняти певні дії,

в с т а н о в и в:

В серпні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії посилаючись на те, що наказом МВС України від 25.12.2014 року № 2570 о/с його звільнено з органів внутрішніх справ с 25.12.2014 року. Рішенням ГУ ПФУ в м. Києві з 26.12.2014 року призначено пенсію та видано пенсійне посвідчення. Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 02.12.2015 року, введено підвищені види грошового забезпечення для поліцейських, зокрема, розміри посадових окладів за спеціальним званням, поліцейських, а також установлені нові розміри надбавки за стаж служби в поліції. Позивач 07.06.2017 року через Урядовий контактний центр подав заяву № ФЕ 69697019 з проханням повідомити чи прийнято рішення про перерахунок пенсії на підставі МВС, а також просив зазначити новий розмір пенсії. Відповідач перерахунок пенсії не проводить, чим порушує право на отримання з 01.01.2016 року пенсії у більшому розмірі. Вважає бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його права. Тому просив суд визнати бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо не проведення перерахунку йому пенсії протиправною, зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести йому перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Позивач в судове засідання не з'явився, надійшла заява з якої вбачається, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити, а також просить слухати справу у його відсутність.

Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином причини нявки суд повідомив, своїм правом подати письмові заперечення не скористався, а тому суд розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 виданого 11 лютого 2015 року. (а.с. 7)

Листом від 20.06.2017 року № 14402/03 було відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1. (а.с. 8)

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видана МВС України Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності № 22/6-72169 від 17.05.2017 року розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою головного оперуповноваженого-інспектора відділу правового регулювання опер-службової діяльності, міжнародних взаємодій та зв'язків засобів масової інформації управління організаційної роботи МВС України / головний оперуповноважений апарату Національної поліції. (а.с. 9)

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та пенсіонерів МВС, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 03.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року № 947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Підсумовуючи вказане, суд приходить до висновку про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Згідно п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Щодо порядку проведення перерахунку пенсії позивача, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно ч. 1 ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до вимог ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Будь яких доказів щодо правомірності відмови проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання вимог ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову з 01.01.2016 року без застосування ст. ст. 99, 100 КАС України, оскільки не здійснені перерахунок та виплата пенсії з вини органів Пенсійного фонду у розмірах, встановлених законодавством, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 10, 43, 49, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 158-163, 186, 244-2, 267 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчиняти певні дії задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України міста Києва провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру грошового забезпечення відповідно до довідки розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

До суду може бути подана апеляційна скарга на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.О. Яровенко