
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"18" грудня 2017 р. Справа № 806/2414/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
представника відповідачів,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "Народна" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" листопада 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "Народна" до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та бездіяльності, скасування наказу №972 від 13.10.2016 в частині призначення проведення документальної планової перевірки ,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "Народна" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області, ДФС України, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило :
- визнати протиправним і скасувати наказ керівника ГУ ДФС у Житомирській області від 13.10.2016 №972 в частині призначення проведення документальної планової перевірки ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна";
- визнати протиправними дії ДФС України, ГУ ДФС у Житомирській області щодо включення ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна" до плану - графіку проведення документальних планових перевірок на 4 квартал 2016 року та зобовязати ДФС України скасувати план - графік документальних перевірок субєктів господарювання на 4 квартал 2016 року в частині включення до нього ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна";
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Житомирській області щодо не перенесення термінів проведення планової документальної перевірки ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна" до дати отримання документів (їх копій) або забезпечення доступу до них.
Позов мотивований протиправністю дій відповідачів щодо включення ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна" в план - графік планової документальної перевірки, оскільки податковим органом підприємство неправомірно віднесено до високого ступеня ризику, а крім того, з моменту реєстрації підприємства не минуло 2 роки.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову про задоволення позову. Зазначає, що відповідачами не було надано доказів щодо правомірності формування плану-графіку проведення документальних перевірок в частині внесення до нього ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна" та видання спірного наказу про проведення документальної планової перевірки.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що на виконання вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 "Про затвердження Порядку формування плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків" (у редакції наказу МФУ від04.08.2016 №723) ГУ ДФС у Житомирській області надіслано для затвердження до ДФС України план - графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 4 квартал (а.с.19-36 Том ІІ). Лист ДФС України про проведення перевірок та погоджений план - графік було скеровано до підпорядкованих територіальних органів щодо організації контрольно - перевірочних заходів по підприємствах на 4 квартал 2016 року згідно плану - графіку (а.с. 131 - 132 Том І). Згідно вказаного листа, ДФС України здійснив аналіз даних декларацій субєктів господарювання, що здійснюють продаж ПММ через АЗС та порівняння їх з виторгами, проведення через РРО, які підлягають включенню до проекту плану-графіку на 4 квартал 2016 року, результати якого були наведені у додатках. Серед інших, до переліку було включено ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна".
Наказ ГУ ДФС у Житомирській області від 13.10.2016 року № 972 "про проведення документальної планової перевірки ТОВ" Нафтогазова Компанія "Народна" було направлено позивачу засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення та отримано ним 17.10.2016 року.
Проте, документальна перевірка не була проведена у зв'язку з відсутністю посадових осіб за місцезнаходженням юридичної особи, про що складено акт від 24.10.2016 № 66/06-30-14-01.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на таке.
Згідно п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20 ПК контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).
Пунктом 75.1. ст.75 ПК визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 77.1 та пп. 77.2 ст. 77 ПК , документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Враховуючи наведені норми права, колегія суддів приходить до висновку, що дії по проведенню документальних перевірок, в тому числі і по формуванню плану-графіка проведення таких перевірок, є частиною процесу реалізації податковим органом повноважень, наданих йому законодавством.
При цьому, при складанні плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, податкові органи повинні керуватися Методичними рекомендаціями, затвердженими наказом Державної фіскальної служби від 02.06.2015 № 524. .
Згідно Загальних положень даного наказу формування квартального плану-графіка територіальних органів державної фіскальної служби (далі-територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому в розділі 1 "Відбір суб'єктів господарювання для перевірки" Методичних рекомендацій.
Пунктом 3 розділу 3 Методичних рекомендацій визначено, що до плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.
Зокрема, формування переліку платників податків до розділів I та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
Відповідно до п. 4 розділу 3 Методичних рекомендацій, структурні підрозділи ДФС надають Департаменту аудиту ДФС до 25 числа другого місяця кварталу аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення.
Вказані положення Методичних рекомендацій узгоджуються з іншими нормами Податкового кодексу України.
Так, згідно п. 61.1 ст. 61 цього Кодексу податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (пп. 62.1.2 п. 62.2 ст. 62 ПК).
