
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
12 грудня 2017 рокусправа № 804/401/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя:Дурасової Ю.В.
судді: Лукманової О.М. Божко Л.А.
за участю секретаря судового засідання:Сонник А.В.
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року
у справі за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради про стягнення пені,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року позов задоволено в повному обсязі.
Стягнено з Комунального підприємства Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 142 201,94грн.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради про стягнення пені у розмірі 142 201,94грн. обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню, оскільки є відповідачем були порушені терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, то позивач цілком правомірно нарахував пеню із розрахунку 1717 днів прострочення, а саме за період з 17.04.2012 по 28.12.2016 року, тобто з моменту коли у відповідача виник обовязок по сплаті суми адміністративно-господарських санкцій до дати фактичної сплати.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем (Комунальним підприємством "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради) подано апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Посилається на те, що підприємство є збитковим.
Представником позивача надано до апеляційного суду заперечення, згідно яких просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати та в задоволенні позову відмовити. Надав пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі.
Представник позивача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що на Комунальне підприємство Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради покладено обов'язок щорічно подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Згідно з розрахунком суми позову, наданого позивачем, станом на 10.01.2017 року КП Жовтоводський водоканал ДОР має заборгованість з пені, нарахованої за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за звітний 2011 рік, у загальному розмірі 142 201,94грн. (1717 днів затримки).
Згідно з інформаційним листом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 10.01.2017 р. сплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій за звітний 2011 рік здійснена 28.12.2016 року на суму 165 640,08грн. (а.с.11).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідносин правильно застосував норми Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні від 21.03.91 N 875-ХІІ (далі - Закон №875).
Згідно ст. 20 Закону №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до ч.2 вищезазначеної статті Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. При цьому пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13819.
Зазначений Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні .
Відповідно до п. 2.2. Порядку, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.
Пунктом 3.4. Порядку встановлено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Згідно пункту 3.6. Порядку, нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.
При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що законодавець чітко визначив, що нарахування суми пені можливе лише з моменту сплати адміністративно-господарських санкцій.
Матеріалами справи підтверджено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2015 р. у адміністративній справі №804/1705/15, залишеної без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2015 р., позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволено частково, стягнуто з Комунального підприємства Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 165 640,08 грн.
При цьому, Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.02.2016 р. постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2015 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2015 р. у справі за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - залишено без змін.
Отже, на даний час є таке, що набуло законної сили, судове рішення у справі №804/1705/15, яким визнано вину КП Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради щодо невиконання ним нормативу з працевлаштування інвалідів у 2011 році та правомірність нарахування Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у розмірі 165 640,08грн.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що судом першої інстанції враховано, що спір у даній справі не стосується фактичних обставин визначення відповідачу адміністративно-господарських санкцій за невиконання ним нормативу працевлаштування інвалідів у 2011 році. При цьому, матеріалами справи підтверджено, що відповідачем погашено суму заборгованості з адміністративно-господарських санкцій на виконання постанови суду у справі №804/804/1705/15. Сплата відбулась 28 грудня 2016 року. Тобто, погашення недоїмки з адміністративно-господарських санкцій за звітний 2011 рік відбулось товариством із затримкою.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, оскільки, відповідачем було порушено терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, то позивачем цілком правомірно нараховано пеню в розмірі 142 201,94грн. із розрахунку 1717 днів прострочення, а саме за період з 17.04.2012 р. по 28.12.2016 року, тобто з моменту, відколи у відповідача виник обовязок у добровільному порядку сплатити суму адміністративно-господарських санкцій, до моменту фактичної сплати.
Доводи відповідача щодо можливості сплати пені з прибутку підприємства та стосовно збитковості підприємства не спростовують висновки, покладені в основу рішення суду першої інстанції. Підприємством на момент розгляду справи здійснюється господарська діяльність, юридичну особу не ліквідовано у встановленому законом порядку.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 червня 2017 року залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий суддя:Ю.В. Дурасова
Суддя:О.М. Лукманова
Суддя:Л.А. Божко