Відповідно до ст. 71 ПК інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами пп. 72.1.1 п. 72.1 ст. 72 ПК для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
У п. 74.1 ст. 74 ПК зазначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Таким чином, враховуючи наведені норми права, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що виключною компетенцією податкових органів є здійснення аналізу фінансово - господарської діяльності субєктів господарювання, в тому числі з метою визначення критеріїв ризику для включення їх до плану-графіка проведення перевірок.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна" віднесено до платників податку - юридичних осіб з високим ступенем ризику, з наступних підстав : рівень сплати податку на прибуток нижче на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку по відповідній галузі (0,16%); рівень сплати ПДВ нижче на 50 та більше відсотків рівня сплати податку по відповідній галузі (1,5%); наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДФС про ухилення від оподаткування, а саме : лист ДФС України щодо включення до плану - графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання, у яких виявлено найбільші розрахункові відхилення обсягів операцій, що оподатковуються податком на додану вартість; ухвала Печерського районного суду м. Києва від 21.09.2016 у справі №757/45990/16-к про призначення документальної позапланової перевірки.
Наведені обставини та результати аналізу фінансово-господарської діяльності позивача, стали підставою для включення ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна"в план - графік перевірок на 4 квартал 2016 року, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо правомірності дій відповідачів та відсутності підстав для задоволення позову про визнання протиправними дії ДФС України, ГУ ДФС у Житомирській області щодо включення ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна" до плану - графіку проведення документальних планових перевірок на 4 квартал 2016 року та зобовязання ДФС України скасувати план - графік документальних перевірок субєктів господарювання на 4 квартал 2016 року в частині включення до нього ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна".
Колегія суддів також погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову в частині визнання протиправним і скасування наказу керівника ГУ ДФС у Житомирській області від 13.10.2016 №972 про призначення проведення документальної планової перевірки ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна", враховуючи наступне.
Згідно матеріалів справи, наказ ГУ ДФС у Житомирській області № 972 від 13.10.2016 "Про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Нафтогазова компанія "Народна" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та з питань дотримання вимог законодавства по єдиному спеціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 28.05.2015 по 30.06.2016" видано відповідно до плану - графіку проведення документальних планових перевірок на 4 квартал 2016 року. (а.с. 71 том І).
Вказаний план-графік, затверджений у встановленому порядку та є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Одночасно колегія суддів звертає увагу і на те, що дії ГУ ДФС у Житомирській області по проведенню документальних перевірок, відповідно до наведених норм права, є частиною процесу реалізації податковим органом повноважень, наданих йому законодавством.
Обгрунтованими висновками суду першої інстанції є доведеність ГУ ДФС у Житомирській області також правомірності дій щодо незадоволення клопотання позивача про перенесення строків проведення планової документальної перевірки - до дати отримання документів або забезпечення доступу до них.
Згідно п. 85.2 ст. 85 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Приписами п. 85.4 ст. 85 ПК України визначено, що при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
У відповідності до п. 85.9 ст. 85 ПК України, у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.
Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.
Отже, згідно наведених норм права, під час проведення перевірок контролюючий орган має право отримати, а платник податків зобовязаний надати - всю документацію, яка стосується предмету такої перевірки. Разом з цим, відсутність такої документації у платника податків не є підставою для перенесення або зупинення терміну проведення перевірку.
Крім того, як вбачається з листа Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області від 02.02.2017 № 51/12 -2902, під час проведення обшуків у приміщеннях фактичного здійснення господарської діяльності ТОВ "Нафтогазова Компанія "Народна" не вилучалося жодних документів, що необхідні для проведення документальної планової виїзної перевірки.
Разом з тим, позивачем не заперечується, що до проведення перевірки уповноважені посадові особи ГУ ДФС Житомирської області не допускалися, перевірка не розпочиналася.
Таким чином, відповідачі жодних дій та рішень відносно позивача, крім внесення у план - графік перевірок на 4 квартал 2016 року та прийняття наказу на призначення планової документальної перевірки не вчиняли.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність подання щодо підтвердження обґрунтованості застосування адміністративного арешту, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 292,308,315,316,322,325,329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "Народна" залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" листопада 2017 р. без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено "18" грудня 2017 р.